Vajinismus

ANTALYA VAJİNİSMUS TEDAVİSİ Antalya vajinismus tedavi merkezi kliniğimizde vajinismus tedavisi %100 başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Vajinismus çözümü kesin olan bir klinik durumdur. Toplumumuzda ve Antalya’da vajinismus sıklığı sanılandan daha yaygındır. Vajinismus cinsel işlev bozukluğu başlığı altında sınıflandırılmaktadır. Genellikle evlilik sonrası fark edilen bu durum çiftlerin bir kâbusu olmaktadır.

Ne yazık ki mevcut soruna çözüm arayan çiftler yanında 7-8 yıla kadar belki de daha fazla süre cinsel ilişkide bulunamayan çiftler bulunmaktadır. Oluşumu yıllar içinde gelişen ve şekillenen vajinismus aslında klinik bir spektrumdur. Hafif ve çabuk tedavi edilen evresi bulunduğu gibi daha şiddetli semptomlara sahip ileri evre bayanlarda vardır. Tedaviye atılan en büyük adım aslında kişinin bu durumu fark etmesi ve çözüm arayışına girmesidir. Tedavi olmayı istemek aslında işin %50’sini halletmektir. Bu konuda bilgi, tecrübe ve deneyim sahibi bir vajinismus tedavi merkezi, doktoru ve klinik bulunca da her şey bir anda değişecektir. Cinsel terapi bilgi eksikliği veya yanlış bilgilerle donatılmış bir cinsellik algısını düzeltmenin temelini oluşturmalıdır. Bu bayanlarda özellikle cinselliğe karşı bir ön yargı bulunur. Cinsel terapist bu ön yargıyı yıkma konusunda çiftleri adeta yeniden şekillendirir. Doğru cinsel bilgiler ile donatılmış sağlıklı bir çiftin tedavisi de o denli kolay olmaktadır. Bu aşamada cinsel terapiste olan güven oldukça önemlidir. Çiftlerin güvenini kazanamamış bir vajinismus doktoru ile maalesef vajinismus tedavisi oldukça zor veya mümkün değildir. Doktora olan güven yanında vajinismusu tanımak, bilmek ve verilen ödevleri uygulamak tedavinin aslında anahtarıdır. Vajinismusun temelinde bilgi eksikliği varken bu durumu fark eden bayanların internet, kitaplar veya videolar üzerinden tedavi için çözüm araması oldukça zordur. Konu ile ilgili yeterli kaynak maalesef azdır. Bu çiftlerin mutlaka profesyonel bir yardım alması gerekir. Sağdıçlık geleneğinin yozlaşması, cinsel bilgisi zayıf gençlerin artması vajinismus hastalığının kadınlarda artan oranlarda görülmesine yol açmaktadır. Vajinismus tedavisinde doktorun uyguladığı psikolojik destek oldukça önemlidir. Organik ve fiziksel nedenler ortadan kaldırılsa da psikolojik destek olmadığında tedavi yarım kalacaktır.  Bu klinik durum sadece kadının sorunu değildir. Vajinismus kadın erkek her ikisini de ilgilendiren çiftlerin ortak bir sorunudur. Bayanlar zaten kendi teşhislerini koyarak doktora başvururlar. Vajinismus tedavi merkezleri arayan bayanlar doktora geldiklerinde konu hakkında araştırma yaptıklarından kısmen de olsa bilgileri vardır. Bu nedenle tedavinin başlangıç aşamasında teşhisini bilen ve konu hakkında azda olsa bilgisi olan çiftler tedaviye daha istekli ve uyumlu olmaktadır. Vajinismusu yenenler arasına girmek onlar için daha kolaydır. Antalya vajinismus tedavi merkezleri bulunan bir ildir. Antalya vajinismus tedavisi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Nedir? 

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye vajina adı verilir. Vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ve imkansız olarak algılanmasına vajinismus denir. Vajinismusta başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olur.

Vajina girişindeki kasların istem dışı kasılıp cinsel birleşmenin ağrılı veya imkansız olarak algılanmasına vajinismus denir. Vajinismusta sadece vajina girişindeki kaslarda değil tüm vücutta kasılma, korku, endişe, tiksinme, bulantı  ve panik hali olur. Kadın bacaklarını kapatır ve eşini elleriyle iter. Bu bayanlar vajinalarının çok dar olduğunu düşünür ve kızlık zarının kalın olduğu için canlarının yanacağı beklentisi içine girerler.

Vajinismus Resim 3‘Acıyacak’ beklentisi istemsiz bir şekilde kadının vajinası etrafındaki kasların kasılmasına ve cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesine neden olur. Kasılan vajinal kaslar penisin, eşinin parmağının, doktorun parmağının, hatta kişinin kendi parmağının vajinaya girişine izin vermez. Vajinaya yaklaşması bile kasların kasılarak vajina girişini daraltmakta ve ilişkiyi imkasız hale getirmektedir.

Vajinismus sadece vajinal kaslardaki bilinçdışı olan vajinal bir refleks değil aynı zamanda ilkel ve bedensel korku refleksidir. Korku ile birlikte vajina girişini çevreleyen pubokoksigeal kaslar, sfinkter vajina ve levator ani kasları istemsiz olarak kasılır. Vajinismuslu kadınlarda genital bölgede ve özellikle vajinada yanıcı tarzda yaygın bir hassasiyet oluşur.

Vajinismusa halk arasında evli bakire, tamamlanmamış evlilik veya cinsel fobi gibi isimler verilir. Tıp literatüründe ise vajinismus cinsel ağrı bozukluğu olarak incelenir.

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismusu olan bayan cinsel ilişki sırasında eşini iter, kasılır, endişe, korku ve kaygı duyar. Aslında panik atak benzeri bir durum yaşar. Bilinci açık olsada kontrolünü yitirir. Zaman içerisinde vajinismusu olan kişide suçluluk, utanç, hayal kırıklığı, başarısızlık, yalnızlık hissi, kendinden nefret etme, başka çiftleri kıskanma, cinsel isteksizlik, depresyon belirtileri oluşabilir.

Vajinismuslu bazı hastalarda korku ve kaygıya bağlı olarak hipotansiyon ve vagal senkop bulguları görülebilir. Bu hastalarda mide bulantısı, baş dönmesi, göz kararması, soğuk terleme bulguları görülür. İlişki denemesinin son bulması ile bu bulgular son bulur.

Vajinismuslu kadınların ortak özellikleri nedir?

Vajinismus Resim 2Vajinismusu olan kadınlar genellikle kurallara uyan, herşeyin kötüsünü düşünen kişilerdir. Vajinismus hastaları ailenin iyi kızı olarak tarif edilirler. Çocuksu bir kişilikleri vardır. Duygusal ve ruhsal gelişimleri eksik olabilir. Bağımlı kişilik özelliği gösterirler. Kendilerini ifade etmekte zorluk çekerler. Bedenlerinden hoşnut olmayabilirler.  Cinselliği kirli ve kötü olarak algılarlar, cinsel organlarından hoşlanmazlar hatta iğrenebilirler. Güven duyguları zarar görmüş olabilir. Erkekleri saldırgan olarak algılarlar. Olumsuz cinsel bir eyleme, görüntüye veya söze maruz kalmış olabilirler. Vajinismuslu kadınlar cinsellikle ilgili pek konuşmak istemezler. Cinselliği başlatan taraf olmazlar.

Vajinismus hastalarının aileleri de genellikle aşırı koruyucu, baskıcı, cinsellik hakkında konuşulmayan yada kötü konuşulan ailelerdir. Aile içi çatışma görülebilir.

Vajinismusu olan kadınlarda bu özelliklerin hepsi görülmeyebilir.

Vajinismusun tipleri nelerdir?

Primer vajinismus (Birincil vajinismus):

Primer vajinismus ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Vajinanın dış üçte birlik kısmında istem dışı kasılmalar sonucunda ağrı hissedilir ve cinsel ilişkiden kaçınılır. Primer vajinismusta kişi başarılı bir cinsel ilişki yaşamamıştır. Bu kişilere vajinal muayene de yapılamaz. Tabiki bu bulguların devamı vajinismus tanısı koydurur. Primer vajinismusta altta yatan en önemli sebep korkudur.

Sekonder Vajinismus (İkincil Vajinismus):

Daha önce cinsel birleşme yaşamış, sonrasında vajinismus bulguları görülmesine ise sekonder vajinismus denir. Sekonder vajinismusa sebep olan en önemli nedenler geçirilmiş travma, ameliyatlar, düşük, kürtaj, zor doğum, ağır bir enfeksiyon, sert yapılan jinekolojik muayeneler olabilir. Bu nedenler ortadan kalksa bile kişi ağrılı cinsel ilişki yaşayacağı korkusu ile cinsel ilişkiye giremez.

Durumsal vajinismus:

Kadın eşi ile ilgili sorunlarından dolayı istemli olarak ağrı, acı, kanama,yanma olmasından korkarak cinsel ilişki sırasında kendini kasar ve cinsel ilişkiye izin vermez. Bu kadınlar tampon kullanabilir ve bir doktor tarafından jinekolojik muayene edilebilir.

Vajinismusun evreleri nelerdir?

Vajinismus derecesine göre 5 evreye ayrılır.

Evre 1 Vajinismus:

Evre 1 vajinismusu olan kadınlar rahat bir şekilde jinekolojik muayene olabilir. Genital bölgesine dokunabilir, hatta parmağını vajina girişine ve vajina içine dokundurabilir. Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir. Sınırlı penis girişi olabilmesine rağmen devamında kasılma yaşar, bacaklarını kapatarak eşini iter. Cinsel yakınlaşma sona erdiğinde kasılmalar geçer. Evre 1 vajinismusu olan bu hastalarda genellikle geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.

Evre 2 Vajinismus:

Evre 2 vajinismusu olan kadınlar jinekolojik muayene olabilir fakat kişi rahat değildir, kasılmalar yaşar. Kişi kendi genital bölgesine dokunabilir fakat vajina içine dokunamaz. Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir. Sınırlı penis girişi olabilmesine karşın devamında kasılma yaşar, bacaklarını kapatarak eşini iter. Kasılmalar cinsel yakınlaşma sona erdiğinde geçer. Evre 2 vajinismusu olan bu hastalarda da geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.

Evre 3 Vajinismus:

Evre 3 vajinismusu olan hastalarda jinekolojik muayene sırasında daha dokunma aşamasında kasılmalar başlar. normal bir jinekolojik muayene yapılamaz. Kişi kendi genital bölgesine dokumaktan ve bakmaktan hoşlanmaz. Vajina girişine dokunduğunda dahi kasılmalar olur. Eşinin genital bölgesine dokunmasına izin verir fakat oldukça rahatsız olur. Sınırlı penis girişine bile müsaade etmez. Evre 3 vajinismusu olan bu kadınlarda cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar, eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır.

Evre 4 Vajinismus:

Evre 4 vajinismusu olan kadınlarda ilişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte sırtta ve bacaklarda da kasılma yaşanır. Kasılma ile birlikte endişe, korku, bacakları kapatma hareketi, kendini koruma için geri çekilme vardır. İlişki denemesi sona erse bile kasılmalar hemen geçmez. Evre 4 vajinismus hastasını jinekolojik olarak muayene etmek oldukça zordur. Genital bölgeye dokunulmakla bile ağrı duyar, kendini geri çeker. Sınırlı olsa dahi penis girişi yaşayamamıştır, cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar ve eşini iter.

Evre 5 Vajinismus:

Evre 5 vajinismusu olan kadınlarda ilişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte tüm vücutta yoğun bir şekilde kasılma vardır. Tüm vücuttaki kasılmalara ek olarak endişe, korku, tiksinme ve panik hali, bacaklarda kapanma ve eşini iterek ilişkiden kaçınma da görülür. Ayrıca bulantı, baş dönmesi ve göz kararması gibi fiziksel semptomlarda olabilir. Bu hastalar jinekolojik muayene olmayı bırakın jinekolojik masaya bile oturmakta ve bacağını açmakta zorlanırlar. Evre 5 vajinismusu olan bu kadınlar eşinin elle genital bölgelerine dokunmasını bile reddederler.

Vajinismusta risk faktörleri nelerdir?

‘Neden bazı kadınlarda vajinismus görülür?’ sorusunun cevabı çok da net olmamakla birlikte bir kadında vajinismusa neden olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Vajinismus oluşmasında en yaygın etken cinsel bilginin yanlış yada eksik olmasıdır. Günümüzde hala çocuklarımıza yeterli cinsel eğitim ve cinsel bilginin verilmemesi, cinsellikle ilgili herşeyin ayıp ya da günah sayılması cinsellikle ilgili cinsel mit dediğimiz aslı olmayan bilgilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İşte bu cinsel mitler vajinismusun ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Cinsellikle ilgili korkular vajinismusun oluşumunda önemlidir. Kadının zihninde aşırı büyüttüğü penis yüzünden çok acı çekeceği ve parçalanma hissi vajinismus oluşumuna zemin hazırlayan en büyük korkudur. Ayrıca gebe kalma korkusu, AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirme korkusu, reddedilme, kirletilme ve masumiyetin kaybı korkusu da vajinismusun temelinde olabilir.

Vajinismusu olan kadınlara bakıldığında cinsel korkuları olan, cinsel tecrübesi olmayan, çekingen, kırılgan, çocuksu özellikler gösterirler. Yine vajinismusu olan kadınlar, kurallara uyan, içine kapanık, iyi huylu, akıllı ve zekidirler. Aileleri genellikle baskıcı, tutucu ve otoriterdir.

Vajinismusu olan kadınların eşlerine bakacak olursak genellikle anlayışlı, nazik, kibar ve rahat beylerdir. Eşlerinin canının yanmasından ve onları incitip kırmaktan korkarlar.

Vajinisnusun görülme sıklığı nedir?

Vajinismusun toplumda görülme sıklığı tahmin edilenden daha fazladır. Vajinimus sorunu olan kadın bu durumu kendine has özel bir hastalık olarak görüp dünya da bir tek kendinde olduğunu düşünebilir. Ülkemizde cinsel terapi kliniklerine başvuran her evli on kadından biri vajinismus nedeniyle başvurmaktadır. Tedavi arayışında bulunmayan vajinismus hastalarının sayısı henüz bilinmemektedir. Ülkemizde vajinismus sorunu Amerika ve Avrupa ülkelerine göre daha sık görülmektedir. Vajinismus bir erteleme ve kaçınma hastalığı olduğu için, çoğu vajinismuslu kadın, utandığından, zamanla geçebilir düşüncesi ile doktora başvurmamaktadır.

Vajinismusun nedenleri nelerdir?

‘Vajinismus neden olur?’ sorusu belkide tedaviye giden yolda bize rehber olacak bir klavuzdur. İnsanlar doğduğu günden itibaren birçok yaşamsal fonksiyonlarını belli bir süre içinde öğrenerek ve özümseyerek gerçekleştirirler. Örneğin yemek yemek, yürümek, konuşmak gibi fonksiyonlar belli bir süre içinde deneye deneye öğrenilir. Cinsel fonksiyonlar ve üremede yaşamsal bir fonksiyondur. Erkekler bu konuda şanslıdır. Doğduğu günden itibaren cinsel organı ile gurur duyulur ve kendi de gurur duyar. Sünnet için tören düzenlenir. Bir erkeğin mastürbasyon yapması oldukça doğal, erkekliğin göstergesi olarak karşılanır. Ayrıca erkeklerin genital organı rahatlıkla görebilecekleri bir yerdedir. Genital bölgesinin neresinde ne var bilir. Kadınlar içinse durum tam tersidir. Küçük yaşlardan itibaren genital bölgesine bakması ve dokunması yanlış, ayıp, günah olarak öğretilir. Adet olduğunu bile saklar. Bir kadının mastürbasyon yapması asla kabul edilemez. Kadınların genital bölgesi kendisinin rahatlıkla görebileceği bir yerde değildir. Ancak bir ayna ve ışık kaynağı ile görüp inceleyebilirler. Bunu da çoğu genç kız yanlış anlaşılmaktan yada o bölgeye zarar verme düşüncesi ile yapmaz. Genital bölgesi çoğu genç kız için bir bilinmezdir ve de bilinmeyen insanda kaygı uyandırır. Tüm bu süreçten geçen genç kız cinselliğini öğrenemez ve bu durum vajinismusa zemin hazırlar.

Vajinismusa neden olan sorunlar şunlardır;

1- Cinsel bilgi ve tecrübe eksikliği

Cinsel bilgi eksikliği bizim ülkemiz gibi cinsel eğitimin verilmediği ülkelerde sıklıkla vajinismusa neden olur. Maalesef genç kızlar ve erkekler cinsel bilgilerini çoğunlukla arkadaşlarından yada internetten yalan yanlış olarak öğrenmektedirler. Ülkemizde düğün döneminde sağdıç olması artık terk edilmiştir. Günümüz gençliğinin cinsel bilgilerinin yeterli olduğu düşünülüp evlilik öncesi herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Ayrıca evlilik öncesi cinsel tecrübeler de normal sayılmamaktadır.

2- Cinsellikle ilgili korkular

Özellikle ilk geceye ait korkular vajinismusun oluşumunda önemli bir etkendir. İlk gecede kızlık zarının patlayacağı, yırtılacağı ve çok ağrının olacağı düşüncesi vajina etrafındaki kasların kasılmasına ve gerçekten ağrı duyulmasına neden olur. İlk geceye ait hurafeler korkuyu daha da arttırır. Çok ağrılı ve çok kanayan ilk gece hikayelerini dinleyen bir bayanın korkmamasının imkanı yoktur.

3- Kişisel korkular ve sorunlar

Cinsel taciz veya tecavüze uğramak,  dini korkular, kirlenmişlik hissi, başaramama korkusu da vajinismusun temelinde olabilir. İğne fobisi, kan fobisi vajinismus hastalarında sıkça görülür.

4- Eşler arası sorunlar

Bazen eşler arasındaki sorunlar cinsel ilişkiyi reddetme şeklinde kendini gösterebilir. Eşler arası sorunlar vajinismus tedavisinde de süreci etkiler.

5- Organik nedenler

Geçirilmiş ameliyatlar, genital enfeksiyonlar, kabızlık, endometriozis, vulvar vestibülit sendromu, kalın kızlık zarı, pelvik tümörler gibi durumlar vajinismusa neden olabilir. Bu nedenle mutlaka jinekolojik değerlendirme gereklidir.

Vajinismusun  tedavisi var mıdır?

Vajinismus % 100 tedavisi olan bir durumdur. Tedaviye ne kadar erken dönemde başlanırsa tedavi süresi o kadar kısalır. İlişkiye giremeyen çiftler öncelikli olarak bu durumun geçici olduğunu ve kendiliğinden zamanla düzelebileceğini düşünürler. Zamanla düzelme olmayınca bu durumun sadece kendilerinde olduğunu zannedip kimseyle paylaşamazlar. Bunun bir hastalık olduğunu ve bir çok çiftte görüldüğünü öğrenince tedavi arayışı içine girerler. Fakat tedaviyi bir şeyleri bahane ederek hep ertelerler. Bu nedenden dolayı vajinismusa ”erteleme hastalığı” adı verilmiştir.

Vajinismus konusunda deneyimli uzman bir hekime başvurulup, düzenli olarak kontrollere gelindiği takdirde vajinismusun tedavi edilmemesinin imkanı yoktur. Çünkü cinsel ilişkiye giremeyecek kadın yoktur.

Tedavide önemli olan hasta ve doktor arasındaki güvendir.

Vajinismus ülkemizde neden sık olarak görülüyor?

Maalesef ülkemizde birçok kişi hala ilk ilişki ile kızlık zarının mutlaka kanayacağını, yırtılacağını, delineceğini, patlayacağını, ağrıyacağını ve acıyacağını zannediyor. Fakat aslında bu saydıklarımızın hiç biri olmaz. Bunların olacağını düşünen kadın ilk ilişkide kendini istemeden  kasar ve kasmadan dolayı ağrı, acı ve kanama olur. Bu kasılma aşırı olduğunda da vajinismus görülür. Normal yapıdaki kızlık zarı, ideal şartlar altında ilk cinsel ilişki deneyiminde ve sonrasında kanamaz, yırtılmaz, delinmez, patlamaz, ağrı ve acı yapmaz. Kızlık zarı çok ince ve esnek bir mukoza parçasıdır. Erkeğin yumuşak davrandığı ve zorlayıcı hareketlerden kaçındığı, kadının ön sevişmeyle yeterli ıslanmanın sağlandığı ve kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, normal olan kızlık zarında hafif bir açılma olur. Bu esnada ağrı ve acı hissedilmez, kanama da olmaz. Ancak, cinsel ilişkiden alınan hazzın ön planda olmadığı bir durumda, kasılma ve sulanma azlığına bağlı ağrı ve kanama olabilir.

Ülkemizde ilk cinsel ilişki genellikle düğün sonrasına bırakıldığından ve bu geceye gerdek gecesi gibi isimler verilerek önemi arttırıldığından çiftlerin üzerindeki stres artmakta ve bu durum vajinismusa zemin hazırlamaktadır. Yeterince cinsel bilgi ve deneyimi olmayan, yıllarca cinsellik hakkında korkutulan kadının düğünün getirmiş olduğu stresin üzerine ilk gece cinsel ilişkiye girmesi gerçekten çok zordur. Hele bi de kapıda kanlı çarşaf bekleyenler varsa!!!

Vajinismus nasıl önlenebilir?

Aslında en ideali evlenmeden önce çiftin bir uzmana danışması, bu konuda doğru olarak bilgilendirilmesidir. Bu işi önceden sağdıçlar yapıyordu. Şimdi ise sağdıçlığın içi boşaltıldı. Nasıl olsa şimdiki gençler bizden daha iyi biliyordur düşüncesi ile hiç bir şey anlatılmamaya başlandı. Sağdıçlığın yerini evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almalıdır.

İlk gecede yeterli ön sevişme ve yeterli ıslanmanın önemi anlatılmalıdır. Yeterli ıslanma olmazsa uygun kayganlaştırıcılar önerilir. Erkeğin aceleci olmaması ve kadını yeterince uyarması gerekir.

Sonuç olarak vajinismus ülkemizde evli her 10 kadından birinde görülmektedir. Vajinismus tedavisi arayışında bulunmayanları sayısı yada durumsal vajinismus yaşayan kadınların sayısı bilinmemektedir. Türk kültüründeki cinsel değerler, cinselliğin anlamı, cinsel ilişkinin tanımı, cinsel işlev bozukluğunun algılanması gibi bazı özelliklerde vajinismusun görülme sıklığında rol oynamaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri ve vajinismus eğzersizleri ile tedavisi %100 olan bir hastalıktır. Önemli olan bunu farkedip eşiyle birlikte bir vajinismus tedavi merkezine başvurmaktır. Tedaviye uyum tam olduğunda kadınlar kolaylıkla vajinismusu yenenler arasına girebilir. Kliniğimiz Antalya Lara semtinde olup vajinismus tedavisini başarı ile uygulayan bir merkezdir.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Jin Op Dr Funda Yazıcı Erol

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya

© Copyright 2013 Op Dr Funda Yazıcı Erol, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya. İş bu sitenin tüm hakları saklıdır.