Antalya Tüp Bebek

TÜP BEBEK, İNFERTİLİTE ve KISIRLIK TEDAVİSİ

Kısırlık nedir?

Primer infertilite daha önce hiç gebelik oluşmaması olarak tanımlanırken, sekonder infertilite daha önce gebelik sağlandığı halde korunmasız ilişkiye rağmen  yeni bir gebelik sağlanamaması olarak tanımlanır. Korunmasız, düzenli ve normal ilişkiye rağmen 12 ay içerisinde gebelik sağlanamamasına infertilite (kısırlık) denir.

Tüp 1Kısırlığın toplumdaki sıklığı nedir?

İnfertilite toplumda % 10-15 oranında görülmektedir.

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlık  nedenleri toplumlar ve yaş grupları arasında az farklılık gösterse de kısır çiftlerin yaklaşık %20-25′inde yumurtlama bozuklukları, %20-30′unda tüplerle ilgili sorunlar, %40′ında erkeğe bağlı sorunlar görülür. Çiftlerin %40′ında birden fazla neden mevcut iken, %15-25′inde herhangi bir neden ortaya konulamamaktadır.

İnfertil çiftin değerlendirilmesi nasıl olur?

Kısırlık değerlendirmesinin amacı kısırlığa neden olması muhtemel faktörleri belirlemek, sebeplerine göre çifte süreç ile ilgili yeterli bilgi vermek ve en uygun tedavi seçeneklerini sunmak, değerlendirme süreci boyunca danışmanlık, destek ve eğitim sağlamaktır.

İnfertil çift değerlendirilirken öncelikli olarak detaylı bir hikaye alınır. Çiftin fizik muayenesi yapılır, uygun testlerle problemin nedenleri tespit edilmelidir.

İnfertil çiftin değerlendirilmesine ne zaman başlanmalıdır?

Bir çiftin kısır olarak kabul edilip araştırmalara başlanması için korunmasız, düzenli ilişkiye rağmen 12 ay çocuk sahibi olamamaları gerekir. Bazı durumlarda 12 ayı beklemek gerekmez. Bu durumlar;

1-35 yaş üzerindeki kadınlar

2-Adet düzensizliği  olan kadınlar

3 Bilinen yada şüphelenilen rahim, tüpler ile ilgili hastalığı olanlar ve endometriozisi olanlar

4-Erkek ile ilgili bilinen sorun olduğunda

olarak özetlenebilir.

İstenilen testler nelerdir?

İnfertil çiftten ilk aşamada istenilen testler; adetin 3. günü hormon değerleri, rahim filmi (histerosalpingografi, HSG tetkiki) , sperm testidir. Bu testlerde sorun çıkarsa ileri testler istenir.

Tedavide neler yapılır?

Yumurtlamayı arttırıcı ilaç ve iğne tedavileri (gonadotropinler) ile birlikte kontrollü ilişki, IUI (intrauterin inseminasyon, aşılama tedavisi), IVF (invitro fertilizasyon, tüp bebek) uygulamaları hastanın durumuna göre yapılır. Ayrıca erkeklerde bir ürolog tarafından değerlendirilip gerekli tedaviler yapılmaktadır.

Tüp 2Aşılama (IUI) nedir?

İnfertil çiftlerde yumutlamayı takiben eşinin sperminin bir kanül yardımı ile rahme ulaştırılması ile yapılır. Başarı oranı %20-30′dur.

Tüp bebek (IVF) nedir?

Tüp bebek yöntemi ile ilk canlı doğum 25 temmuz 1982′ de olmuştur. O günden günümüze 60.000′in üzerinde tüp bebek yöntemiyle sağlanmış bebekler dünyaya gelmiştir.

Yumurtaların geliştirilmesini takiben vajinal ultrason ve aspirasyon iğneleri ile bu yumurtalar toplanır. Eş zamanlı olarak seminal sıvıdan ayrılmış eş spermleri ile labaratuvar ortamında döllenme sağlanır. Oluşan embriyo transfer kanülü ile rahme yerleştirilir. Tüp bebek yönteminde gebelik oranları %20-40, canlı doğum oranları % 15-25 arasındadır.

Kısır çiftlere psikolojik destek verilmeli midir?

Arzulanan bir gebeliğin sağlanması geciktikçe çiftlerde endişe artar. Kendilerine güvenleri, cinsellikleri, birliktelikleri bu problemden etkilenmektedir. Çiftler kısırlık tanısı aldıklarında bilinen inkar, öfke, üzüntü ve kabullenme dönemlerinden geçerler. Yüksek umut ve beklentilerle başlanılan tedavi siklusları başarısızlıkla sonuçlandığında derin üzüntü duyarlar hatta hekimi de suçlayabilirler. İnfertil çiftin psikolojik durumuda değerlendirilip, destek sağlanmalı gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Yapılan bir çok çalışmada stresin kısırlık tedavisini olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları birçok tüp bebek merkezi ve merkezlerinde farklılıklar göstermektedir. 2014 yılında da bir önceki yıla oranla tüp bebek merkezlerinde  farklı tüp bebek fiyatları olabilir. Ayrıca başka illerde de (örneğin Antalya, Konya, Isparta, Denizli, Muğla) tüp bebek fiyatları merkezlere göre değişiklik gösterebilir.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Jin. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya

Hastalıkta ve Sağlıkta Her Dönem Kadının Yanında!

İletişim: Yeşilbahçe mah. Portakal Çiçeği cad. 1460. sok. Turunç Plaza İş Merkezi No: 6/14 Lara Semti, Muratpaşa,  Antalya, Tel: 0242 322 9773GSM: 0536 439 6621 e-mail: dr.fundayazici@gmail.com

Antalya Havaalanına Uzaklık : 13 km

© Copyright 2013 Op Dr Funda Yazıcı Erol, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya. İş bu sitenin tüm hakları saklıdır.