Vajinismus

ANTALYA VAJİNİSMUS TEDAVİ MERKEZİ, VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

VAJİNİSMUS HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HERŞEY!

Antalya vajinismus tedavi merkezi kliniğimizde vajinismus tedavisi %100 başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Vajinismus çözümü kesin olan bir klinik durumdur. Toplumumuzda ve Antalya’da vajinismus sıklığı sanılandan daha yaygındır. Vajinismus cinsel işlev bozukluğu başlığı altında sınıflandırılmaktadır. Genellikle evlilik sonrası fark edilen bu durum çiftlerin bir kâbusu olmaktadır. Ne yazık ki mevcut soruna çözüm arayan çiftler yanında 7-8 yıla kadar belki de daha fazla süre cinsel ilişkide bulunamayan çiftler bulunmaktadır. Oluşumu yıllar içinde gelişen ve şekillenen vajinismus aslında klinik bir spektrumdur. Hafif ve çabuk tedavi edilen evresi bulunduğu gibi daha şiddetli semptomlara sahip ileri evre bayanlarda vardır. Tedaviye atılan en büyük adım aslında kişinin bu durumu fark etmesi ve çözüm arayışına girmesidir. Tedavi olmayı istemek aslında işin %50’sini halletmektir. Bu konuda bilgi, tecrübe ve deneyim sahibi bir vajinismus tedavi merkezi, doktoru ve klinik bulunca da her şey bir anda değişecektir. Cinsel terapi bilgi eksikliği veya yanlış bilgilerle donatılmış bir cinsellik algısını düzeltmenin temelini oluşturmalıdır. Bu bayanlarda özellikle cinselliğe karşı bir ön yargı bulunur. Cinsel terapist bu ön yargıyı yıkma konusunda çiftleri adeta yeniden şekillendirir. Doğru cinsel bilgiler ile donatılmış sağlıklı bir çiftin tedavisi de o denli kolay olmaktadır. Bu aşamada cinsel terapiste olan güven oldukça önemlidir. Çiftlerin güvenini kazanamamış bir vajinismus doktoru ile maalesef vajinismus tedavisi oldukça zor veya mümkün değildir. Doktora olan güven yanında vajinismusu tanımak, bilmek ve verilen ödevleri uygulamak tedavinin aslında anahtarıdır. Vajinismusun temelinde bilgi eksikliği varken bu durumu fark eden bayanların internet, kitaplar veya videolar üzerinden tedavi için çözüm araması oldukça zordur. Konu ile ilgili yeterli kaynak maalesef azdır. Bu çiftlerin mutlaka profesyonel bir yardım alması gerekir. Sağdıçlık geleneğinin yozlaşması, cinsel bilgisi zayıf gençlerin artması vajinismus hastalığının kadınlarda artan oranlarda görülmesine yol açmaktadır. Vajinismus tedavisinde doktorun uyguladığı psikolojik destek oldukça önemlidir. Organik ve fiziksel nedenler ortadan kaldırılsa da psikolojik destek olmadığında tedavi yarım kalacaktır.  Bu klinik durum sadece kadının sorunu değildir. Vajinismus kadın erkek her ikisini de ilgilendiren çiftlerin ortak bir sorunudur. Bayanlar zaten kendi teşhislerini koyarak doktora başvururlar. Vajinismus tedavi merkezleri arayan bayanlar doktora geldiklerinde konu hakkında araştırma yaptıklarından kısmen de olsa bilgileri vardır. Bu nedenle tedavinin başlangıç aşamasında teşhisini bilen ve konu hakkında azda olsa bilgisi olan çiftler tedaviye daha istekli ve uyumlu olmaktadır. Vajinismusu yenenler arasına girmek onlar için daha kolaydır. Antalya vajinismus tedavi merkezleri bulunan bir ildir. Antalya vajinismus tedavisi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus nedir?

Vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız olarak algılanmasına vajinismus denir. Vajinismusta sadece vajina girişindeki kaslarda değil tüm vücutta kasılma, korku, endişe, tiksinme, bulantı  ve panik hali olur. Kadın bacaklarını kapatır ve eşini elleriyle iter. Bu bayanlar vajinalarının çok dar olduğunu düşünür ve kızlık zarının kalın olduğu için canlarının yanacağı beklentisi içine girerler.

Vajinismus Resim 3‘Acıyacak ‘ beklentisi istemsiz bir şekilde kadının vajinası etrafındaki kasların kasılmasına ve cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesine neden olur. Kasılan vajinal kaslar penisin, eşinin parmağının, doktorun parmağının, hatta kişinin kendi parmağının vajinaya girişine izin vermez. Vajinaya yaklaşması bile kasların kasılarak vajina girişini daraltmakta ve ilişkiyi imkasız hale getirmektedir.

Vajinismus sadece vajinal kaslardaki bilinçdışı olan vajinal bir refleks değil aynı zamanda ilkel ve bedensel korku refleksidir. Korku ile birlikte vajina girişini çevreleyen pubokoksigeal kaslar, sfinkter vajina ve levator ani kasları istemsiz olarak kasılır. Vajinismuslu kadınlarda genital bölgede ve özellikle vajinada yanıcı tarzda yaygın bir hassasiyet oluşur.

Vajinismusa halk arasında evli bakire, tamamlanmamış evlilik veya cinsel fobi gibi isimler verilir. Tıp literatüründe ise vajinismus cinsel ağrı bozukluğu olarak incelenir.

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismusu olan bayan cinsel ilişki sırasında eşini iter, kasılır, endişe, korku ve kaygı duyar. Aslında panik atak benzeri bir durum yaşar. Bilinci açık olsada kontrolünü yitirir. Zaman içerisinde vajinismusu olan kişide suçluluk, utanç, hayal kırıklığı, başarısızlık, yalnızlık hissi, kendinden nefret etme, başka çiftleri kıskanma, cinsel isteksizlik, depresyon belirtileri oluşabilir.

Vajinismuslu bazı hastalarda korku ve kaygıya bağlı olarak hipotansiyon ve vagal senkop bulguları görülebilir. Bu hastalarda mide bulantısı, baş dönmesi, göz kararması, soğuk terleme bulguları görülür. İlişki denemesinin son bulması ile bu bulgular son bulur.

Vajinismuslu kadınların ortak özellikleri nedir?

Vajinismus Resim 2Vajinismusu olan kadınlar genellikle kurallara uyan, herşeyin kötüsünü düşünen kişilerdir. Vajinismus hastaları ailenin iyi kızı olarak tarif edilirler. Çocuksu bir kişilikleri vardır. Duygusal ve ruhsal gelişimleri eksik olabilir. Bağımlı kişilik özelliği gösterirler. Kendilerini ifade etmekte zorluk çekerler. Bedenlerinden hoşnut olmayabilirler.  Cinselliği kirli ve kötü olarak algılarlar, cinsel organlarından hoşlanmazlar hatta iğrenebilirler. Güven duyguları zarar görmüş olabilir. Erkekleri saldırgan olarak algılarlar. Olumsuz cinsel bir eyleme, görüntüye veya söze maruz kalmış olabilirler. Vajinismuslu kadınlar cinsellikle ilgili pek konuşmak istemezler. Cinselliği başlatan taraf olmazlar.

Vajinismus hastalarının aileleri de genellikle aşırı koruyucu, baskıcı, cinsellik hakkında konuşulmayan yada kötü konuşulan ailelerdir. Aile içi çatışma görülebilir.

Vajinismusu olan kadınlarda bu özelliklerin hepsi görülmeyebilir.

Vajinismusun tipleri nelerdir?

Primer vajinismus (Birincil vajinismus):

Primer vajinismus ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Vajinanın dış üçte birlik kısmında istem dışı kasılmalar sonucunda ağrı hissedilir ve cinsel ilişkiden kaçınılır. Primer vajinismusta kişi başarılı bir cinsel ilişki yaşamamıştır. Bu kişilere vajinal muayene de yapılamaz. Tabiki bu bulguların devamı vajinismus tanısı koydurur. Primer vajinismusta altta yatan en önemli sebep korkudur.

Sekonder Vajinismus (İkincil Vajinismus):

Daha önce cinsel birleşme yaşamış, sonrasında vajinismus bulguları görülmesine ise sekonder vajinismus denir. Sekonder vajinismusa sebep olan en önemli nedenler geçirilmiş travma, ameliyatlar, düşük, kürtaj, zor doğum, ağır bir enfeksiyon, sert yapılan jinekolojik muayeneler olabilir. Bu nedenler ortadan kalksa bile kişi ağrılı cinsel ilişki yaşayacağı korkusu ile cinsel ilişkiye giremez.

Durumsal vajinismus:

Kadın eşi ile ilgili sorunlarından dolayı istemli olarak ağrı, acı, kanama,yanma olmasından korkarak cinsel ilişki sırasında kendini kasar ve cinsel ilişkiye izin vermez. Bu kadınlar tampon kullanabilir ve bir doktor tarafından jinekolojik muayene edilebilir.

Vajinismusun evreleri nelerdir?

Vajinismus derecesine göre 5 evreye ayrılır.

Evre 1 Vajinismus:

Evre 1 vajinismusu olan kadınlar rahat bir şekilde jinekolojik muayene olabilir. Genital bölgesine dokunabilir, hatta parmağını vajina girişine ve vajina içine dokundurabilir. Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir. Sınırlı penis girişi olabilmesine rağmen devamında kasılma yaşar, bacaklarını kapatarak eşini iter. Cinsel yakınlaşma sona erdiğinde kasılmalar geçer. Evre 1 vajinismusu olan bu hastalarda genellikle geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.

Evre 2 Vajinismus:

Evre 2 vajinismusu olan kadınlar jinekolojik muayene olabilir fakat kişi rahat değildir, kasılmalar yaşar. Kişi kendi genital bölgesine dokunabilir fakat vajina içine dokunamaz. Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir. Sınırlı penis girişi olabilmesine karşın devamında kasılma yaşar, bacaklarını kapatarak eşini iter. Kasılmalar cinsel yakınlaşma sona erdiğinde geçer. Evre 2 vajinismusu olan bu hastalarda da geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.

Evre 3 Vajinismus:

Evre 3 vajinismusu olan hastalarda jinekolojik muayene sırasında daha dokunma aşamasında kasılmalar başlar. normal bir jinekolojik muayene yapılamaz. Kişi kendi genital bölgesine dokumaktan ve bakmaktan hoşlanmaz. Vajina girişine dokunduğunda dahi kasılmalar olur. Eşinin genital bölgesine dokunmasına izin verir fakat oldukça rahatsız olur. Sınırlı penis girişine bile müsaade etmez. Evre 3 vajinismusu olan bu kadınlarda cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar, eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır.

Evre 4 Vajinismus:

Evre 4 vajinismusu olan kadınlarda ilişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte sırtta ve bacaklarda da kasılma yaşanır. Kasılma ile birlikte endişe, korku, bacakları kapatma hareketi, kendini koruma için geri çekilme vardır. İlişki denemesi sona erse bile kasılmalar hemen geçmez. Evre 4 vajinismus hastasını jinekolojik olarak muayene etmek oldukça zordur. Genital bölgeye dokunulmakla bile ağrı duyar, kendini geri çeker. Sınırlı olsa dahi penis girişi yaşayamamıştır, cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar ve eşini iter.

Evre 5 Vajinismus:

Evre 5 vajinismusu olan kadınlarda ilişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte tüm vücutta yoğun bir şekilde kasılma vardır. Tüm vücuttaki kasılmalara ek olarak endişe, korku, tiksinme ve panik hali, bacaklarda kapanma ve eşini iterek ilişkiden kaçınma da görülür. Ayrıca bulantı, baş dönmesi ve göz kararması gibi fiziksel semptomlarda olabilir. Bu hastalar jinekolojik muayene olmayı bırakın jinekolojik masaya bile oturmakta ve bacağını açmakta zorlanırlar. Evre 5 vajinismusu olan bu kadınlar eşinin elle genital bölgelerine dokunmasını bile reddederler.

Vajinismusta risk faktörleri nelerdir?

‘Neden bazı kadınlarda vajinismus görülür?’ sorusunun cevabı çok da net olmamakla birlikte bir kadında vajinismusa neden olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Vajinismus oluşmasında en yaygın etken cinsel bilginin yanlış yada eksik olmasıdır. Günümüzde hala çocuklarımıza yeterli cinsel eğitim ve cinsel bilginin verilmemesi, cinsellikle ilgili herşeyin ayıp ya da günah sayılması cinsellikle ilgili cinsel mit dediğimiz aslı olmayan bilgilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İşte bu cinsel mitler vajinismusun ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Cinsellikle ilgili korkular vajinismusun oluşumunda önemlidir. Kadının zihninde aşırı büyüttüğü penis yüzünden çok acı çekeceği ve parçalanma hissi vajinismus oluşumuna zemin hazırlayan en büyük korkudur. Ayrıca gebe kalma korkusu, AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirme korkusu, reddedilme, kirletilme ve masumiyetin kaybı korkusu da vajinismusun temelinde olabilir.

Vajinismusu olan kadınlara bakıldığında cinsel korkuları olan, cinsel tecrübesi olmayan, çekingen, kırılgan, çocuksu özellikler gösterirler. Yine vajinismusu olan kadınlar, kurallara uyan, içine kapanık, iyi huylu, akıllı ve zekidirler. Aileleri genellikle baskıcı, tutucu ve otoriterdir.

Vajinismusu olan kadınların eşlerine bakacak olursak genellikle anlayışlı, nazik, kibar ve rahat beylerdir. Eşlerinin canının yanmasından ve onları incitip kırmaktan korkarlar.

Vajinisnusun görülme sıklığı nedir?

Vajinismusun toplumda görülme sıklığı tahmin edilenden daha fazladır. Vajinimus sorunu olan kadın bu durumu kendine has özel bir hastalık olarak görüp dünya da bir tek kendinde olduğunu düşünebilir. Ülkemizde cinsel terapi kliniklerine başvuran her evli on kadından biri vajinismus nedeniyle başvurmaktadır. Tedavi arayışında bulunmayan vajinismus hastalarının sayısı henüz bilinmemektedir. Ülkemizde vajinismus sorunu Amerika ve Avrupa ülkelerine göre daha sık görülmektedir. Vajinismus bir erteleme ve kaçınma hastalığı olduğu için, çoğu vajinismuslu kadın, utandığından, zamanla geçebilir düşüncesi ile doktora başvurmamaktadır.

Vajinismusun nedenleri nelerdir?

‘Vajinismus neden olur?’ sorusu belkide tedaviye giden yolda bize rehber olacak bir klavuzdur. İnsanlar doğduğu günden itibaren birçok yaşamsal fonksiyonlarını belli bir süre içinde öğrenerek ve özümseyerek gerçekleştirirler. Örneğin yemek yemek, yürümek, konuşmak gibi fonksiyonlar belli bir süre içinde deneye deneye öğrenilir. Cinsel fonksiyonlar ve üremede yaşamsal bir fonksiyondur. Erkekler bu konuda şanslıdır. Doğduğu günden itibaren cinsel organı ile gurur duyulur ve kendi de gurur duyar. Sünnet için tören düzenlenir. Bir erkeğin mastürbasyon yapması oldukça doğal, erkekliğin göstergesi olarak karşılanır. Ayrıca erkeklerin genital organı rahatlıkla görebilecekleri bir yerdedir. Genital bölgesinin neresinde ne var bilir. Kadınlar içinse durum tam tersidir. Küçük yaşlardan itibaren genital bölgesine bakması ve dokunması yanlış, ayıp, günah olarak öğretilir. Adet olduğunu bile saklar. Bir kadının mastürbasyon yapması asla kabul edilemez. Kadınların genital bölgesi kendisinin rahatlıkla görebileceği bir yerde değildir. Ancak bir ayna ve ışık kaynağı ile görüp inceleyebilirler. Bunu da çoğu genç kız yanlış anlaşılmaktan yada o bölgeye zarar verme düşüncesi ile yapmaz. Genital bölgesi çoğu genç kız için bir bilinmezdir ve de bilinmeyen insanda kaygı uyandırır. Tüm bu süreçten geçen genç kız cinselliğini öğrenemez ve bu durum vajinismusa zemin hazırlar.

Vajinismusa neden olan sorunlar şunlardır;

1- Cinsel bilgi ve tecrübe eksikliği

Cinsel bilgi eksikliği bizim ülkemiz gibi cinsel eğitimin verilmediği ülkelerde sıklıkla vajinismusa neden olur. Maalesef genç kızlar ve erkekler cinsel bilgilerini çoğunlukla arkadaşlarından yada internetten yalan yanlış olarak öğrenmektedirler. Ülkemizde düğün döneminde sağdıç olması artık terk edilmiştir. Günümüz gençliğinin cinsel bilgilerinin yeterli olduğu düşünülüp evlilik öncesi herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Ayrıca evlilik öncesi cinsel tecrübeler de normal sayılmamaktadır.

2- Cinsellikle ilgili korkular

Özellikle ilk geceye ait korkular vajinismusun oluşumunda önemli bir etkendir. İlk gecede kızlık zarının patlayacağı, yırtılacağı ve çok ağrının olacağı düşüncesi vajina etrafındaki kasların kasılmasına ve gerçekten ağrı duyulmasına neden olur. İlk geceye ait hurafeler korkuyu daha da arttırır. Çok ağrılı ve çok kanayan ilk gece hikayelerini dinleyen bir bayanın korkmamasının imkanı yoktur.

3- Kişisel korkular ve sorunlar

Cinsel taciz veya tecavüze uğramak,  dini korkular, kirlenmişlik hissi, başaramama korkusu da vajinismusun temelinde olabilir. İğne fobisi, kan fobisi vajinismus hastalarında sıkça görülür.

4- Eşler arası sorunlar

Bazen eşler arasındaki sorunlar cinsel ilişkiyi reddetme şeklinde kendini gösterebilir. Eşler arası sorunlar vajinismus tedavisinde de süreci etkiler.

5- Organik nedenler

Geçirilmiş ameliyatlar, genital enfeksiyonlar, kabızlık, endometriozis, vulvar vestibülit sendromu, kalın kızlık zarı, pelvik tümörler gibi durumlar vajinismusa neden olabilir. Bu nedenle mutlaka jinekolojik değerlendirme gereklidir.

Vajinismusun  tedavisi var mıdır?

Vajinismus % 100 tedavisi olan bir durumdur. Tedaviye ne kadar erken dönemde başlanırsa tedavi süresi o kadar kısalır. İlişkiye giremeyen çiftler öncelikli olarak bu durumun geçici olduğunu ve kendiliğinden zamanla düzelebileceğini düşünürler. Zamanla düzelme olmayınca bu durumun sadece kendilerinde olduğunu zannedip kimseyle paylaşamazlar. Bunun bir hastalık olduğunu ve bir çok çiftte görüldüğünü öğrenince tedavi arayışı içine girerler. Fakat tedaviyi bir şeyleri bahane ederek hep ertelerler. Bu nedenden dolayı vajinismusa ”erteleme hastalığı” adı verilmiştir.

Vajinismus konusunda deneyimli uzman bir hekime başvurulup, düzenli olarak kontrollere gelindiği takdirde vajinismusun tedavi edilmemesinin imkanı yoktur. Çünkü cinsel ilişkiye giremeyecek kadın yoktur.

Tedavide önemli olan hasta ve doktor arasındaki güvendir.

Vajinismus ülkemizde neden sık olarak görülüyor?

Maalesef ülkemizde birçok kişi hala ilk ilişki ile kızlık zarının mutlaka kanayacağını, yırtılacağını, delineceğini, patlayacağını, ağrıyacağını ve acıyacağını zannediyor. Fakat aslında bu saydıklarımızın hiç biri olmaz. Bunların olacağını düşünen kadın ilk ilişkide kendini istemeden  kasar ve kasmadan dolayı ağrı, acı ve kanama olur. Bu kasılma aşırı olduğunda da vajinismus görülür. Normal yapıdaki kızlık zarı, ideal şartlar altında ilk cinsel ilişki deneyiminde ve sonrasında kanamaz, yırtılmaz, delinmez, patlamaz, ağrı ve acı yapmaz. Kızlık zarı çok ince ve esnek bir mukoza parçasıdır. Erkeğin yumuşak davrandığı ve zorlayıcı hareketlerden kaçındığı, kadının ön sevişmeyle yeterli ıslanmanın sağlandığı ve kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, normal olan kızlık zarında hafif bir açılma olur. Bu esnada ağrı ve acı hissedilmez, kanama da olmaz. Ancak, cinsel ilişkiden alınan hazzın ön planda olmadığı bir durumda, kasılma ve sulanma azlığına bağlı ağrı ve kanama olabilir.

Ülkemizde ilk cinsel ilişki genellikle düğün sonrasına bırakıldığından ve bu geceye gerdek gecesi gibi isimler verilerek önemi arttırıldığından çiftlerin üzerindeki stres artmakta ve bu durum vajinismusa zemin hazırlamaktadır. Yeterince cinsel bilgi ve deneyimi olmayan, yıllarca cinsellik hakkında korkutulan kadının düğünün getirmiş olduğu stresin üzerine ilk gece cinsel ilişkiye girmesi gerçekten çok zordur. Hele bi de kapıda kanlı çarşaf bekleyenler varsa!!!

Vajinismus nasıl önlenebilir?

Aslında en ideali evlenmeden önce çiftin bir uzmana danışması, bu konuda doğru olarak bilgilendirilmesidir. Bu işi önceden sağdıçlar yapıyordu. Şimdi ise sağdıçlığın içi boşaltıldı. Nasıl olsa şimdiki gençler bizden daha iyi biliyordur düşüncesi ile hiç bir şey anlatılmamaya başlandı. Sağdıçlığın yerini evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almalıdır.

İlk gecede yeterli ön sevişme ve yeterli ıslanmanın önemi anlatılmalıdır. Yeterli ıslanma olmazsa uygun kayganlaştırıcılar önerilir. Erkeğin aceleci olmaması ve kadını yeterince uyarması gerekir.

Sonuç olarak vajinismus ülkemizde evli her 10 kadından birinde görülmektedir. Vajinismus tedavisi arayışında bulunmayanları sayısı yada durumsal vajinismus yaşayan kadınların sayısı bilinmemektedir. Türk kültüründeki cinsel değerler, cinselliğin anlamı, cinsel ilişkinin tanımı, cinsel işlev bozukluğunun algılanması gibi bazı özelliklerde vajinismusun görülme sıklığında rol oynamaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri ve vajinismus eğzersizleri ile tedavisi %100 olan bir hastalıktır. Önemli olan bunu farkedip eşiyle birlikte bir vajinismus tedavi merkezine başvurmaktır. Tedaviye uyum tam olduğunda kadınlar kolaylıkla vajinismusu yenenler arasına girebilir. Kliniğimiz Antalya Lara semtinde olup vajinismus tedavisini başarı ile uygulayan bir merkezdir.

Vajinismus Tedavi Fiyatları 

Vajinismus tedavi fiyatları Antalya vajinismus tedavi merkezlerinde kliniğin tecrübesi ve yıllara göre değişkenlikler göstermektedir. Kliniğimizdeki güncel vajinismus tedavi fiyatlarını öğrenmek için iletişime geçebilirsiniz.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Jin. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya

23 Responses to Vajinismus

 1. Tuana diyor ki:

  Vajinusmus rahatsızlığı olan biriydim.Yıllarca kimseyle paylaşamadım.
  Funda hanım’ın sitesini ziyaret ettim ve Funda hanımla tanıştım, hayatım
  değişti kendime özgüvenim geldi ve rahatsızlığımı yendim. Funda hanım’a
  sonsuz teşekkürler.

 2. Ümran K. diyor ki:

  Öncelikle benım gibi ilk gece korkusu olan vajinismus hastalarının dikkatine! 4 aylık evli idim ama ilişkiye girememiştim. İnternetten bu sorunu araştırmaya başladım orada Funda Yazıcı Erolun VAJİNUSMUS hakkındaki yazısını okudum ve muayenehanesine gittık eşimle birlikte.FUNDA HANIM bizi son derece sicak ve güzel karşiladı ki bu sorunu olan kişiler için doktorun bu tavrı karşı taraf için güven noktasında çok önemlidir. daha sonra seanslara başladık benım için imkansız gibi görünen bu sorun çok kısa bir sürede Funda hanım sayesinde tamamen bitti. FUNDA HANIMA çook teşekkür ediyorum ve böyle bir sorunu olan herkese şiddetle FUNDA HANIMI TAVSİYE EDİYORUM .

 3. Mehtap A. diyor ki:

  2,5 yıllık evliyim ve henüz ilişkiye girememiştik. Ben çekingen biriydim bu konularda ama,Funda hanım’la çok rahat konuşabildim.Funda hanımı pozitif ve mütevazi buldum,kendisine güvendim.Terapilerde’de öyle olduğunu gördüm.Çok ilgili,herşeyi konuşabileceğimiz birisi,çok ilgili yardımcı oluyor.Funda hanım’ın vajinismus tedavisiyle ben bu sorunu çok kolay ve rahat bir şekilde yendim. Korktuğum gibi birşey olmadığını gördüm. Funda hanımı kesinlikle tavsiye ederim. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

 4. Zeynep T. diyor ki:

  Bende bir vajinismus hastası olarak sorunumu çözemeyeceğime inanıyordum. İlk başta tedaviye biraz tedirgin girdim. Funda hanımın pozitif yaklaşımı ve samimi diyaloğu ile tedavimde başarılı olmaya başladım. Yaklaşık 5 seansta verilen ödevlerime istekli ve programlı devam ederek sorunumu halletmiş olduk. Gerçekten tedavimde Funda hanımı tercih ettiğim için mutluyum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İnşallah birgün doğum vesilesi ile karşılaşacağız :)

 5. asil diyor ki:

  Evleneli altı ay olmuştu ve eşimle henüz ilişkiye girememiştik korkuyodum cok. internetten araştırmalara başladığımda vajinismus hastası oldugum aşinaydı. bütün özelliklerini fazlasıyla taşıyordum. araştırmalar sonucunda buldum funda hanımı yazılarını okuyup mail attım eşimle gıtmeye karar verdık randevumuzu alıp gıttık.bu kadar tatlı anlayışlı ve sevecen birisiyle karşılaşacağımı hıç ummamıştım.funda hanımın yardımıyla haftalık verdiği ödevlerı eşimle yerıne getirip kontrollerimizi aksatmadım. şuan hiçbır sorunumuz kalmadı funda hanıma minnettarım. bence kendi dalında cok başarılı tebrik ediyorum başarıların devamını diliyorum. funda hanımı tercih edip onu tanıdığıma cok mutluyum. Bu konudaki tek doktorum hayatımın sonuna kadar.TAVSİYE EDİYORUM ÇÜNKÜ BEN COK MEMNUN KALDIM BANA GÖRE COKKELİMESİ BİLE AZ KALIR FUNDA HANIMA İYİKİ TANIDIMM SİZİ SEVİYORUZZZZ <3

 6. a.k diyor ki:

  3 yıldır evliyim ve ilişkiye girememiştik. 2 yıl degişik doktorlarda tedavi olmayı denedik ama bır sonuc alamadık. İnternette bu konuda araştırma yaparken Funda hanımı gördum. Görünüş olarak kendime yakın buldum. Sonra esimle gittik konusmasıyla o kadar guzel motive ettiki biz bir haftada sonuc aldık ve onun dedigi gibi her seyi en baştan yasıyoruz.

 7. gülen diyor ki:

  öncelikle doktorumuz funda hanıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.iş tecrübesi,bilgisi,samimiyeti ve güleryüzlülüğüyle beni de tedavi ettiğini belirtmek isterim.evleneli yaklaşık 1 sene oldu ve ilişkiye giremedik taa ki lara kadın doğumla tanışana kadar. 3-4 seans sonrasında bu sorunumuz çözülmüş oldu.Hamileliğimde de tercih edeceğim tek doktor kesinlikle Funda hanımdır.kendinizi orda güvende hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.
  Tekrardan dr. funda hanım ve asistanı neslihan hanıma ilgi ve alakalarından ,sıcak tavırlarından,samimiyet ve güleryüzlülüklerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum.Tercihimde yanılmamışm , iyi ki sizleri tanımışım.

 8. Nurum diyor ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım ve 3 aylık evliyim ilişkiye girememe gibi önemli bir sorunla karşılaştık eşimle beraber funda hanımla tanışma gururunu yaşadık bizi çok güler yüzlü şekilde karşıladı , prpfesyonel bir insandan yardım aldıktan sonra tabikide sonuç kaçınılmaz bir şekilde acısız , agrısız ve aynı zamanda karşılıklı gülücüklerle sonuclanan muhteşem bir beraberlik… kesinlikle ama kesinlikle funda hanım der susarım o konuşsun sonuc her zaman olumludur ;)

 9. A.C diyor ki:

  2.5 yıl önce evlenmiştik fakat bir türlü ilişkiye girememiştik bir kaç doktor denememizden sonra sonuçta alamayınca arada vermiştik ve tabi ki büyük bir sıkıntı etrafın hani cocuk söylemleri bizi daha fazla strese ve aramızda kavgalara neden olmuştu.tabi bu durum eşimin funda hanımın bulmasıyla sona erdi 2 seansla sonuç aldık çok mutlu ve huzurluyum

 10. M. diyor ki:

  2 yıl önce evlenmiştik.ilişkiye giremiyordum korkum endişem çok fazlaydı… etrafımdaki insanların bebek yok mu demesi artık beni çıldırtıyordu.Hergün internet üzerinden araştırma yapıyordum ve vajinismus olduğumu öğrendim. hemen bi doktor arayışına başladım funda hanımdan randevu aldım ve 2 seans da hayatımız yoluna girdi, 2 yıl boşuna beklemişiz.yine hasta olsam yine düşünmeden funda hanıma giderim… funda hanıma sonsuz teşekkür ederim..

 11. G. diyor ki:

  evliliğimizin birinci ayında böyle bir problemimizin olduğunu anladık.araştırmalar sonucunda funda hanımla bu problemimize çözüm bulmayı denedik.ve çok geçmeden birkaç seansta bu sorunu aştık.karşılıklı anlayış ve doktorumuzun güler yüzü ve tedavi uygulaması ile hayatımız her anlamda normal bir akışa girdi.funda hanıma teşekkür ediyoruz…bizim gibi olan çiftler için en önemli tavsiyemiz çok geçmeden tedaviye başlayın,göreceksiniz ki herşey çok kolay olacak…

 12. TuğMüm diyor ki:

  Yaklaşık 1.5 yıllık evliyiz ama ne yazıkki ilk gece korkusu vardı birkaç doktora gittim. Güvenemedim ve çok üzüldüm ağladım çok korkuyordum birgün funda hanımı gördüm internet sitesinde çok başarılı bir doktor ilk başta çok tedirgindim ama boşuna endişelenmişim oldukca kibar nazik güven veren bir doktor beni çok rahatlattı bu konuda ona sonsuz teşekkür ederim sayesinde korkularımı yendim çok mutluyuz bizim gibi olan çiftlere tafsiye ederim çooook teşekkür ederim FUNDA hanım…

 13. A.F diyor ki:

  11 yıllık evliyim. Funda hanım sayesinde vajinismus problemini yendim. Gerçekten kadın olduğumu hissettim. Kendime olan güvenim geldi ve hayata yeniden başladım. Herşey için teşekkür ederim.

 14. Yasemin diyor ki:

  Merhabalar geçen sene eylül ayında vajinusmus sorunuyla gittik funda hanıma. Bu sene ikiz bebeklere hamile olduğum müjdesini verdi. Daha söylenecek bişey yok sanırım. Teşekkürler Funda hanım…

 15. E.T diyor ki:

  1,5 yıllık evliyim. Vajinusmus nedeniyle hayatımız kabusa dönmüştü. 1 yıl boyunca pek cok doktorla görüstüm. Psikiyatriste gittim. Ancak hiç bir faydası olmamıstı. Benim vajinusmus derecem gercekten ciddi bir boyuttaydı. Funda Hanım hastasını dinleyen ve onun görüşlerine önem veren bir doktor. Tedavi boyunca bana hep destek oldu. Yapabileceklerim konusunda sürekli beni cesaretlendirdi. Arada 250 km mesafe olduğu için gidemediğimiz zaman yaptığımız telefon görüşmelerinde de çok yapıcı yaklaştı. Ve onun dediği zamanlarda başarıya ulaştık. Eğer hamile kalırsam gideceğim doktor yine Funda Hanım olacak. Her şey için çok teşekkürler…

 16. antalya diyor ki:

  Merhabalar ben 6,5yıldır vajinismus hastasıydım..Doktora gitmekten korktuğum için hep erteledik:( maalesef bu bir erteleme hastalığıymış..Artık yardım alma zamanımız gelmişte geçiyordu.İnternette araştırırken Funda Hanımı bulduk ve gitmeye karar verdik..İyi ki de gitmişiz diyorum su an tek pişmanlığım neden daha önce Funda Hanıma gitmemişim..içeri girdiğimizde çok paniktim korkularım vardı..Funda Hanım sakin tavırlarıyla çok rahatlattı beni.Verdiği ödevleri aksatmadan yaptım ve inandım..Şükürler olsun şu anda çoook mutluyum..Bu yorumu yazmamın sebebi vajinismus olanlara lütfen ertelemeden Funda Hanıma gidin derim kesin sonuç alacağınıza eminim.Funda Hanım size ne kadar teşekkür etsem azdir..Sizi çok seviyorum..İyi ki varsınız:) Sevgiler…

 17. TUĞBA diyor ki:

  evliliğimin ilk gününde benim için kabus başladı.ilk başlarda nasılsa olur diye fazla üstüne düşmedik konunun ama zaman hızla geçti ve bi baktık evliliğimizin 3.yılındayız.araştırmaya başladım farklı psikologlara gittim fakat sonuç alamadık.araştırmaya devam ederken internetten funda hanımın sitesini gördüm.jinekolog olduğu için çekindim ilk başta arayıp görüştüm ve görüşmedeki içtenliğiyle beni muayneye ikna etti.sadece 3 seansta sorunumuz çözüldü.bizim için kabusa dönen bu sorunun çözülmesinin imkansız olduğunu kabullenmişken funda hanımnla tanışmam sayesinde hayatım değişti.içtenliği,samimiyeti,pzitifliliği,canıyakınlığıyla ilk ve son kadın doğum doktorum olacak

 18. cesaretinizi toplayın... diyor ki:

  merhana Funda hanım ben üçüncü kez askerdeki eşimi ziyarete gittim ve artık söylediğiniz yöntemleri de deneyebildim diğerlerinden farklı olarak ve her şey harikaydı… size ne söylesem ne kadar teşekkür etsem az… kadınlığımın bu harika duygunun hislerini yaşamama kadınlığımı tanımama yardım ettiginiz için çok çok teşekkürler. eşim yanımda olmadan vajinismusu tamamen iki görüşmede yenebilmeme destek oldunuz artık hiç acı duymuyorum ve çok güzel birliktelikler yaşıyorum. iyiki tanıdım sizi iyiki varsınız…siz bu alanın meleğisiniz ve ne olursa olsun size gönül rahatlığıyla korkmadan gelebilirim aklımda hep şu var’bir sıkıntım olursa Funda hanım var korkma diyorum” bu apayrı bir rahatlık süpersiniz …Sevgilerimle

 19. s.s.a diyor ki:

  adıyamanda öğretmenlik yapıyorum,eşimle birbirimizi çok severek evlendik,ilk geceyi 2 yıl heyecanla bekledik.ama evlendikten sonra 6 ay boyunca birliktelik yaşayamadık.taa ki internetten funda hanımın ismini görüp antalyaya gelene kadar.3 seans gibi kısa bir süre de vajinismüs problemimizi yendik.funda hanıma sonsuuuzzz teşekkürlerimizi sunuyoruz.Adıyamandan sevgiler:)

 20. Tülay diyor ki:

  Vajinismus korkulmaması ve ertelenmemesi gereken bi rahatsızlık.ben çok umutsuz olarak başladım tedaviye,Funda hanımın yaklaşımı yakınlığı ve verdiği güvenle çok kısa sürede aştım bu sorunu.aynı sıkıntıyı yaşayanlara tavsiyem zamana bırakmak en büyük yanlış moral ve motivasyonu bozmadan en kısa sürede tedaviye başlanmalı.antalyada olanlar için Funda hanımı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.sağlıklı huzurlu günlerimiz olsun inşallah:)

 21. Günes diyor ki:

  Almanyadan antalyaya gittim vei kisa bi süre icinde Dr. Funda hanimim sayesinde vajinismusu yendim. Dr. Funda hanimim yaklasimi ve verdigi güven beni cok rahatlatti bu sorunu yasayan herkesin Dr. Funda hanima gitmesini tavsiye ederim. Burdan kendisine tekrar dan cok ama Cook tesekkür ederim.

 22. ögretmen diyor ki:

  2 yıldır Evli ve vajinusmus hastasiydim. Doktor Funda Hanım sorunumu 3 seans gibi çok kısa bir süre icinde tedavi etti. Şuan çok mutluyum ve neden şimdiye kadar erteledim diye kendime kızıyorum.Tedavi olmak isteyenlerin hiç tereddüt etmeden başvurabilecekleri iyi bir hekim .kendisine Çok tesekkur ediyorum

 23. sessiz diyor ki:

  Hocamız çok teşekkür ederim. Bizim de sıkıntımızı 1 ay içinde giderdi. 7 aylık evliliğimizi sıkıntımız giderdi. Gerçekten allah böyle bir dert kimseye vermesin. Kimseye anlatamıyor kimseyle bu derdi paylasamiyoruz çok şükür derdimiz giderildi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Copyright 2013 Op Dr Funda Yazıcı Erol, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya. İş bu sitenin tüm hakları saklıdır.