4 Boyutlu Ultrason

4 Boyutlu Ultrason (4-D Ultrasonografi) ve HSG (Histerosalpingografi)-Rahim Filmi

Ultrason cihazlarının temel çalışma prensibi kulağımızın duyamayacağı kadar yüksek frekanslı sesleri dokuya yollayarak yansıyan ultrases dalgalarının arasındaki şiddet ve zaman farkını kullanarak görüntü oluşturmasıdır. Rutinde kullanılan 2 boyutlu ultrason görüntüleri incelenmek istenen düzlemden alınan tek bir kesitten oluşur. Oysa 3 boyut ve 4 boyutlu ultrason görüntüleme kesitleri birleştirerek hacimsel ve zamansal görüntüler oluşturabilmektedir. 4. boyutun görüntülemeye katkısı tetkik sırasında, anne karnındaki bebeğin 3 boyutlu görüntülerinin fotoğraf kareleri gibi zamansal gösterimi ile hareketli 3 boyutlu görüntülemeye imkan tanımasıdır. 4 boyutlu ultrasonlar yüksek veri işleme kapasitesi olan son yıllarda üretilmiş ultrasonografi cihazlarıdır. 4 boyutlu ultrasonografi tanısal katkılarının yanında doğum öncesi annenin bebeğini 3 ve 4 boyutlu görmesine imkan tanımaktadır. Bu nedenle fetal görüntülemede ve obstettik te oldukça popüler hale gelmiştir. Ayrıca HSG (histerosalpingografi) tetkiki yani rahim filmi çektirmeyi düşünüyorsanız kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

4 Boyutlu Ultrason

Op Dr Funda Yazıcı Erol

Kadın Doğum Uzmanı, Antalya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Copyright 2013 Op Dr Funda Yazıcı Erol, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya. İş bu sitenin tüm hakları saklıdır.