Gebelikte Yaşam

ANTALYA GEBE EĞİTİMİ VE GEBELİK TAKİBİ

Gebelikte Beslenme

BeslenmeGebelik sürecinde hasta ile birlikte belirlenen onun uyum göstereceği bir beslenme planı oluşturmak oldukça önemlidir. İyi bir beslenmenin göstergesi anne ile bebeğin kilo alımı arasında pozitif bir uyum olmasıdır. Ancak annenin aşırı kilo alımı doğum öncesi ve sonrasında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Annenin gebelik öncesi vucut kitle endeksi (BMI) bebeğin ağırlığını doğrudan etkiler. Vucut kitle endeksi kilonun boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Vucut kitle endeksine göre gebeler zayıf, normal, kilolu ve obez olarak sınıflanır. Annenin vucut kitle indeksi arttıkça gebelikte alması gereken kilo azalır. Gebelik öncesi BMI <19.8 13,5-18 kg arasında kilo almalıdır. Gebelik öncesi BMI 19,8-26 (normal) olanlar 11-16 kg almalıdır. Gebelik öncesi BMI 26,1-29 arasında(yüksek) olanlar 7-11 kg almalıdır. İkiz gebeliklerde BMI normal olanlarda ideal kilo alımı yaklaşık 18 kg veya tekil gebelikten 4,5-7 kg daha fazla olmalıdır. Gebelikte uygulanan diyetin kalitesi anne ve bebeğin sağlığını yakından etkiler. Uygulanan diyet bütün temel gıda gruplarını kapsamalıdır. Ortalama bir kadın için bazal gereksinimlerine ek olarak yaklaşık 300 kcal/gün yiyeceklerine eklenmelidir. Kadınlara özellikle gebeliğin sonlarına doğru kalori kısıtlamasına gitmemeleri anlatılmalıdır. Gebeliğin orta ve sonlarında kansızlığın önlenmesi için günlük demir desteği verilmelidir. Vitamin olarak multivitamin desteği önce besinler yolu ile karşılanmalıdır ayrıca multivitamin preparatları alınabilir. Ancak günlük folik asit desteği yiyeceklerden alınamayacağı için gereklidir. Katı vejeteryanlarda çinko, demir, B12 vitamini desteği sağlanmalıdır. Gebelikte alkol ve sigaradan uzak durulmalı uykusuzluk, hazımsızlık, mide yanması ve sık idrara çıkmaya neden olacağından kafein alımıda kısıtlanmalıdır.

Gebelikte Egzersiz

EgzersizEgzersiz çoğu kadın için hayatının rutin bir parçasıdır. Normal bir gebelikte, düşük yoğunlukta egzersiz bütün gebelik boyunca yapılabilir. Egzersiz gelişigüzel ve aralıklı olmamalı düzenli olartak yapılmalıdır.Gebelikte yapılan egzersiz, bacak kırampları, uykusuzluk, kabızlık gibi gebelikte sık görülen semptomları azaltır. Gebelikte kilo alımını düzenler. Egzersiz yapan gebe sıvı alımına mutlaka dikkat etmelidir. Günlük en az 2-3 lt sıvı alınmalıdır. Egzersiz serin ortamda yapılmalı, uygun kıyafetler giyilerek aşırı ısınmadan korunmalıdır.  Egzersizle birlikte kilo kısıtlayıcı diyet yapılmamalıdır. Yapılan egzersize göre kalori alımı ayarlanmalıdır. Gebelikte en iyi yapılabilen egzersiz yürüyüş ve yüzmedir. Eğer havuzda yüzülecekse hijyenik koşullara dikkat edilmelidir. Aşırı yorgunluk, baş dönmesi yada aşırı nefes darlığı varlığında egzersiz sonlandırılmalıdır. Gebeliğin ilk aylarından sonra uzun süre sırt üstü yatmayı gerektiren egzersizlerden kaçınılmalıdır. Özellikle karın bölgesine travma düşme riski taşıyan egzersizlerden kaçınılmalıdır. Eğer gebelikte düşük riski, gelişme geriliği, kanama, erken doğum riski, membran rüptürü, hipertansiyon varsa egzersiz kısıtlanmalıdır.

Gebelikte Seyahat

Kadınların gebelikleri süresince istekli olarak yada bazı zorunluluklardan dolayı seyahat etmeleri gerekir. Buda onları gebelikleri için hep endişelendirir. Seyahatte en önemlisi annenin rahatlığıdır. Gebelikte damarlarda artan pıhtılaşma riski seyahattaki hareketsizlik ile daha da artar. Pıhtı riskinin azaltılması için 2 saatte bir 10 dakika olacak sekilde gebe ayaklarını hareket ettirmeli ve yürümelidir. Uzun süreli  oturmaya bağlı olarak ödem miktarında artış meydana gelir. Uzun süreli evden uzak kalınacaksa daha önceki tıbbı kayıtlarının fotokopisini yanına almalıdır. Gebe kadınlar araba ile seyahat ederken emniyet kemerini sürekli olarak takmalıdırlar. Gebelerin uçak ile yolculuk etmelerinde bir sakınca yoktur. 28. hafta sonrası doktor raporu istenir.  36. Haftadan sonra uçağa kabul edilmez. Gelişmemiş ülkelere seyahat edilmesi söz konusu ise; temiz olmayan su içilmemesi, pişmemiş meyve ve sebze tüketilmemesi gibi genel önlemler  alınmalıdır.

Gebelikte Cinsellik

Normal gebelik süresince cinsel ilişki kısıtlanmaz. Çiftler uygun pozisyon değişikliği ile daha rahat edebilir. Gebelik dönemine bağlı olarak kadınların çoğunda seksüel isteklerinde değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Kadın libidosu ilk ve son aylarda azalırken, çoğu kadın gebeliği süresince daha kolay orgazm olmaktadır. Orgazm rahimde kasılmalara neden olabilir fakat bu kasılmalar bebeğe zarar vermez. Düşük, erken doğum riski, membran rüptürü, bebeğin eşinin aşağıda olduğu durumlarda cinsellik kısıtlanır.

Op. Dr. Funda Yazıcı Erol

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

© Copyright 2013 Op Dr Funda Yazıcı Erol, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya. İş bu sitenin tüm hakları saklıdır.