Kürtaj Antalya

kürtaj

kürtaj

KÜRTAJ

Kürtaj rahim içi gebelik tahliyesi ve gebelik dışı anormal dokuların alınması ve boşaltılması işlemidir. Antalya kürtaj işlemi uygun kürtaj fiyatları 2018 ile başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Kürtaj Antalya merkezinde kürtaj yapan hastanelerde ve kürtaj yapan yerlerde ultrason eşliğinde vakum tekniği ile yapılmaktadır. 

Kürtaj Antalya

Kürtaj nedir ve nasıl yapılır?

Kürtaj Antalya ve çevre illerde benzer olarak vakum yöntemi ile yapılmaktadır. Antalya kürtaj fiyatları için bizi arayınız. Antalya kürtaj yapan hastaneler, kürtaj yapan doktorlar ve kürtaj yapan yerler sıklıkla kürtaj için vakum tekniğini kullanmaktadır. Antalya kürtaj merkezleri işlem için sedasyon yada lokal anestezi kullanır. Gebelik sonlandırılması için yapılan kürtajda rahim içi çeşitli yöntemlerle gebelikten temizlenir.

Kürtaj Fransızca ”curetage” kelimesinden gelir. Kürtaj rahim içinin kazınarak temizlenme işlemidir. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırılması için, tanı ve tedavi amacıyla yapılabilir. Bu kelimenin anlamı bıçakla kazıyarak temizleme şeklinde cerrahi müdahaledir. Kürtaj ile gebeliğin sonlandırılması, istenmeyen gebeliklerde, bebek anne karnında öldüğünde, boş gebelikte, düşük sonrası kalan parçaların temizlenmesinde, anomalili (sakat, özürlü) bebeklerde, gebeliğin devamının annenin yaşamını riske soktuğu durumlarda yapılır. Düzensiz kanamaların olduğu durumlarda rahim içinden biopsi (parça) almak içinde kürtaj yapılır. Bu durum bir tanısal kürtaj yöntemidir. Kanamayı azaltmak için kürtaj yapmak tedavi yöntemlerinden biridir.

Gebelik sonlandırılması için yapılan kürtaja, gebelik aldırma, bebek aldırma, kürtaş, çocuk aldırma gibi isimler de verilmektedir. Tıbbi olarak dilatasyon ve küretaj olarak isimlendirilir, D/C yada D&C olarak kısaltılır. Dilatasyon rahim ağzının, kürtajın yapılmasında gereken aletlerin (küret, kanül) yerleştirilmesi için açılması işlemidir. Çeşitli yöntemlerle dilatasyon işlemi yapılır.

Kürtaj Fiyatları 2018

Kürtaj fiyatları doktor seçimi, yapılan kürtaj da alınan anestezi türü, kullanılan küretaj tekniği ve işlemin yapıldığı ile ve kürtajın yapıldığı yerlere ve hastanelere göre değişir. Kürtaj fiyatları 2018 yılı için en doğru ücreti tercih edeceğiniz kliniği arayarak öğrenebilirsiniz. Kürtaj fiyatları kürtaj yapan yerlere, kürtaj yapan hastanelere, kürtaj yapılan şehre (örneğin Antalya, Konya, Isparta, Denizli, Muğla, Fethiye, Afyon da kürtaj fiyatları farklılıklar gösterir) gebelik haftasına, kürtaj yapan doktorlara göre değişir. Kürtaj fiyatları 2018 yılında da bir önceki yıla göre farklı olabilir.

Kürtaj birçok farklı teknik ve yöntemle yapılmaktadır. Kullanılan en sık yöntem vakum kürtaj olduğundan uygulanan yöntemlere göre fiyatlar farklıdır. Hastaların çoğu kürtaj ne kadar merak eder. Fakat kürtaj yaptırmak için karar verirken sadece kürtaj ücretleri baz alınmamalıdır. Doktorun tecrübesi ve yapılan kliniğin şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Antalya’da kürtaj yapan doktor arıyorsanız detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Antalya kürtaj işlemi ücreti içinde kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Kürtaj Çeşitleri

Kürtaj yapmak için çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlar vakum aspirasyonu (vakumla kürtaj), karman kanülleriyle aspirasyon, dilatasyon ve kürtaj, higroskopik genişleticiler ile kürtaj, laparatomi, medikal (ilaçlarla) kürtaj gibi yöntemlerdir. Genellikle kürtajlarda karman kanül ile aspirasyon yöntemi tercih edilirken, daha ileri gebelik haftasında bu yönteme ek olarak küretle temizlemede eklenir.

Karman kanülü ile aspirasyon; Değişik kalınlıkta plastik kanüllerin rahim içine yerleştirilip plastik enjektörlerle negatif basınç yaratılarak gebeliğin boşaltılması işlemidir. Gebelik sonlandırılmasında en sık kullanılan yöntemdir. Çoğunlukla diğer yöntemlere ek olarak kullanılır. Plastik karman kanülleri tek kullanımlıktır. Kullanıldıktan sonra atılmalıdır.

Elektrikli vakum aspirasyon; Bu yöntemdeki mekanizma karman kanülü ile aspirasyon yönteminin aynıdır. Rahim içine plastik kanül yerleştirilir. Ucuna elektrikli vakum ekstraktör aleti takılır. Bu alet elektrikli olduğu için vakumlama gücü ayarlanabilir ve daha fazla olabilir. Genellikle mol gebelik ve servikal gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılır.

Dilatasyon ve küretaj; Öncelikli olarak rahim ağzının metal bujilerle (silindir şeklinde çubuk) açılarak rahim içinden metal küretlerle gebelik materyalinin temizlenme işlemidir. Yıllar önce daha sık kullanılırken karman kanüllerinin kullanımından sonra ileri gebelik haftalarında ve bazende vakum aspirasyona ek olarak kullanılır. Vakum yöntemine göre komplikasyon olma olasılığı daha fazladır. Ancak bu konuda tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yapılmalıdır.

Hidroskopik dilatatörler; Laminaria japonicum isimli deniz yosununun (deniz bitkisi) kurutulması ile Laminaria elde edilir. Laminaria su emerek genleşir ve rahim ağzının açılmasına neden olur. Uygulama anında ve rahim ağzının açılmasında oluşturduğu rahatsızlık en önemli dezavantajıdır. Diğer yöntemlere üstün değildir. Prostaglandinlerin kullanımından kaçınılması gerektiğinde tercih edilebilir.

Transservikal balon kateterler;  Rahim duvarı ile amniyon zarı arasına ucunda sönük bir balon olan kateter yerleştirilir. Balon yavaş yavaş şişirilerek rahim ağzı açılmaya çalışılır. Bazen basıncı arttırmak için kateterin ucuna bir litrelik ağırlık bağlanır ve aşağıya sarkıtılır.

Laparatomi: Rahmin kesilerek gebeliğin alınması işlemidir. Daha çok ileri gebelik haftalarında tercih edilir. Eskiden daha sık tercih edilmesine rağmen günümüzde son seçenek olarak kullanılmaktadır.

İleri gebelik haftalarında gebelik sonlandırılması için zarların sıyrılması ve amniyotomi (suyun açılması) işlemleri sonlandırma işlemini hızlandırmaktadır.

Küret ile Kürtaj

Küret ile Kürtaj

İlaçla kürtaj yöntemi var mı?

Bir çok kadının isteği ilaç kullanarak gebeliğin sonlandırılmasını sağlamaktır. Gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan bazı ilaçlar vardır. Fakat bu ilaçlar cerrahi yöntemlere ek olarak bu konuda uzman doktorlar tarafından kontrollü olarak kullanılır. Hastaya reçete edilmez, kendi kendine kullanması istenmez. Medikal yöntemlerden (ilaçla kürtaj) bazıları şunlardır;

Prostoglandinler: Özellikle ileri gebelik haftalarında gebelik sonlandırılması için kullanılır. Ağızdan, vajinal, rektal (makattan) uygulanabilir. Rahim ağzını olgunlaştırarak gebelik materyalinin atılması ile kürtajı sağlar. Doğumun başlatılmasında, doğum sonu kanamaların kontrolünde, biyopsi almak için menopoz hastalarının rahim ağzının açılmasında da kullanılır. Prostoglandinler ülkemizde eczanelerde satılmamakta sadece hastanelerde jinekologlar tarafından kullanılmaktadır.

Oksitosin: Oksitosin hormonu arka hipofiz bezinden salgılanır ve rahmin kasılması, doğum ağrılarının oluşması ve memeden süt salınımına neden olur. Oksitosin hormonu ilaç olarak kullanılabilir. Düşük dozlarda doğumu başlatabilirken, yüksek dozlarda erken gebeliklerin sonlandırılmasında yani kürtajda ve doğum sonrası kanama kontrolünde kullanılır. Oksitosin hastane şartlarında ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kontrolsüz kullanımında rahim yırtılması, su zehirlenmesi, tansiyon düşüklüğü yapabilir.

Antiprogesteron RU 486 ( Mifepriston): Progesteron reseptörlerine bağlanarak erken dönemde gebeliği sonlandırarak kürtaj sağlanır. Ülkemizde bulunmamaktadır.

Ekstra-amniotik Salin infüzyonu : Rahim içine rahim duvarı ile amniotik zar arasına izotonik salin çözeltisi  içeren sıvının verilmesi ve düşüğü başlatması yöntemiyle uygulanır. Kalp yetmezliği, septik şok, ölüm gibi ciddi komplikasyonlara neden olmasından dolayı günümüzde kullanılmamaktadır.

Methotrexate (Metotreksat): Methotrexate aslında kanser ilacı olmasına rağmen düşük dozları erken gebeliklerin sonlandırılmasında ve dış gebeliğin tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde yan etkilerinden dolayı erken gebeliklerin sonlandırılmasında tercih edilmemektedir. En sık yan etkisi bozulmuş karaciğer fonksiyon testleridir.

Östrojen , relaksin hormonları verilmesi ve rahim ağzına hyarülonik asit enjeksiyonu gebelik sonlandırılması için geçmişte denenmiş fakat olumlu sonuç alınamamıştır.

Adet söktürücü olarak kullanılan hormon içeren ilaçlar gebelik sonlandırılmasında işe yaramazlar, oluşan gebeliği önlemezler.

Ertesi gün haplarıda oluşan gebeliği sonlandırmaz ve önlemez.

Kürtaj Antalya Vakum Yöntemi

Antalya kürtaj vakum yöntemi nedir?, Vakumla kürtaj nasıl yapılır?

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj

Kürtaj Antalya’da en sık olarak vakum yöntemi kullanılarak yapılır. Önce ultrason yapılarak gebelik haftası belirlenir. Vakumla kürtaj yönteminde hastanın ağrı duymaması için iki çeşit anestezi şekli tercih edilebilir. Bunlardan birincisi sedasyon denilen anestezi doktoru tarafından uygulanan bir yöntemdir. Sedasyonda hastanın koluna damar yolu açılır, açılan damar yolundan sedatize edici ilaçlar ve bazı ağrı kesiciler uygulanır. Sedasyonda hasta sadece uyur, yapılan işlemi hatırlamaz, ağrı duymaz, işlemden hemen sonrada uyanır. Hastanın solunumu ve kas fonksiyonları normaldir. Kadın doğum uzmanı hasta uyumadan kürtaja başlamaz.

Hastalarımızın çoğu kürtaj sırasında sedasyonu tercih etmektedir. İkinci anestezi yöntemi lokal anestezidir. Lokal anesteziyi kadın doğum uzmanı uygular, anestezi uzmanına ihtiyaç yoktur. Muayene aleti vajene yerleştirildikten sonra enjektöre çekilen uyuşturucu madde rahim ağzının çeşitli yerlerine enjekte edilir. 5-10 saniye beklendikten sonra kürtaj yapılabilir. Lokal anestezi uygulandığı zaman hasta uyumaz, bilinci yerindedir, kürtaja bağlı ağrı azaltılır fakat tamamen yok edilemez. Kürtaj sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı hissedilebilir. İşlem bitince ağrı kaybolur yada azalır. Sedasyon ile kürtaj yapılacaksa hasta jinekolojik masaya alınır, üzeri örtülür, koldan açılan damar yolundan gerekli anestezi ilaçları verilir. Hasta uyuduktan sonra doktorun müdahaleyi yapabileceği kadar,  hastanın üzerindeki örtü açılır. Doktor steril eldivenlerini giyer, hastanın yapısına göre uygun boyuttaki muayene aleti (spekulum) vajinaya yerleştirilir.

Vajina (döl yolu) içerisi uygun antiseptik solüsyonlarla enfeksiyon oluşmaması için temizlenir. Rahim ağzı tek dişli (tenekülüm) adı verilen bir aletle tutulur. Sonrasında rahim ağzından rahim içerisine en küçüğü 4mm olan plastik kanül (karman kanülü) yerleştirilir. Rahim içerisine yerleştirilen kanül rahim içerisinde hareket ettirilerek gebelik kesesi bozulur. Plastik kanülün ucuna negatif basınca ayarlanmış plastik enjektör takılır. İleri geri kazıma hareketleri ile gebelik materyalinin negatif basınç altındaki enjektöre dolması sağlanır. Aynı işlem gebelik materyali tamamen temizlenene kadar daha kalın plastik kanüllerle tekrarlanır. En sık kullanılan plastik karman kanülleri no:4, no:5, no:6 olanlardır. Plastik karman kanülleri tek kullanımlık steril aletlerdir. Doktor bunları hastası için açar ve işlem bittikten sonra çöpe atar.

Kazıma işleminden sonra tek dişli çıkarılır, kanama kontrolü yapılır, vajina içerisi antiseptik solusyonla tekrar yıkandıktan sonra muayene aleti çıkarılır ve işleme son verilir. Mutlaka işlemden sonra ultrasonla rahim içi kontrol edilmelidir. Hastanın tekrar üzeri örtülür ve eğer sedasyonla anestezi yapıldıysa hasta uyandırılır. Kürtaj işlemi ortalama 5-10 dk sürer, hastanın jinekolojik masaya alınması, uyuması ve uyanması da dahil edilirse işlem toplam 15-20 dk sürer. Lokal anestezide de aynı işlemler yapılır. İşlemden sonra hasta yaklaşık 20-30 dakika dinlendirilir, sonrasında kullanacağı ilaçlar yazılır ve anlatılır, dikkat etmesi gerekenler anlatılır, hasta günlük yaşantısına dönebilir.

Metal küret kullanılarak kürtaj nasıl yapılır?

Dilatasyon ve Küretaj

Dilatasyon ve Küretaj

Metal küretler eskiden daha sık kullanılmasına karşın günümüzde de ileri gebeliklerin sonlandırılmasında hala kullanılmaktadır. Ucu oval kaşık şeklinde keskin metalden oluşan uzun metal sap küretin yapısını oluşturur. Ucundaki küretin boyutuna göre değişik boyları vardır. Her hastada kullanıldıktan sonra sterilize edilmelidir. Metal küreti rahim içine yerleştirmeden önce rahim ağzını açmak gerekir. Bunun için metal kalem şeklinde değişik genişlikte dilatatörler (hegar bujileri) rahim ağzına genişliklerine göre küçükten büyüğe sırasıyla yerleştirilerek metal küretin rahim ağzından geçebileceği bir genişlik oluşturulmaya çalışılır.

Rahim ağzı genişleyebilen bir yapıya sahiptir (doğumda 10 cm ye kadar genişleyebilmektedir) fakat dilatatörlerin yerleştirilmesinde dikkatli olunması gerekir. Gebe rahmi oldukça hassastır her an delinebilir. Günümüzde direkt diltatörlerle rahim ağzının açılıp küretle gebelik materyalinin temizlenmesi yapılmamaktadır. Ancak bazı ileri gebeliklerin sonlandırılmasında ilaçlarla (prostaglandinler gibi) rahim ağzı açılır ve küretler ondan sonra yerleştirilir. Metal küretlerle dikkatli bir şekilde rahim gebelik materyalinden temizlenir. Açılan rahim ağzı işlem sonrasında kendi kendine kapanır ve normale döner. Metal küretler ancak kadın doğum uzmanları tarafıncan kullanılmalıdır.

Kürtaj ne zaman yapılır?

Kürtaj için en iyi zaman 5-6 haftalar arasıdır. Ancak istenmeyen gebeliklerde 10 haftaya kadar yapılabilir.

Antalya Kürtajın psikolojik ve toplumsal  yönü nedir?

Bir kadın için en zor durum istenmeyen bir gebeliğinin olmasıdır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kürtaj işlemine başvurulur. Kürtaj kararı almak oldukça zordur. Birçok neden bir kadını kürtaj olmaya iter. Yeterli sayıda çocuğu olan maddi ve manevi olarak yeni bir çoçuğa yetemeyecek olan kadın kürtajı tercih edebilir. Bazen kadının yeni bebeği olmuştur, onu emzirmesi ve yoğun ilgi göstermesi gerekmektedir, yeni bir gebelik küçük bebeğine olan ilgisini azaltacaktır, bundan dolayı gebeliği istemeyebilir. Yeni evli çiftler evliliğe ve birbirlerine alışabilmek için bir süre gebelik istemeyebilirler, plansız olan gebeliği sonlandırmak için başvururlar.

Eğitim ve iş hayatı nedeniyle kendine bile zaman ayıramayan bir kadın ansızın oluşan gebeliği istemeyebilir. Evlilik planı olan birbirini çok seven bir çift evliliği bekleyemeden cinselliği yaşar ve korunmazsa sonucu gebeliktir, fakat çift ve aileleri henüz buna hazır değildir, istemeyerekte olsa kürtaja karar verirler. Ergenliğe yeni adım atan, kendini karşı cinsi aşkı tanımaya çalışan genç kız korunma yöntemleri hakkında yeterince bilgilendirilmediği için gebelikle karşılaşabilir. Bazende işler bu kadar masumane olmaz, kadın tecavüz sonrası hamile kalabilir.

Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen bu durumların önüne geçebilmek için çocuklar, gençler ve erişkinler cinsellik ve doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgilendirilmelidir.

İstenmeyen bir gebelik hem kişinin hem de toplumun sorunudur. İstemeyen gebeliklerin önüne geçebilmek için cinsellik ve doğum kontrol yöntemleri açısından toplum eğitilmelidir.

kürtaj psikolojisi

kürtaj psikolojisi

Antalya kürtaj çeşitleri nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması: Kürtaj denildiğinde ilk akla gelen istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasıdır. En sık vakum yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde rahim içine yerleştirilen plastik kanül ile gebelik negatif basınç oluşturularak emilir. 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilir. Kürtaj olmak için kadının 18 yaşından büyük olması, evli ise eşinin onayının olması gerekir. Eğer bekarsa kendi onayı ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçük bayanlar ebeveyninin onayı ile kürtaj olabilirler.

Anemriyonik gebelik (boş gebelik) sonlandırılması: Anembriyonik gebelikte sadece gebelik kesesi oluşur. Kesenin içinde zamanla oluşması gereken yapılar oluşmaz. Boş gebelik normal bir durum değildir, sonlandırılması gerekmektedir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında yapılan yöntemin aynısı uygulanır.

Mol gebeliğin sonlandırılması: Halk arasında üzüm gebeliği de denir. Gebelik materyalinin anormal çoğalmasıyla oluşur, normal bir durum değildir, sonlandırılması gerekir. Mol gebeliğin sonlandırılmasında elektrikli vakum ekstraktör kullanılır.

Anomalili gebeliğin (sakatlık) sonlandırılması: Bebekte tespit edilen ve gebeliğin sonlandırılması uygun olan bir anomali varsa ailenin onayı alınarak üç doktorun kararıyla gebelik sonlandırılabilir. Anomalili gebelikler 10 haftanında üzerinde olabileceğinden sonlandırmak için hem mekanik yöntemler hemde çeşitli ilaçlar kullanılır.

Missed abortus ( gecikmiş düşük, bebeğin anne karnında ölmesi) sonlandırılması: Bazen rahim içinde gebelik gelişir ve sonrasında kalp atımları durur. Bu durumda düşük olmasını beklemeden ve gebelik haftası ne olursa olsun gebelik sonlandırılmalıdır. Düşük olmadan anneyi zehirleyebilir. Küçük gebeliklerde vakum yöntemi tercih edilirken, büyük haftalarda başka yöntemlerde eklenir.

Revizyon kürtaj ( rest kürtaj): Düşüklerden sonra rahimde  kalan parçaların temizleme işlemidir. Genellikle vakum yöntemi kullanılmasına karşın kürette kullanılabilir. Revizyon kürtaj işlemi düşüğe bağlı kanama ve enfeksiyon riskini azaltır.

Düşük sonrası kürtaj

Düşük sonrası kürtaj

Bumm kürtaj: Doğumdan sonra bebeğin eşinin (plesanta) bir parçasının yada fetal zarların rahim içinde kalması nedeniyle büyük metal küretlerle yada winter denilen aletle yapılan temizleme işlemidir. Bumm kürtaj ile bu parçalar temizlenmezse kanama yada enfeksiyon gelişebilir.

Probe kürtaj ( P/C, Parça aldırma): Düzensiz kanamalarda, rahim içinin kalın ve düzensiz olduğu durumlarda, kanser şüphesi olduğunda, hormonal durumun tespiti, dış gebeliğin tanısında rahim içinden örnek (biopsi) almak için uygulanır. Yöntem olarak vakumla kürtaja benzer süre olarak gebelik sonlandırılması için yapılan kürtajdan daha kısadır. Ortalama 1-2 dakika sürer. Alınan materyal tanı için patolojiye gönderilir. Probe küretaj lokal anestezi ve sedasyonla yapılabilir. Yoğun kanamalarda kanamayı durdurmak için tedavi amacıyla yapılabilir. Alınan materyalde tanı için patolojiye gönderilir. Geçmişte yumurtlamanın olup olmadığını anlamak içinde belirli günlerde probe kürtaj ile parça alınıp değerlendirilirdi. Fakat günümüzde basit kan ve idrar testleriyle yumurtlamanın olup olmadığı saptanabilmektedir ve bu amaçla kullanımı bırakılmıştır.

Fraksiyone kürtaj: Düzensiz ve nedeni bilinmeyen kanamalarda, smear testinde şüpheli sonuç geldiğinde oluşabilecek kanserin rahim ağzından mı, rahimden mi olduğunu ayırt etmek için sırası ile önce rahim ağzından sonra rahim içinden parça alınmasıdır.

Pipel ile parça alınması: Menopozdaki bayanlardan parça alınması gerektiğinde rahim ağızları atrofik olduğu için zorlanılabilir. Bu durum hem hekim için hem de hasta için zorlayıcıdır. Pipel ismi verilen incecik bir plastik kanülle rahatlıkla parça alınabilir.

Kürtajda nelere dikkat etmek gerekir?

*Kürtaj tabiki cerrahi bir girişimdir. Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi kürtajında bazı riskleri vardır. Kürtajı yapan doktorun tecrübeli olması olası riskleri oldukça azaltacaktır.

*Kürtaj yapılan kliniğin temiz olması ve sterilizasyon şartlarına uyulması  enfeksiyon oluşumunu olabildiğince azaltır.

*Hasta kürtaj için geldiğinde öncelikli  olarak tıbbi öyküsü alınır. Herhangi bir hastalığı olup olmadığı, allerjisinin olup olmadığı, kan grubu ,daha önce bir operasyon geçirip geçirmediği sorgulanır. Kürtaj hakkında bilgi verilir ve kürtajdan önce hasta rahatlatılmaya çalışılır.

*Kürtajdan önce hastanın idrarını yapması istenir. Kürtaj öncesi idrar torbası boş olmalıdır.

*Kürtaj öncesinde rahmin yapısı değerlendirilir ve ultrasonla gebelik haftası belirlenir. Kürtajdan sonrada ultrasonla değerlendirme tekrarlanır.

*Kürtaj sedasyon anestezi ile yapılacaksa öncesinde 4-6 saat hastanın yemek yememesi, su ve sigara içmemesi gerekir. Anestezi uygulanabilmesi için hastanın midesinin boş olması gerekir. Dolu mide ile anestezi yapılırsa kusma ve kusmuğun akciğerlere kaçması ciddi sorunlara yol açabilir.

*Kürtaj lokal anestezi ile yapılırsa hastanın aç olması istenmez. Lokal anestezi ile yapılan kürtajda işlem sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı duyulabilir.

Kürtaj riskli midir?

Kürtaj Antalya‘da yapılabilen her şeyden önce cerrahi bir operasyondur. Asla doğum kontrol yöntemi değildir. Tüm cerrahi operasyonlar gibi kürtajın da bazı riskleri vardır. Ancak bu riskler 10 haftaya kadar yapılan yasal kürtajlarda oldukça nadir görülür. Günümüzde kürtaj tekniklerinin gelişmesi, antibiyotik kullanımı ,uygun steril koşullarda kürtajın yapılması kürtajın risklerini oldukça azaltmıştır. Olabilecek kürtaj riskleri;

Kanama: 10 haftaya kadar yapılan yasal kürtajlarda az miktarda kanama olabilir ve hayati bir risk oluşturmaz.

Rahmin delinmesi (uterus perforasyonu): Oldukça nadirdir. 10 haftanın üzerindeki gebeliklerin sonlandırılmasında daha sık görülür. Kürtaj öncesi  dikkatli bir muayene ve ultrasonla rahmin pozisyonunun belirlenmesi perforasyon riskini oldukça azaltır. Aşırı derecede öne ve arkaya yatık rahimlerde dikkatli olunmalıdır. Küretle yapılan kürtajda karman kanülü ile yapılan kürtaja göre rahmin delinme olasılığı daha fazladır. Rahim delinmesi şüphesi varsa ve kanadığı düşünülüyorsa onarım yapmak gerekir.

Enfeksiyon: Günümüz koşullarında steril aletlerin kullanılması ve uygun antibiyotiklerin verilmesiyle çok nadir görülmektedir. Enfeksiyon gelişecekse kürtajdan sonra 6-7 gün sonra ateş, kasık ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı gibi bulgular görülür. Antibiyotik tedavisi başlanır.

Parça kalması: Kürtaj sonrası nadiren rahim içinde parça yada pıhtı kalması görülebilir. Özellikle ölü bebeklerin kürtajında parça kalma olasılığı daha fazladır. Kürtaj sonrası pıhtılı yoğun kanama ile kendini gösterir. Bazı ilaç tedavileri rahim içindeki küçük parça ve pıhtıların atılmasını sağlayabilir. Bazende tekrar küçük bir müdahale gerekebilir.

Rahimde yapışıklık olması (Asherman sendromu): Geç dönemde oluşabilecek bir problemdir. İlaç tedavisine rağmen adet görememe olarak kendini gösterir. Kürtaj sırasında rahim içinin aşırı zedelenmesi nedeniyle görülür. 10 hafta öncesi usulüne uygun vakumla yapılan kürtajlar sonrası nadiren görülür.

Çok erken dönemde yapılan kürtajlarda işlem gerçekleşmeyebilir. Doğru olan gebeliğin en az 5 hafta olmasını bekleyip kürtajı ona göre yapmaktır. Erken dönem kürtajlardan sonra aniden rahim içi kanaması olabilir. Rahim içindeki kan boşaltılarak tedavi edilir. 500 de 1 oranında görülür, tehlikeli bir durum yaratmaz.

Rahim ağzının kapalı olması: Tüm denemelere rağmen kürtajı yapmak için rahim ağzı açılıp rahme ulaşılamaz. 700 kürtajda bir görülür. Kürtaj öncesi rahim ağzını açıcı bazı ilaçlar kullanılabiir yada işlem 1 hafta ertelenir.

Lokal anesteziye bağlı olarakta yan etkiler görülebilir. Bunlar vazovagal senkop ve anestetik maddeye aşırı duyarlılıktır. Vazovagal senkopta rahim ağzına yapılan uyuşturucu ilaca bağlı bayılma durumu oluşur. Genellikle tedavi gerekmez, kendiliğinden düzelir. Her 100 hastadan birinde görülür.

Kürtaj sonrası neler olur?

Kürtaj Antalya‘da işlemden sonra hasta 20-40 dk dinlendirilir. İşlem sedasyon ile yapıldıysa anesteziye bağlı biraz sersemlik, halsizlik, bulantı oluşabilir. Kürtaj sonrası bu bulgular 30dk-1 saat sonra azalarak kaybolur. Lokal anestezide hasta uyumadığı için bu bulgular daha az olur. Kürtaj sonrası hafif kasık ağrısı ve kanama görülebilir. Kürtajdan 30dk-1saat sonra bu bulgular kaybolacaktır. Kürtajdan yarım saat sonra hasta bir şeyler yiyip içebilir. Hastaya kullanacağı ilaçlar ve nelere dikkat edeceği anlatılır. Kürtajdan sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur,  yaklaşık 30dk-1saat sonra evine gönderilebilir.

*Kürtajdan sonra bazı hastalarda (%1 oranında) bulantı kusma olabilir. Genellikle tedavi gerektirmez, zamanla düzelir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

*Kürtaj olan hasta doktorunun yazdığı ilaçları aksatmadan kullanmalıdır. Bu ilaçlar antibiyotik , ağrı kesici gibi ilaçlardır.

*Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama olmayabilir. 1 hafta 10 gün süren az miktarda gittikçe azalan kanama da olabilir. Daha fazla bir kanama olursa doktorunuza başvurmanız gerekir.

*Kürtajdan sonra hasta istediği herşeyi yiyip içebilir. Özellikle birkaç ay proteinden zengin (et, süt, yumurta gibi) ve kan yapıcı (et, karaciğer, pekmez gibi) gıdalarla beslenmesi daha çabuk iyileşmesini sağlar.

*Kürtajdan sonra ayaktan duş şeklinde banyo yapılabilir. İlk 20 gün küveti doldurup içinde banyo yapmayı önermemekteyiz.

*Kürtajdan sonra herhangi bir pansumana gerek yoktur. Genital bölgenin temizliği yapılırken önden arkaya doğru sadece su kullanarak yapılmasına, sabun kullanılmamasına ve vajinal duş yapılmamasına dikkat edilmelidir.

*Kürtajdan sonra pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı ve 2 saatte bir ped değiştirilmelidir.

*Kürtajdan sonra enfeksiyon riskinden dolayı 20 gün denize ve havuza girilmemelidir.

*Kürtajdan sonra 20 gün cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

*Kürtaj sedasyon ile anestezi altında  yapıldıysa 24 saat araç kullanılmamalıdır.

*Kürtajdan 20 gün sonra cinsel ilişkide mutlaka doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir. Kürtajdan hemen sonra da gebe kalınabilir. Özellikle ölü bebek nedeniyle kürtaj yapıldığında, kürtaj sonrasında 2-3 ay hamile kalmamak annenin toparlanması için önemlidir.

*Kürtajdan sonra tampon kullanılmamalıdır.

*Kürtajdan sonra 20- 45 gün sonra adet görülebilir. Eski adet düzeni kaybolur. Bu dönemde kadın etkilendiği için adet düzensizliği oluşabilir.

* Kürtajdan 10 gün sonra mutlaka doktorunuza kontrole gidilmelidir.

Kürtaj sonrası hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

*Ağrı kesici alınmasına rağmen siddetli ağrı olması

*38 derecenin üzerinde ateşin olması

*Kötü kokulu yoğun akıntının olması

*Yoğun kanamanın olması

Kimler kürtaj olabilir?

18 yaşını doldurmuş bayanlar kürtaj olabilirler. Eğer kürtaj olmak isteyen kişi resmi olarak evli ise eşinin de onayı gerekir. Bekar ise sadece kendi onayı ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük bayanların kürtaj olabilmeleri için ebeveynlerinin onayı gerekir. 15 yaşından küçüklerde ise anne babalarının onayı olsa dahi durumu adli birimlere bildirmek gerekir.

Ülkemizde yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yapılmaktadır. Gebelik haftası bayanın son adetinin ilk gününden itibaren hesaplanır. 10 haftadan sonra kürtaj yapılabilmesi için bebeğin ölü olması gerekir. Bebekte anomali saptandığında yada gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye soktuğu durumlarda heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Kürtaj yasak mı?

Ülkemizde yasal kürtaj süresi 10 haftaya kadardır.

Kürtajda ağrı olur mu?

Kürtaj sedasyon anestezi ile olursa hasta hiçbir ağrı duymaz, lokal anestezide ise adet dönemindeki kasık ağrısı gibi ağrıları olabilir. İşlemden sonra ağrı geçer, gerekirse ağrı kesiciler verilir.

Kürtaj sonrası ağrı olur mu?

Kürtaj sonrası hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle ağrı kesicilerin düzenli kullanılmasıyla geçer.

Kürtaj sonrası kanama olur mu?

Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama olmayabilir. Genellikle 1 hafta 10 gün süren gittikçe azalan az miktarda kanama olur. Daha fazla kanama olursa doktorunuza başvurmalısınız.

Kürtaj ne kadar sürer?

Kürtaj Antalya‘da ortalama 5-10 dk sürer. Daha ileri gebelik haftalarında biraz daha uzun olabilir. Sedasyon anestezi uygulandıysa hastanın uyuması ve uyanması dahil 20-30 dk zaman alacaktır.

Kürtajda kullanılan anestezi çeşitleri nelerdir?

Sedasyon ile anestezi: Hasta uyur, bilinci kapalıdır, hiçbir ağrı duymaz. Kürtajdan sonra hiçbir şey hatırlamaz.

Lokal anestezi: Hasta uyumaz, bilinci yerindedir. Rahim ağzına uyuşturucu ilaç içeren iğne yapılır. Kürtaj sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı hissedilebilir. Kürtaj bitince ağrı geçer.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Bir bayanın kürtaj olduğu doktor tarafından bile asla anlaşılmaz. Herhangi yapılan bir tetkikte (kan tahlili, ultrason, tomografi, MR) de anlaşılmaz.

Kürtajda kesme ve dikiş var mıdır?

Kürtaj işleminde herhangi bir dokunun kesilmesi veya dikilmesi yoktur.

Kürtaj kaç haftalık, kaç aylık gebeliğe kadar yapılabilir?

Kürtaj yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilir. 10 hafta 2,5 aylık gebelik demektir. 10 hafta, son adet tarihinden (kanamanın ilk günü ) itibaren hesaplanır. Genellikle ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. Eğer bebekte bir anomali varsa yada annede gebeliğin devamının sakıncalı olduğu bir hastalık varsa heyet raporu ile 10 haftadan sonrada kürtaj yapılabilir.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik haftası son adet tarihinden (kanamanın ilk günü) itibaren hesaplanır. Son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftası ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar.

Kürtaj olmak için izin alınmalı mıdır?

18 yaşından büyük bekar bir bayanın kürtaj olmak için kimsenin iznine ihtiyacı yoktur. Sadece kendi onayı ile kürtaj olabilir. Eğer evli ise eşinin onayı da gerekir.

Evli olmayan bir bayan kürtaj olabilir mi?

Evli olmayan bayanlarda kürtaj olabilirler.

18 yaşından küçük birisi kürtaj olabilir mi?

18 yaşından küçük bir bayan ancak anne ve babasının izni ile kürtaj olabilir.

15 yaşından küçük birisi kürtaj olabilir mi?

15 yaşından küçük birinin kürtajını yapmak için anne ve babasının yazılı izni alınır, ayrıca bu durum adli vakadır ve resmi kurumlara bildirilmelidir.

Kürtaj sonrası ilaç kullanmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçları mutlaka kullanmalısınız.

Kürtaj sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası hastanede kalmak gerekmez. 30 dk ile 1 saatlik takip sonrası hasta evine gönderilir.

Kürtajdan sonra ne zaman banyo yapabilirim?

Kürtajdan sonra aynı gün içinde banyo yapılabilir. Ayaktan duş şeklinde banyo yapılabilir, küveti doldurup içinde banyo yapmak sakıncalı olabilir.

Kürtaj sonrası ne zaman denize, havuza girebilirim?

Kürtaj sonrası 15 gün sonra denize ve havuza girilebilir.

Kürtajdan sonra hasta ne zaman kontrole çağırılır?

Kürtajdan sonra 1 hafta 10 gün içinde hasta kontrole çağırılır.

Kürtajdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Kürtajdan 20 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir?

Kürtajdan sonra gebelik, hamilelik olur mu?

Kürtajdan sonraki ay hasta adet görmeden bile yumurtlama olup hamile kalınabilir.

Kürtajdan sonra ne zaman spiral taktırabilirim?

Kürtajdan sonra spiral takılması için en uygun zaman bir sonraki adet zamanıdır.

Kürtajdan sonra ne zaman doğum kontrol hapı başlayabilirim?

Kürtajdan sonra doğum kontrol hapı adetin 2. yada 3. günü başlanmalıdır.

Kürtajdan hemen sonra nasıl korunmalıyım?

Kürtajdan sonra spiral ve doğum kontrol hapını başlamak için adeti beklemek gerektiğinden prezervatifle korunulabilir.

Kürtaj sonrası tekrar hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim?

Aslında kürtaj sonrası hamilelik için bekleme süresi yoktur. Hasta buna hazır olduğunda hamilelik olacaktır.

Kürtaj sonrası ne zaman normal hayatıma dönebilirim, ne zaman çalışabilirim?

Kürtaj sonrası bir iki saat dinlendikten sonra normal hayatınıza dönebilir hatta çalışabilirsiniz.

Kürtaj sonrası çocuğum olur mu?

Kürtaja bağlı kısırlık olmaz. İlk kürtajdan sonra da kısırlık olmaz.

Kürtajdan sonra rahimde ve tüplerde yapışıklık olur mu?

Kürtaj steril şartlarda, deneyimli bir doktor tarafından yapılmışsa rahimde ve tüplerde yapışıklık olmaz.

Kürtajda rahim delinmesi olur mu?

Vakumla kürtaj da delinme olasılığı oldukça azdır.

Kürtajdan sonra kan uyuşmazlığı varsa iğne yapılmalı mı?

Kürtaj olan bayanın kan grubu negatif , eşinin kan grubu pozitif ise kan uyuşmazlığı olabilir. sonraki gebeliğinde kan uyuşmazlığı olmaması için kürtajdan sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır

Düşükten sonra mutlaka kürtaj yapılır mı?

Düşükten sonra ultrasonla kontrol yapılır. Eğer içeride parça kaldıysa kürtajla temizlenir. Komple düşük olduysa kürtaj yapılmayabilir.

Kürtaj gebe kalmayı engeller mi?

Tecrübeli bir doktor tarafından steril şartlar altında yapılan bir kürtaj sonrası hamile kalmak sorun olmaz.

Kaç kez kürtaj olunabilir?

Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Fakat kürtaj cerrahi bir müdahaledir, asla doğum kontrol yöntemi değildir. Doğum kontrol yöntemlerini dikkatli kullanmak gerekir.

Kürtaj olmak için en uygun hafta nedir?

Kürtaj için en uygun hafta 5.,6. ve 7. haftalardır. 5. haftadan daha erken yapıldığında içeride parça kalabilir, dış gebelik atlanabilir, kürtaj sonrası yoğun kanama olabilir. Tecrübeli bir doktor erken gebeliklerde kürtaj yapmak yerine bir hafta beklemeyi tercih eder. . Gebelik haftası son adet tarihinden ( kanamanın ilk günü ) itibaren hesaplanır. Genellikle ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. 8. ve 9. gebelik haftalarında kürtaj yapıldığında riskler açısından dikkatli olmak gerekir.

Kürtaj düşük hapı yada düşük iğnesi ile olur mu?

Hiçbir zaman doktor kontrolü olmadan ilaçla kürtaj mümkün değildir. Zaten ülkemizde eczanelerde bu tür ilaçların satışı yasaklanmıştır. Düşük hapı yada düşük iğnesinin hasta tarafından doktor kontrolü olmadan kullanımı ciddi riskler oluşturur.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görürüm?

Kürtajdan sonra eski adet düzeni kaybolur. Kürtajdan sonra 20-40 gün sonra adet görülebilir.

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olur mu?

Antalya Kürtaj işleminden sonra adet düzensizliği genellikle görülmez. Hastanın önceden adet düzensizliği varsa kürtaj sonrası da olabilir.

Kürtaj nerede olabilirim?

Kürtajı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hastane ve kliniklerde olabilirsiniz. Kürtaj yapan doktorun tecrübesi ve yapılan ortamın ve aletlerin sterilitesi önemlidir.

2. kez ve 3.kez kürtaj olmak riskli midir?

Kürtajın minimalde olsa riskleri vardır. Bu riskler kürtaj sayısı attıkça artar. Fakat işlemin deneyimli bir doktor tarafından yapılması oluşabilecek riskleri oldukça azaltır.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj olunabilir mi?

Kızlık zarının yapısı önemlidir. Eğer ortasındaki delik geniş ise ince aletlerle dikkatli davranarak kızlık zarını bozmadan kürtaj yapılabilir. Fakat hastaya hiç bir zaman kızlık zarının bozulmayacağının garantisi verilemez.

Kürtaj videosu izlenmeli mi?

Kürtaj Antalya içinde yaptırmadan önce kürtaj videosu izlemeyi tavsiye etmiyoruz. Kürtaj videoları yaptıracak kişiyi korkutup, psikolojik olarak etkileyebilir.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Jin. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya

Kürtaj Antalya detayları ve Antalya kürtaj fiyatları için bizi arayınız.

© Copyright 2013 Op Dr Funda Yazıcı Erol, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya. İş bu sitenin tüm hakları saklıdır.