Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

Adet kanaması nedir?

Adet dönemi genellikle her ay 3-7 gün kadar sürer. Adetliyken cinsel ilişkiye girilebilir mi? Bu konu kadın ve erkekler tarafından çok merak edilmektedir.

Adet kanamaları ergenlikle birlikte başlayıp menopoza kadar devam eden aylık düzenli olan vajinal kanamalardır. Sağlıklı bir kadında 21-35 günde bir adet kanaması olur. Bu kanamalar yaklaşık 2-7 gün kadar sürer. İki adet kanaması arasındaki süreye adet döngüsü adı verilir.

Adet kanamalarının kaynağı rahim içini döşeyen endometrium denen katmandır. Endometrium her ay hormonların etkisiyle dökülerek yenilenir. Bu da rahmi olası bir gebeliğe hazır hale getirir.

Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir. Fakat bunun bazı şartları vardır. Normal zamanki ilişkiye göre daha dikkatli olunması gerekir. Adet döneminde cinsel ilişkinin olabilmesi için önce kadının bunu istemesi gerekir. Çünkü adet dönemi birçok kadında ağrılı, sancılı bir süreç şeklinde geçer. Kadınların bu dönemde daha çok halsizliği olur. Cinsel istekleri bir miktar bunlara bağlı azalabilir.

Eğer kadın adet döneminde cinsel ilişkiye girmeyi istiyorsa, herhangi bir ağrısı ve sancısı yoksa, kendini rahat hissediyorsa cinsel ilişki olabilir. Fakat bu durumda mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Çünkü adet döneminde uterus içindeki kanın dışarıya atılması için rahim ağzı açık olur. Dolayısı ile dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyona karşı hem rahim hem de rahim içi oldukça hassastır. Bu yüzden mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Adet döneminde prezervatif kullanmadan ilişkiye girmek çok ciddi pelvik enfeksiyonlara yol açabilir.

Bu şartlar sağlanıyorsa adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası bulunmaz.

Adetliyken ilişkiye girmenin riskleri nelerdir?

Adetliyken belli kurallar çerçevesinde ilişkiye girilebilir. Ancak bu kurallara uyulmaz ise hem kadın hem de erkek için bazı riskler vardır. Bu riskler şunlardır;

 • Prezervatif kullanılmazsa cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların geçişi daha kolay olur.
 • Adet dönemi vajina daha duyarlıdır. Bu nedenle tahriş ve acı olasılığı artar.
 • Adet kanaması kadın ve erkekte cinsel isteği azaltabilir. Bu da cinsel haz alma sorununa neden olur.
 • Bazı erkek ve kadınlar kan görmeyi istemez. Adet dönemindeki ilişkiden hoşlanmayabilir.
 • Adet döneminde vajina kanalı daha ödemli olur, kanlanması artar. İlişkiye bağlı vajinal mukoza zedelenmeleri daha sık görülebilir.

Adetliyken ilişkiye girmek kanamayı artırır mı?

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek adet kanamalarını artırmaz. Adet kanamalarının ana nedeni kadındaki hormonal değişime bağlı rahim içi zarın dökülmesidir. İlişkinin buna bir etkisi yoktur.

Adetliyken ilişkiye girilmemesi gereken durumlar nelerdir?

Her ne kadar adet döneminde ilişki yasak olmaza da bazı hallerde adet döneminde ilişkiye girmek uygun olmayabilir. Bu durumlar nelerdir;

 • Adet döneminde vajnal ya da pelvik enfeksiyon geçiriyor olmak,
 • Kadının halsiz olması,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Vajinal akıntı,
 • Vajinal yanma ve ağrı,
 • Vajinal tahriş.
Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621