Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Babalık Testi

Babalık Testi

Babalık Testi

Kişilerin genom profillerine göre kimliklerinin tespit edilmesine DNA testi denir. DNA testleri, babalık, akrabalık, kimlik doğrulaması gibi durumlarda kullanılabilir. Babalık testi aslında bir çeşit DNA profilleme testidir. Babalık testi ülkemizde kişinin kendi isteği üzerine yapılmaz. Adli mercilerce istenmesi halinde, adli mercilerin uygun gördüğü laboratuvarlarda yapılabilir. Kliniğimizde bu test yapılmamaktadır.

Babalık testi nedir?

Her bireyin genetik materyali olan DNA’sının kimyasal yapısı benzer olmasına rağmen içinde kendine özgü bir dizilimi vardır. Kişiler arasındaki genetik farklılıklar her birey için DNA profillemesine imkan sunar. DNA profilleme tekniği kullanarak kişilerin genetik benzerliği ile babası saptanabilir. Bu işleme babalık testi denir.

Babalık testi nasıl yapılır?

Babalık testi kan, saç, tırnak, yanak mukozası, kemik ya da vücudun farklı dokularından alınan örneklerden çekirdeği olan hücrelerin elde edilmesi ile yapılır. Alınan bu dokulara referans örnek denir. Örnek için sıklıkla yanak sürüntüsü kullanılır. Bu örnekler kullanılarak kişinin DNA profili oluşturulabilir. Oluşturulan DNA profili diğeri ile karşılaştırılarak babalık ya da akrabalık saptanabilir.  

DNA içinde kodlanmayan ancak tekrarlayan VNTR adı verilen bölgeler bulunur. VNTR analizi yeterli şekilde olursa her bireyin benzersiz bir DNA profili elde edilir. VNTR profillemesi için çok miktarda DNA’ya gerek vardır. Profilleme için RFLP, PCR, STR, Y kromozomu analizi, mitokondriyal DNA analizi gibi farklı tekniklerden de faydalanılır.

Babalık testi sonucu kaç günde çıkar?

Babalık testi çeşitli DNA profilleme yöntemlerinden biri veya birkaçı kullanılarak genetik laboratuarlarında yapılır. Bu testin yapılması ve sonuçların çıkması belli bir zaman alır. DNA profilleme testlerinden bazıları hızlı sonuç verirken bazıları ise zaman alır. Baba ve çocuk arasındaki DNA benzerliğini test eden babalık testleri sonuçları genellikle 3-5 gün sonra belli olur.

Babalık testi maliyeti olan bir testtir. Bu testi yapan genetik laboratuarları kullandıkları DNA profilleme yöntemi ve cihazlara göre ücret belirler.

Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621