Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı acil kontrasepsiyon yöntemi olarak kullanılan ilaçlardır. Ertesi gün hapları oldukça yaygın kullanılmaktadır. Acil kontrasepsiyon gebelikten biran önce korunma durumudur. Yani korunmasız bir ilişki olduysa hemen ardından kullanılabilir. Mevcut korunma yönteminin iyi olmadığı, aksadığı veya başarısız olduğu durumlarda gebelikten acil korunma amaçlı kullanılabilir.

Ertesi gün hapında çok yüksek doz hormon vardır. Dolayısı ile yan etkisi diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha fazladır. Bu yüzden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ertesi gün hapını normal bir doğum kontrol yöntemi olarak önermez.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra 5 güne kadar alınabilir. Ama ilişki üzerinden süre geçtikçe ertesi gün hapının koruyuculuğu azalır. İlişkiye ne kadar yakın zamanda alınırsa gebelikten koruma olasılığı o kadar artar.

Ertesi Gün Hapı Koruyuculuğu

Ertesi gün haplarının gebelikten koruma oranları çok yüksek değildir. Ertesi gün hapının gebelikten koruyuculuğu %60-80 civarındadır. Normalde doğum kontrol hapları ve rahim içi araçların koruma oranları %98-99’u bulmaktadır. Prezervatif koruma oranı %90'nın üzerindedir. Bunlarla kıyaslandığında ertesi gün hapının koruyuculuğu oldukça düşüktür. Klinik pratikte ertesi gün hapı almasına rağmen gebe kalan birçok kadın ile karşılaşılmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı?

Gebelikten korunmak amaçlı mutlaka diğer güvenli ve sağlıklı doğum kontrol yöntemleri (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç gibi) tercih edilmelidir. Bu yöntemler gebelikten korunmada hem başarılı hem de daha güvenlidir.

Ertesi gün hapları sadece çok mecburda kalındığı zaman kullanılmalıdır. Hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmayıp, önemsemeyip, ilişkiden sonra sadece ertesi gün hapı içeyim demek gebelikten korunulacak bir yöntem değildir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Çok yoğun hormon içerdiği için ertesi gün hapı yan etkileri de oldukça yüksektir. Yani ilacı kullandıktan sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, baş ağrısı gibi etkiler görülebilir.

Tüm bu bulgular özellikle bulantı, kusma, halsizlik gebelikte de olabileceği için ertesi gün hapı alınsa bile koruma oranı çok yüksek olmadığından gebe kalınabilir. Özellikle bir adet gecikmesi varsa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Yapılan çalışmalarda gebelik oluştuktan sonra ertesi gün hapı alındığında, hamileliğin dış gebelik olma olasılığının daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

Ertesi gün hapları adet düzeni ve zamanını da etkileyebilir.

Ertesi Gün Hapı Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Ertesi gün hapları adet düzenini bozabilir. Adet gecikmesi yaratabilir. Adetin erken gelmesine sebep olabilir. Yoğun adet kanamaları veya ara kanamalara yol açabilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Etki Eder?

Ertesi gün hapı içerisindeki hormonal ilaçlardan dolayı gebeliğin başlamasını her aşamada bozar. Spermin rahim içine ulaşmasını engelleyebilir. Spermle yumurtanın döllenmesini bozabilir. Döllendikten sonra rahme ulaşmasını durdurabilir. Rahme ulaşan embriyonun rahme tutunmasını engelleyebilir. Fakat tüm bunlara rağmen yinede gebelik oluşabilir.

Ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korur mu?

Ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Dolayısı ile ertesi gün hapını mutlaka alırım diye düşünmektense, öncesinde doğru bir gebelikten korunma yöntemi seçmek daha önemlidir.  

Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621