Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı

Normal Vajinal Akıntı

Vajina, kadınlarda adet kanı ve vajinal salgıların dışarı atılmasında rol alır. Fizyolojik veya normal olmayan pek çok durum vajinal kanalın salgı düzeninde değişime yol açar. Normal vajinal salgı döngüsünü bilmek diğer anormal bazı durumların daha rahat fark edilmesini sağlayacaktır.

Vajina normalde yaklaşık her gün 1 çay kaşığına yakın miktarda salgı üretir. Bu salgı kıvamlı veya ince şekilde, kokusuzdur. Rengi beyazdan şeffaf kahverengiye kadar değişebilir. Salgının kıvam ve rengindeki bu değişim vücudun hormonal düzenine paralel seyreder.

Adet Öncesi Vajinada Beyaz Akıntı

Regl öncesi vajinadan dökülen epitel hücreleri ve sıvı, beyaz akıntı şeklinde görülür. Bu beyaz akıntıya lökore adı verilir. Bu akıntının rengi bazen hafif sarıya kayar.

Adet öncesi görülen bu beyaz akıntının nedeni progesteron hormonundaki artıştır. Progesteron hormonunun zirve yapması vajinal akıntının kıvamını koyulaştırırken rengini beyaza yakın hale getirir. Adet döneminin bu kısmına luteal faz adı verilir. Östrojen hormonundaki artış akıntıyı daha berrak, ince, esnek ve sulu hale getirir.

Eskiden vajinal salgıdaki bu değişim kadınlar tarafından doğal bir aile planlaması yöntemi olarak kullanılmıştır. İnce, sulu ve şeffaf bir vajinal salgı gebelik oluşması için ideal iken, yumurtlama sonrası kalın ve beyaz salgı gebelik için karşıt bir durum olarak düşünülmüştür.

Vajinal salgı, kanalın kaygan ve sağlıklı kalmasını sağlar. Yukarıda tarif ettiğimiz bu akıntıya kaşıntı, ağrı veya kızarıklık eşlik etmiyorsa korkmaya gerek yoktur.

Vajinada Beyaz Lekeler Neden Olur?

  • Normal adet döngüsüne bağlı beyazlık: Regl dönemi öncesinde beyaz bir salgı olması normal adet döngüsünün bir parçasıdır. Bu dönemde görülen vajinal salgı kokusuz, ince, esnek, kaygan yapısı nedeniyle yumurta akı görünümündedir.
  • Gebelik habercisi: Adet günü gelmeden vajinal bir akıntı olması hamileliğin işareti olabilir. Gebelikte görülen bu akıntı daha kalın ve kremsi tarzdadır.
  • Doğum kontrol hapı kullanmak: Doğum kontrol hapı kullanmak kandaki hormon seviyesini değiştirir. Bu da vajinal salgıda beyazlaşma şeklinde belirti verebilir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Neisseria, klamidya ve trikomonas gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vajina girişinde beyazlık yapabilir. Bel soğukluğu ve klamidyada akıntı sarı ve iltihaplı olabilir. Trikomonas enfeksiyonu ise sarı, yeşil, kokulu bir akıntı yapar. Birlikte kaşıntı da görülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu enfeksiyonlar bir belirti vermeden de geçirilebilir.
  • Vajinal mantar: Vajinal mantar enfeksiyonları kadınlarda yaygın olarak görülür. Genital bölgenin nemli kalması, antibiyotik kullanımı ve sentetik iç çamaşırları mantar görülme sıklığını artırır. Vajinal mantar enfeksiyonlarında vajina girişinde beyazlık, vajinada beyaz pütürcükler görülebilir. Vajinal akıntı kalın, beyaz ve peynir kıvamındadır. Vajinal mantarın en önemli belirtilerinden biri de yoğun bir kaşıntı görülmesidir. Vajinal yanma diğer bir mantar belirtisidir.
  • Bakteriyel vajina iltihabı: Vajınanın doğal bakteri florasındaki değişim enfeksiyonlara yol açar. Nemli genital bölge, antibiyotikler, sauna, deniz ve havuz kullanımı, birden fazla cinsel partner vajinal florayı bozabilir. Bakteriyel vajinit beyaz, gri, yeşil, kokulu bir akıntıya neden olur. Vajinal akıntı balık kokusunu andırır.
  • Vitiligo: Ciltte beyaz lekelerle karakterize bir deri hastalığıdır. Vitiligo vücudumuzun herhangi bir yerinden başlayabilir. Bazen vajina girişinde beyazlık şeklinde ortaya çıkar. Vitiligo hastalığında ciltte melanin üretimi bozulmuştur.

Adet Döngüsünde Vajinal Salgının Yapısı

Adet dönemi bitince vajinada 3-4 gün kuruluk yaşanır. Daha sonra hormonal değişime bağlı 3-5 gün beyaz, yapışkan bir akıntı görülür. Bu aşamada bir sonraki yumurtlama için folikül gelişimi olur. Yumurtlama çoğunlukla adetin ilk günü baz alınırsa 14. gün gerçekleşir.

Bir kişi eğer gebe kalmak istiyorsa adet kanamasının başladığı günden sonra 9. gün itibari ile ilişkiye girmelidir. Yumurtlamanın olduğu sırada vajinal salgı daha ince, esnek, berrak ve suludur. Yumurtlama günü vajinal salgının miktarı da belirgin artar. Vajinal salgının artması, ince ve sulu hale gelmesi spermlerin tüplere ulaşmasında ve canlı kalmasında oldukça önemlidir.

Yumurtlamanın sonrasında progesteron hormonunun baskınlığı ile vajinal salgı beyaz, kalın kıvamına geri döner. Bu olası bir gebelik halinde rahim ağzını korur. Vajinal salgı miktarı, yumurtlamanın olması ile birlikte sonraki adete kadar, tutkal gibi daha kalın bir kıvam alana değin azalır.

Adetin başlamasından hemen önce ve adet süresince sarı, kahverengi bir vajinal akıntı olabilir. Kahverengi akıntının nedeni rahimde beklemiş eski kandan dolayıdır. 

Beklenen adet gününde kanama veya kahverengi akıntı olması gebelik kesesinin rahme yapıştığının bir işareti de olabilir. Adetin hiç olmaması da hamilelik belirtisidir ve bu durum gebelik testi ile anlaşılabilir.

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı Nasıl Geçer?

Vajinal salgı ve akıntının özellikleri bize nedeni hakkında bilgi verir. Yoğun bir kaşınmanın eşlik ettiği beyaz pütürcüklü akıntı mantar enfeksiyonunu düşündürürken, sarı ve yeşil akıntı bakteriyel vajiniti akla getirir. Yumurtlama döneminde miktarı artmış, ince sulu bir akıntı endişe kaynağı değildir. Yumurtlama sonrası 10-14 gün miktarı azalan kalın ve beyaz vajinal salgı progesteron hormonunun etkisine bağlıdır.

Vajinal salgı nasıl olursa olsun koku, yanma, ağrı, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, ateş ve döküntü olması olağan olmayan nedenleri akla getirir. Bu belirti ve şikayetler varsa doktora gidilmelidir.

Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621