Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı % 1-2 dir. Ülkemizde de sıklığı giderek artaktadır. Genital siğiller en sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-30 yaş arasında gözlenir.
Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil

Genital siğiller (kondülom yada cinsel siğil) her iki cinstede görülebilen, genital bölgede Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu sonucu gelişen görünümü karnıbahara benzeyen, tekli ya da birkaç bölgede bulunabilen, birkaç milimetreden 10-15 cm'e kadar büyüklüğe erişebilen ağrısız kitlelerdir.

Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı %1-2 dir. Ülkemizde de sıklığı giderek artaktadır. Genital siğiller en sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-30 yaş arasında gözlenir.

Genellikle cinsel yolla bulaşır. Nadiren direkt temasla da bulaştığı düşünülmektedir. Gebelikte genital siğillere dikkat etmek gerekir. Büyük boyuttaki siğiller bazen doğum kanalını tıkayıp, normal doğumu engelleyebilir.

Genital Siğil Tedavisi Antalya

Genital siğil tedavisi yani kondilom tedavisinde, nüksleri en aza indirmek için kitleler mümkün olduğunca temizlenmelidir. Bu amaçla virüslere etkili genital siğil kremi gibi genital siğil ilaçları kullanılarak lokal (bölgesel) tedavi ve büyük lezyonların koterizasyon yoluyla genital siğil yakılması şeklinde tedavi uygulanır.

Hatırda tutulması gereken nokta tedavinin yanlızca görünen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlı olduğudur. HPV enfeksiyonu kronik seyreder ve kitleler ortadan tümüyle kalksa da hücrelerin içinde gizli bir şekilde yaşamını sürdüren virüsler sayesinde bulaştırıcılık devam edebilir. Fakat gözle görünen kitlesi olmayan bir kadının virüsü bulaştırma olasılığı oldukça azalır.

HPV Virüsü

HPV-Photo3HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve condyloma acuminatum (kondiloma aküminatum veya kondilom) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. 200 den fazla tipi vardır. %10 oranında HPV taşıyıcılığı görülmektedir. HPV tip 6 ve 11 en sık genital siğile neden olan tiplerdir. Bazı tiplerde rahim ağzı kanseri, vulva kanseri ve anüs kanserine neden olabilmektedir. HPV virüsü hücre içine girdiğinde sessiz olarak bekler, savunma sisteminin güçsüz kaldığı durumlarda enfeksiyon açığa çıkar.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV cinsel yolla bulaşan hastalık olup en sık görülenidir. HPV enfeksiyonu neredeyse %95 cinsel temas ile bulaşır. Bulaşması için tam bir birliktelik illaki gerekli değildir. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Aktif genital lezyonların varlığında bulaşıcılık en yüksektir. Özellikle çok sayıda cinsel eşi olan (veya öncesinde olmuş olan) kişiler ve bu kişlerin eşlerinde daha sıktır. Virüsün bulaşması enfekte bölgelerin (penis gibi) mukozalara (ağız ve vajina gibi),ya da doğal olarak nemli bölgelere (anüs gibi) temasıyla olur. Sigara içmekte bulaşma ve enfeksiyon riskini arttırır. Prezervatif bulaşmayı azaltır ama tamamen önlemez. Doğum kontrol hapı kullananlarda prezervatif kullanımının azlığından dolayı HPV enfeksiyonu daha sık görülür.

HPV Belirtileri

HPV bulaştıktan sonra 1-12 aylık bir kuluçka devresini takiben kadında genital bölgede ve/veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken kondilom (siğil) adlı kitlelerin oluşmasıyla belirti verir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden vücutta kalabilir Özellikle kadınlarda bazı durumlarda vajina-anüs arası bölgeyi, anüsü ya da vajinayı tümüyle dolduran karnabahar görünümlü kitlelere de rastlamak mümkündür. Oral (ağız yoluyla) genital seks uygulamalarında ağızda da lezyonlar ortaya çıkabilir. Siğiller genellikle ağrısızdır, fakat arasıra kaşıntı yanma hissi, sürtünmeye bağlı kanama yapabilir.

Hpv Testi İle Tanı Nasıl Konur?

Genital bölgedeki kitlelerin tipik görünümü tanı koymak için yeterlidir. Şüpheli durumlarda kitlelerden biyopsi alınarak tanı koymak gerekebilir. HPV tipini belirlemek içinde HPV testi yani HPV DNA tiplendirme testi uygulanır.

HPV Aşısı

HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunma ve önlemlerin alınması HPV enfeksiyonundan korunmada tek yoldur. Ancak HPV'nin bulaştırıcılığı özellikle aktif lezyonların (kondilomların) olduğu dönemde çok yüksektir, kondom kullanımı bile koruyamayabilmektedir. Cinsel temas esnasında erkek genital bölgesinin prezervatifle korunmayan kısımlarından kadına ya da tam tersi kadından erkeğe bulaşma söz konusu olabilir. Bu yüzden bariz kondilom lezyonları olanlarla ilişkiye girmemek gerekir.

HPV aşısı da genital siğillere ve kansere karşı koruyucudur. Aşılanması gereken hedef grup HPV ile karşılaşmamış, 13-18 yaş genç bayanlardır. Fakat bu enfeksiyonu geçiren kişilerde, enfeksiyona neden olan HPV tipi dışındakilere bağışıklık kazanmak için aşılanabilir. Hatta aktif lezyonu olanlarda da immüniteyi arttırabileceği düşünülerek önerilmektedir. Erkekleri de genital siğile karşı koruduğundan erkeklere de önerilmektedir.

HPV Aşısı Fiyatları 2019

HPV aşısı fiyatları 2019 bilgisini aşı uygulayacak kliniği arayarak öğrenebilirsiniz. HPV aşısı fiyatları genellikle uygulanan klinikler arasında benzer olmaktadır. HPV aşısı kadın ve erkeklere uygulanabilen bir aşıdır. Ancak tercih edilen doktor, uygulanan klinik ve merkezlere göre HPV aşısı fiyatları kısmen değişiklik gösterebilir.

HPV ve Genital Siğil Kanser Yapar mı?

Kondilom oluşumuna neden olan HPV, hücrelerin içine yerleşerek hücrenin genetik yapısını etkileyebilme özelliğine sahip bir virüstür. HPV'nin 200 ün üstünde alt tipi vardır. Bu alt tiplerden bazıları hücrelere olan etkileriyle hücrelerin kendi kendine hızla ve kontrolsüzce çoğalabilen hücrelere dönüşmesine neden olmaktadır. Hücrelerin kontrolsüzce çoğalma özelliği kazanması ise hücrelerin bulunduğu dokuda kanser oluşumu riskini arttırmaktadır. Rahim ağzı, vajina, vulva (dış genital bölge) ve anüs kanserlerinin gelişiminde HPV'nin bu kanser yapıcı alt tiplerinin önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bu etkiler uzun sürede oluşur ve ancak onkojen etkiye sahip HPV alttipleri tarafından başlatılırlar. Genellikle genital siğile neden olan HPV tipleri tip 6 ve 11 dir. Bu tipler kansere neden olmaz. Yani genital siğil kansere dönüşmez. Fakat genital siğili olan bir birey diğer HPV tipleri ile de enfekte olabileceği için kanser olma olasılığı vardır. Bu hastalardan mutlaka servikal smear alınmalı ve HPV tiplendirme testi yapılmalıdır.

Gebelikte Genital Siğil

Eğer doğum kanalında veya dış genital bölgede yaygın genital siğiller varsa , doğum eylemi sırasında bebek doğum kanalından geçerken HPV yi kapabilir. Virüsün bulaşması bebeğinin larinksinde (ses tellerinin bulunduğu organ) papillomlar (ufak kitleler) oluşmasına neden olabilir. Papillomlar bebekte solunum sıkıntısına neden olur. Bu vakalarda sezeryanla doğumu önermekteyiz.

Kadınlarda genital siğil tedavisi bu konuda tecrübeli kadın doğum uzmanı tarafınca yapılabilir. Genital siğil tedavi fiyatı uygulanan tedavi yöntemlerine göre (genital siğil yakma yada genital siğil kremi kullanımı gibi) farklılıklar gösterebilmektedir.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621