Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Kadın Doğum Uzmanı Antalya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı gebeliğini takip ettiği kadınlarda sağlıklı bir doğum eylemi sürecinin yönetimini yapar. Hekimin doğum sırasında karşılaşılabilecek sıkıntı ve problemlerin üstesinden gelmek gibi çok önemli bir rolü vardır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kimdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Antalya ilinde kadınlarda üreme organları, iç ve dış genital sistem ile ilgili hastalıkların tedavisi, gebelik takibi, doğum ve üremeye yardımcı tedavi yöntemleri ile ilgilenen tıp branşıdır.

Kadın Doğum Uzmanı Antalya

Kadın Doğum Uzmanları ayrıca genital bölgenin estetik ve düzeltici operasyonları ile de ilgilenir.

Kadın Doğum Uzmanı Antalya ilinde Nerede Çalışır?

Kadın Doğum Uzmanı Antalya il merkezinde özel muayenehanelerde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde, devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde çalışabilir.

Özel muayene hizmeti sunan kadın doğum uzmanları doğum, kürtaj, estetik ve jinekolojik ameliyatları özel hastanelerde yapar. Üremeye yardımcı tedavi hizmetlerini genellikle Antalya il merkezindeki özel sağlık kuruluşları ve tüp bebek merkezlerinde sunar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Antalya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Antalya ilinde cerrahi bir branş hizmeti verir. Cerrahi branş hekimleri Operatör Doktor veya kısaltması Op. Dr. olarak bilinir. Operatör hekim ameliyat yapan doktorları ifade eder. Bu nedenle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ameliyat yapan sağlık uzmanlarıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı birçok farklı jinekolojik hastalığın yanı sıra gebelik takibi, normal veya sezaryen doğum ve tüp bebek tedavisi konularıyla da ilgilenmektedir.

Vajinismus gibi bazı hastalıklar kadının bir bütün olarak değerlendirilmesini ve muayenesini gerektirir. Hem organik hem de psikolojik nedenli olabilen bu rahatsızlık Kadın Doğum Uzmanları tarafınca da terapi ile tedavi edilebilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanı Koruyucu Hekimlik Görevi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları branşının bir diğer görevi ise koruyucu tıbbi uygulamalardır. Bazı jinekolojik hastalıkların tarama ve testlerinin yapılması ve gereğinde aşı uygulamaları önemli bir koruyucu hekimlik hizmetidir.

Kadın Doğum Uzmanları jinekolojik hastalıklarla birlikte toplumda yaygın görülen şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve benzeri hastalıklar hakkında da bilgi sahibidir. Hastayı her açıdan değerlendirme, konsültasyon ve tedavi etme imkanına sahiptir. Gerekli hallerde diğer branş hekimlerine danışarak hastanın jinekoloji dışı problemlerine çözüm sağlar.

Rahim ağzı kanserlerinin önde gelen nedeni HPV virüsleridir. Kadın Doğum Uzmanı bu kanserden korunma da kadınların rahim ağzından aldıkları örnekleri inceler ve aşı için uygun olan kadınlara HPV aşısı yapar. HPV aşısını erkeklere de uygulanabilmektedir.

Koruyucu hekimlik uygulamalarından bir diğeri de meme kanseri taramaları ve testleridir. Kadın Doğum Uzmanı Antalya ilinde meme kanseri muayenesi, mamografi tetkiki ve meme ultrason görüntülemesi gibi tanısal yöntemlerle yaygın görülen bu kansere karşı tarama ve teşhis hizmetlerini de sağlar.

Jinekolojik kanserleri erken dönemde yakalamak hastanın mortalite ve morbiditesi için oldukça önemlidir. Hastalığı erken teşhis etmek sağ kalımı artırarak, sürecin daha kolay ve hızlı atlatılmasına yardımcı olur.

Jinekolojik kanserlerden korunmanın en etkin şekli düzenli kanser taramaları yapılmasıdır. Meme ve rahim ağzı kanseri taramaları Antalya Kadın Doğum Uzmanı tarafınca sık yapılan başlıca kanser taramalarıdır.

Kadın Doğum Uzmanı Gebelik Takibi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı gebelik takibi ve doğum ile birlikte gebelik öncesi sağlık tarama hizmetleri de vermektedir. Gebelik öncesi dönemde kadının olası sağlık sorunlarını bilmek ve genetik hastalıklar açısından gerekli sorgulamaları yapmak, kadının hamilelik sürecini daha güvenli geçirmesine olanak sunar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı gebeliğini takip ettiği kadınlarda sağlıklı bir doğum eylemi sürecinin yönetimini yapar. Hekimin doğum sırasında karşılaşılabilecek sıkıntı ve problemlerin üstesinden gelmek gibi çok önemli bir rolü vardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı anormal doğum eyleminin başarılı bir şekilde yürütülmesinde kritik rol oynar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yan Dalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eğitimi 5 yıl sürer. Bu branşın uzmanlık sonrası jinekolojik onkoloji ve perinatoloji olmak üzere 2 yan dalı vardır. Kadın Doğum Uzmanları bu yan dal eğitimlerini yaklaşık 3 yılda tamamlar. Tıp fakültesi ile birlikte toplam eğitim süresi 14 yılı bulur.

Jinekolojik onkoloji uzmanı yumurtalık, tüpler, rahim ağzı ve rahmi ilgilendiren tümörler ile dış genital bölgedeki kanser lezyonlarının tanı ve tedavisini yapar.

Perinatoloji uzmanı ise yüksek riskli gebeliği olan hamilelerin gebelik öncesi ve gebelik dönemi boyunca, anne ve bebek sağlığı açısından ileri düzey tanısal ve tedavi yaklaşımlarını yapar.

Kadın Hastalıkları Muayenesi

Kadın hastalıkları muayenesinden önce kadının şikayetleri dinlenip klinik öyküsü alınır. Klinik hikayede yaşı, mesleği, evlilik durumu, gebelik öyküleri, geçirdiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar sorgulanır. Ailesel hastalıklar, varsa sigara ve alkol kullanımı sorulur.

Kadın Hastalıkları Uzmanı tarafından yapılan cinsel organların kontrolüne jinekolojik muayene denir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları yılda bir kez rutin olarak jinekolojik muayene önerir. Yıllık jinekolojik muayene ve testler ile bazı hastalıklar erken dönemde teşhis edilebilmektedir. Bu da hastalığın daha etkili tedavisine olanak sunarken morbidite ve sağ kalımı belirgin şekilde düzeltir.

Jinekolojik muayene kadın doğumcular için geliştirilmiş özel jinekolojik masada yapılır. Hasta alt kıyafetlerini kabinde çıkartır. Üzerine verilen cerrahi örtü ile muayene için jinekolojik masaya uzanır. Jinekolojik masada yanlarda bulunan özel destek kısımlarına bacaklar yerleştirilir. Bu muayene şekli litotomi pozisyonudur. Jinekolojik masa doktorun hastasını rahat muayene edebilmesi için yukarı veya aşağı hareket edebilir. Masanın yanında sıklıkla bir aydınlatma lambası bulunur.

Jinekolojik muayene aslında ağrısız, kolay ve kısa bir kontroldür. Kişi rahat olduğu müddetçe ağrı ve acı duymaz. Jinekolojik muayeneye karşı olumsuz düşünceler, kaygı ve korkular kişinin kendini kasmasına ve muayene sırasında ağrı duymasına yol açar.

Kadın Hastalıkları Muayenesi Zamanı

Kadın hastalıkları muayenesi genellikle, acil durumlar dışında adet dönemi bitince veya kadının adet olmadığı bir zamanda yapılır. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı acil ve gerekli hallerde adet döneminde de muayene yapabilir. Adet döneminde rahim ağzının değerlendirilmesi daha zordur. Bundan dolayı adet döneminde smear testi alınamaz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Tedavi Alanları Nelerdir?

 • Rahimde miyom
 • Rahim içi polip, miyom ya da yara
 • Rahim ağzı hastalıkları
 • Dış gebelik
 • Vajinal kanal hastalıkları
 • Yumurtalık kisti ve kitleleri
 • Polikistik Over Sendromu
 • Genital bölge enfeksiyonları
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Dış genital bölge problemleri
 • Kronik pelvik ağrı durumu
 • Hormonal sorunlar
 • Menapoz sorunları

Kadın Hastalıkları Şikayetleri

 • Adet sorunları
 • Vajinal akıntı
 • Vajinal kanama
 • Vajinal yanma
 • Bulantı, kusma
 • Kasık ağrısı
 • Karın ağrısı
 • İdrar yaparken yanma ya da ağrı
 • Cinsel bölgede kaşıntı
 • Genital bölgede kızarıklık
 • Cinsel bölgede şişlik
 • İç dudaklarda sarkma veya büyüme
 • Gebe kalamama
 • Karında şişlik, şişkinlik
 • S
  Sed***10.07.2020

  Bir kızım var fakat 3 düşük yaptım bebeğim olmuyor ne yapmam gerekir yumurtaliklarima bakıldı sorun yok denildi n son düşüğümde bir pıhtılaşma gibi parça kalmış gibi bir şey söylediler başka doktora gittim birşey olmadini söylediler fakat sol kasik la rahim arasında bir sızı var sürekli

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu için sabit hattımız dan bize ulaşabilirsiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ
Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621