Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı dikimi Antalya’ da düğüne yakın bir dönemde yapılacaksa geçici kızlık zarı dikimi uygulanır. Eğer düğüne uzak bir tarihte işlem planlanıyorsa kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır.
Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) birçok nedenle bütünlüğü bozulmuş kızlık zarının onarımı işlemidir. Bozulmuş olan kızlık zarı önce kızlık zarı muayenesi ile değerlendirilir. Operasyon kalıcı ve geçici cerrahi tekniğe göre farklı kızlık zarı dikimi fiyatları ile yapılabilmektedir.

Her iki kızlık zarı dikimi yöntemi teknik olarak birbirinden farklıdır. Ancak her ikisinde de eriyebilen dikişler kullanılır. Bu nedenle kızlık zarı dikimi sonrası dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz. 

Kızlık Zarı 

Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) ameliyatı hakkında bilgilerden önce kızlık zarının mitolojik geçmişi, anatomisi ve yapısal özelliklerine değinilecektir. Makalemizde kızlık zarına dair kafanıza takılan birçok konu ve bilgi bulunmaktadır.

Kızlık zarına latincede hymen denir. Okunuşu ise himen'dir. Adını eski yunan mitolojisinden alır. Kızlık zarı dikimi tıp literatüründe hymenoplasti olarak adlandırılır. Kızlık zarı birçok farklı sebeple zedelenip, yırtılıp bozulabilir. Kızlık zarı dikimi Antalya’da kalıcı ve geçici tekniklerle yapılabilen bir ameliyat ve onarımdır. Bu ameliyat ile bozulmuş olan doku eski anatomik ve fonksiyonel özelliğine getirilebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı dikimi Antalya ilimizde sağlıklı ve güvenli yöntemler kullanılarak başarı ile uygulanabilmektedir. Kızlık zarı dikimi öncesinde kızlık zarı muayenesi yapılarak yırtılmış ve bozulmuş yerler tespit edilir. Kontrol sonrasında düğün zamanına göre cerrahi yöntem planlanır.

Yakın zamanlı bir düğün planı ya da ilişki olacaksa geçici kızlık zarı dikimi, birkaç aydan daha uzun bir süre sonra düğün ya da ilişki planı varsa kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır. Kızlık zarı dikimi Antalya dışından gelen bayanlara da aynı gün içinde uygulanabilmektedir. Antalya kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası gerekli kontroller yapılarak kişi aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir.

Kızlık zarı dikimi Antalya ili dışından gelen bir bayana yapılacaksa onarım sonrası bir gün kalması daha uygun olacaktır. Ancak şart değildir. Aynı gün taburcu edilip seyahat edebilir. Antalya kızlık zarı dikimi sonrası bir gün dinlenmek, gereği halde doktor kontrolü açısından daha kolaylık sağlar.

Antalya Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2020

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2020 Antalya ilinde birçok faktöre bağlı değişir. Kızlık zarı dikimi Antalya’da tercihen bu konuda deneyimli ve tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapılmalıdır.

Bu ameliyat farklı teknikler kullanılarak yapıldığından kızlık zarı dikimi fiyatları da buna bağlı değişebilmektedir. Dolayısı ile kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi fiyatları da birbirinden farklıdır. Ayrıca doktorlar arasında tecrübe, deneyim ve daha birçok faktöre bağlı Antalya Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2020 farklılık göstermektedir. Çünkü her doktorun kızlık zarı dikimi konusunda farklı bir cerrahi teknik, yöntem ve deneyimi vardır.

Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları talep oranı ölçüsünde ve hatta mevsimsel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çünkü düğün öncesi dönemde geçici kızlık zarı dikimi talebi ağırlıklı iken diğer dönemlerde ise kalıcı kızlık zarı dikimi fazla olabilmektedir. Bu gibi faktörlerden dolayı Antalya kızlık zarı dikimi fiyatlarını güncel ve doğru olarak öğrenmek için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. İşlem fiyatı başta Antalya olmak üzere büyük iller ile diğer illerde de farklılıklar göstermektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

Kızlık zarı toplumumuzda temizliğin, saflığın simgesi olduğu için genç kızlar birçok nedenden dolayı Antalya kızlık zarı dikimi operasyonunu isteyebilmektedir. Kızlık zarı dikimi istenen bu durumlar;

 • Genç kızlar daha önce yaşadığı bir ilişkiyi yanlış anlaşılmaktan dolayı anlatamamakta ve kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir.
 • Bazen evlilik öncesi ilişki yaşayan bir çift, ilk gece kanamasını ailelerine ispatlamak için bu işlemi yaptırmaktadır.
 • Evlilik planı olmayan bir genç kız da ruhsal olarak kendini rahat hissetmek için kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir.
 • İkinci evliliklerini yapan çiftler geçmişin izlerini silmek ve her şeye yeniden başlamak için sembolik olarak kızlık zarı dikimi yaptırmayı düşünebilirler.
 • Uzun süren evliliklerde evliliğe heyecan katmak için ilk gece fantezisi sanıldığından daha sık yapılmaktadır. Bu durum içinde kızlık zarı dikimi talep edilebilmektedir.
 • Kızlık zarı mastürbasyon, travma, ağır sporlar, bazı cerrahi operasyonlarda da yırtılmakta, bu durumu açıklamak zor olabileceğinden kızlık zarı dikimi işlemi düşünülmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) ameliyatı sonraki ilk ilişkide kanama sağlamak amacı ile yapılır. Kızlık zarı dikimi ile kalıntı dokular eski haline getirilmeye çalışılır. Operasyonda başarı oranı esas olarak kişinin dokularının yapısına bağlıdır. Bunun için dikim yapılan kişiler işlem sonrasında mutlaka kontrole çağrılır. Çünkü doku yapısı zayıf olan bayanlarda cerrahi sonrası o bölgeyi değerlendirmek yapılan işlemin kalitesi açısından önemlidir. Çünkü sonraki kontrolde nadir de olsa ufak ek müdahaleler gerekebilir. Kontrol zamanı sonraki ilişkiye yakın bir tarih olup kızlık zarı dikimi yapan doktorunuz tarafından size belirtilecektir.

Kızlık zarı bozulduktan sonra erken bir süre içinde kızlık zarı dikimi olursa o bölgede yeterli boyut ve sayıda kalıntı kızlık zarı parçası bulunabilir. Yeterli sayı ve boyutta kalıntı kızlık zarı parçası varsa bu parçalar uç uca dikilerek onarım yapmak mümkündür. Ancak yeterli sayı ve boyutta kızlık zarı kalıntısı bulunamaz ise vajinal mukozadan doku kaldırılarak onarım uygulanır. Her iki teknik birbirinden farklıdır. Vajinal mukozadan doku kaldırma işlemi flep kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Bu kalıcı bir onarım şeklidir. 

Sonraki ilişki eğer yakın bir dönemde olacak ise flep kaldırma yöntemi uygulanmak istenmez. Bu durumda vajinal girişe kızlık zarının olduğu seviyeden fokal daraltma tekniği uygulanır. Fokal daraltma yöntemi bir geçici kızlık zarı dikimi şeklidir. Bu yöntem ile yapılan onarım uzun süre dayanmaz o nedenle düğüne 1-10 gün kala yapılması istenir. 

Her iki kızlık zarı dikimi yönteminde eriyebilen dikişler kullanılır. Bu yüzden kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası dikiş aldırma derdi bulunmaz. Ayrıca kızlık zarı dikimi ameliyatının yapıldığı da dışarıdan bakmakla belli olmaz. Doktorunuz önermedikçe kızlık zarı dikimi ameiyatının özel bir pansumanı yoktur. 

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi ameliyatı evlilik ve düğün zamanına göre geçici ya da kalıcı kızlık zarı dikimi olarak iki şekilde planlanır. Her iki kızlık zarı dikimi cerrahi teknik olarak birbirinden farklıdır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde amaç işlemin uzun yıllar kalıcılığını koruması ve sonraki ilk ilişkide kanamanın sağlanmasıdır. Geçici kızlık zarı dikiminde ise daha küçük bir cerrahi işlem uygulayarak kısa süreliğine kızlık zarı yapısının kazandırılması amaçlanır. O nedenle düğün ya da ilişki planı yakınsa kalıcı kızlık zarı dikimi şeklinde daha kapsamlı bir cerrahiye gerek duyulmaz. 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Bu yöntemin uygulanması için işlem sonrası 1,5-2 aylık dönemde evlilik ya da ilişki planı olmaması gerekir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı işleminde flep tekniği ve daraltma tekniği kullanılmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimindeki flep yönteminde kızlık zarının etrafından alınan mukoza parçası ile yeni bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Bu yönteme bazen daraltma tekniği de eklenir. Bu onarımın bir süresi yoktur. İlişki ne zaman olursa o zaman kanama olacaktır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında dokuların yanıtını görmek için hasta kontrole çağrılır. Kızlık zarı dikimi sonrası atılan dikişler alınmaz. Operasyondan sonra iyileşme sürecinde atılan dikişler kendiliğinden erir. Kalıcı kızlık zarı dikimi Antalya’da flep tekniği ile uygulanabilmektedir.

Antalya'da kalıcı kızlık zarı dikimi yapılan bayanlar mutlak kanama sağlanabilmesi için doktor kontrolüne gelmelidir. Çünkü işlemden sonra aylar ya da yıllar geçmiş olacağından o bölgenin dikimi yapan doktor tarafından son kez değerlendirilmesi önemlidir. Bu süre içinde geçirilmiş enfeksiyonlar, mastürbasyon ya da sürtünme ile olan ilişkiler onarım yerini deforme edebilir. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası iki farklı zamanda doktor kontrolü yapılır. Bunlardan ilki kızlık zarı dikimi sonrası birinci ay kontrolü diğeri ise düğüne 10-15 gün kala yapılan ikinci kontroldür.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi yöntemine genellikle düğün öncesi başvurulmaktadır. Düğünden önce 1-10 gün içinde geçici kızlık zarı dikimi yapılabilir. Geçici onarımda bozulmuş kızlık zarının uçları gizli olarak birleştirilerek vajina girişi daraltılacaktır. Cinsel ilişki sırasında penis vajene girerken bu bölgelerden küçük yırtılmalar olur ve kanama meydana gelir.

Geçici kızlık zarı dikiminde atılan dikişler kesinlikle eş tarafından hissedilmez. Ayrıca dışarıdan bakmakla da görülmez. Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası dikişler ilişki sonrasında alınmaya ihtiyaç duymadan kendiliğinden erir. Geçici kızlık zarı dikimi Antalya’da fokal daraltma şeklinde yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılabilir?

Kızlık zarı dikimi Antalya ilinde bu ameliyata çeşitli nedenlere bağlı ihtiyaç duyan her bayana yapılabilir. Kürtaj olmuş hatta doğum yapmış bayanlara dahi kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı dikimi için cinsel ilişki sayısı ve zamanı önemli değildir. İlk ilişkilerinde kanaması olmamış kızlık zarı esnek olan kadınlara da kızlık zarı dikimi yapılabilir. Esnek kızlık zarı olan bayanlarda da bu şekilde kızlık zarı kanaması sağlanır. Genital estetik düşünen bayanlarda estetik operasyonla birlikte kızlık zarı dikimi işlemi de yapılabilir. Operasyon aynı seansta hem genital bölge estetiği hemde kızlık zarı dikimi şeklindedir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı bazı toplum ve kültürlerde bakirelik göstergesi olarak kabul edilir. Ancak kızlık zarının bekareti test etmedeki rolü sınırlı kalmaktadır. Çünkü kızlık zarı esnek bir yapıda olan bayanlarda cinsel ilişki olsa dahi bozulmayabilir. Yine sürtünme yolu ile olan ilişkilerde kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Bu nedenlerden dolayı aslında kızlık zarı ile bekaret arasındaki doğrudan bir ilişki tartışmalıdır. 

Tüm bunlara rağmen tam olmayan ilişkiler, çeşitli spor aktiviteleri, mastürbasyon, düşme ya da çarpma sonucu kızlık zarı bozulabilmektedir. Bu durumda kızlık zarı bütünlüğünün değerlendirilmesi açısından kızlık zarı muayenesi yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık Zarı Muayenesi Antalya merkezinde ağrısız kolay bir jinekolojik kontroldür. Kızlık zarı muayenesi Antalya’da jinekolog doktora gidilerek yapılabilir. Muayene jinekolojik masada bacaklar yanlara açık olarak başlar. Doktor genital bölgede iç dudakları yanlara açarak vajina girişinde kızlık zarını görmeye çalışır. Kızlık zarı normal ise bunu belirtir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Antalya’da kızlık zarının bütünlüğü, zedelenen ya da yırtılan kısımlar ile kızlık zarının şekli değerlendirilerek yapılır. Kızlık zarı bozulmuş ise yırtık olan kısım saat yönünde belirtilerek ifade edilir. Kızlık zarındaki yırtık vajina duvarına uzanıyor ise o da belirtilebilir. Adli durumlarda yapılan Antalya kızlık zarı muayenesinde  bekaret raporu adli tabipliklerce verilir.

Antalya kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi herhangi bir şekilde bozulmuş ya da normal kızlık zarının görsel olarak değerlendirilmesidir. Kızlık zarı muayenesi jinekolog doktorlar tarafından yapılan özel bir kontrol işlemidir. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada bacaklar yanlara açılarak yapılır. 

Vajina girişi iç dudaklar yanlara açılarak değerlendirilir. Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının şekli, yapısı ve varsa yırtık alanlarına bakılır. Yırtık sayısı ve yeri saat yönünde tarif edilerek belirtilir. Muayene sonrası süreçte eğer istenirse kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının görülebilen farklı birçok tipi satpanabilmektedir. Kızlık zarının, bölmeli, yarı bölmeli, çok delikli, dudaksı, fimbrial ya da kapalı olduğu muayene ile anlaşılabilir. 

Eğer kişi ilişkiye girdiğini söylüyor ve kızlık zarı muayenede normal bir şekilde görülüyor ise esnek kızlık zarı olma ihtimali yüksektir. Ancak yeterli kayganlık ve gevşemenin olduğu durumlarda kızlık zarının ilk ilişkide bozulmayabileceği akılda bulundurulmalıdır. 

Kızlık Zarı Nedir?

Eski yunanlılar düğün günü gelin alınırken 'hymenaous' adı verilen şarkılar söylemekteydi.  Hymenaous, Dionysus ve Afrodit'in oğlu olup evlilik ve düğün tanrısıdır. Zifaf gecesi,  kızlık zarı bu tanrıya adanmış ve bu zarın adına hymen denilmiştir. Bu mitolojik tanrı elinde meşhalesi olan kanatlı bir görünüme sahiptir.

Hymen halk arasında kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi olarakta bilinir. Kızlık zarı vajina yani döl yolu girişinin yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan ağız mukozası yapısında, 2-3 mm kalınlığında bir doku kıvrımıdır. Adından dolayı zar sanılsa da aslında yapısı gerçek bir zar niteliğinde değildir.

Kızlık zarının oluşumu embriyonel dönemde başlar. Anne karnında embriyonun dış genital organ gelişimi 7-12’nci haftalar arasında olur. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken, kız bebekte genital duvarlar ayrışarak dış dudakları ve iç dudakları oluşturur. Hymen yani kızlık zarı ise bu ayrılma sonucunda arada kalan ince mukozal dokudur.

1/1000 oranında kızlık zarı olmaması ihtimali vardır. Bu durumda kızlık zarı ya hiç yoktur. Ya da çok küçük kalıntı bir doku parçası şeklindedir.

Kızlık Zarı Nerededir?

Kızlık zarı, zar diye tabir edilse de aslında gerçek bir zar yapısı ve özelliği göstermez. Kızlık zarı ağız içi dokusuna benzer, mukoza yapısındadır. Yerleşimi vajina girişindedir. Girişin 1-2 cm içindedir. O nedenle dışardan bakmakla görülmez. Kızlık zarı yapı olarak ince kılcal damarlar içerdiğinden dolayı yırtıldığında çok miktarda kanama beklenmez. Kanamanın fazla olması anormal bir durumun habercisidir. Mutlaka muayene olunması gerekir. 

Birçok genç kız ve erkek kızlık zarını vajinanın içinde derinlerde zanneder. Bu yüzden tam bir ilişki olmadan kızlık zarının bozulmayacağını düşünür. Aksine kızlık zarı yüzeysel ya da sürtünme ile olan ilişkilerde bile bozulabilir. Çünkü yerleşimi vajina girişinin hemen altındadır. 

Kızlık zarı tamamen vajina girişini kapatmaz. Adet kanamasının dışarıya akmasını sağlayan delik şeklinde bir açıklık bulundurur. Her genç kızda bu açıklığın yeri, şekli ve büyüklüğü farklıdır. Kızlık zarındaki açıklığın şekline göre, kızlık zarı çeşitlere ve tiplere ayrılır.

Kızlık zarı dikimi öncesi bu farklı şekil ve tipteki kızlık zarları operasyonu bazen kolaylaştırabilmektedir. Örneğin bazen bölmeli bir kızlık zarı yırtılınca kızlık zarının dikimi hem daha kolay olabilmekte hem de görünümü eskiye yakın elde olunabilmektedir.

Kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Kızlık zarının ortasındaki deliğin şekline, yapısına ve yerleşim yerine göre farklı kızlık zarı çeşitleri vardır. En sık görülen kızlık zarı tipi yuvarlak kızlık zarıdır. 1000 de bir oranında kızda kızlık zarı görülmeyebilir. 2000 de bir oranında kızlık zarının ortasındaki açıklık olmayıp, kızlık zarı tamamen kapalı olabilir.

kizlik zari cesitleri

Kızlık zarı dikimi için bozulmadan önceki kızlık zarı tipinin aslında çok bir önemi yoktur. Sadece kişide esnek kızlık zarı varsa ve yırtılma milimetrik düzeyde ise o zaman kızlık zarı dikimi gerekmeyebilir.

Ancak esnek kızlık zarı olanlarda kanama sağlanamaz ise kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Kızlık zarı çeşitlerini şu başlıklar altında toplayabiliriz;

Yuvarlak kızlık zarı (anüler himen): Kızlık zarının ortasındaki delik yuvarlaktır. Bu deliğin büyüklüğü herkeste farklıdır. Çok küçük olabileceği gibi çok genişte olabilir.

Kızlık zarı çeşitleri içinde en sık görülen kızlık zarı şekli bu olup, %80-90 oranında bulunur.

Ara bölmeli kızlık zarı (bölmeli himen): Kızlık zarının ortasındaki deliği ikiye bölen, kızlık zarının yapısı gibi bir doku parçası mevcuttur. Kızlık zarı çeşitleri içinde oldukça nadir görülür ( %1-5).

Yarımay şeklinde kızlık zarı (kresentrik himen): Kızlık zarının ortasındaki delik yarımay şeklindedir. Deliğin üst kısmındaki zar alta göre daha incedir ya da hiç olmayabilir. Bu zar yapısı genç kızlar arasında %5-20 arasında görülür. Yarımay şeklinde kızlık zarı olanlarda ilk ilişki sırasında genellikle kızlık zarı yırtılmaz.

Çok delikli, kalburumsu kızlık zarı (kribriform himen): Kızlık zarının ortasında çok sayıda irili ufaklı delik vardır. Görünümünden dolayı kalburumsu kızlık zarı da denir. Kızlık zarı çeşitleri içinde oldukça nadir görülmekte olup yaklaşık %1 civarındadır.

Deliksiz kızlık zarı (imperfore himen): Kızlık zarının ortasındaki delik yoktur. Vajenin dışarıya bağlantısı olmaz. Deliksiz kızlık zarı olan bir genç kız genellikle ilk adet dönemi zamanlarında karın ağrısı ile başvurur. Adet kanı dışarı boşalamadığı için adet gördüğünü anlamaz. Vajinada biriken kan ağrı yapar. Bu kızlık zarı şekli yapılan basit bir muayene ile anlaşılabilir. Tedavide küçük bir cerrahi müdahale ile kızlık zarı bir miktar açılır ve biriken kan boşaltılır. Bu kızlık zarı şekli yaklaşık 2000 genç kızdan birinde görülür.

Doğum yapmışlarda bulunan kızlık zarı (multipar himen): Normal doğum sırasında kızlık zarının kalan parçaları da gerilmeye bağlı yırtılır. Kalan kısımlara karinkül adı verilir.

Küçük delikli kızlık zarı (mikroperfore himen): Kızlık zarının ortasındaki delik oldukça küçüktür. Küçük olmasından dolayı bu bayanların adetleri genellikle ağrılı olur, ilk ilişkilerinde zorluk yaşayabilirler. Bu kızlık zarı tipi olanlara cerrahi müdahale gerekebilir.

Dentiküler himen: Kızlık zarının kenarları girintili çıkıntılıdır. Kızlık zarı çeşitleri içinde son derece nadir görülür.

Fimbrial himen: Kızlık zarının ortasındaki açıklık fimbriaya benzer. Fimbria fallop tüplerinin son kısımlarıdır.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Genital bölgeye boşalma olduğunda kızlık zarı bozulmadan hamilelik gelişebilir. Kızlık zarı tamamen kapalı değildir. Kızlık zarının ortasında bir delik vardır. Boşalma sırasında meni ya da semen bu delikten içeri geçebilir. Ayrıca spermlerde hareketlidir. Spermler mukozada hareket edip kızlık zarını geçerse kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.

Kızlık zarı bozulmadan hamileliğin olabileceği bir diğer durumda esnek kızlık zarı varlığıdır. Esnek kızlık zarı olan bayanlarda cinsel ilişki sonrası kızlık zarı bozulmadan hamile kalabilir. Bu nedenle kızlık zarının sağlam olması gebelik olmadığı anlamına gelmez. Bu durumlarda hamilelik açısından güvenli sonuç kanda gebelik testi ile alınır.

Kızlık zarı ayna ile görülür mü?

Kızlık zarı ayna ile görülebilir. Ancak kadın doğum uzmanı gibi tecrübeli olmayan bir göz kızlık zarını görüp değerlendiremez. Çünkü kızlık zarı vajinanın birkaç santim içerisindedir. İç dudaklar yanlara ayrılarak görülebilir. Kızlık zarının doku rengi vajinal duvara benzediği için deneyimsiz birinin ayırt etmesi ya da yırtık açısından değerlendirmesi zordur. Üstelik tüm bunlara rağmen kızlık zarını ayna ile değerlendirmek daha da zor olmaktadır.

Kızlık zarında bozulma ya da yırtılma şüphesi varsa en doğru olanı kadın doğum uzmanı tarafından yapılan kızlık zarı muayenesidir. Kızlık zarı dikimi açısından yapılan ayna ile muayenenin pek bir güvenilirliği bulunmaz.

Kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta ne gibi değişiklikler olur?

Kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta olan değişiklikler genellikle vajinal kanaldaki bölgesel değişiklikleri kapsar. Kızlık zarı bozulduktan sonra vajinal kanal girişinde olan değişiklikler;

 • Kanama: Kızlık zarı bozulurken birkaç damla kırmızı pembe renkli kanama görülebilir. Ancak kanama görülmesi şart değildir. Eğer ilişki sırasında yeterli vajinal kayganlık sağlandı ise kanama olmayabilir. Kanamanın olmayacağı bir diğer durum ise esnek kızlık zarı varlığıdır. Esnek kızlık zarı ilişki sırasında elastik yapısı nedeni ile yırtılmaz. Bu durumda kanama görülmeyecektir. Kızlık zarı bozulurken yırtık ucu vajinal duvara kadar uzanabilir. Bu durumda ilişki sırasında fazla miktarda kanama görülebilir. Bu durumda vajinal duvara tampon uygulayarak kanama kontrol altına alınmalıdır. Kanama durmuyor ise doktor vajinal duvardaki yırtığa dikiş atarak onarım uygulayabilir. Kanama orgazm sırasında rahim kasılmaları sonucu rahim içi zarın dökülmesinden de kaynaklanabilir.
 • İnflamasyon: İlişki sırasında vajinal duvar kan akımı artar. Kılcal damarlarda genişleme olur. Vücut ısısı yükselir. Vajina bu haliyle daha kırmızı bir hal alır. İlişki sırasında penisin vajina içine girmesi ve oluşan sürtünmeye bağlı vajinal duvarda küçük tahrişler ve inflamasyon görülebilir. Bunlar lekelenme tarzı kanamaya yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek için ön sevişme uzun tutulabilir ya da vajinal kayganlaştırıcılar kullanılabilir.
 • Sekresyon: İlişki sırasında vajinal kayganlığın sağlanması için vajina duvarındaki bezlerden salgı üretimi meydana gelir. Vajinal salgılar bazen içerde birikir ve koyulaşır. Daha sonda vajinal kanaldan dışarı atılır.
 • Genişleme: İlk ilişkide vajinal girişte anlamlı bir genişleme olmaz. Çünkü vajina esnek bir yapıya sahiptir. Ancak tekrarlayan ilişkiler ile birlikte ve doğumla vajinal kanal genişlemeye başlar. Eğer genişleme fazla olursa vajina daraltma operasyonu gerekebilir.
 • Kızlık zarı kalıntısı: Kızlık zarı bozulduktan sonra artık o bölgede kalıntı doku parçaları kalır. Kızlık zarı kalıntısı doğum yapmış bayanlarda bile görülebilir. Kızlık zarı dikiminde uygulanan tekniklerden biri de kalıntı doku parçalarının uç uca dikilmesidir. Ancak bunun için yeterli sayı ve boyutta kalıntı doku parçası olması gerekir.

Bazı toplumlarda kızlık zarı ile bekaret arasında güçlü bir ilişki vardır. Hatta kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta bazı değişimlerin olacağı inancı ağır basar. Bu değişimlerden en çok öne çıkanı kalçalarda belirginleşme ve göğüslerde büyüme görüleceği düşüncesidir. Bu düşüncenin kanıtlanmış bir bilimsel yönü yoktur.

Kızlık zarı bozulmasının tetiklediği genel vücut değişiklikleri şeklinde bir mekanizma bilinmemektedir. Ancak yukarıda anlattığımız şekilde lokal vajinal değişiklikler görülür.

Kızlık zarının görevi nedir?

Kızlık zarının bilinen bir görevi yoktur. Fakat vücudumuzda olan her organın bir görevi olduğu düşünülürse kızlık zarının da neden olabileceğine yönelik bazı teoriler ortaya atılmıştır.

Kızlık zarının görevleri içinde en fazla kabul göreni ise iç genital organları enfeksiyondan korumaktır. Bu durum kızlık zarının oluşturduğu bir bariyer neticesinde olur. Fakat kızlık zarı deliğinin bulunması bu teoriyi desteklememektedir.

Kızlık zarı aslında toplumumuzda sosyolojik bir olgudur. Kızlık zarının bozulmamış olması bir bayanın cinsel ilişkiye girmediğini düşündürür. Adli tıpta da tecavüz, cinsel istismar ve şiddete uğrayan veya şüphelenilen kişilerin değerlendirilmesinde kızlık zarı muayenesinden faydalanılır.

Kızlık zarı dışarıdan görülür mü?

Normal pozisyonda bacaklar kapalı iken kızlık zarı dışarıdan bakmakla görülmez. Bir genç kız kendi kendine bakarak kızlık zarını göremez ve değerlendirilemez. Kızlık zarını değerlendirmek için en uygun yöntem doktor kontrolüdür. 

Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm içerisinde bulunur. Normal de iç ve dış dudaklar birbirine bitişik haldedir. Kızlık zarını görmek için bunları aralamak gerekir. Kızlık zarı muayenesi ve değerlendirilmesi ancak kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Diğer kişilerin kızlık zarının yapısını anlaması ve değerlendirmesi zordur.

Kızlık zarı nasıl bozulur?

Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan mukozal bir doku katlantısıdır. Kızlık zarının değişik bölgelerinden vajen duvarına doğru olan zedelenmelere ve bozulmalara kızlık zarı yırtılması denir.

Kızlık zarı yırtıldığında ve bozulduğunda farklı birkaç yöntem kullanılarak bölgesel ya da uyutarak anestezi altında kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı zedelenmesi bir yerden olabileceği gibi birçok yerden de olabilir.

Kızlık zarı muayenesinde yırtığı tarif ederken saat yönüne göre adlandırılır. En sık kızlık zarı yırtılması saat 6 hizasından olur. Bunu saat 3 ve saat 9 hizası takip eder. Kızlık zarı dikimi işlemi için yırtık yönünün çok ta bir önemi yoktur.

Kızlık zarı yırtılması genellikle ilk ilişkide olmasına rağmen bazen vajina içine yabancı cisim sokulması nedeniyle de gelişebilir. Mastürbasyon yaparken parmağın vajinaya ilerletilmesi de bekaret zarının yırtılmasına neden olabilir.

Bazen çocukluk veya genç kızlık döneminde mecburi yapılan vajinal müdahaleler de kızlık zarının yırtılmasına neden olur. Genital bölgeyi etkileyen travma ve kazalar da yırtılmalara neden olabilir.

Kızlık zarı yırtılırken kanama değişen miktarlarda olur. Oluşan yırtık kızlık zarının kanlanması zayıf olan yerinden olursa kanama miktarı az olur. Bozulma kızlık zarının kalın, etli ve çok kanlanan yerinden olursa daha fazla kanama meydana gelir.

Bazen kızlık zarı esnek olduğu için yırtılma görülmeyip kanama olmayabilir. Bu duruma esnek kızlık zarı denir. Esnek kızlık zarı her 10 genç kızdan birinde görülür. Kanama olmadığı için genç kızın daha önce ilişkide bulunduğu düşünülebilir. Bu durum eşler arasında sorun yaratır. Basit bir muayene ile kızlık zarının esnek olduğu anlaşılabilir.

Esnek kızlık zarı nedir?

Bazı genç kızlarda ilk ilişkiye rağmen kanama olmaz. Kanamanın olmaması bazı problemlere neden olabilir. Bu kişiler kanamanın sağlanabilmesi için isterlerse kızlık zarı diktirme işlemi yaptırabilir. Bu çiftler doktora başvurduklarında kızlık zarının esnek olduğu ve bu nedenle kanamamış olabileceği söylenir. Her 10 genç kızdan birinde kızlık zarı esnektir ve ilişki sırasında kızlık zarı yırtılmaz ve kanamaz. Esnek kızlık zarı ancak doğum sırasında yırtılacaktır.

Kızlık zarında doğal çentik nedir?

Kızlık zarının serbest düz kenarında kendiliğinden oluşmuş çentik görülebilir. Buna kızlık zarında doğal çentik denir. Bu durum kızlık zarı muayenesi sırasında fark edilir ve adli tabiplik açısından önemlidir. Ancak bazen eski zedelenme ve küçük yırtıklar muayenede doğal çentik ile karışabilir. 

Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?

Kızlık zarı vajina girişinde bulunur. Kızlık zarı kolayca yırtılan, kılcal kan damarlanması olan bir yapıya sahiptir. İlk ilişkide kızlık zarında kanama olup olmaması kızlık zarının yapısına, yeterli kayganlığın olmasına, penisin büyüklüğüne bağlıdır.

Bütün ilk ilişkilerde kanama olacak diye bir kural yoktur. Esnek ya da elastik kızlık zarı olan kadınlarda kanama görülmez. Bu bayanlara kızlık zarı dikimi yapılarak ilişki sonrası kanama sağlanabilir. Ayrıca bazen kızlık zarında yırtılma damarlanmanın az olduğu bölgeden olabilir. Bu durumda kızlık zarı kanaması olmaz.

Kızlık zarının ortasındaki delik çok geniş olduğunda da kanama görülmez. Bu duruma kızlık zarı duhule geçişe müsait denir. Tüm bu ihtimaller bir araya geldiğinde kızlık zarının ilk ilişkide kanama oranı neredeyse %50'dir. Yani ilk ilişkilerin neredeyse yarısında kızlık zarı kanaması olmaz. Eğer istenirse kızlık zarı kanamasının sağlanması amacı ile kızlık zarı dikimi yapılabilir.

İlk gece kanaması (coit yırtığı) nedir?

Bazen ilk gecede kadın kendini çok kasarsa ve erkekte aceleci olursa kızlık zarından vajina duvarına uzanan kanamalar olur. Bu durumda normal bir kızlık zarı kanaması görülmez. Normal ilk gece kanaması 30-45 dakika içinde duran yoğun olmayan kanamalardır. Coit yırtığı olduğunda bekleme ile kanama durmaz, yoğun olarak devam eder. Bu durumda doktora başvurmak gerekir. Kanamaların bir kısmı kendi kendine durabilse de bir kısmına da dikiş atmak gerekir.

Kızlık zarı kanaması miktarı ne kadardır?

Kızlık zarı kanamasının miktarı pembemsi lekelenmeden yoğun kırmızı kanamaya kadar bir değişkenlik gösterir. Genellikle bir kaç damla kırmızı kanama gelir. Bir kaç gün lekelenme şeklinde devam edebilir. Kızlık zarı kanaması vücuttaki diğer kanamalardan farklı değildir.

Kızlık zarı kanaması rengi nasıldır?

Kızlık zarı kanamasının rengi açık pembemsi lekelenmeden yoğun kırmızı renge kadar değişebilir. Genellikle kırmızı renkli birkaç damla kan şeklindedir. Eğer kişide kronik akciğer hastalığı ya da kan hastalıkları mevcut ise kızlık zarı kanaması koyu kırmızı renkte olabilir.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması lekelenme şeklindeki küçük kanamalardan fazla miktarda ki kanamalara kadar değişen miktarlarda görülebilir. Ancak genellikle ilk ilişkide ya kanama olmaz ya da lekelenme şeklinde birkaç damla kırmızı renkte kanama görülür.

Eğer kişide kanama bozukluğu yaratan bir hastalık yoksa kızlık zarı kanaması birkaç dakika içinde kendiliğinden durur. Devamında 10-15 gün lekelenme şeklinde kanama görülebilir. Daha yoğun ve fazla miktarda kanama olması durumunda vajinal duvar yırtığından şüphelenilir. Böyle bir durumda öncelikle o bölgeye basarak tampon uygulamak ve kanamayı kontrol altına almak gerekir. Kanama azalmıyorsa sonrasında doktora gidilerek vajinal yırtığın dikilerek onarılması gerekebilir.

Kızlık zarı kanaması sonrası ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanaması eğer lekelenme tarzında birkaç damla oldu ise sonrasında ilişkiye devam etmede bir sakınca bulunmaz. Ancak yoğun ve fazla miktarda olan kızlık zarı kanamalarında ilişkiye ara verilmesi daha doğrudur. Bu durumda ilişkiye devam etmek hem can yakıcı olabilir hem de oluşan yırtığın miktarını artırabilir. Kızlık zarı kanaması çok fazla ise vajinal duvar yırtığı eşlik ediyor olabilir. Bu durumda doktor müdahalesi ile dikim gerekebilir.

Kızlık zarı yırtılırken acır mı?

İlk cinsel ilişkide genellikle kadınların çoğunda kızlık zarı yırtılınca acı olmaz. Kadının cinsel ilişkide kendini çok kasması, kızlık zarının kalın olması ve kızlık zarının ortasındaki deliğin küçük olması ağrı duyulmasına neden olabilir. Tabi ki kadının ağrıya karşı olan algısı da önemlidir.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra denize girilebilir mi?

Kızlık zarı yırtılmasına bağlı kanama çok değilse denize girilebilir. İlk 7 gün içinde havuza girmemekte fayda vardır. Kanama belirgin ve ağrı varsa denize ve havuza girmeyi ertelemede fayda vardır. 

İlk ilişkide dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk gece bir çift için çok önemli olup hep hatırlanır. Bu özel geceyi güzel olarak hatırlamak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. İlk gecede öncelikli olarak kadının rahat ve gevşemiş olması, kaygı ve korkulardan uzak olması gerekir. Burada en önemli sorumluluk erkeğe düşer. İlk ilişkide erkeğin yavaş, anlayışlı ve yumuşak tavırlı olması çok önemlidir. Vajinanın yeterli ıslanmasını sağlamak için ön sevişme uzun tutulmalıdır. Gerektiğinde eczanelerde ve birçok markette de bulunabilen reçetesiz satılan vajina kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

Kızlık zarının açılması

Kızlık zarının kalın olması ya da kızlık zarının kapalı olması ilk ilişkinin ağrılı olmasına ya da hiç olamamasına neden olabilir. Bazı geç kızlarda kızlık zarının ortasındaki delik çok küçük ya da hiç yoktur. Kızlık zarı kapalı olan bu kadınlarda kızlık zarı cerrahi olarak hymenektomi işlemi ile açılır. Bu bayanlar eğer daha sonra isterlerse kızlık zarı dikimi işlemini yaptırabilirler.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Bozulan, yırtılan kızlık zarı kendi kendine iyileşmez. Yırtık olan uçlar bir hafta sonra kapanır. Ancak kızlık zarı tekrar eski haline gelmez. Sonraki ilişkide yırtık olan yerden kanama olmaz. Bazen küçük oluşan bir yırtıktan kanama olabilir. Bu durumda kızlık zarı tam olarak bozulmamıştır. Sonraki ilişkide kanama olacaktır. Bozulan bir kızlık zarına önce kızlık zarı muayenesi yapılarak gerekiyorsa kızlık zarı dikimi için karar verilebilir.

Kızlık zarı sürtünmeyle bozulur mu?

Kızlık zarı sadece sürtünmeyle bozulmaz. Ancak sürtünme sırasında hafifte olsa penis girişi olursa bozulabilir. Kızlık zarının yırtılabilmesi için içeriye parmak, penis, yabancı cisim girmesi gerekir. Sürtünme sırasında bazen kan gelebilir. Oluşan kanama sürtünmeye bağlı kızlık zarının dışındaki sıyrıklardan kaynaklanabilir. Kadın doğum hekimi tarafından kızlık zarının muayenesi ile kanamanın nedeni kesin anlaşılabilir.

Kızlık zarı mastürbasyon ile bozulur mu?

Mastürbasyon sırasında vajinanın içine parmak girişi yapılmazsa kızlık zarı bozulmaz. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın istemeden kızlık zarını bozabilir. Mastürbasyon sırasında parmağın vajinaya doğru ilerletilmesi kızlık zarının yırtılmasına ve zedelenmesine yol açabilir. Bu nedenle mastürbasyonun kızlık zarını yırtabileceği bilinmelidir. Esnek kızlık zarı bulunanlarda ya da kızlık zarı deliği geniş olanlarda kızlık zarının yırtılmaması olasıdır.

Kızlık zarı düşmekle bozulur mu?

Kızlık zarı düşmekle genellikle bozulmaz. Düşme sırasında vajina içine bir şey girerse ancak o zaman bozulur. Kızlık zarı vajina girişine yakın olduundan düşme sonrası bu bölgeye darbe alınması kızlık zarını zedeleyebilir ya da yırtabilir. 

Kızlık zarı giyinikken bozulur mu?

Kızlık zarı yapısal olarak vajina girişinin 1-2 cm içerisinde olduğu için giyinikken o bölgeye olan temaslarla bozulma ihtimali oldukça düşüktür. Giyinikken vajina bölgesine teması olan bazı genç kızların lekelenme şeklinde kanaması olabilir.  Bu durum onları oldukça endişelendirmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey bu konuda deneyimli bir kadın doğum uzmanına gidip kızlık zarı muayenesi olmaktır. Muayene ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı tam olarak anlaşılacaktır.

Kızlık zarı ters ilişki ile bozulur mu?

Sadece ters ya da anal ilişki ile kızlık zarı bozulmaz. Bu durumda kızlık zarı dikimi yapmaya gerek yoktur. Ancak ters ilişki sırasında vajina içine parmak girişi olursa kızlık zarı bozulabilir. 

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşmuş ise çok ince aletlerle kürtaj yapılabilir. Kürtaj sırasında kızlık zarının bozulmaması kızlık zarının yapısına bağlıdır. Eğer kızlık zarının orasındaki delik geniş ise kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir. Tüm hassasiyete rağmen bazen işlem sırasında kızlık zarı bozulabilir. Bu durumda istenirse kızlık zarı dikimi ameliyatı yapılabilmektedir. Kürtaj sırasında kızlık zarının bozulmaması gibi bir garanti verilemez.

Kızlık zarı ile bakirelik ilişkisi nasıldır?

Bakireliğin kelime anlamı temizlik, saflık, masumluktur. Bakirelik ya da bekaret halk arasında saflığın, temizliğin, el değmemiş olmanın sembolü olduğu için önemlidir.

Kadın ve erkeğin eşit olduğu toplumlarda bakirelik önemli değilken erkek egemen toplumlarda kadınların bakireliği önem taşımaktadır. Bir kadının bakireliği de kızlık zarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenden dolayı birçok toplumda kızlık zarı saflığın temizliğin simgesi olmuştur. 

Kızlık zarının hasara uğramış olması bekaretin bozulması, kızlığın bozulması olarak görülmektedir.

Kanama olmadan kızlık zarı yırtılır mı?

Kızlık zarının her yeri aynı miktarda kan damarı içermez. Bazı kısımlar da kan damarı azdır. Eğer ilişki sonrası yırtılma bu kesimlerden olursa kanama görülmeyebilir. Bazen de kanama olur fakat vajina içinde birikerek pıhtılaşır. Sonradan yer çekimi ile pıhtılar vajinadan düşebilir. Bu durumda da kanama hissedilmeyebilir.

Bekaret kontrolü nasıl yapılır?

Bekaret kontrolü Antalya'da kızlık zarı muayenesi ile yapılabilir. Kızlık zarında yırtık ya da hasar olmayan bayan bakire olarak kabul edilir. Kızlık zarı muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılır. Kızlık zarı muayenesi basit, acısız ve kısa süreli bir kontroldür. Antalya kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanılmaz. Kızlık zarı muayenesinden dolayı kızlık zarına bir zarar gelmez.

Bekaret raporu nereden alınır?

Bekaret raporu Antalya'da sadece adli tabiplikler tarafından verilebilir. Kişinin kendinin rızası yazılı olarak alınır. Eğer 18 yaşından küçükse anne ve babasının yazılı rızası gerekir.

Esnek kızlık zarında bekaret nasıl belli olur?

Esnek kızlık zarı ilişki sonrası yapılan kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının bozulmamış olması ile anlaşılır. Ancak kişi ilişkiye girdiğini söylemez ise sadece kızlık zarı muayenesi ile bu durumu anlamak mümkün değildir.

Bakire bir kadın jinekolojik muayene olabilir mi?

Antalya'da normal kadın doğum muayenesinde jinekolog doktor spekülüm denilen bir alet kullanılır. Bakire bir kadının jinekolojik muayenesinde bu alet kullanılmaz. Mecbur kalınırsa makattan muayene edilebilir. Genellikle karın muayenesi ve ultrason tercih edilir. Akıntı olması durumunda ince bir çubukla kızlık zarına zarar vermeden kültür alınabilir.

Kızlık zarı dikimini hangi bölüm yapar?

Kızlık zarı dikimi Antalya'da genellikle kadın hastalıkları ve doğum bölümünde bu konuda deneyimli jinekologlar tarafından yapılır. Kızlık zarı dikimi ameliyatı lokal ya da uyutarak yapılan sedasyon anestezi ile uygulanabilir. Her iki anestezi şeklinde amaç ağrıyı ortadan kaldırmaktır. 

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı?

Kızlık zarı bozulduğunda 7 gün içinde yırtılan kenarlar iyileşir. Sonrasında herhangi bir değişikliğe uğramaz. Dolayısıyla kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulduğu son 7 gün içinde ya da daha öncesinde şeklinde söylenebilir.

Kadın kızlık zarı bozulduktan 7 gün ve sonrasında muayene edilirse kızlık zarının bozulma zamanı tam olarak tahmin edilemez. Kızlık zarı dikimi yapılacaksa bekaret zarının ne zaman bozulduğu önem arz etmez. Burada önemli olan sonraki ilk ilişkinin ne zaman olacağıdır.

Kaç kişiyle ilişkiye girildiği belli olur mu?

Yapılan jinekolojik muayene ile bir bayanın kaç kişiyle ilişkiye girdiği anlaşılmaz. Bunu gösteren herhangi bir test yoktur. Bir bayanın kaç kişi ile ilişkiye girdiği kan testi, ultrason, tomografi ya da MR görüntüleme yöntemleri ile anlaşılmaz.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının durumu sadece kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır. Kan testi, idrar testi, ultrasonografi, röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, MR görüntüleme gibi tetkiklerle kızlık zarının bozulduğu anlaşılamaz.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi operasyonunu yaptıran kişi, eşi ya da bir başkası anlamaz. Kızlık zarının dikildiği sadece bu konuda uzman hekimlerce anlaşılabilir. Kızlık zarı dikimi yapılan kadının ilk ilişkiden sonraki hayatında kızlık zarının dikildiği kadın doğum uzmanınca yapılan muayenede bile anlaşılmaz. Kızlık zarı dikimi işlemi hayatı boyunca karşısına bir daha çıkmaz.

Dikilen kızlık zarı kesin kanar mı?

Kızlık zarı dikimi bu konuda uzman bir doktor tarafından yapıldığında ve hasta önerilere uyduğunda dikilen kızlık zarı kesin kanar. Ancak kızlık zarı dikimi sonrası farkında olmadan vajina içine parmak girişi olması, düşme, çarpma ya da o bölgeyi içeren enfeksiyon geçirilmesi durumunda kızlık zarı kanaması olmayabilir. O nedenle kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıran bayanların doktor kontrollerini ihmal etmemeleri bu açıdan önem arz eder.  

Esnek kızlık zarı olanlar kızlık zarını diktirebilir mi?

Kızlık zarı esnek olanlarda ilişki sırasında kanama olmayacağından kanama olması için kızlık zarı dikimi yapılabilir. Esnek kızlık zarı yapısı gereği ilişki sırasında genişleyerek penis geçişine izin verir. Bu durumda kanama gerçekleşmez. 

Kızlık zarı kendi kendine muayene edilebilir mi?

Kızlık zarı muayenesi Antalya ilinde yapılabilmektedir. Kızlık zarı muayenesini kendi kendine yapmak kızlık zarına zarar verebilme ihtimalinden dolayı tehlikelidir. Kızlık zarı muayenesini kadın doğum uzmanı yapar. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı kadın doğum uzmanının yapacağı jinekolojik muayene ile anlaşılır.

Kızlık zarı dikimi videosu izlenmeli mi?

Kızlık zarı dikimi Antalya'da yapılabilen cerrahi bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi ile ilgili cerrahi videolar kişinin kafasını daha da karıştırır. Kızlık zarı dikimi hakkında bilgi sahibi olmak ve konuyu anlayabilmek için doktorunuzun anlatımı ve önerileri daha önemlidir.

Kızlık zarı dikimi Antalya videoları içinde doktorların bilgilendirme amaçlı olan konu anlatımlı videoları izlenebilir.

Kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Geçici kızlık zarı dikimi 1 hafta boyunca, kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu sonraki ilk cinsel ilişkiye girene kadar dayanır. Ancak kalıcı kızlık zarı dikimi yapılan bayanlar işlem üzerinden yıllar geçmesi nedeni ile düğüne yakın bir zamanda ameliyat oldukları doktora kontrol olmaları daha uygun olacaktır. Böylece o bölge son bir kez değerlendirilmiş olacaktır. 

Kızlık zarı diktirenler nelere dikkat etmeli?

Kızlık zarı dikimi sonrası Antalya'da doktorunuz tarafından verilen öneriler ve kontrollere uyulduğu zaman işlem başarısı daha da artacaktır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası kanama sağlanabilmesi için doktorunuzun önerdiği kontrollere mutlaka gitmeniz gerekir. Çünkü kızlık zarı dikimi sonrası ile sonraki ilk ilişki arasında aylar ve yıllar süren bir zaman dilimi geçmiş olabilir. Bu nedenle kızlık zarı dikimi sonrasında kanama sağlanmasını garantilemek için kontrol yapılması çok önemlidir.

Antalya'da kızlık zarı dikimi sonrasında doktorunuzun yazdığı ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra 2 ay, geçici kızlık zarı dikiminden sonra ise bir hafta bisiklet ve motosiklete binilmemelidir. Bacağın çok açılacağı jimnastik gibi sporlar yapılmamalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası hemen denize ve havuza girilmemeli, kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrasında tuvalet ve banyoda temizlik önden arkaya doğru ılık su kullanarak yapılmalıdır. Sonrasında genital bölge kuru tutulmalıdır.

Doktorunuzun önerdiği pansuman varsa yapılmalıdır. Kızlık zarı dikimi sonrası lekelenme şeklinde kanama olabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası daha fazla kanama olursa mutlaka doktorunuzun haberdar edilmesi gerekir.

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürede yapılır?

Antalya kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 15-20 dakikada, geçici kızlık zarı dikimi ise yaklaşık 10-15 dakikada yapılır. Kızlık zarı dikimi yapılan hazırlıklarla beraber 30-40 dakikalık bir sürede biter. Sonrasında 30 dakika-1 saat hasta takip edilerek evine gönderilebilir. Kişinin kızlık zarı dikimi sonrasında hastanede kalması gerekmez.

Kızlık zarı dikimi yapılırken ağrı olur mu?

Ameliyat yapılırken bölgesel ya da uyutarak anestezi kullanılır. Bölgesel anestezide hasta uyumaz ve bilinci yerindedir. Kızlık zarı ve çevresine öncelikli olarak iğnenin hissedilmemesi için uyuşturucu bir krem sürülür. Sonrasında ince bir iğne ile lokal anestetik ilaç yapılır. Bu bölge tamamen uyuşur. Bu sayede kızlık zarı dikimi kolaylıkla yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi için uyutarak anestezi yapılacaksa anestezi doktoru devreye girer. Anestezi uzmanı tarafından koldan ilaç verilerek uyutarak anestezi uygulanır. Hasta uyur ve kızlık zarı dikimi operasyonu bittikten sonra uyanır. Yarım saat sonra normal hayatına devam edebilir.

Kalıcı ve geçici kızlık dikimi her iki anestezi yöntemi de uygulanabilir. Her ikisinde de kişi kızlık zarı dikimi yapılırken herhangi bir ağrı ve acı duymaz.

Kızlık zarı diktirenlerin yorumları

Bu yazıda ayrıntılı şekilde anlatıldığı üzere Antalya'da kızlık zarı diktirenler çoğunlukla hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak kendilerini daha iyi hissetmektedir. Çünkü kızlık zarının bozulmuş olmasının verdiği huzursuzluk ortadan kalktığı için psikolojik yönden rahatlama hissederler.

Kızlık zarı dikimi hakkında

Kızlık zarı geçmişten günümüze farklı toplum ve kültürlerde önemini korumaya devam etmektedir. Bekaretin bir işareti sayılması nedeni ile bozulduğu durumlarda sonraki ilişkide kanama olmayacağı için düğün öncesi talep edilebilmektedir.

Anatomik ve fizyolojik rolü hakkında kesinleşmiş bilgiler olmasa da kızlık zarı vajinayı enfeksiyonlara karşı koruyan bir bariyer niteliğindedir. Kızlık zarı sıklıkla yuvarlak şekilli olarak görünmektedir. Dış vajinal açıklığı kısmen ya da tamamen çevreleyen bir doku kıvrımıdır. Kızlık zarı çeşitli hastalıklar, yaralanmalar, tıbbi müdahaleler, mastürbasyon, nadiren fiziksel egzersizler ve tekvando gibi farklı sporlar ile zedelenebilmekte ve bütünlüğü bozulabilmektedir.

Bütünlüğü bozulmuş kızlık zarına kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi uygulanarak estetik dikişlerle kızlık zarı onarımı yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi fiyatları esas olarak işlemi yapan doktora göre değişir. Çünkü her doktorun bu işlem konusunda tecrübe, deneyimi ve yaklaşımı farklıdır.

Kızlık zarı dikimi fiyatları için belirleyici diğer etkenler ise işlemin yapıldığı yıl ve yapıldığı şehirdir. Antalya'da kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen bayanlar kalıcı ya da geçici yöntemler hakkında detaylı bilgi almak ve güncel kızlık zarı dikimi fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirler.

Web sitemiz üzerinden kızlık zarı dikimi Antalya operasyonu hakkında aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz. İsterseniz telefon ya da ücretsiz görüşme ile kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi Antalya’da düşünüyorsanız kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi fiyatları 2019 için lütfen bizi arayınız. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol ile kızlık zarı dikimi hakkında görüşüp ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kızlık zarı dikimi ne zaman yapılmalı?

Antalya'da kızlık zarı dikimi farklı tekniklerle uygulanan bir cerrahi işlemdir. Uygulanacak olan teknik ve yöntem düğün zamanına göre planlanır. Düğüne 2 haftadan kısa bir sürre kalmış ise kısa vadeli kızlık zarı dikimi, daha uzun bir süre var ise uzun vade dayanan kızlık zarı dikimi ameliyatı uygulanır. Uzun vadeli kızlık zarı onarımı yapıldı ise düğüne yakın olan kontrol zamanınız unutulmamalıdır. Yapılan kontrolde kızlık zarının son durumu değerlendirilir. Gerekli görüldüğü hallerde ek müdahale ile kızlık zarı onarılır. Kızlık zarı kontrolü genellikle ücretli bir işlem değildir. Doktorlar genellikle Antalya kızlık zarı dikimi fiyatı söylerken bu fiyat kontrol ücretini de kapsar.

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi nedir?

Flep yöntemi vajina mukozasından parça kaldırarak kızlık zarının tekrardan oluşturulması ameliyatıdır. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi genellikle kızlık zarı yerinde yeteri sayıda kalıntı kızlık zarı parçası bulunmadığı durumlarda tercih edilir. Çoğunlukla kızlık zarı bütünlüğünün olmadığı durumlarda uygulanır.

Kızlık zarı dikimi sonrası hemen eve dönebilir miyim?

Kızlık zarı dikimi yapılan bir bayan işlem sonrası yaklaşık yarım ile 1 saat arasında dinlendirilir. İşlem uyutularak yapıldı ise anestezinin geçmesi ve kişinin kendine gelmesi için dinlenmesi faydalı olacaktır. Bu süre içinde kanama ve genel durum kontrolü yapılarak herhangi bir sorun saptanmadı ise kişi taburcu edilebilir. Sedasyon anestezisi alan bayanların 24 saat araç kullanmaması önerilir. Kızlık zarı dikimi sonrası kontrol zamanları doktorunuz tarafından belirlenerek size bilgi verilir. Doktor kontrolünüze geldiğiniz takdirde kızlık zarı kanaması sağlanacaktır.

Kızlık zarı dikimi sonrası denize, hamam ve saunaya girilir mi?

Kızlık zarı dikimi sonrasındaki 2 aylık dönemde doku iyileşmesi olduğu için deniz, hamam ve saunaya girilmesi önerilmez. Kızlık zarı dikimi sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Islak ve nemli olması doku iyileşmesini geciktirir. 2 ay sonunda dikiş yerinin iyileşmesi ile birlikte deniz, havuz ve sauna kullanılabilir.

Doğum yapmış birine kızlık zarı dikilebilir mi?

Kızlık zarı dikimi doğumdan en az 2 ay sonra yapılabilir. Normal ya da sezaryen doğum yapmış olmak kızlık zarı dikimine engel değildir. Her iki doğum şekli sonrasında kızlık zarı dikimi ameliyatı olunabilir. Yapılan doğum sayısının da bir önemi yoktur. Çok sayıda doğum yapmış olmak kızlık zarı dikimi için bir engel değildir. Ancak çok doğum yapmış bayanlarda vajinal genişleme sorunu olabilir. Bu bayanlara vajinal daraltma ve kızlık zarı dikimi operasyonları birlikte uygulanabilir.

Kürtaj sonrası kızlık zarı dikimi olur mu?

Kürtaj ile birlikte kızlık zarı dikimi önerilmez. Ancak kürtajdan 15 gün sonra doku iyileşme süreci tamamlanınca kızlık zarı dikimi yapılabilir. Daha önce kızlık zarı dikimi olması hem işlem başarısını düşürür hem de kürtaj sonrası olan lekelenme tarzı kanamalar sonucu kafa karışıklığına yol açar. Ayrıca kürtaj sonrası hemen kızlık zarı dikimi kürtaj sonrası kanamalara bağlı enfeksiyon açısından risk oluşturur. Tam doku iyileşmesi sonrası  kızlık zarı onarımının yapılması daha uygun olacaktır.

Kızlık zarı kanaması ne zaman geçer?

Kızlık zarı yırtılınca oluşan kanama genellikle birkaç damla kırmızı, pembe renkli olarak görülür. Çoğunlukla 1-2 dakika içinde kendiliğinden durur. Sonrasındaki 10-15 gün ara ara lekelenme tarzı ufak kanamalar görülebilir. Bu bölgedeki doku iyileşmesinin tamamlanması ile birlikte kanama kendiliğinden duracaktır. Ancak kızlık zarı yırtığı vajina duvarına uzanıyor ya da vasküler bir yapıya denk geldi ise kanama miktarı fazla ya da süresi uzun olacaktır. Böyle bir durumda öncelikle o bölgeye tampon uygulayarak kanama durdurulmaya çalışılır. Kanama tampon uygulama sonrası genellikle birkaç dakika içinde durur. Devam eden ve durmayan kanamalarda doktor kontrolü uygun olacaktır. Vajina duvar yırtığı varsa cerrahi onarım gerekebilir.

Kızlık zarı kanaması olunca ilişkiye devam edilebilir mi?

Kızlık zarı kanaması lekelenme tarzında ve belli belirsiz ise ilişkiye devam etmekte bir sakınca bulunmaz. Ancak kanama birkaç damla şeklinde oldu ise kanamanın durmasını bekleyip bir süre dinlendikten sonra devam edilebilir. Tekrar kanama olursa o gün ara vermek uygun olacaktır.

Kanama miktarı fazla ve yoğun ise ilişkiye devam edilmemelidir. Bu durumda önce tampon uygulayıp kanamanın durmasını sağlamak ve doktora kontrole gitmek uygun olacaktır.

Kızlık zarın yapısı ve şekli nasıldır?

Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm içinde bulunur. Dış kenarı vajina girişini kaplar. Ağız içi dokusuna benzer mukozal bir katlantı şeklindedir. Ortasında farklı şekil ve boyutta bir ya da nadiren daha fazla delik bulunur. Bu deliğin şekli, sayısı boyutu ve esnekliğine bağlı farklı tiplerde kızlık zarı şekilleri bulunmaktadır. En sık görülen kızlık zarı şekli oval kızlık zarı tipidir. Bu kızlık zarı şeklinde delik ovaldir. Bunun dışında farklı birçok kızlık zarı çeşiti bulunmaktadır.

Kızlık zarı ağız içi dokumuza benzer ince kılcal damar ağı içerir. Yırtılması durumunda genellikle birkaç damla şeklinde kırmızı, pembe renkli kanama olur.

Kızlık zarı her bayanda yapı olarak aynı esneklikte değildir. Bazı bayanlarda kızlık zarı daha elastik bir yapıya sahiptir. Bu bayanlarda ilk ilişkide esnek kızlık zarı nedeniyle kanama olmaz. Bu bayanlarda kanama kızlık zarı dikimi ameliyatı ile sağlanabilmektedir.

Kızlık zarı bazı bayanlarda kapalı olur. Yani kızlık zarı deliği yoktur. Bu duruma kapalı kızlık zarı denir. Kapalı kızlık zarı olması durumunda adet kanı içerde birikecektir. İlk adet görülmesi gecikir. Adet kanının vajina ve rahim içinde birikmesi alt batında adet dönemleri daha belirgin olan karın ağrısına neden olur. Tedavide kızlık zarı cerrahi olarak açılarak içeride biriken kan boşaltılır.

Bazı bayanlarda kızlık zarı bölmelidir. Bölmeli kızlık zarı varsa ilk ilişkide zorlanma olur. Tedavisi kızlık zarı bölmesinin cerrahi olarak alınmasıdır. Kızlık zarına cerrahi müdahaleler ilişkiye izin vermeyen diğer kızlık zarı tiplerinde de uygulanabilir.

Esnek kızlık zarı kürtaj sırasında bozulur mu?

Esnek kızlık zarı olanlarda ilişki sırasında kızlık zarı bozulmaz. Bu nedenle esnek kızlık zarı olanlar kızlık zarı bozulmadan hamile kalabilir. Esnek kızlık zarı olan biri hamile kalması durumunda istenmeyen bir gebelik var ise 10 haftaya kadar kürtaj olabilir. Kürtaj sırasında esnek kızlık zarı bozulmaz.

Esnek kızlık zarında kanama olur mu?

Esnek kızlık zarı genellikle sadece doğumda kanar. Esnek kızlık zarında kanama sağlanması isteniyorsa operasyon yapılabilir. Esnek kızlık zarı normale göre daha elastik bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı deliği diğer tiplere göre genellikle geniş olur. Kılcal kan damarları açısından daha zayıf bir yapıya sahiptir. Tüm bu nedenlerden dolayı esnek kızlık zarı genellikle doğum sırasında kanayabilir.

Esnek kızlık zarına dikim yapılır mı?

Esnek kızlık zarı olan bayanlar bazen düğün gecesi kanama olması açısından kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir. Esnek kızlık zarı olanlara flep ya da fokal daraltma şeklinde kızlık zarı dikimi yöntemleri uygulanabilir. Bu sayede sonraki ilk ilişkide kanama sağlanması mümkündür.

Esnek kızlık zarı olanlar hamile kalır mı?

Esnek kızlık zarı olan biri kızlık zarı bozulmadan gebe kalabilir. İlişki sırasında esnek kızlık zarı bozulmaz. Kızlık zarındaki genişleme tekrar eski haline gelir. İlişki eğer yumurtlama dönemine denk geldi ise kızlık zarı bozulmadan gebe kalınmış olacaktır. Esnek kızlık zarı varken gebelik olması durumunda ilişkide kanama olmaz ve adet gecikmesi olur. İdrar ya da kan testi yapılarak gebelik varlığı belirlenebilir.

Kızlık zarı doğuştan olabilir mi?

Kızlık zarı doğuştandır. Kızlık zarı gelişimi gebeliğin erken dönemlerinde oluşan genital kabarıklıktan şekillenir. Bebeklik döneminde kızlık zarı vajinal girişi kapatır. Fonksiyon olarak bu dönemde iç genital bölgeyi enfeksiyonlardan koruduğu düşünülmektedir. Ergenlikle birlikte kızlık zarı deliği daha belirginleşir. Ayrıca her kişinin kızlık zarı şekli aynı değildir. Kızlık zarında doğuştan gelen farklılıklar bulunur. Kızlık zarı şekillerindeki bu farklılıklar sonrasında ilişkide zorlanma, adet kanının dışarı atılamaması, ağrılı ilişki ya da ilk ilişkide kanama olmaması şeklinde belirtiler verir.

Kızlık zarı çok nadiren doğuştan olmayabilir. Bu durumun klinik bir önemi yoktur. Ancak ilk ilişkide kanama olmayacaktır. Böyle bir durumda ilk ilişkide kanama sağlanması için kızlık zarı dikimi ameliyatı istenebilmektedir.

Kızlık zarı bazı bayanlarda doğuştan kalıntı şeklinde bulunur. Doğuştan kalıntı kızlık zarı olan bayanlarda da ilk ilişkide kızlık zarı kanaması olmayacaktır. Çünkü kızlık zarı vajina girişinde küçük boyutlu kalıntı bir doku şeklindedir. Doğuştan kalıntı kızlık zarı olan bayanlara da kızlık zarı dikimi ameliyatı yapılabilmektedir.

Bir diğer durumda kızlık zarının doğuştan kapalı olması halidir. Kızlık zarının doğuştan kapalı olması halinde ergenliğe girişte ilk adet kanaması dışarı atılamaz. Adet kanı vajina ve rahim içi boşlukta birikir. Zamanla bu biriken kan ağrı şeklinde bulgu verir. Adet dönemlerinde şiddetli alt batın ağrısı olması ve kanama görülmemesi bu durumdan şüphelendirir. Kapalı kızlık zarı olan kişilerde tedavi kızlık zarının cerrahi kesi ile açılmasıdır. İçeride biriken kan kızlık zarı açılarak boşaltılır. Bu bayanlara sonradan istenirse kızlık zarı dikimi operasyonu uygulanabilir.

Kızlık zarında doğuştan bozulma olabilir mi?

Mevcut kızlık zarında doğuştan yırtık olmaz. Ancak kızlık zarında doğal çentik gibi yapısal farklılıklar ve farklı türde kızlık zarı tipleri görülebilir. Nadiren ise kızlık zarı doğuştan olmayabilir ya da kalıntı şeklinde bulunabilir. Bu durumlar kızlık zarı muayenesi ile değerlendirilmelidir.

Kızlık zarı dışa doğru sarkar mı?

Normal bir kızlık zarı dışarı sarkmaz. Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm içinde bulunur. Bu nedenle dışarıdan bakmakla görülmez. Kızlık zarını görmek için bacaklar yanlara açılmış ve iç dudaklar dışa doğru aralanmış olmalıdır. Eğer vajinadan dışa doğru sarkan bir yapı görülüyorsa bu polip ya da benzeri bir lezyon olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktor kontrolü yaptırmak uygun olacaktır.

Kızlık zarının kalın olması nedir?

Kızlık zarının kalın olması ya da kalın kızlık zarı 2-3 mm den daha kalın kızlık zarı olması durumudur. Kızlık zarının kalın olmasının bir önemi olmayacağı gibi bazen ilk ilişkide zorlanma, kızlık zarı kanamasının fazla olması ya da ilişkide ağrı gibi sorunlara yol açar. Eğer kalın kızlık zarı olan bir bayanda ilişkide zorlanma oluyor ise cerrahi kızlık zarı açılması sonrası problem düzelir.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalma olasılığı nedir?

Kızlık zarı yeterli ön sevişmenin olduğu, vajinal kayganlığın sağlandığı, sert olmayan ilk ilişkilerde yaklaşık %50 oranında yırtılmaz. Eğer esnek kızlık zarı varsa ilk ilişkide yırtılma ve bozulma oranı çok düşüktür. Böyle bir durumda kızlık zarı kanaması olmadan gebelik oluşma olasılığı vardır.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma belirtileri nelerdir?

İlişki sırasında yeterli ön sevişmeye bağlı vajinal kayganlık sağlandı ise ya da esnek kızlık zarı varlığı durumunda kızlık zarında bozulma olmadan gebe kalmak mümkündür. Bu durumda hamile kalma belirtileri şunlardır;

 • Kızlık zarı kanamasının olmaması
 • Kan testinde B-hCG (+) olması
 • Adet gecikmesi
 • Bulantı, kusma
 • Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet
 • Meme başında koyulaşma
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk ve uyku isteği
Kızlık zarının alınması nedir?

Kızlık zarı alma ya da kızlık zarının alınması kapalı, bölmeli ya da dar delikli kızlık zarı gibi çeşitli sorunların eşlik ettiği durumlarda yapılan bir cerrahi açma işlemidir. Kızlık zarı tamamen alınmaz. Sadece sorunun giderilmesine yönelik küçük bir cerrahi operasyon yapılır. Nadiren kızlık zarı dokusundan gelişen polipoid lezyonlar bulunur. Bu durumda polip olan bölge alınarak çıkartılır. Çıkarılan doku patolojiye gönderilerek doku tanısı ortaya konulur.

Kızlık zarının açılması ameliyatı nedir?

Kızlık zarı açılması ya da kızlık zarının açılması ameliyatı kızlık zarında çeşitli bozukluklar olduğu durumlarda yapılır. Bu durumlar şunlardır;

 • Kızlık zarının kapalı olması
 • Kızlık zarında bölme olması
 • Küçük delikli kızlık zarı olması
 • Çok delikli kızlık zarı olması

Kızlık zarının açılması lokal ya da sedasyon anestezi uygulanarak yapılır. Zor bir işlem değildir. Bu ameliyat ile kızlık zarı açıklığı normal haline getirilir. Böylece hem ilişkiye girmek kolaylaşır hem de adet kanının içerde birikmesi engellenmiş olur. Eğer kızlık zarı bozukluklarına başka vajinal anomaliler eşlik ediyor ise o zaman yapılacak olan ameliyatın şekli ve boyutu değişebilir.

Kızlık zarı açılması ameliyatı sonrası hasta 30-45 dk dinlendirilip kanama kontrolü yapılarak taburcu edilir. 10-15 günlük bir süre bitiminde doku iyileşmesi yeterince sağlanmış olacağından bu süre sonunda ilişkiye girebilir.

İlişki sırasında kızlık zarının bozulmaması nasıl olur?

İlişki sırasında kızlık zarının bozulmaması durumu olabilir. Eğer ilişki sırasında yeterli vajinal ıslanma ve kayganlık sağlandı ise ya da esnek kızlık zarı varsa kızlık zarı bozulmaz. Sonraki ilişkilerde kızlık zarının bozulma ihtimali vardır. Ancak doğuma kadar bozulmayan esnek kızlık zarları da bulunmaktadır. Bu nedenle kızlık zarını n bütünlüğünün sağlam olması aslında bir bekaret göstergesi değildir.

Gebelik sürecinde kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Kızlık zarı dikimi öncesi gebelik olmadığı bilinmelidir. Hamilelik sırasında flep kızlık zarı dikimi yapılmaz. Ancak talep edilirse kısa vadeli kızlık zarı dikimi uygulanabilir. Hamile bir bayanın vajinal doku kanlanması daha fazla olacağı için flep yöntemiyle yapılan kızlık zarı dikimi işlemi kanama riski nedeniyle önerilmez. Kızlık zarı dikimi yaptıracak bir bayanın gebelik şüphesi varsa bu durumu doktoruna bildirmelidir. Özellikle adet sonrası 2’inci haftada şüpheli bir ilişki oldu ise gebelik olasılığı dışlandıktan sonra işlemin yapılması uygun olacaktır. Aksi takdirde kızlık zarı dikimi sonrası kürtaj olunması ile onarım işlemi bozulmuş olur. Bu durumda kızlık zarının tekrar dikilmesi gerekir.

Kızlık zarı dikimi sonrası hamilelik olur mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası sürtünme yolu ile olan ilişkilerde gebe kalma olasılığı vardır. Vajinal bölgeye boşalma gebe kalma ihtimalini artırır. Böyle bir durumda eğer gebe kalınmış ise kürtaj sonrası kızlık zarı dikimi işleminin tekrar edilmesi gerekebilir. Kürtaj ile kızlık zarı dikimi bozulmuş olacaktır.

Kızlık zarının çıkarılması ameliyatı nedir?

Kızlık zarı çıkarılması halk arasında bekaretin cerrahi alınması, kızlık çıkarma ya da ameliyatla bakirelik aldırma şeklinde de bilinir. Kızlık zarının çıkarılması ameliyatı kızlık zarının yüksek kenarlı, kalın ya da sert olduğu durumlarda yapılan bir cerrahi işlemdir. Kızlık zarı çıkarılmasında amaç ilişki sırasında yaşanan zorluğu ortadan kaldırmaktır. Kalın, sert ya da küçük delikli bir kızlık zarında ilişkide zorlanma ve ağrı yaşanacaktır. Kızlık zarı çıkarılması ameliyatı ile bu durum ortadan kaldırılır.

Kızlık zarı çıkarılması ameliyatı vajinismus hastalığında uygulanmaz. Vajinismus hastalığında ilişkiye girilememesindeki temel sorun psikolojik nedenli refleks vajinal kasılmalardır. Bu nedenle vajinismus hastalığında kızlık zarının çıkarılması işe yaramaz.

Kızlık zarı çıkarılması ameliyatı 10-15 dakika süren kısa bir cerrahi operasyondur. Ameliyat sonrası 30-45 dakika kadar hasta gözlendikten sonra kanama kontrolü yapılarak taburcu edilebilir. İşlemden 2-3 hafta sonra doku iyileşmesi tamamlanınca cinsel ilişkiye girilebilir.

Ultrasonda kızlık zarı çıkar mı?

Kızlık zarı ultrason ile görünmez. Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm içinde olduğundan alt batın ya da transvajinal ultrason ile kızlık zarına bakılmaz. Bakirelik söz konusu ise kızlık zarının bozulmaması için transvajinal ultrason tercih edilmez.

Kızlık zarı dikiminden sonra korse giymeye gerek var mıdır?

Kızlık zarı dikimi Antalya gibi sıcak illerde yapılıyor ise genital bölgeyi nemli tutacak uygulamalardan kaçınmak gerekir. Korseler karın içi basıncı bir miktar artırır. Korse kullananlarda öksürme ve hapşırma gibi durumlarda karın içi basınç değişimi daha belirgin hale gelir. Karın içi ani basınç değişiklikleri vajinal bölgedeki dikişlerin açılmasına neden olabileceğinden korse kullanımı önerilmez.

Bir diğer durumda kilotlu çorap kullanılmasıdır. Kızlık zarı dikimi Antalya gibi sıcak ve nemli bir yerde yapılacaksa kilotlu çorap giymek vajinal bölgenin havalanmasını azaltır. Daha nemli olmasına neden olur. Vajinal bölgenin nemli olması ya da nemli kalması dikişlerin olduğu bölgede doku iyileşmesini bozar. İyileşme ya bozuk ya da daha geç bir sürede tamamlanır.

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme ne zaman olur?

Kızlık zarı dikimi Antalya ilinde yapılabilen bir operasyon olup büyük cerrahi bir işlem değildir. Cerrahi operasyonlarda doku iyileşmesi genellikle 2-3 haftayı bulur. Doku iyileşmesinin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Protein ve vitamin içeren gıdalar doku iyileşmesini kolaylaştırır. Sigara ve alkol kullanımı, bazı ilaçlar, yoğun stres ve kişisel temizlik kurallarına uyulmaması doku iyileşmesini bozabilir. Kızlık zarı dikimi Antalya’da yapılmış ise sıcak ve nemli hava nedeni ile genital bölgenin nemli, ıslak kalmamasına daha dikkat edilmelidir.

Kızlık zarı dikimi ile birlikte vajina daraltma ameliyatı yapılır mı?

Antalya’da kızlık zarı dikimi ameliyatı ile birlikte vajina daraltma operasyonu yapılabilir. Vajina daraltma ameliyatı hem lazer hem de cerrahi olarak uygulanabilmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme süresi 1,5-2 ay civarındadır. Lazer ya da cerrahi vajina daraltma ameliyatına vajinadaki genişleme düzeyine göre karar verilir. Kızlık zarı dikimi bu operasyonlar ile birlikte aynı seansta yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi ile birlikte iç dudak estetiği yapılabilir mi?

Antalya’da kızlık zarı dikimi ameliyatı ile birlikte iç dudak estetiği ve kliteroplasti operasyonları birlikte uygulanabilir. İç dudak estetiği ile kızlık zarı dikimi ameliyatı birlikte 45-60 dakika kadar sürmektedir. İyileşme süreci 6-8 hafta olup sonrasında ilişkiye girilebilir. Her iki ameliyatta da eriyebilen dikişler kullanılır. Dikiş aldırmaya gerek duyulmaz. Kızlık zarı dikimi Antalya ve il dışından gelen hastalarımıza labioplasti ve kliteroplasti ameliyatları ile birlikte sağlıklı ve güvenli yöntemlerle uygulanabilir.

Kızlık zarı diktirme sonrası tampon kullanabilir miyim?

Tampon vajina içine yerleştirilerek kullanıldığı için kızlık zarı diktirme ameliyatı sonrasında kullanımı önerilmez. Tampon kullanmak kızlık zarı onarımı yapılan bölgeye zarar verebilir. Kızlık zarı dikimi sonrasında adet dönemlerinde tampon yerine ped kullanmak daha doğru olacaktır. Operasyon sonrasında ilk ilişki olunca tampon kullanımına geçilebilir. Gazlı bez (spanç ya da tampon) kullanımı bazen doktor kontrolünde kanama takibi için uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi sonrası akıntı olur mu?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında ilk 2 hafta lekelenme ya da kahverengi, pembemsi akıntı görülebilir. Dikişlerin erimesi ile birlikte sarı beyaz renkte kötü kokusu olmayan miktarı az akıntı görülebilir. Bu akıntıya kaşıntı, ağrı ve yanma gibi şikayetler eşlik etmez. Ağrı, yanma, kızarıklık, kaşıntı, kötü kokulu ve yeşil renkli akıntı enfeksiyon lehine bulgu ve belirtilerdir.

Enfeksiyonun vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen enfeksiyon kızlık zarı dikişlerinde açılmaya yol açar. Kızlık zarı dikimi yaptıranlarda yaşadıkları yoğun stres ve antibiyotik kullanımına bağlı vajinal flora bozulabilir. Vajinal floranın bozulması vajinal mantar enfeksiyonları için risk yaratır. Vajinal mantar enfeksiyonları yoğun kaşıntı ve süt kesiği tarzında akıntı ile karakterizedir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, kullanılan pedler sık değiştirilmeli, genital bölgenin kuru tutulmasına özen gösterilmeli, alkol ve sigara kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Kızlık zarı dikimi iyileşme süresi ne kadardır?

Antalya’da yapılan uzun dönemli kızlık zarı dikiminde mikrocerrahi yöntemler kullanılır. Onarım sonrası iyileşme süresi yaklaşık 6-8 hafta arasında olur. Kısa dönemli kızlık zarı dikiminde fokal daraltma yapılır.  Burada amaç 1-10 gün içinde ilişki olduğu takdirde kanama sağlanmasıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası sağlıklı beslenme, stresten uzak durma, sigara ve alkol kullanımından kaçınma iyileşme süresini kısaltır. Genital bölge temizliğine özen göstermek ve hijyenik olmak vajinal enfeksiyonlara karşı korur. Dolaylı olarak iyileşme süresini olumlu etkiler.

Kızlık zarı dikimi sonrasındaki ilk 2 gün istirahat edilmesi, genital bölgeyi zorlayıcı spor ve hareketlerden kaçınılması doku iyileşmesini olumlu yönde etkiler. Ayrıca doktorun verdiği ilaç ve önerilere uyulmalıdır.

Kızlık zarı dikimi kabızlık yapar mı? 

Kızlık zarı dikimi direk olarak kabızlık yapmaz. Ancak kızlık zarı onarımı sonrası hareketsizlik, susuz kalmak ve kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası kabız kalmamak için;

 • Bol su içilmeli ve sıvı tüketilmeli (2-3 lt/gün)
 • Lifli gıda tüketimine özen gösterilmeli (elma, kayısı vb.)
 • Kabızlık yapan ilaçlara karşı dikkatli olunmalı

Kızlık zarı dikimi sonrası kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü kabızlık tuvalet sırasında ıkınma ile karın içi basıncını artırarak dikişlerin açılmasına neden olabilir. Kabızlık durumu varsa geç kalınmadan doktor kontrolü yapılarak tavsiyeleri alınmalıdır.

Kızlık zarı dikimi yaptıran nasıl beslenmelidir?

Kızlık zarı dikimi cerrahi bir işlemdir. Her cerrahi işlem gibi kızlık zarı dikiminde de sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrası sağlıklı beslenmek hem doku iyileşme süresini kısaltır hem de kaliteli bir doku iyileşmesi sağlar. Bu amaçla et, tavuk, balık, süt, yoğurt ve yumurta gibi proteinden zengin gıdalar tüketilmelidir. Yoğun tuz içeren dondurulmuş gıdalardan kaçınılmalıdır. Vajinal florayı düzenleyen prebiyotik içeren gıdalar, ev yoğurdu ve ev turşusu tüketimi faydalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası çay ve kahve günde 1-2 bardak gibi sınırlı sayıda tüketilmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalı ya da azaltılmalıdır. Ihlamur, nane ya da adaçayı gibi bitki çayları günde 1-2 bardak tüketilebilir. Günde 2-3 litre civarı su ve sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.

Kızlık zarı dikimi sonrası adet düzensizliği olur mu?

Kızlık zarı dikimine bağlı adet düzensizliği olmaz. Ancak bu dönemde yaşanan yoğun stres ve cerrahi işlem korkusu adet düzeninin bozulmasına dolaylı olarak yol açabilir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı genellikle adet bitiminden sonraya denk getirilir. Bu sayede adet kanamasına bağlı karışıklıklar ve enfeksiyon riskinin önüne geçilmiş olur. Kızlık diktirme sonrası adet kanaması olması işleme bağlı kanama takibini zorlaştırır. Kanamanın adete mi yoksa dikiş açılmasına mı bağlı olduğunu anlamak güçleşir. Adet kanamasına bağlı vajinal bölgenin nemli kalması enfeksiyon riskini de artırır.

Kızlık zarı dikimi yapmadan önce kişinin mutlaka gebe olup olmadığından emin olunmalıdır. Adet gecikmesi ya da yakın zamanlı ilişki durumunda kızlık zarı onarımı öncesi gebelik testi yapılması uygun olacaktır.

Kızlık zarı dikimi sonrası küçük tuvalete çıkabilir miyim?

Kızlık zarı dikimi sonrası küçük tuvalete çıkılabilir. Kişinin onarım sonrası idrar yapmasında bir sakınca yoktur. Çünkü kızlık zarı onarım yeri idrar çıkış deliğinin daha gerisinde yer alır. Kızlık zarı dikimi sonrası idrar yaparken normalde bir ağrı ya da yanma olmaz. Kızlık zarı dikimi ameliyatından sonra idrar sondası takılmaz. Bu küçük cerrahi bir işlemdir. Küçük tuvalet sonrası o bölgenin nemli kalmamasına ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Her tuvalet sonrası genital bölge nazikçe temiz bir peçete ile kurutulmalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası büyük tuvalet yapılır mı?

Kızlık zarı dikimi sonrası büyük tuvalet yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak kızlık zarı tamirinden sonra kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. Tuvaletinizi yaparken kuvvetli ıkınmamaya özen gösterilmelidir. Kuvvetli ıkınmak karın içi basıncı artırarak dikişlerin açılmasına neden olabilir. Bu açıdan daha dikkatli olunmalıdır.

Büyük tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru olacak şekilde yapılmalıdır. Temizlik sonrası genital bölgenin nazikçe bir peçete ile kurutulması nemli kalmamasını sağlayacaktır. Nemli bir genital bölge vajinal enfeksiyonlar açısından risk yaratır.

Kızlık zarı dikimi sonrası normalde barsak alışkanlıklarında bir değişiklik beklenmez. Ancak kızlık zarı onarımı yapılacak dönemde yaşanan yoğun stres ve kaygıya bağlı barsak tuvalet düzeni değişebilir. Kızlık zarı dikimine bağlı ishal beklenen bir durum değildir. Kızlık zarı dikimi sonrası kabızlık ya da ishal görüldü ise doktorunuza bilgi veriniz.

Kızlık zarı dikimi sonrası kaşıntı normal midir?

Kızlık zarı dikiminden yaklaşık 7-10 gün sonra dikişlerin erimesine bağlı hafif genital kaşıntı görülebilir. Kızlık zarı dikimi sonrası tüm vücut genelinde kaşıntı, kızarıklık olması ilaç alerjisi açısından uyarıcıdır. Böyle bir durumda mutlaka Antalya'da kızlık zarı diken doktorunuza başvurunuz.

Kızlık zarı dikimi yaptıran bayanlar stres, kaygı ve endişe yaşayabilirler. Antibiyotik ve benzeri ilaç kullanımı ya da yaşanan yoğun stres mantar enfeksiyonları için yatkınlık yaratır. Vajinal mantar enfeksiyonları yoğun kaşıntı ile belirti verebilir. Kalıntı ile birlikte süt kesiği tarzında beyaz vajinal akıntı mantar enfeksiyonundan şüphelendirmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrası vajinal mantar enfeksiyonu belirti ve bulguları varsa doktor muayenesi gerekir.

Kızlık zarı dikimi sonrası ağda yapabilir miyim?

Kızlık zarı dikiminden sonra 6-8 hafta olan iyileşme dönemi boyunca dikişlerin açılmaması için ağda yapılması önerilmez. Bu dönemde genital bölgeye ağda yapmak vajinal girişte çekiştirmelere bağlı hareket yaratacağından dikişlere zarar verebilir. Bu dönemde ayrıca genital bölge tüy dökücü kremlerin kullanımından da kaçınmak uygun olacaktır. Genital bölgeyi nazik bir şekilde traş edilebilir. Lazer epilasyon bu dönemde önerilmez.

Genital bölge ter bezleri ve tüyden zengin bir bölgedir. O nedenle kızlık zarı dikimi ameliyatına gitmeden önceki gün genital bölge tüy temizliğinin yapılması ameliyat sonrası rahatlık sağlayacaktır. Kızlık zarı dikimi Antalya gibi sıcak yerlerde yapılıyorsa genital bölgenin nemli kalmaması için kızlık zarı dikimi öncesi tüylerin alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü tüylü ve nemli bir genital bölgede enfeksiyon gelişimi daha kolay olur.

Kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Uzun dönemli kızlık zarı dikimi aylar, yıllar boyunca sonraki ilk ilişki olana değin dayanır. Kısa dönemli onarım ise 1 hafta 10 güne kadar dayanır. Ancak uzun dönemli kızlık zarı tamiri yapılmış ise düğüne yakın son bir doktor kontrolüne girmede fayda vardır. Çünkü aylar yıllar içinde çarpma, düşme, spor, vajinal enfeksiyonlar ve benzeri birçok nedenle onarım yerinde istenmeyen deformasyonlar meydana gelebilir. Yapılacak olan bu son kontrolde küçük ek müdahaleler ile sonrasında kanama sağlanması mümkündür.

Dikilmiş olan kızlık zarı nasıl kanar?

Kısa dönemli kızlık zarı dikiminde fokal daraltma, uzun dönemli kızlık zarı dikiminde ise flep yöntemi ile kızlık zarı oluşturma yapılır. Eğer kızlık zarı yerinde kalıntı yeterli boyut ve sayıda kalıntı kızlık zarı parçaları varsa uç uca dikim yöntemi ile kızlık zarı yeniden şekillendirilir. Kullanılan her üç yöntemde de kanama dar olan kısımdaki doku yırtılması ile sağlanır.

Dikilmiş kızlık zarında beklenen kanama şekli ilki ile benzerdir. Miktar ve renk olarak benzer kanama beklenmektedir. Fazla kanama olması durumunda vajinal yırtık eşlik edebileceğinden doktor kontrolü uygun olacaktır. Kızlık zarının dikildiği ayna ile dışarıdan bakmakla belli olmaz. 

Kızlık zarının dikildiği dışarıdan belli olur mu?

Kızlık zarı dikildiği dışarıdan bakmakla belli olmaz ya da ayna ile görülmez. Çünkü kızlık zarı dikimi vajina girişinin içine uygulanan bir cerrahidir. Bu sebeple dikilen yeri görmek için iç dudakların yanlara açılması gerekir.
Kızlık zarı dikimi yaptırmış bir bayan da ilişkiden sonra yapılan jinekolojik kontrollerde kızlık zarının dikildiği anlaşılmaz.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Tampon kullanmamaya dikkat edilmeli
 • Tuvalet temizliği önden arkaya yapılmalı
 • Genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmeli
 • İç çamaşır sık değiştirilmeli ve pamuklu olanlar tercih edilmeli
 • Dar kıyafetlerden kaçınılmalı
 • Ağır kaldırılmamalı
 • Genital bölgeyi zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı
 • Bisiklet ve motosiklete 2 ay binilmemeli
 • Düşme ve çarpmalara karşı korunmak için yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli

Tüm bu önerilere özellikle kızlık zarı dikimi sonrası 6-8 haftalık dönemde daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü doku iyileşmesi bu sürede daha belirgindir.

Kızlık zarı dikiminden sonra yolculuğa çıkabilir miyim?

Kızlık zarı dikiminden 1-2 saat sonra özel araç, uçak ya da otobüs ile seyahat edilebilir. Ancak mümkün ise o günü kızlık zarı dikimi yapılan il merkezinde geçirmek ve dinlenmek daha uygun olacaktır. Uyutarak anestezi ile işlem yapıldı ise hemen sonrasında araç kullanılması önerilmez. Uçak seyahati yapılabilir. Ancak 2-3 saatin üzerindeki otobüs yolculuklarında mutlaka ara verilerek dinlenilmeli ve kanama kontrolü yapılmalıdır.

Kızlık zarı dikiminden sonra nasıl kıyafetler giyilmeli?

Kızlık zarı dikiminden sonra bol, rahat ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle iç çamaşır sık değiştirilmeli ve pamuklu olmalıdır. Hazır ya da günlük pedlerin yerine pamuklu bez ya da gazlı bez tercih edilmelidir. Hava geçirmeyen ve dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Çünkü genital bölge havalanamaz ve nemli kalırsa doku iyileşmesi bozulur. Ayrıca enfeksiyon riski artar. Kızlık zarı onarımının yapılacağı gün tulum tarzı kıyafetler giyinilmemelidir. Bu tür kıyafetler kızlık diktirme ameliyatı sonrası yapılan kanama kontrolünü güçleştirir.

Kızlık zarı dikişleri öksürmek ya da hapşırmakla açılır mı?

Kızlık zarı dikimi sonrası hafif şekilde öksürmek ya da hapşırmanın zararı olmaz. Ancak kuvvetli şekilde öksürüp hapşırmak karın içi basıncı ani şekilde artıracağından dikişlerin açılmasına neden olabilir. Kızlık zarı dikimi sonrasında öksürme ve hapşırma ile ilişkili bir kanama olursa mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

Kızlık zarının dikildiği herhangi bir test ile anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi ancak kadın doğum uzmanının yaptığı vajinal muayene ile anlaşılabilir. Rutin bir doktor kontrolünde, kan testinde, sintigrafi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntülemede kızlık zarının dikildiği ya da yırtıldığı anlaşılmaz.

Kızlık zarı dikimi hangi ayda yapılmalıdır?

Kızlık zarı dikimi için seçilecek özel bir ay ya da mevsim yoktur. İşlem her mevsim ve ayda uygulanabilir. Kızlık zarı dikimi Antalya ve benzeri sıcak, nemli illerde yaz aylarında yapılacaksa genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu amaçla pamuklu iç çamaşır kullanımı, sık iç çamaşır değişimi, iyileşme sonrası dönemde deniz ve havuz kullanımında ıslak kalmamaya özen gösterilmelidir.

Kızlık zarı dikimi kilolu, obez olanlara yapılabilir mi?

Obezite ya da kilo kızlık zarı dikimi için bir engel değildir. Ancak obez ve kilolu bayanlarda cerrahi operasyonun yapılması diğerlerine oranla daha zordur. Çünkü kızlık zarı dikimi vajinal girişin iç kısmına uygulanır. Kilonun bir diğer olumsuz yönü de genital bölgenin nemli kalma sorunudur. Bu nedenle kızlık zarı diktirme sonrası bu açıdan dikkatli olunmalıdır. Ciltteki nem ve tahriş enfeksiyon gelişimine zemin hazırlar.

Sigara kullanmak kızlık zarı dikimine zarar verir mi?

Sigara kullanımı kızlık zarı dikimine bir engel değildir. Yoğun sigara kullanmak damar yapılarını etkileyerek doku iyileşmesini olumsuz yönde etkiler. Bu durum sadece kızlık zarı dikimi için değil tüm cerrahi işlemler için geçerlidir. Bu yüzden kızlık zarı dikimi ve iyileşme döneminde mümkünse sigara kullanımını azaltmak ya da bırakmak daha doğrudur.

Kadın sünnetinin kızlık zarı dikimi ile bir ilgisi var mı?

Kadın sünnetinin kızlık zarı dikimi ile bir ilgisi bulunmaz. Kadın sünneti günümüzde Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin bir kısmında yapılabilmektedir. Kadın sünneti klitorise uygulanır. Kızlık zarı dikimi ile bir ilgisi yoktur.

Kızlık zarı dikimi estetik bir işlem midir?

Kızlık zarı dikimi dışarıdan görünmez. Bu nedenle estetik görünümde herhangi bir bozulma olmaz. Kızlık zarı dikiminde estetik ve eriyebilen dikişler kullanılır. Bu nedenle dikişler alınmaz ve gizlidir. Kızlık zarı dikimi estetik bir operasyondur.

Kızlık zarı dikimi ile nasıl bir anatomi sağlanır?

Kızlık zarı oval şekilli ortasında bir deliği bulunan zar tarzında benzeri bir katlantıdır. Kızlık zarı delik çapı 1-1,5 cm, delikten dışa uzanan kısmı 5-6 mm, kenar kalınlığı ise 1-2 mm dir. Anatomik görünümlü kızlık zarı dikimi yapılırken tüm bu özellikler sağlanmaya çalışılır. Kalıntı kızlık zarı parçaları ya da flep yönteminde kızlık zarının bu anatomik özelliklerine sağdık kalınarak en yakın kızlık zarı görünümü sağlanmaya çalışılır. Ancak kısa dönemli kızlık zarı dikiminde bozulan kızlık zarı yerine fokal daraltma tekniği uygulanarak dikim yapılır. Burada uygulanan teknik çok hassas bir işlemdir. Kızlık zarı dikimi sonrası delik çapının dar olması ilişkinin olmamasına, zorlanma ya da ciddi ağrıya neden olabilir. Delik çapın geniş bırakılması ise ilişki sırasında kanama sağlanmamasına yol açabilir. O nedenle kızlık zarı dikimi mutlaka bu konu hakkında deneyimli ve bilgili kişilerce yapılmalıdır.

Kızlık zarı dışarı doğru çıkar mı?

Kızlık zarı vajinanın birkaç santimetre içinde olduğundan normal şartlarda dışarı doğru çıkmaz. Kızlık zarı eğer dışa doğru uzanıyorsa anormal bir durumdan şüphelenilmelidir. Kızlık zarı ya da komşuluğundan kaynaklı polip tarzında bir lezyon buna neden olabilir. Bazen de bölmeli kızlık zarı dediğimiz bir yapı varsa kızlık zarına ait doku dışa doğru uzanabilir. Kişi bunu eli ile hissedebilir. Her iki durumda da doktor tarafından kızlık zarı kontrolü uygun olacaktır.

Bekaret kanaması ilişki sonrası olmayabilir mi?

Eğer ilişki sırasında kadın altta ve kanama az miktarda içeri doğru olduysa bekaret kanaması dışarı çıkmayabilir. Vajina içinde biriken kan sonradan kadının ayağa kalkması ile dışa çıkabilir. Esnek kızlık zarı ya da ilişkide yeterli ıslanmanın sağlanması durumunda da bekaret kanaması görülmeyebilir.

Dışarıdan darbe alınması kızlık zarını bozar mı?

Kızlık zarı tekvando, judo ya da futbol gibi sporlar ile düşme, çarpma gibi durumlarda dışarıdan genital bölgeye alınan sert darbe ile bozulabilir. Bu durumda oluşan yırtık miktarı az olabileceği gibi belirgin bir yırtıkta oluşabilir. Kızlık zarı muayenesi ile oluşan yırtık değerlendirilip gerekli görülürse kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Kızlık zarını kendimiz değerlendirebilir miyiz?

Kızlık zarı normalde dışardan bakmakla görünmez. Kızlık zarını görebilmek için bacakların yanlara açıldığı litotomi pozisyonu kullanılır. Bacakların yanlara açılması da yetmez. Kızlık zarını görebilmek için iç dudaklar dışa doğru da aralanmalıdır. Bu şekilde kızlık zarı görülebilir. Ancak kişinin ayna ile kızlık zarını bu pozisyonda görüp değerlendirmesi oldukça zordur. Kişi bu konuda tecrübeli olmadığından gördüğü anatomik yapıların ne olduğu konusunda fikri olmayabilir. Bu türde bir değerlendirme kafa karışıklığına yol açar. Kızlık zarını görmek için parmak ya da başka bir maddenin vajina içine ilerletilmesi doğru değildir. Kızlık zarına zarar verebilir. Kızlık zarı değerlendirmesi için en doğru olanı bir kadın doğum doktoruna yapılan muayene iledir.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • E
  Eda***02.02.2020

  Zar dikimi fiyat

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bah***24.01.2020

  Merhaba. Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl ve beşartlarda nekadar zamanda oluyor. İyileşme süresi nekadar. Fark edilmesi gibi bir risk var mı? Aynı xamanda dikim ve daraltma yapılıyor mu? Ücret bilgisi nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Esr***09.01.2020

  Iyi günler, ben kızlık zarı dikimi prosedürü ve fiyat bilgisi ile ilgili bilgi almak istiyorum. Takdir edersiniz ki bu durum çok zor bir durum. Üniversite öğrenciyim. Donusunuzu bekliyorum. Iyi çalışmalar.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ila***17.12.2019

  Ben kızlık zwr dikimi fiyqtını öğrenmek istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı Sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mer***05.10.2019

  Sevgilimle ilişkiye surtume yoluyla çok fazla kanamam oldu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • A
  Ayş***17.07.2019

  Kızlık zarı dikimi ne kadar ve iyileşme süreci

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık Zarı Dikimi fiyatı için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız. Kızlık Zarı dikimi hakkında detaylı bilgiye https://www.fundayazicierol.com/kizlik-zari-dikimi-antalya bağlantımız dan ulaşabilirsiniz.

 • D
  Dun***29.06.2019

  Merhaba.Kizlik zari ameliyati fiyatlari hakkindq bilgi almak istyorum.Bana yardimci ola bilirmisiniz.Tes3kkur ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatları ve detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ize***17.06.2019

  Kızlık zarı kalıcı ve geçici dikimi kaç tl

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatları için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bizi arayınız.

 • I
  Idi***17.06.2019

  Kızlık zarı kalıcı ve geçici kaç para yapılır

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatı için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Y
  Yap***29.04.2019

  Kızlık zarı dikimi fiyatı nedir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019 için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621