Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Kürtaj Antalya

Kürtaj Antalya ve çevre illerde benzer kürtaj teknikleri kullanılarak genellikle vakum yöntemi ile yapılır. Kürtajın ağrısız uygulanabilmesi için uyutarak ya da bölgesel anestezi uygulanır.
Kürtaj Antalya

Kürtaj (küretaj) rahim içi gebelik tahliyesi, gebelik dışı anormal dokuların alınması ve rahmin boşaltılması işlemidir. Gebelik sonlandırma için yapılan kürtaja halk arasında çocuk aldırma, bebek aldırma gibi isimler de verilmektedir.

Gebelik sonlandırılması için yapılan kürtajda rahim içi çeşitli yöntemlerle gebelikten temizlenir. Bu amaçla günümüzde en sık kullanılan yöntem vakum kürtajdır. Vakum kürtaj kolay uygulanabilen komplikasyon oranları düşük bir gebelik sonlandırma yöntemidir. Anestezinin etkin kullanımı ile birlikte kürtaj operasyonu ağrısız konforlu bir şekilde gerçekleşir. 

Kürtaj Antalya ilinde uygulanırken genellikle ultrason eşliğinde vakum tekniği ile yapılır. Ultrasonun kürtaj öncesi ve sonrası kullanıma girmesi ile birlikte komplikasyon oranları oldukça azalmıştır. Kürtaj öncesi gebelik varlığı ve gebelik hastası ultrason ile saptanır. Rahmin öne ya da arkaya dönük olma durumu ultrason ile kolaylıkla değerlendirilir. Kürtaj sonrası erken dönemde kanamalara bağlı azda olsa batın içi serbest sıvı tespit edilebilmektedir. Bu da günümüzde ultrason eşliğinde vakum kürtaj tekniğini oldukça güvenli kılmaktadır. 

Kürtaj (Küretaj) Antalya

Kürtaj Antalya ilinde klinikler ve hastanelerde sıklıkla vakum tekniğini ile uygulanmaktadır. Kürtaj için vakum yöntemi günümüzde yapılan en yaygın ve hasta konforu en yüksek tekniktir. Operasyonun ağrısız bir şekilde yapılabilmesi için kürtaj öncesi uyutarak ya da bölgesel anestezi uygulanır.

Kürtaj ile gebeliğin sonlandırılması istenmeyen gebeliklerde, bebek anne karnında öldüğünde, boş gebelikte, düşük sonrası kalan parçaların temizlenmesinde, sakat bebeklerde, gebeliğin devamının annenin yaşamını riske soktuğu durumlarda yapılır.

Düzensiz kanamaların olduğu durumlarda rahim içinden biopsi (parça) almak içinde kürtaj uygulanır. Bu durum bir tanısal kürtaj yöntemidir. Kanamayı azaltmak için kürtaj yapmak da tedavi yöntemlerinden biridir.

Kürtaj tıbbi olarak dilatasyon ve küretaj olarak isimlendirilir. Kürtaj operasyonu D/C ya da D&C olarak kısaltılır. Dilatasyon rahim ağzının, kürtajın yapılmasında gereken aletlerin yerleştirilmesi için açılması işlemidir. Rahim ağzının açılması için çeşitli yöntemler kullanılır. Kürtaj Antalya ilinde bu şekilde uygulanabilmektedir.

Kürtaj öncesi bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kürtaj yapılacağı gün işleme bir refakatçi ile birlikte gelmeniz istenir.
 • Kürtaj uyutularak anestezi şeklinde yapılacaksa aynı gün araç kullanılmamalıdır.
 • Uyutarak yapılan anestezi kişide dikkat azalması, sersemlik gibi yan etkiler yapabilir.
 • Kürtaj öncesi kullandığınız ilaçlar ve bilinen hastalıklarınıza ait belgeler getirilmelidir.
  Kan sulandırıcı ilaç ya da kanama bozukluğu yaratan hastalığınız varsa bu durum mutlaka doktorunuza bildirilmelidir.
 • Kürtaja gitmeden önce 6 saat açlık gerekir. Su, sigara ve alkol alınmamalıdır.
 • Kürtaj öncesi kıyafet seçimine de dikkat edilmelidir. Rahat ve terletmeyen kıyafetler ile pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.
 • Evli olan bayanlarda kürtaj için eş onayı gerekir. Kürtaj öncesi bu durum bilinmelidir.
 • Bazı bitkisel tedaviler kanama zamanını uzatabilmektedir. O nedenle işleme 2 hafta kala bitkisel tedavi alınmamış olması önerilir.
 • Kürtaj öncesi gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Reçetesiz satılan soğuk algınlığı, mide ve kabızlık ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
 • Hipertansiyon, diyabet ve varsa diğer hasatlıklarınız hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Kürtaj öncesi tansiyon, diyabet ve diğer hastalıkların kontrol altında olduğundan emin olunmalıdır.
 • Kürtaj öncesi doktorunuz gerekli gördüğü ön tahlilleri isteyecektir. Duruma göre ek test ve tahliller gerekebilir.

Antalya Kürtaj Fiyatları 2020

Antalya Kürtaj Fiyatları 2020 için belirleyici bazı durum ve faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kürtaj için yapılan doktor seçimi
 • Gebelik haftası
 • Kürtaj da alınan anestezi şekli
 • Kullanılan kürtaj tekniği
 • Kürtajın yapıldığı il
 • Kürtajın yapıldığı yer ve hastane

Kürtaj fiyatları bu faktörlerce belirense de gebelik haftası ve doktor seçimi ücret konusunda daha belirleyici olmaktadır. Her doktorun kürtaj ücreti aynı değildir. O nedenle güncel kürtaj fiyat bilgisi için tercih etmiş olduğunuz klinikten bilgi almanız daha uygun olacaktır. 

Kürtaj Fiyatları Antalya

Kürtaj fiyatları Antalya’da kürtaj yapan yerlere ve kürtaj yapan hastanelere göre değişir. Kürtaj Antalya dışında bir ilde yapılıyorsa bu da kürtaj fiyatını etkiler.

Kürtaj fiyatları ayrıca gebelik haftasına, kürtaj yapan doktorlara göre de değişir. Antalya kürtaj fiyatları 2020 yılında da bir önceki yıla göre farklı olabilir. Antalya kürtaj işlemi uygun kürtaj fiyatları 2020 ile başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Kürtaj Antalya fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol ile görüşebilirsiniz.

Kürtaj (küretaj, curetage) Nedir?

Kürtaj Fransızca ''curetage'' kelimesinden gelir. Kürtaj rahim içinin kazınarak temizlenme işlemidir. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırılması için, tanı ve tedavi amacıyla yapılabilir. Bu kelimenin anlamı bıçakla kazıyarak temizleme şeklinde cerrahi müdahaledir.

Kürtaj (küretaj) bir rahim tahliyesi işlemidir. Kürtaj öncesinde gebelik haftanızı mutlaka öğreniniz. Günümüzde işlem vakum tekniği sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Kürtaj işlemi tıpta dilatasyon ve küretaj ( D&C) olarak bilinir.

Dilatasyon rahim ağzının dilatör denen aletler (hegar bujileri) ile genişletilmesi, küretaj ise rahim içi gebelik ya da anormal dokunun alınmasıdır. Kürtaj Antalya’da güvenli bir şekilde yapılabilmekte olup işlem sonrası kısa bir süre içinde kişi ayaktan taburcu edilir.

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. 10 hafta üzeri istenmeyen gebeliklere kürtaj yapılmaz. Bu süre yasal kürtaj süresidir. Ancak bebekte saptanmış bir sakatlık ya da anomali durumu var ise o zaman 3 doktor imzalı heyet raporu ile kürtaj yapılabilir. Bazen de gebelik anne hayatını tehdit ediyor ise annede ya da bebekte ciddi bir sağlık sorunu varv ise yine 3 hekim imzalı heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

kürtaj fiyatları antalyaKürtaj Antalya’da birçok farklı teknik ve yöntemle yapılmaktadır. Kürtaj merkezlerinde kullanılan en sık yöntem vakum kürtaj olduğundan uygulanan yöntemlere göre kürtaj fiyatları farklıdır. Hastaların çoğu Antalya’da kürtaj ne kadar merak eder.

Fakat kürtaj yaptırmak için karar verirken sadece Antalya kürtaj fiyatları temel alınmamalıdır. Kürtaj kliniklerindeki doktorun tecrübesi ve kürtaj kliniğinin ve hastanenin şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Antalya'da kürtaj yapan doktor arıyorsanız işlem hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Antalya kürtaj fiyatları 2019 için de kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Funda Yazıcı Erol kürtaj işlemi ve Antalya kürtaj fiyatları hakkında size bilgi verecektir. Bize 0 (242) 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kürtaj için en uygun gebelik haftası 5-7 haftalar arasıdır. 5 haftadan önce kürtaj yapılması durumunda gebeliğin sonlanmama ihtimali vardır. Bu haftada ultrasonda sadece gebelik kesesi izlenir. 4 haftalık gebelik ise genellikle kan tahlili ile saptanır. Kanda beta-hCG değeri artar. 5-7 haftalar arasında ultrasonda fetal yapı (cenin) görülmeye başlar. Doğum kontrol yöntemleri kullanılsa da yine de gebelik görülme ihtimali bulunur. Bu nedenle adet gecikmesi önemli bir hamilelik belirtisidir. Adet gecikmesi ile birlikte gebelik şüphesi varsa mutlaka kan ya da idrar testi ile hamilelik olup olmadığına bakılmalıdır. Kürtajda kan testi idrar testine göre daha net ve doğru sonuç verir. Kürtaj 8-10 haftalar arası da yapılabilir. Ancak bu durumda kanama gibi kürtaj riskleri biraz daha artar.

Antalya Kürtaj Yöntemleri

Antalya kürtaj operasyonu için çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlar; vakum aspirasyonu, karman kanülleriyle aspirasyon, dilatasyon ve kürtaj, higroskopik genişleticiler ile kürtaj, laparatomi, medikal kürtaj gibi yöntemlerdir. Genellikle kürtajda karman kanülleri ile vakum aspirasyon yöntemi tercih edilirken, daha ileri gebelik haftasında bu yönteme ek olarak küretle temizlemede kullanılabilir.

Kürtaj Yöntemleri

 • Karman kanülü ile kürtaj; Değişik kalınlıkta plastik kanüllerin rahim içine yerleştirilip plastik enjektörlerle negatif basınç yaratılarak gebeliğin boşaltılması işlemidir. Gebelik sonlandırılmasında en sık kullanılan kürtaj yöntemidir. Bu kürtaj yöntemi çoğunlukla diğer yöntemlere ek olarak kullanılır. Plastik karman kanülleri tek kullanımlıktır. Kürtaj için kullanıldıktan sonra atılmalıdır.
 • Elektrikli vakum aspirasyon ile kürtaj; Bu yöntemdeki mekanizma karman kanülü ile aspirasyon yönteminin aynıdır. Rahim içine plastik kanül yerleştirilir. Ucuna elektrikli vakum ekstraktör aleti takılır. Bu alet elektrikli olduğu için vakumlama gücü ayarlanabilir ve daha fazla olabilir. Genellikle mol gebelik ve servikal gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılan bir kürtaj yöntemidir.
 • Dilatasyon ve kürtaj (D&C); Öncelikli olarak rahim ağzının metal bujilerle açılarak rahim içinden metal küretler ile gebelik materyalinin temizlenme işlemidir. Metal küretler silindir şeklinde çubuklardır. Yıllar önce daha sık kullanılırken karman kanüllerinin kullanımından sonra ileri gebelik haftalarında ve bazen de vakum aspirasyona ek olarak tercih edilir. Vakum yöntemine göre komplikasyon olasılığı daha fazladır. İşlem bu konuda tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yapılmalıdır.
 • Hidroskopik dilatatörler ile kürtaj; Bu kürtaj yönteminde bir tür deniz yosununun kurutulması ile elde edilen madde kullanılır. Bu madde su emerek genleşir ve rahim ağzının açılmasına neden olur. Uygulama anında ve rahim ağzının açılmasında oluşturduğu rahatsızlık en önemli dezavantajıdır. Diğer kürtaj yöntemlerine üstün değildir. Bazı medikal rahim ağzı genişleticilerinin kullanımından kaçınılması gerektiğinde tercih edilebilir.
 • Transservikal balon kateterler ile kürtaj; Bu kürtaj yönteminde rahim duvarı ile amniyon zarı arasına ucunda sönük bir balon olan kateter yerleştirilir. Balon yavaş yavaş şişirilerek rahim ağzı açılmaya çalışılır. Bazen basıncı arttırmak için kateterin ucuna bir litrelik ağırlık bağlanır ve aşağıya sarkıtılır.
 • Laparatomi ile kürtaj: Rahmin kesilerek gebeliğin alınması işlemidir. Daha çok ileri gebelik haftalarında tercih edilir. Bu kürtaj yöntemi eskiden daha sık tercih edilmesine rağmen günümüzde son seçenek olarak kullanılmaktadır.

İleri gebelik haftalarında gebelik sonlandırılması için zarların sıyrılması ve amniyotomi (suyun açılması) uygulamaları gebelik sonlandırma işlemini hızlandırmaktadır.

Probe Kürtaj

Probe kürtaj tanısal bir küretaj yöntemidir. Yöntem olarak vakumla kürtaja benzer. Ancak süre olarak gebelik sonlandırılması için yapılan kürtajdan daha kısadır. Ortalama 1-2 dakika sürer. Alınan materyal tanı için patolojiye gönderilir. Probe küretaj lokal anestezi ve sedasyonla yapılabilir. Yoğun kanamalarda kanamayı durdurmak için tedavi amacıyla yapılabilir. Alınan materyalde tanı için patolojiye gönderilir.

Geçmişte yumurtlamanın olup olmadığını anlamak içinde belirli günlerde probe kürtaj ile parça alınıp değerlendirilirdi. Fakat günümüzde basit kan ve idrar testleriyle yumurtlamanın olup olmadığı saptanabilmektedir ve bu amaçla kullanımı bırakılmıştır. Antalya kürtaj merkezlerinde probe yöntemi de uygulanabilmektedir.

Kürtaj Antalya'da Medikal Olarak Yapılır mı?

Kürtaj Antalya'da sadece medikal ilaç yöntemleri ile yapılmaz. Birçok kadının isteği ilaç kullanarak gebeliğin sonlandırılmasını sağlamaktır. Gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan bazı ilaçlar vardır. Fakat bu ilaçlar kürtajda cerrahi yöntemlere ek olarak bu konuda uzman doktorlar tarafından kontrollü olarak kullanılır. Hastaya reçete edilmez, kendi kendine kullanması istenmez. Mekanik yöntemlerle birlikte kullanılan medikal kürtaj yöntemlerinden bazıları şunlardır;

 • Rahim ağzı genişletici ilaçlar: Özellikle ileri gebelik haftalarında gebelik sonlandırılması için kullanılır. Ağızdan, vajinal, rektal (makattan) uygulanabilir. Rahim ağzını olgunlaştırarak gebelik materyalinin atılması ile kürtajı sağlar. Doğumun başlatılmasında, doğum sonu kanamaların kontrolünde, biyopsi almak için menopoz hastalarının rahim ağzının açılmasında da kullanılır. Bu türden ilaçlar ülkemizde eczanelerde satılmamakta sadece hastanelerde jinekologlar tarafından kullanılmaktadır.
 • Hormonal ilaçlar: Rahimde kasılma oluşturan bir hormon arka hipofiz bezinden salgılanır ve rahmin kasılması, doğum ağrılarının oluşması ve memeden süt salınımına neden olur. Bu hormon doktorlar tarafından ilaç olarak kullanılabilir. Düşük dozlarda doğumu başlatabilirken, yüksek dozlarda erken gebeliklerin sonlandırılmasında yani kürtajda ve doğum sonrası kanama kontrolünde kullanılır. Bu hormon hastane şartlarında ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kontrolsüz kullanımında rahim yırtılması, su zehirlenmesi, tansiyon düşüklüğü yapabilir.
 • Bir tür gebelik hormonu: Bu hormon reseptörlerine bağlanarak erken dönemde gebeliği sonlandırarak kürtajı sağlar. Doktor kontrolünde kullanılan bu hormon ülkemizde bulunmamaktadır.
 • Ekstra-amniotik salin infüzyonu: Rahim içine rahim duvarı ile amniotik zar arasına izotonik salin çözeltisi içeren sıvının verilmesi ve düşüğü başlatması yöntemiyle uygulanır. Kalp yetmezliği, septik şok, ölüm gibi ciddi komplikasyonlara neden olmasından dolayı kürtaj için günümüzde kullanılmamaktadır.
 • Bir tür kanser ilacı: Kanser ilaçlarından biri aslında kanser ilacı olmasına rağmen düşük dozları erken gebeliklerin sonlandırılmasında ve dış gebeliğin tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde yan etkilerinden dolayı kürtajda ya da erken gebeliklerin sonlandırılmasında tercih edilmemektedir. Bu ilacın en sık yan etkisi bozulmuş karaciğer fonksiyon testleridir.

Bazı hormonal ilaçlar kürtaj ve gebelik sonlandırılması için geçmişte denenmiş fakat olumlu sonuç alınamamıştır. Adet söktürücü olarak kullanılan hormon içeren ilaçlar gebelik sonlandırılmasında işe yaramazlar, oluşan gebeliği önlemezler. Ertesi gün hapları da oluşan gebeliği sonlandırmaz ve önlemez.

Vakumlu Kürtaj Antalya

Kürtaj Antalya’da en sık olarak vakum yöntemi kullanılarak yapılır. Kürtaj kliniğinde işlem öncesinde ultrason yapılarak gebelik haftası belirlenir. Vakumla kürtaj yönteminde hastanın ağrı duymaması için iki çeşit anestezi şekli tercih edilebilir.

Bunlardan birincisi sedasyon anestezisi denilen uyutarak işlemin yapıldığı anestezidir. Bu anestezi şekli anestezi doktoru tarafından uygulanan bir yöntemdir. Sedasyon da hastanın koluna damar yolu açılır, açılan damar yolundan sedatize edici ilaçlar ve bazı ağrı kesiciler uygulanır. Sedasyon da hasta sadece uyur, yapılan işlemi hatırlamaz, ağrı duymaz, işlemden hemen sonrada uyanır. Hastanın solunumu ve kas fonksiyonları normaldir.

Antalya kürtaj operasyonunda kadın doğum uzmanı hasta uyumadan kürtaja başlamaz. Hastalarımızın çoğu kürtaj sırasında uyutarak anestezi olmayı tercih etmektedir. İkinci anestezi yöntemi bölgesel anestezidir. Bölgesel anesteziyi kadın doğum uzmanı uygular, anestezi uzmanına ihtiyaç yoktur.

Muayene aleti vajinaya yerleştirildikten sonra enjektöre çekilen uyuşturucu madde rahim ağzının çeşitli yerlerine enjekte edilir. 5-10 saniye beklendikten sonra kürtaj yapılabilir. Bölgesel anestezi uygulandığı zaman hasta uyumaz, bilinci yerindedir. Bölgesel anestezide kürtaja bağlı ağrı azaltılır fakat tamamen yok edilemez.

Kürtaj sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı hissedilebilir. İşlem bitince ağrı kaybolur ya da azalır. Uyutarak kürtaj yapılacaksa hasta jinekolojik masaya alınır, üzeri örtülür. Koldan açılan damar yolundan gerekli anestezi ilaçları verilir.

Hasta uyuduktan sonra doktorun müdahaleyi yapabileceği kadar hastanın üzerindeki örtü açılır. Doktor steril eldivenlerini giyer. Hastanın yapısına göre uygun boyuttaki muayene aleti olan spekulum vajinaya yerleştirilir.

Vajina içerisi uygun antiseptik solüsyonlarla enfeksiyon oluşmaması için temizlenir. Rahim ağzı tek dişli ya da tenekülüm adı verilen bir aletle tutulur. Sonrasında rahim ağzından rahim içerisine en küçüğü 4mm olan plastik kanül yerleştirilir.

Rahim içerisine yerleştirilen kanül rahim içerisinde hareket ettirilerek gebelik kesesi bozulur. Plastik kanülün ucuna negatif basınca ayarlanmış plastik enjektör takılır. İleri geri kazıma hareketleri ile gebelik materyalinin negatif basınç altındaki enjektöre dolması sağlanır. Aynı işlem gebelik materyali tamamen temizlenene kadar daha kalın plastik kanüller ile kürtaj tekrarlanır.

Kürtajda en sık kullanılan plastik karman kanülleri 4,5 ve 6 numaralı olanlardır. Plastik karman kanülleri tek kullanımlık steril aletlerdir. Doktor bunları hastası için açar ve işlem bittikten sonra çöpe atar.

Kazıma işleminden sonra tek dişli çıkarılır. Kürtaj sonrası kanama kontrolü yapılır. Vajina içerisi antiseptik solusyonla tekrar yıkandıktan sonra muayene aleti çıkarılır. İşleme son verilir. Kürtaj sonrası mutlaka ultrasonla rahim içi kontrol edilmelidir. Hastanın tekrar üzeri örtülür. Eğer uyutarak anestezi yapıldıysa hasta uyandırılır.

Kürtaj 5-10 Dakika Sürer

Kürtaj işlemi ortalama 5-10 dakika sürer. Hastanın jinekolojik masaya alınması, uyuması ve uyanması da dahil edilirse işlem toplam 15-20 dakikadır. Bölgesel anestezide de aynı işlemler yapılır. Kürtajdan sonra hasta yaklaşık 20-30 dakika dinlendirilir. Sonrasında kullanacağı ilaçlar yazılır ve anlatılır. Kürtaj sonrasında dikkkat etmesi gerekenler söylenir. Hasta günlük yaşantısına dönebilir. Kürtaj Antalya’da en sık bu sıra ile uygulanır.

Metal Küret İle Kürtaj

Metal küretler kürtajda eskiden daha sık kullanılmasına karşın günümüzde ileri gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılmaktadır. Ucu oval kaşık şeklinde keskin metalden oluşan uzun metal sap küretin yapısını oluşturur. Ucundaki küretin boyutuna göre değişik boyları vardır. Her hastada kullanıldıktan sonra sterilize edilmelidir.

Kürtaj için metal küreti rahim içine yerleştirmeden önce rahim ağzını açmak gerekir. Bunun için metal kalem şeklinde değişik genişlikte dilatatörler yani hegar bujileri kullanılır. Bu aletler rahim ağzına yerleştirilerek rahim ağzında metal küretin rahim geçebileceği bir genişlik oluştururlar.

Rahim ağzı genişleyebilen bir yapıya sahiptir. Doğumda 10 cm ye kadar genişleyebilmektedir. Fakat dilatatörlerin yerleştirilmesinde dikkatli olunması gerekir. Gebe rahmi oldukça hassas olup her an delinebilir.

Günümüzde direkt diltatörler kullanılarak rahim ağzının açılıp küretle gebelik materyalinin temizlenmesi yapılmamaktadır. Ancak bazı ileri gebeliklerin sonlandırılmasında ilaçlarla rahim ağzı açılır ve küretler ondan sonra yerleştirilir. Metal küretlerle dikkatli bir şekilde rahim gebelik materyalinden temizlenir. Açılan rahim ağzı işlem sonrasında kendi kendine kapanır ve normale döner. Metal küretler ancak kadın doğum uzmanları tarafınca kullanılmalıdır.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj için en iyi zaman 5-6’ıncı gebelik haftaları arasıdır. Ancak istenmeyen gebeliklerde kürtaj 10 haftaya kadar yapılabilir. Antalya kürtaj kliniklerinde işlem öncesi gebelik haftanızın bilinmesi için ultrason ölçümü yaptırabilirsiniz.

Kürtaj kararı almak bayanlar ya da evli çiftler için zor bir durumdur. Kürtaj her şeyden önce doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Birçok neden kadının kürtaj kararı almasını sağlayabilir. Ancak bu gibi durumlarda doğum kontrol yöntemlerinin etkili kullanılması ve bu bilincin oluşturulması ile istenmeyen gebelikler azalacaktır. Kadını kürtaj kararı almaya iten faktörler;

 • Evli çiftlerde plansız oluşan hamilelik
 • Bebeği olan bir kadının tekrar hamile kalması
 • Evlilik öncesi dönemde yaşanan erken gebelik
 • Korunma yöntemlerini kullanamayan çiftlerdeki plansız gebelik
 • Fazla çocuk sahibi olmak ve yeni bir bebeğin maddi ve manevi bakımının sağlanamaması
 • Yoğun iş ve eğitim durumlarında plansız gelişen gebelik
 • Kişinin zorla ilişkiye zorlanması (tecavüz) durumunda istenmeyen gebelik

Kürtajın Toplumsal ve Psikolojik Yönü

Bir kadın için en zor durum istenmeyen bir gebeliğinin olmasıdır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kürtaj işlemine başvurulur. Kürtaj kararı almak oldukça zordur. Birçok neden bir kadını kürtaj olmaya iter;

 • Yeterli sayıda çocuğu olan maddi ve manevi olarak yeni bir çocuğa yetemeyecek olan kadın kürtajı tercih edebilir.
 • Bazen kadının yeni bebeği olmuştur, onu emzirmesi ve yoğun ilgi göstermesi gerekmektedir, yeni bir gebelik küçük bebeğine olan ilgisini azaltacaktır, bundan dolayı gebeliği istemeyebilir.
 • Yeni evli çiftler evliliğe ve birbirlerine alışabilmek için bir süre gebelik istemeyebilirler, plansız olan gebeliği sonlandırmak için başvururlar.
 • Eğitim ve iş hayatı nedeniyle kendine bile zaman ayıramayan bir kadın ansızın oluşan gebeliği istemeyebilir.
 • Evlilik planı olan birbirini çok seven bir çift evliliği bekleyemeden cinselliği yaşar ve korunmazsa sonucu gebeliktir, fakat çift ve aileleri henüz buna hazır değildir, istemeyerek de olsa kürtaja karar verirler.
 • Ergenliğe yeni adım atan, kendini karşı cinsi aşkı tanımaya çalışan genç kız korunma yöntemleri hakkında yeterince bilgilendirilmediği için gebelikle karşılaşabilir.
 • Bazen de işler bu kadar masumane olmaz, kadın tecavüz sonrası hamile kalabilir.

Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen bu durumların önüne geçebilmek için çocuklar, gençler ve erişkinler cinsellik ve doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgilendirilmelidir. İstenmeyen bir gebelik hem kişinin hem de toplumun sorunudur. İstemeyen gebeliklerin önüne geçebilmek için cinsellik ve doğum kontrol yöntemleri açısından toplum eğitilmelidir.

Antalya'da kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

 • İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kürtaj: Kürtaj denildiğinde ilk akla gelen istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasıdır. Kürtaj en sık vakum yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde rahim içine yerleştirilen plastik kanül ile gebelik negatif basınç oluşturularak emilir. 10 haftaya kadar kürtaj yasal olarak yapılabilir. Kürtaj olmak için kadının 18 yaşından büyük olması, evli ise eşinin onayının olması gerekir. Kadın eğer bekar ise kendi onayı ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçük bayanlar ebeveyninin onayı ile kürtaj olabilirler.
 • Boş gebelik, anemriyonik gebelik sonlandırılmasında kürtaj: Anembriyonik gebelikte sadece gebelik kesesi oluşur. Kesenin içinde zamanla oluşması gereken yapılar oluşmaz. Boş gebelik normal bir durum değildir. Kürtaj ile sonlandırılması gerekmektedir. Boş gebelikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında yapılan kürtaj yönteminin aynısı uygulanır.
 • Mol gebeliğin sonlandırılmasında kürtaj: Halk arasında üzüm gebeliği de denir. Gebelik materyalinin anormal çoğalmasıyla oluşur, normal bir durum değildir. Kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Mol gebeliğin sonlandırılmasında elektrikli vakum ekstraktör kullanılır.
 • Anomalili gebeliğin sonlandırılmasında kürtaj: Bebekte tespit edilen ve gebeliğin sonlandırılması için uygun olan bir anomali varsa ailenin onayı alınarak üç doktorun kararıyla (heyet raporu) kürtaj yapılabilir. Anomalili gebelikler 10 haftanın üzerinde olabileceğinden sonlandırmak için hem mekanik yöntemler hem de çeşitli ilaçlar kullanılır.
 • Gecikmiş düşük, bebeğin anne karnında ölmesi, missed abortus durumunda kürtaj: Bazen rahim içinde gebelik gelişir ve sonrasında kalp atımları durur. Bu durumda düşük olmasını beklemeden ve gebelik haftası ne olursa olsun gebelik sonlandırılmalıdır. Düşük olmadan anneyi zehirleyebilir. Küçük gebeliklerde kürtaj için vakum yöntemi tercih edilirken, büyük haftalarda başka kürtaj yöntemleri de eklenir.
 • Revizyon kürtaj (rest kürtaj): Düşüklerden sonra rahimde kalan parçaların temizlenmesi işlemidir. Genellikle vakum yöntemi kullanılmasına karşın kürette kullanılabilir. Revizyon kürtaj işlemi düşüğe bağlı kanama ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • Bumm kürtaj: Doğumdan sonra bebeğin eşinin yani plesantanın bir parçasının, fetal zarların rahim içinde kalması nedeniyle büyük metal küretlerle ya da winter denilen aletle yapılan kürtaj işlemidir. Bumm kürtaj ile bu parçalar temizlenmezse kanama ya da enfeksiyon gelişebilir.
 • Probe kürtaj (P/C, Parça aldırma): Düzensiz kanamalarda, rahim içinin kalın ve düzensiz olduğu durumlarda, kanser şüphesi olduğunda, hormonal durumun tespiti, dış gebeliğin tanısında rahim içinden örnek ve biopsi almak için uygulanan kürtaj şeklidir.
 • Fraksiyone kürtaj: Düzensiz ve nedeni bilinmeyen kanamalarda, smear testinde şüpheli sonuç geldiğinde oluşabilecek kanserin rahim ağzından mı, rahimden mi olduğunu ayırt etmek için sırası ile önce rahim ağzından sonra rahim içinden parça alınması ile olan kürtajdır.
 • Pipel ile parça alınması: Menopozdaki bayanlardan parça alınması gerektiğinde rahim ağızları atrofik olduğu için zorlanılabilir. Bu durum hem hekim için hem de hasta için zorlayıcıdır. Pipel ismi verilen incecik bir plastik kanülle rahatlıkla parça alınabilir. Bu yönteme pipel ile kürtaj denir.
Kürtajda nelere dikkat etmek gerekir?

Kürtaj şüphesiz cerrahi bir girişimdir. Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi kürtajında bazı riskleri vardır. Kürtajı yapan doktorun tecrübeli olması olası riskleri oldukça azaltacaktır. Kürtaj yapılan kliniğin temiz olması ve sterilizasyon şartlarına uyulması enfeksiyon oluşumunu olabildiğince azaltır. Hasta kürtaj için geldiğinde öncelikli olarak tıbbi öyküsü alınır. Herhangi bir hastalığı olup olmadığı, alerjisinin olup olmadığı, kan grubu ve daha önce bir operasyon geçirip geçirmediği sorgulanır. Kürtaj hakkında bilgi verilir. Kürtajdan önce hasta rahatlatılmaya çalışılır.

Kürtajdan önce hastanın idrarını yapması istenir. Kürtaj öncesi idrar torbası boş olmalıdır. Kürtaj öncesinde rahmin yapısı değerlendirilir. Ultrasonla gebelik haftası belirlenir. Kürtajdan sonrada ultrason ile değerlendirme tekrarlanır.

Kürtaj uyutarak anestezi ile yapılacaksa öncesinde 4-6 saat hastanın yemek yememesi, su ve sigara içmemesi gerekir. Anestezi uygulanabilmesi için hastanın midesinin boş olması gerekir. Dolu mide ile anestezi yapılırsa kusma ve kusmuğun akciğerlere kaçması ciddi sorunlara yol açabilir. Kürtaj bölgesel anestezi ile yapılacaksa hastanın aç olması istenmez. Lokal anestezi ile yapılan kürtajda işlem sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı duyulabilir.

Kürtajın ertelendiği durumlar nelerdir?

Ancak bazı durumlarda doktor kürtaj işleminden kaçınır ya da erteler. Kürtajın sıralanacak olan bu durumlarda yapılmaması uygundur.

 • Pelvik (alt batın) enfeksiyon: Üreme organlarını ilgilendiren bir enfeksiyon varlığında eğer kürtaj ertelenmelidir. Bu durumda eğer kürtaj işlemi uygulanırsa rahim ağzı ya da vajina içindeki bakteriyel enfeksiyon rajim içi boşluğa ve buradan da tüplere ulaşarak enfeksiyonun pelvik organlara yayılmasına neden olur. Rahim içi zarının enfeksiyonuna endometrit, tüplerin enfeksiyonuna ise salpenjit adı verilir. Jinekolojik enfeksiyon varlığında doktorunuz önce antibiyotik tedavisi ile enfeksiyonun temizlenmesini sağlayacaktır. Kürtaj işlemi ise enfeksiyon durumu ortadan kalkınca yapılır.
 • Kanama bozukluğu hastalıkları: Kanama bozukluğu pıhtılaşma süresinin uzaması ya da pıhtılaşmanın tam olarak gerçekleşmemesidir. Kürtajın sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kanama bozukluğu oluşturan bir hastalığın bulunmaması gerekir. Doktorunuz bu durumu işlem öncesi sorgulayacaktır. Bilinen bir kanama bozukluğu var ise kürtaj ertelenir. Kanama bozukluğu düzeltildikten sonra kürtaj olunabilir. Kanama bozukluğu oluşturan birçok neden vardır. Bunlardan en çok bilinenleri hemofili hastalığı, von Willebrand hastalığı (vWH),nadir faktör eksiklikleri ve kalıtsal trombosit (pıhtılaşma hücresi) hastalıklarıdır. Ayrıca kürtaj öncesi yakın zamanlı ya da sürekli kullandığınız bir ilaç var ise yan etki olarak kanama zamanını uzatabilir.
 • Ciddi sağlık sorunları: Kürtaj olacak kişide kalp ve akciğer hastalıkları bulunması ya da tespit edilmesi durumunda genel, sedasyon ve bazen de lokal anestezi riskleri artacaktır.
Kürtaj riskli midir?

Tüm cerrahi operasyonlar gibi kürtajın da bazı riskleri vardır. Olası kürtaj riskleri Antalya’da da benzer oranlarda görülür. Kürtaj her şeyden önce cerrahi bir operasyondur. Asla doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak bu riskler 10 haftaya kadar yapılan yasal kürtajlarda oldukça nadir görülür. Günümüzde kürtaj tekniklerinin gelişmesi, antibiyotik kullanımı, uygun steril koşullarda kürtajın yapılması kürtajın risklerini oldukça azaltmıştır. Olabilecek kürtaj riskleri;

 • Kanama: 10 haftaya kadar yapılan yasal kürtajlarda az miktarda kanama olabilir. Ancak genellikle hayati bir risk oluşturmaz.
 • Rahmin delinmesi (uterus perforasyonu): Oldukça nadir görülen bir kürtaj komplikasyonudur. 10 haftanın üzerindeki gebeliklerin sonlandırılmasında daha sık görülür. Kürtaj öncesi dikkatli bir muayene ve ultrasonla rahmin pozisyonunun belirlenmesi delinme riskini oldukça azaltır. Aşırı derecede öne ve arkaya yatık rahimlerde bu açıdan dikkatli olunmalıdır. Küretle yapılan kürtajda karman kanülü ile yapılan kürtaja göre rahmin delinme olasılığı daha fazladır. Rahim delinmesi şüphesi varsa ve kanadığı düşünülüyorsa onarım yapmak gerekir.
 • Enfeksiyon: Günümüz koşullarında kürtajın temiz bir ortamda yapılması, steril aletlerin kullanılması ve uygun antibiyotiklerin verilmesiyle çok nadir görülmektedir. Enfeksiyon belirtileri kürtajdan 6-7 gün sonra ateş, kasık ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı gibi bulgulardır. Kürtaj sonrası enfeksiyonlara antibiyotik tedavisi başlanır.
 • Parça kalması: Kürtaj sonrası nadiren rahim içinde parça ya da pıhtı kalması görülebilir. Özellikle ölü bebeklerin kürtajında parça kalma olasılığı daha fazladır. Bu durum kürtaj sonrası pıhtılı yoğun kanama ile kendini gösterir. Bazı ilaç tedavileri rahim içindeki küçük parça ve pıhtıların atılmasını sağlayabilir. Bazen de tekrar küçük bir müdahale gerekebilir.
 • Rahimde yapışıklık olması (Asherman sendromu): Geç dönemde oluşabilecek bir problemdir. İlaç tedavisine rağmen adet görememe olarak kendini gösterir. Kürtaj sırasında rahim içinin aşırı zedelenmesi nedeniyle görülür. 10 hafta öncesi usulüne uygun vakumla yapılan kürtajlar sonrası nadiren görülür.
 • Çok erken dönemde yapılan kürtajlarda işlem gerçekleşmeyebilir. Doğru olan gebeliğin en az 5 hafta olmasını bekleyip kürtajı ona göre yapmaktır. Erken dönem kürtajlardan sonra aniden rahim içi kanaması olabilir. Rahim içindeki kan boşaltılarak tedavi edilir. 500 de 1 oranında görülür. Ancak tehlikeli bir durum yaratmaz.
 • Rahim ağzının kapalı olması: Tüm denemelere rağmen kürtajı yapmak için rahim ağzı açılıp rahme ulaşılamaz. 700 kürtajda bir görülür. Kürtaj öncesi rahim ağzını açıcı bazı ilaçlar kullanılabilir. Ya da işlem 1 hafta ertelenir.
 • Bölgesel anesteziye bağlı olarak da yan etkiler görülebilir. Bunlar vazovagal senkop ve anestetik maddeye aşırı duyarlılıktır. Vazovagal senkopta rahim ağzına yapılan uyuşturucu ilaca bağlı bayılma durumu oluşur. Genellikle tedavi gerekmez, kendiliğinden düzelir. Her 100 hastadan birinde görülür.
Kürtaj sonrası erken dönem

Kürtaj işleminden hemen sonra hasta 20-40 dakika dinlendirilir. İşlem hasta uyutularak yapıldıysa anesteziye bağlı biraz sersemlik, halsizlik, bulantı oluşabilir. Kürtaj sonrası bu bulgular genellikle 30-60 dakika sonra azalarak kaybolur. Bölgesel anestezide hasta uyumadığı için bu bulgular daha az olur.

Kürtaj sonrası hafif kasık ağrısı ve kanama görülebilir. Kürtajdan 30-60 dakika sonra bu bulgular kaybolacaktır. Kürtajdan yarım saat sonra hasta bir şeyler yiyip içebilir. Hastaya kullanacağı ilaçlar ve nelere dikkat edeceği anlatılır. Kürtajdan sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur, yaklaşık 30-60 dakika sonra evine gönderilebilir. Kürtajdan sonra bazı hastalarda (%1 oranında) bulantı kusma olabilir. Genellikle tedavi gerektirmez, zamanla düzelir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmeli?
 • Kürtaj olan hasta doktorunun yazdığı ilaçları aksatmadan kullanmalıdır. Bu ilaçlar antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlardır.
 • Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama olmayabilir. 1 hafta 10 gün süren az miktarda gittikçe azalan kanama da olabilir. Daha fazla bir kanama olursa doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Kürtajdan sonra hasta istediği her şeyi yiyip içebilir. Özellikle birkaç ay proteinden zengin (et, süt, yumurta gibi) ve kan yapıcı (et, karaciğer, pekmez gibi) gıdalarla beslenmesi daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Kürtajdan sonra ayaktan duş şeklinde banyo yapılabilir. İlk 20 gün küveti doldurup içinde banyo yapmayı önermemekteyiz.
 • Kürtajdan sonra herhangi bir pansumana gerek yoktur. Genital bölgenin temizliği yapılırken önden arkaya doğru sadece su kullanarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Sabun kullanılmamasına ve vajinal duş yapılmaması önem arz eder.
 • Kürtajdan sonra pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı ve 2 saatte bir ped değiştirilmelidir.
 • Kürtajdan sonra enfeksiyon riskinden dolayı 20 gün denize ve havuza girilmemelidir.
 • Kürtajdan sonra 20 gün cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
 • Kürtaj uyutarak anestezi altında yapıldıysa 24 saat araç kullanılmamalıdır.
 • Kürtajdan 20 gün sonra cinsel ilişkide mutlaka doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir. Kürtajdan hemen sonra da gebe kalınabilir. Özellikle ölü bebek nedeniyle kürtaj yapıldığında, kürtaj sonrasında 2-3 ay hamile kalmamak annenin toparlanması için önemlidir.
 • Kürtajdan sonra tampon kullanılmamalıdır.
 • Kürtajdan 20- 45 gün sonra adet görülebilir. Kürtaj sonrası eski adet düzeni kaybolur. Bu dönemde kadın etkilendiği için adet düzensizliği oluşabilir.
 • Kürtajdan 10 gün sonra mutlaka doktorunuza kontrole gidilmelidir.
Kürtaj sonrası hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Kürtaj sonrası doktora başvurulması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ağrı kesici alınmasına rağmen siddetli ağrı olması,
 • 38 derecenin üzerinde ateşin olması,
 • Kötü kokulu yoğun akıntının olması,
 • Yoğun kanamanın olması.
Kimler kürtaj olabilir?

18 yaşını doldurmuş bayanlar kürtaj olabilirler. Eğer kürtaj olmak isteyen kişi resmi olarak evli ise eşinin de onayı gerekir. Bekar ise sadece kendi onayı ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçük bayanların kürtaj olabilmeleri için ebeveynlerinin onayı gerekir. 15 yaşından küçüklerde ise anne babalarının onayı olsa dahi durumu adli birimlere bildirmek gerekir. Ülkemizde yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yapılmaktadır. Gebelik haftası bayanın son adetinin ilk gününden itibaren hesaplanır. 10 haftadan sonra kürtaj yapılabilmesi için bebeğin ölü olması gerekir. Bebekte anomali saptandığında ya da gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye soktuğu durumlarda heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Antalya'da yasak mı?

Antalya'da ve ülkemizde yasal kürtaj süresi 10 haftaya kadardır. Bu haftanın üzeri gebeliklerde sakatlık ya da anne sağlığını tehdit eden hamilelik varsa heyet raporu ile kürtaj olunabilir.

Kürtajda ağrı olur mu?

Kürtaj uyutarak anestezi ile olursa hasta hiçbir ağrı duymaz. Bölgesel anestezide ise adet dönemindeki kasık ağrısı gibi ağrılar olabilir. Kürtaj sonrası ağrı çoğunlukla geçer. Gerekirse ağrı kesiciler verilir.

Kürtaj sonrası ağrı olur mu?

Kürtaj sonrası hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle ağrı kesicilerin düzenli kullanılmasıyla geçer. Kürtaj sonrası belirgin geçmeyen karın ağrısı, ateş, bulantı, kusma, halsizlik, vajinal akıntı gibi bulgu ve belirtilerin olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Bunlar olası kürtaj komplikasyonlarının habercisi olabilir. Doktorunuz sizi değerlendirip gerekli görür ise hastanede gözlem altında tutacaktır. 

Kürtaj sonrası kanama olur mu?

Kürtaj sonrası genellikle 1 hafta 10 gün süren gittikçe azalan az miktarda kanama olur. Daha fazla kanama olursa doktorunuza başvurmalısınız. Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama da olmayabilir. Sık kürtaj yaptıran bayanlarda rahim içi yapışıklıklara bağlı adet kanamaları görülmeyebilir. Kürtaj sonrası halsizlik, göz kararması, bayılma, tansiyon düşüklüğü gibi durumlarda dışardan gözle görülen bir kanama olmasa dahi doktorunuza bilgi veriniz. Nadiren rahim perforasyonuna bağlı batın içi kanama bu belirtiler ile bulgu verebilir. 

Kürtaj ne kadar sürer?

Kürtaj ortalama 5-10 dakika süren bir operasyondur. Daha ileri gebelik haftalarında biraz daha uzun olabilir. Uyutarak anestezi uygulandıysa hastanın uyuması ve uyanması dahil kürtaj 20-30 dakika zaman alacaktır.

Kürtajda kullanılan anestezi çeşitleri nelerdir?

Uyutarak anestezi: Hasta uyur, bilinci kapalıdır, hiçbir ağrı duymaz. Kürtajdan sonra hiçbir şey hatırlamaz.

Bölgesel anestezi: Hasta uyumaz, bilinci yerindedir. Rahim ağzına uyuşturucu ilaç içeren iğne yapılır. Kürtaj sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı hissedilebilir. Kürtaj bitince ağrı geçer.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Bir bayanın kürtaj olduğu doktor tarafından bile asla anlaşılmaz. Kan tahlili, ultrason, tomografi ve MR görüntüleme dahil herhangi bir tetkikte de anlaşılmaz.

Kürtajda kesme ve dikiş var mıdır?

Kürtaj işleminde herhangi bir dokunun kesilmesi veya dikilmesi yoktur. Kürtaj günümüzde vajinal yoldan ince kanüller kullanılarak vakum yöntemi ile yapılır. Vakum kürtaj küçük cerrahi prosedürler arasındadır. Bu nedenle kişi herhangi bir komplikasyon gelişmedi ise aynı gün taburcu olabilir.

Kürtaj Antalya'da kaç haftalık gebeliğe kadar yapılır?

Kürtaj yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilir. 10 hafta 2,5 aylık gebelik demektir. 10 hafta, son adet tarihinden yani adet kanamasının il günü baz alınarak hesaplanır. Genellikle ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. Eğer bebekte bir anomali varsa ya da annede gebeliğin devamının sakıncalı olduğu bir hastalık varsa heyet raporu ile 10 haftadan sonrada kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Kürtaj için gebelik haftası son adet tarihinin il gününden itibaren hesaplanır. Son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftası ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. Son edet tarihi net olarak bilinmiyor ise gebelik haftasını en doğru şekilde öğrenmenin yolu ultrasondur. Alt batın ultrasonunda gebelik haftası gerekli ölçümler yapılarak hesaplanır. Hesaplanan gebelik haftası 10 haftanın altı ise istenmeyen gebelik durumunda kürtaj olunabilir. 

Antalya'da kürtaj olmak için izin alınmalı mı?

18 yaşından büyük bekar bir bayanın kürtaj olmak için kimsenin iznine ihtiyacı yoktur. Sadece kendi onayı ile kürtaj olabilir. Eğer evli ise eşinin onayı da gerekir.

Evli olmayan bir bayan kürtaj olabilir mi?

Evli olmayan bayanlarda kürtaj olabilirler. 18 yaşının üzerinde iseler kürtaj olmak için kendi rızaları yeterlidir.

18 yaşından küçük birisi Antalya'da kürtaj olabilir mi?

Antalya ve Türkiye'de 18 yaşından küçük bir bayan ancak anne ve babasının izni ile kürtaj olabilir.

15 yaşından küçük birisi Antalya'da kürtaj olabilir mi?

Antalya ve Türkiye'de 15 yaşından küçük birinin kürtajını yapmak için anne ve babasının yazılı izni alınır. Ayrıca bu durum adli vaka olup resmi kurumlara bildirilmelidir.

Kürtaj sonrası ilaç kullanmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Kürtaj öncesinde mevcut hastalıklarınız nedeni ile kullandığınız ilaçlarınız varsa bunlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Özellikle kan sulandırıcı ilaç alan hastalarda kürtaj öncesi ilaç kullanımı mutlaka bilinmelidir. Bu durumda işlem sırasında olası kanama problemlerine karşı önlem alınır. 

Kürtaj sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası hastanede kalmak gerekmez. 30 dakika ile 1 saatlik takip sonrası hasta evine gönderilir. Kürtaj sırasında rahim delinmesi, batın içi kanama ya da durmayan vajinal kanama gibi durumlarda hastanede kalmak gerekebilir. Kürtaj sonrası pelvik apse, hematom gibi kopmlikasyonların gelişmesi de hastanede kalmayı gerektirebilir. 

Kürtajdan sonra ne zaman banyo yapabilirim?

Kürtajdan sonra aynı gün içinde banyo yapılabilir. Banyonun ayaktan duş şeklinde yapılması önerilir. Küveti doldurup içinde banyo yapmak sakıncalı olabilir. Kürtaj sonrası oturarak banyo yapmak vajina içine su girmesine neden olabilir. Erken dönemde kürtaj sonrası doku iyileşmesi tam olmadığı için rahim içine giren kirli su rahim zarı enfeksiyonu gelişmesine yol açabilir. O nedenle kürtaj sonrası erken dönemde vajinanın su ile temasına dikkat etmek önemlidir. Banyo sonrası genital bölgenin iyi kurulanması ve nemli bırakılmamasına da özen gösterilmelidir. Tüm bunlar kürtaj sonrası olası enfeksiyon komplikasyonlarının önüne geçecektir. 

Kürtaj sonrası ne zaman denize ve havuza girebilirim?

Kürtajdan 15 gün sonra denize ve havuza girilebilir. Daha erken dönemde denize ya da havuza girilmesi enfeksiyon riskini artıracaktır. Ayrıca iyileşme sürecini de etkileyebilir. Deniz ve havuz kullanımında dikkatli olunmalıdır. ilk 2 hafta deniz ve havuza girmemek vajinal enfeksiyon gelişimini önlemek açısından oldukça önemlidir. Vajina ve rahim içine havuz ve deniz suyunun girmesi hem dışardan gelen bakteriler ile hem de vajinal floranın bozulması ile enfeksiyon gelişimine yol açar. Bir diğer önemli konuda deniz ve havuz kulllanımı durumunda sonrasında genital bölgenin kuru tulmasıdır. Genital bölgenin nemli kalması enfeksiyon gelişimine zemin hazırlar. 

Kürtaj sonrası kontrol ne zamandır?

Kürtajdan sonra 1 hafta 10 gün içinde hasta kontrole çağırılır. Kürtaj sonrası yapılan kontrolde gebeliğin sonlandığı teyit edilir. Ayrıca kanama, enfeksiyon yada başka bir istenmeyen durum varsa nedeni belirlenip tedavi edilir. Kürtaj sonrası mümkün olduğunca kürtajı yapan doktorunuza kontrolünüzü yaptırınız. Farklı kliniklere kontrol yaptırmak kafa karışıklıklarına neden olabilir. 

Kürtajdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Kürtajdan 20 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Daha erken dönemde ilişkiye girmek enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca kürtaj sonrası iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.

Kürtajdan sonra gebelik olur mu?

Kürtaj sonrası gebe kalmak mümkündür. Kürtajdan sonraki ay kişi adet görmeden bile yumurtlama olup hamile kalınabilir. O nedenle gebelik düşünmeyen bayanların bu açıdan temkinli olması gerekir.

Kürtajdan sonra ne zaman spiral takılır?

Kürtajdan sonra spiral takılması için en uygun zaman bir sonraki adet zamanıdır. Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. O nedenle kürtaj sonrası gebe kalmak olasıdır. Sık kürtaj yaptırmak rahim içi dokuda yapışıklıklara neden olur. Belli bir süre sonra bu yapışıklıklar o kadar artar ki zar tamamen birbirine yapışır. Bu da kişinin adetten kesilmesine yol açar. Gebe kalmak güçleşir.

Kürtajdan sonra ne zaman doğum kontrol hapı başlayabilirim?

Kürtaj sonrası gebelikten korunmak için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Kürtajdan sonra doğum kontrol hapı adetin 2’inci ya da 3’üncü günü başlanmalıdır.

Kürtajdan sonra nasıl korunmalıyım?

Kürtajdan sonra spiral ve doğum kontrol hapını başlamak için adeti beklemek gerektiğinden bu dönemde prezervatifle korunabilirsiniz.

Kürtaj sonrası tekrar hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim?

Aslında kürtaj sonrası hamilelik için belirli bir bekleme süresi yoktur. Hasta buna hazır olduğunda hamilelik olacaktır. Ancak faza sayıda kürtaj olan kişilerde rahim içi ya da tüp girişlerindeki yapışıklıklara bağlı gebe kalamama sorunu yaşanabilir. 

Kürtaj sonrası ne zaman çalışabilirim?

Kürtaj sonrası bir iki saat dinlendikten sonra normal hayatınıza dönebilir hatta çalışabilirsiniz. Ancak kürtaj sırasında rahim delinmesi, fazla kanama ya da istenmeyen bir durum gelişti ise doktorunuzun önerdiği süre istirahat etmeniz uygun olacaktır. 

Kürtaj sonrası çocuğum olur mu?

Kürtaja bağlı kısırlık olmaz. İlk kürtajdan sonra da kısırlık olmaz. Kürtaj doğrudan bir kısırlık nedeni değildir. Ancak çok sayıda kürtaj yaptırmak, sık geçirilen rahim içi enfeksiyonlar rahim içi zarda ve tüplerde yapışıklık yaratarak dolaylı olarak kısırlığa neden olabilir. 

Kürtajdan sonra rahim ve tüplerde yapışıklık olur mu?

Kürtaj steril şartlarda, deneyimli bir doktor tarafından yapılmışsa rahimde ve tüplerde yapışıklık çoğunlukla olmaz. Kürtaja bağlı yapışıklıklar genellikle çok sayıda kürtaj olunması, rahim içi zarta tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonların olması durumunda oluşabilmektedir. 

Kürtajda rahim delinmesi olur mu?

Vakumla kürtaj da delinme olasılığı oldukça azdır. Eskiden kürtaj metal kaşık benzeri küretler kullanılarak yapılmakta idi. Bu nedenle günümüzde kürtaj sonrası bu istenmeyen durum oldukça nadir görülmektedir. Kürtaj sonrası rahim delinmesi şüphesi varsa doktorunuz ultrason kontrolünde batın içi kanama olup olmadığına bakacaktır. Kanamanın eşlik etmediği küçük rahim delinmelerine cerrahi müdahele gerekmeyebilirken batın içi kanamanın eşlik ettiği rahim delinmelerinde cerrahi onarım gerekebilir. Tüm bu işlemlere doktorun muayene ve kontrolleri sonucunda karar verilecektir. 

Kürtajdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalı mı?

Kürtaj olan bayanın kan grubu negatif, eşinin kan grubu pozitif ise kan uyuşmazlığı olabilir. Sonraki gebeliğinde kan uyuşmazlığı olmaması için kürtajdan sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır.

Düşükten sonra kürtaj yapılır mı?

Düşükten sonra önce ultrasonla rahim içi kontrol edilir. Eğer içeride parça kaldıysa kürtajla temizlenir. Tam düşük olduysa kürtaj yapılmayabilir.

Kürtaj gebe kalmayı engeller mi?

Tecrübeli bir doktor tarafından steril şartlar altında yapılan bir kürtaj sonrası hamile kalmak sorun olmaz. Ancak çok sayıda kürtaj olan bayanlarda rahim içi ya da tüp girişlerindeki yapışıklıklara bağlı gebelik oluşamayabilir. O nedenle sık kürtaj olmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı ve doğum kontrol yöntemlerinin kullanımına özen gösterilmelidir. 

Kürtaj kaç kez olunabilir?

Kürtaj sayısı hakkında bir kısıtlama yoktur. Fakat kürtaj cerrahi bir müdahaledir. Asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Kürtajı bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanmamak gerekir. Fazla sayıda kürtaj olan kişilerde rahim içi dokuda yapışıklıklar oluşur. Bu da ilerde infertilite sorununa neden olabilir. 

Kürtaj için en uygun hafta nedir?

Kürtaj için en uygun hafta 5-6’ıncı gebelik haftalarıdır. 5’inci haftadan daha erken yapıldığında içeride parça kalabilir. Dış gebelik atlanabilir. Erken haftalarda yapılan kürtajlarda işlem sonrası yoğun kanama olabilir.

Tecrübeli bir doktor erken gebeliklerde kürtaj yapmak yerine bir hafta beklemeyi tercih eder. Kürtaj için gebelik haftası hesaplanırken kanamanın ilk günü temel alınarak hesaplama yapılır. Bu şekilde hesaplama genellikle ilişki tarihine göre yapılan hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. 8 ve 9’uncu gebelik haftalarında kürtaj yapıldığında riskler açısından oldukça dikkatli olmak gerekir.

Kürtaj düşük hapı ya da düşük iğnesi ile olur mu?

Hiçbir zaman doktor kontrolü olmadan ilaçla kürtaj mümkün değildir. Zaten ülkemizde eczanelerde bu tür ilaçların satışı yasaklanmıştır. Düşük hapı ya da düşük iğnesinin hasta tarafından doktor kontrolü olmadan kullanımı ciddi riskler oluşturur.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görürüm?

Kürtaj olan bayanlarda yaşanan yoğun strese bağlı ilk zamanlarda adet görememe ya da adet düzensizliği görülebilir. Kürtajdan sonra eski adet düzeni kaybolur. Kürtajdan 20-40 gün sonra adet görülebilir. Eğer kürtaj sonrası belirtilen bu süreler içinde adet görülmemiş ise doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olur mu?

Kürtaj işleminden sonra adet düzensizliği genellikle görülmez. Ancak yaşanan yoğun strese bağlı adet düzensizliği olabilir. Hastanın önceden adet düzensizliği varsa kürtaj sonrası da devam edebilir.

Antalya'da kürtajı nerede olabilirim?

Kürtaj Antalya’da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hastane ve kliniklerde olunabilir. Kürtaj yapan doktorun tecrübesi, kürtaj yapılan ortamın temiz ve kullanılan aletlerin steril olması önemlidir.

Fazla sayıda kürtaj olmak riskli midir?

Fazla sayıda kürtaj olmak normal bir durum değildir. Kürtajın minimalde olsa riskleri vardır. Bu riskler kürtaj sayısı attıkça artar. Fakat işlemin deneyimli bir doktor tarafından yapılması oluşabilecek riskleri oldukça azaltır. Fazla sayıda kürtaj olan birinde rahim içi yapışıklıkların gelişmesi, enfeksiyon, kanama ve perforasyon gibi komplikasyonların görülme sıklığı artar. 

Kürtaj kızlık zarı bozulmadan yapılır mı?

Kürtaj sırasında kızlık zarının bozulmaması için kızlık zarının yapısı önem arz eder. Eğer ortasındaki delik geniş ise ince aletlerle dikkatli davranarak kızlık zarını bozmadan kürtaj yapılabilir. Fakat hastaya kürtaj yaparken hiç bir zaman kızlık zarının bozulmayacağının garantisi verilemez.

Kürtaj ve tüplerin bağlanması

Tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu) doğum kontrol yöntemleri içinde en etkili olanıdır. Ancak geri dönüşü olan bir yöntem değildir. Tüplerin açılması ameliyatında başarı oranı çok düşüktür. Bu yüzden gelecekte çocuk sahibi olmak isteniyorsa tüp ligasyonu yapılmaz. Tüp ligasyonu sonrası binde bir oranında nadiren gebelik olabilir. Tüp ligasyonu sonrası gebelik istenirse tüp bebek tedavisi uygulamak gerekir. Kürtaj sonrası artık gebe kalmak istemeyen bayanlara kapalı yöntemle tüp ligasyonu yapmak mümkündür.

Kürtaj ve dış gebelik

Dış gebelik en sık tüplerde olur. Tüpler dışında yumurtalıklar, rahim ağzı ve batın içi yerleşim görülebilir. Dış gebeliğin bu nedenle kürtaj ile sonlandırılması mümkün değildir. Dış gebelik tedavisi özel ilaç ya da cerrahi operasyon gerektirir. Bazen dış gebeliği anlamak için endometrial biyopsi almak gerekebilir. Dış gebelikte rahim içinde ultrasonda yalancı gebelik kesesi görülebilir. Ancak kese içinde fetal yapı bulunmaz.

Erken hafta kürtajın sakıncası nedir?

En uygun kürtaj haftası 5 -6'ıncı haftalar civarıdır. Kürtaj yapılabilmesi için rahim içinde gebelik kesesi, fetal yapı ve ekleri görülmelidir. Kürtajın bu haftalardan önce yapılmasının bazı sakıncaları bulunmaktadır. Daha erken haftalarda gebelik kesesi her zaman görülemeyebilir. Gebelik kesesini görmeden kürtaj yapılması doğru değildir. Bu durum olası bir dış gebeliğin fark edilmemesine yol açabilir. Dış gebelik hayati tehlike yaratabilen bir durumdur.

Kürtajın erken haftalarda yapılmasının bir diğer sakıncası gebelik sonlandırılamayabilir. Çünkü hücresel boyuttaki bir gebelik kürtaj ile sonlanmayabilir.

Erken kürtaj haftalarında rahim ağzı çok kapalı olduğundan bu dönemde kürtaj yapılması rahim içine girmede zorluk ve rahimde delinme riski yaratabilir.

Erken gebelik haftasında yapılan kürtajın bir diğer riski ise fazla miktarda kanamadır.

Gebeliklerin bir kısmı kanda B-hCG değeri pozitif olsa da biyokimyasal gebelik denilen bir şekilde gelişir ve kendiliğinden sonlanır. Bu durumda kan B-hCG değeri giderek düşer. gebelik kendiliğinden sonlanır. Kürtaj yapmaya gerek duyulmaz.

Kanda B-hCG değeri pozitif ancak ultrasonda rahim içi gebelik kesesi görünmüyorsa mutlaka B-hCG değeri takip edilerek artış olup olmadığına bakılmalıdır. Olası bir dış gebelik dışlanmalıdır. B-hCG takibi 48 saat ara ile yapılır. B-hCG artışı oluyorsa rahim içi gebelik kesesi ve fetal yapılar gözlenerek güvenli bir şekilde gebelik gelişimi takip edilir.

Kürtaj 8-10 haftalık gebeliklere yapılıyorsa işlem daha uzun sürer ve kürtaj riskleri artar. Bu hafta gebeliklerde kürtaj komplikasyonlarını azaltmak amacı ile doktor kürtaj öncesi ilaç uygulaması yapabilir.

Kürtaj Antalya içi ve il dışından gelen hastalarımıza aynı gün yapılarak taburcu edilmektedir. Antalya kürtaj fiyatları ve işlem detayları için lütfen bizi arayınız.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • Z
  Zey***15.01.2020

  Önce likle merhaba funda hanım ben 7 hafta lık hamile yim kürtaj olmak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Sabit hattımızdan (tel: 0 242 322 9773) bize ulaşınız.

 • M
  Mur***07.01.2020

  Merhabalar Funda hanım kolay gelsin bir sorum olacaktı ayın ikisinde nişanlacagım kişiyle korumalı olarak ilişkiye girdik boşaldığımda kondomun yırtıldıgını gördüm ve hepsi içine gitti 12 saat sonra ertesi gün hapı aldık zaten adet günlerinede yaklaşmıştı o gün akşam adet oldu adeti bitti ve kahverengi bir akıntı geldiğini söyledi yoldada gözleri kararmış başı dönmüş midesi bulanmış hamilemi diye şüpheye düştük hamilelik testi aldı yaptı ve bir çizgi çıktı ikinciside soluk çıkmış acaba hamile olma şansı nedir 1 hafttada belli edermi ve ertesi gün hapı işe yaramamışmıdır eğer öyle bişey varsa kürtaj yaptırmak zorundayız ne kadar sürer kürtaj ve eger öyle bişey varsa fiyat bilgisi alabilirmiyiz kusura bakmayın uzun yazdım biraz teşekkür ediyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • N
  Nih***18.12.2019

  3 aylık adet geçikmesi yaşıyorum. Hamilelik şüphesi var fakat hiç bir belirtisi görünmüyor sebep ne olabilir hamilelik varsa kürtaj yapabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Detaylı bilgi ve randevu için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • T
  Tub***03.10.2019

  Kürtaj hakkında fiat talep edebilirmiyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınz.

 • G
  Gam***27.08.2019

  Merhaba 1 aylık hamileyim kürtaj işleminizin ücretini öğrenmek istiyorum şehirdışındayım 10 günden sonraki randevularınızın durumuna göre randevu almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi ve dilerseniz randevu için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • I
  Inc***14.08.2019

  Reglim düzenliydi ama bu ay 11gün gecikti yeni döngüye girildi acil lerde kan testi yapılıyomu ve bana aksi olursa kürtaj fiyatı nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Gebelik testi yapabiliyoruz. Kütaj fiyatı için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hatımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Emi***10.08.2019

  Funda hanım ben 25 yaşındayım erkek arkadaşımla 6 yıldır beraberim ve bu ay reglim gecikti test yaptırdım pozitif.bugün hemen size gelmek istiyorum. Ama bunun gizli kalmasını istiyorum. Ailem duymamalı yada başka hastanede ortaya çıkar mı? Lütfen bana yardımcı olun. Muayene ücretiniz ve kürtaj fiyatınız nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve işlem hakkında detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınz. Size detaylı bilgi verecegiz.

 • B
  Bes***08.08.2019

  Merhabalar. 2 hafta önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim ve reglim gecikti henüz test yapmadım ama pozitif çıkarsa kürtaj düşünüyorum. Fiyat bilgisi alabilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • B
  Ban***24.07.2019

  Kürtaj

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kürtaj hakkında detaylı bilgi ve dilerseniz randevu için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • R
  Rıd***25.05.2019

  6 haftalık gebeliğin sonlandırılması için ne kadar fiyat alırsınız acaba

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kürtaj fiyatları için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621