Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Labioplasti Antalya

Labioplasti ameliyatları Antalya’da farklı tekniklerle uygulanabilen iç dudak küçültme ve düzeltme operasyonlarıdır. Uygulanan cerrahi yönteme göre işlem süresi değişebilmektedir.
Labioplasti Antalya

Labioplasti

Labioplasti Antalya ilinde farklı tekniklerle uygulanabilen iç dudak küçültme ve düzeltme operasyonlarıdır.

İç dudaklar bazı bayanlarda büyük, sarkık, düzensiz ya da asimetrik olabilir. Bazen de iç dudakların birinde saplı doku parçası olabilir. Labioplasti ameliyatı tüm bu sorunları düzeltmeye yönelik uygulanmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Antalya

Labioplasti ameliyatı Antalya ilinde jinekolog doktorlar tarafınca yapılabilmektedir. Uygulanan cerrahi yönteme göre işlem süresi değişebilmektedir.

İç dudaklarda yaşlanma ile birlikte sarkma, büyüme ya da düzensizlik görülebilir. Bazen de doğuştan bulunan iç dudak estetik problemleri olabilir. Labioplasti ameliyatı ile iç dudaklar küçültülüp kenar düzgünlüğü sağlanarak genital yapı estetik bir görünüme kavuşturulur. Labioplasti ameliyatı sadece estetik bir cerrahi olmayıp kişinin iç dudak sarkmasından kaynaklanan sorunlarının da düzelmesini sağlar.

Labioplasti Fiyatları 2020

Antalya labioplasti fiyatları 2020 için belirleyici bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Doktor seçimi,
 • Kullanılan anestezi türü (lokal ya da genel),
 • Hastane seçimi,

Labioplasti Nedir?

Labioplasti kadın genital bölgesinde vajina girişini iki yandan saran iç dudakların genital estetik ve düzeltici operasyonlarıdır. Ameliyatın şekli ve boyutu iç dudaktaki sarkma, büyüme ya da bozulmanın derecesine göre değişir. Her hastada uygulanacak cerrahi yöntem ve teknik farklılık gösterebilmektedir. Doktorun yapacağı genel bir değerlendirme ve jinekolojik muayene ile ameliyatın nasıl uygulanacağına karar verilir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatında kullanılan başlıca iki teknik bulunmaktadır. Ancak her doktor kendi cerrahi tecrübe ve deneyimleri doğrultusunda farklı yöntemler de uygulayabilir.

Antalya labioplasti ameliyatında uygulanan temel iki yöntem kenar düzeltme ve kama çıkarma teknikleridir. Kenar düzeltme tekniği daha çok iç dudaklardaki sarkık ve çıkıntılı kısımlara uygulanır. Kama çıkarma yöntemi ise iç dudak büyümesinden doğan boyut artışı orta kısımdan üçgen şeklinde bir doku parçasının alınması ile giderilir. Çıkarılan doku parçası ardında kalan kenar kısımlar uç uca dikilerek anatomik bütünlük sağlanmış olur.

Bazen iç dudak boyut ve şekli norma olmasına rağmen genellikle doğuştan olan saplı bir doku parçası ya da çıkıntısı bulunabilmektedir. Kişiyi rahatsız eden bu parça iç dudaklarda cilde yapıştığı yerden cerrahi olarak ayrılarak çıkartılır.

İç Dudak Büyümesinin Zararları Nelerdir?

İç dudaklar normalde bacaklar kapalı iken karşıdan bakıldığında görülmez. İç dudaklarda sarkma ya da büyüme varsa ayakta duran bir bayanda bacaklar kapalı olsa da dışa doğru uzanır. Bu durum bazı sorunlara yol açar;

 • İç dudakların sarkık ve büyük olması estetik ve fonksiyonel bazı sorunlara neden olur. Sarkık olan dudak yürüme, koşma ya da çeşitli spor aktiviteleri sırasında iç çamaşıra temas edip sürtünerek tahriş olur. Uzun süreli tahriş ciltte kızarıklık, enfeksiyon ya da ülseratif yaralara neden olabilir. Bu da günlük yaşamda sıkıntı ve problemlere yol açar.
 • Genital bölge ter bezleri açısından oldukça zengin bir alandır. Bu bölgedeki küçük tahrişler bile zamanla ağrı ve kızarıklık oluşturup kişiyi rahatsız eder. Günlük yaşamı bile güçleştirebilir.
 • Nemli bir genital bölge mantar enfeksiyonları başta olmak üzere diğer tüm enfeksiyonlar için zemin hazırlar. Cilt bütünlüğünün sürtünme ve tahrişe bağlı bozulması enfeksiyonun daha derin dokulara uzanmasına hatta apse gelişmesine neden olur. Enfeksiyonların en önemli belirtileri ağrı, kızarıklık, şişlik, kötü kokulu akıntı ve ateştir. Apse gelişmesi durumunda drene etmek gerekebilir.
 • İç dudakların normalden büyük olması cinsel yaşamı da olumsuz yönde etkiler. İç dudaklardaki büyüme ve sarkma ilişki sırasında penisin vajinaya girişini zorlaştırıp rahatsızlık hissi verebilir. Bu da ilişki sırasında hem konsantrasyonu bozar hem de özgüveni azaltır.
 • İç dudakların komşuluğunda Bartholin bezleri denen yapılar bulunur. Bu bezlerin görevi ilişki sırasında vajinal kayganlığı sağlamaktır. Bu bezler sağlı ve sollu birer kanalla kızlık zarının hemen önünden vajina girişine açılır. Vajinal bir enfeksiyon bu kanallardan Bartholin bezlerine ulaşarak bartholin bezi apsesi gelişmesine neden olabilir. Büyük ve sarkık iç dudaklar genital enfeksiyonlara zemin hazırlar.
 • İç dudakların büyük ya da sarkık olması genital bölgenin normal anatomik yapısını bozar. Bu da günlük yaşamda tuvalet temizliği sırasında, mayo, tayt ve benzeri dar kıyafetlerin giyilmesinde, spor aktiviteleri sırasında hatta bazen de yürürken sürtünme nedeniyle kızarıklık, tahriş ve ağrıya yol açar. İç dudak sarkması tedavi edilmediği zaman kronik cilt sorunları, enfeksiyon ve apse gibi ciddi sorunlara yol açar. Durum hem estetik hem de sağlık açısından sorun yaratır.
 • İç dudaklarda doğuştan saplı doku parçası bulunabilir. Bu da aynı sarkma ve büyüme benzeri sorunlara yol açar. İç çamaşırı giyerken takılma, ağrı ve zorlanmaya neden olabilir. Mayo ve benzeri kıyafetler giyilemeyebilir. Bu da aynı şekilde cerrahi olarak çıkartılabilir.

Labioplasti Ameliyatı ve Cinsel Yaşam

İyi bir cinsel yaşamın anahtarlarından biri de genital bölgenin estetik açıdan güzel olmasıdır. Genital bölgeyi etkileyen her türlü anormal görünüm cinsel yaşama da yansıyacaktır. Dış dudakların sönük olması, iç dudaklarda sarkma ve büyüme, cilde uzanan polip tarzı lezyonlar, kitoris başının normalden büyük olması ve vajinal genişleme cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Bu durulardan bir kısmı cinsel yaşamı etkilemekle kalmaz günlük hayatta da tahriş, enfeksiyon ve ağrı gibi sıkıntılara yol açarak yaşamı olumsuz yönde etkiler.

Labioplasti ve benzeri genital estetik operasyonlar hem fonksiyonel düzelme sağlamakta hem de estetik kaygıları ortadan kaldırarak özgüveni artırmaktadır. Cinsel yaşamda kişinin kendine olan özgüveni oldukça önemlidir. Özgüvende azalma cinsel performans ve isteği olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle sarkmış, büyümüş ya da düzensiz kenarlı iç dudakların küçük ve düzgün hatlara sahip bir görünüme kavuşması cinsel yaşam için memnuniyet verici sonuçlar yaratır.

Labioplasti ameliyatı süresi ne kadar?

Labioplasti ameliyatı öncesinde hasta doktor tarafından değerlendirilir. Uygulanacak olan anestezi şekli belirlenir. Yapılacak olan ameliyatın yöntem ve tekniği belirlenir. Hastanın ameliyat için hazırlanmasından sonra operasyon yaklaşık 30-45 dakika sürer. Bu süre yapılan cerrahi işlemin boyutuna göre kısalıp uzayabilir.

Labioplasti ameliyatı genel anestezi ile yapıldıysa hasta uyandırılır. Tüm bu hazırlık, ameliyat ve uyandırma aşamaları toplam süresi birkaç saati bulur. Hasta daha sonra gözlem altında tutulur. Genel anestezi alan hastalar o günü hastanede geçirmektedir. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi ile yapıldıysa aynı gün taburculuk mümkündür.

Hastalar taburcu edilmeden önce gerekli kontrolleri yapılarak kanama, hematom, enfeksiyon, dikiş atması ya da başka bir sorun olmadığı teyit edilir. Hastaya gerekli pansuman önerileri ve varsa ilaç reçetesi verilerek taburcu edilir. Labioplasti ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından sonraki günlerde hastalarımız dikiş aldırma sorunu yaşamaz.

Labioplasti Ameliyatı Riskleri

Labioplasti cerrahi bir operasyondur. Her ameliyatın olduğu gibi labioplasti ameliyatının da sık görülmeyen bazı cerrahi riskleri bulunmaktadır. Bunar;

 • Ameliyat sonrası sızıntı tarzında kanama,
 • Doku içi kan birikmesi (hematom),
 • Anesteziye bağlı yan etkiler,
 • Enfeksiyon ve apse gelişimi,

Tüm bu komplikasyon ve riskler doktorun cerrahi tecrübesi, işlemin steril şartlarda yapılması ve hastanın ameliyat sonrası doktor önerilerine uyması ile oldukça nadir görülmektedir. Ancak her şeye rağmen hastanın doku yapısına bağlı küçük lekelenme tarzı kanamalar görülebilmektedir. Ameliyat sonrası gelişebilecek her türlü komplikasyon ve sorunlar doktor kontrolü altında olduğunuz sürece kısa sürede tedavi edilebilir. O yüzden labioplasti ameliyatı büyük cerrahi bir operasyon olmayıp işlem sonrası memnuniyet verici sonuçlar alınmaktadır.

Laboplasti sonrası nelere dikkat edilmeli?

Labioplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Ameliyatın başarısı kadar ameliyat sonrası bakım ve önerilere uygulması da sağlıklı bir iyileşme süreci sağlanması açısından oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken temel unsurlar şunlardır;

Genital bölge temizliği: Önden arkaya ılık su ile yapılmalıdır. Temizlik sonrası kurulanmalı ve nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Dikiş yerlerinin kuru tutulması olası bir enfeksiyon gelişimini önleyecektir.

Ayaktan duş: Labioplasti ameliyatı sonrası ilk banyo 24 saat sonra ayaktan duş şeklinde olmalıdır. Sonraki 7-10 gün bu şekilde banyo yapmak daha doğrudur. İlk banyoyu bu şekilde almak vajina içine su girmesini önleyecektir. Vajina içine su girmesi enfeksiyon açısından risk yaratır.

Doktorun verdiği ilaçlar: Labioplasti ameliyatı sonrası doktorunuzun verdiği ağrı kesici, antibiyotik ya da diğer ilaçları zamanın da kullanınız. Varsa özel pansuman önerilen şekilde uygulayınız.

Spor faliyetleri: Labiopalsti ameliyatı sonrası dikişlerin açılmaması ve iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için birkaç hafta sportif faliyetlerden kaçınmak uygun olacaktır. Özellikle jimnastik, futbol, plates, tekvando, voleybol ve benzeri aktiviteler ilk birkaç hafta yapılmamalıdır.

İş yaşamı: Labioplasti ameliyatı sonrası ertesi gün çalışabilirsiniz. Ancak bacak ve genital bölgeyi ilgilendiren aktivitelerden uzun süre yürüme, koşma gibi kaçınılmalıdır. İlk birkaç hafta iş yaşamında ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Cinsel ilişki: Ameliyat sonrası 1,5-2 ay cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu süre içinde doku iyileşmesi gerçekleştiğinden cinsel ilişkide bulunulmaması dikişler ve enfeksiyon açısından önem arz eder.

Dikiş aldırma: Labioplasti ameliyatında kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır. O nedenle dikiş aldırmaya gerek yoktur.

Kıyafet ve giyim: Labioplasti ameliyatı sonrası genital bölgenin nemli kalmasını önlemek için pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmelidir. Dar kot, tayt ve benzeri dar kıyafetlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Labioplasti ameliyatı sonrası dikiş yerlerinde kızarıklık, akıntı, şişlik olması yumuşak doku enfeksiyonunun habercisi olabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse apse gelişebilir. Apse gelişmeden oluşabilecek enfeksiyonların tedavi edilmesi gerekir. Apse gelişirse içeriği boşaltılıp antibiyotik tedavisi verilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Labiopasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık 4-6 haftada tamamlanır. İlk günlerde iç dudaklardaki ödem birkaç günde azalarak kaybolur. Dikişler ilk 2-3 haftada erir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde dikiş yerlerinde kaşıntı olabilir. Dikiş yerlerinden lekelenme tarzı küçük kanamalar olağandır. Daha fazla kanama ya da şişlik olması durumunda müdahale gerekebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası his kaybı yaşanır mı?

Labioplasti ameliyatı sonrası hastalarımızdan his kaybı yaşandığına dair bir geri bildirim almadık. Bu ameliyat sonrası cinsel yaşam daha sağlıklı olmakta ve orgazm olmada sorun yaşanmamaktadır. Kişinin özgüveninin yerine gelmesi cinsel yaşamı olumlu yönde etkilemektedir.

Labioplasti öncesi yaşanan cinsel ilişkide zorlanma gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. İç dudakların büyük olması terleme ve nemli bir genital bölgeye neden olur. Bu da ter kokusu gibi sorunlara yol açar. Labioplasti ile bu problem giderilebilmektedir.

Labioplasti Ameliyatında Ağrı Olur mu?

Labioplasti ameliyatı lokal ya da genel anestezi ile yapılabilen bir ameliyattır. O nedenle işlem sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Ameliyat sonrası olası ağrılar için doktorunuz size uygun ağrı kesci ilaçları reçete edecektir. Ameliyat sonrası daaynılmaz ağrı ve eşlik eden başka şikayetlerin olması durumunda mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Doku içi kan birikimi, dikiş atması ya da enfeksiyon gelişimi operasyon sonrası ciddi ağrı nedenlerindendir.

Labioplasti Sonrası Kanama Olur Mu?

Labioplasti ameliyatı sonrası önerilere uyulduğu taktirde kanama beklenmez. Ancak dikişlerde açılma olması durmunda kanama olasılığı vardır. Bu durumda doktor kontrolü gerekir. Labioplasti ameliyatı sonrası lekelenme tarzında küçük kanamalar görülebilir. Bu kanamalar zamanla azalıp kaybolur.

Labioplasti Sonrası Şişlik Olur mu?

Labioplasti ameliyatı sonrası erken dönemde geçirilen cerrahi operasyona bağlı gelişen ödem nedeni ile hafif bir şişlik olur. Ancak şişliğin fazla olması, zamanla artması ya da ciltte kızarıklık ve akıntı gibi başka bulguların da eşlik etmesi durumunda doktorunuz tarafından kontrol edilmesi uygun olacaktır.

Labioplasti Sonrası Ağrı Olur mu?

Labioplasti ameliyatı sonrası hafif sızlama tarzında ağrılar olabilir. Ancak dayanılmaz ve uzun süren ağrılar kanamaya da enfeksiyon belirtisi olabileceğinden doktor kontrolü uygun olacaktır.

Labioplasti ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Labioplasti ameliyatları 18 yaş üzeri bayanlara uygulanabilir. Belli bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Labioplasti ameliyatı sonrası tekrar sarkma olur mu?

Bu ameliyat sonrası iç dudaklarda genellikle tekrar sarkma ya da büyüme beklenmez. Hasta memnuniyet oranları oldukça yüksektir.

Labioplasti ameliyatı zararlı mı?

Labioplasti ameliyatı zararlı bir operasyon değildir. Her cerrahi operasyonda görülebilecek, ağrı, şişlik, kanama, enfeksiyon, dikişlerde açılma gibi riskleri içerir. Labioplasti ameliyatı iç dudakların sarkması ve büyümesinden kaynaklanan şikayetlerin giderilmesini sağlar. Cinsel yaşamı olumlu yönde etkiler. Kişinin genital estetik açısından özgüvenini artırır.

Labioplasti ameliyatı kızlık zarını bozar mı?

Kızlık zarı vajina girişinin iç kısmında bulunur. O nedenle labioplasti ameiyatı sırasında bozulmaz. İç dudak estetiği operasyonlarının anatomik olarak vajina ile ilgisi bulunmaz.

Labioplasti ameliyatı sonrası kaşıntı olur mu?

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde dikişlerin erimesine bağlı hafif kaşıntı olabilir. Ancak uzun süre devam eden şiddetli kaşıntı alerji belirtisi olabileceği için doktor kontrolü gerektirir. Ayrıca kaşıntıya eşlik eden kızarıklık ve şişlik olması durumunda doktorunuza bilgi veriniz.

Labioplasti ameliyatı sonrası ciltte morarma olur mu?

Labioplasti ameliyatı sonrası morarma cilt altı yumuşak dokuda kan birikimi nedeni ile olur. Beraberinde genellikle şişlikte görülür. Bu durum doktor kontrolü gerektirir.

Labiopalsti ameliyatı sonrası ödem olur mu?

Labioplasti ameliyatı sonrası az miktarda ödem beklenen bir durumdur. Ödem genellikle 10 gün içinde azalır. 2-3 ay içinde ise kaybolur. Ancak fazla miktarda ya da geçmeyen ödem ile birlikte şişlik, kızarıklık, ağrı, akıntı, aşırı kaşıntı olası başka durumları akla getirir. Bu belirtilerin gelişmesi halinde doktorunuza bilgi vermeniz uygun olacaktır.

İlgili Konular;

Genital Estetik Ameliyatları

Vajina Daraltma Ameliyatı

 • Z
  Zey***24.12.2019

  Labioplasti ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Ayl***01.12.2019

  Merhaba Ben labioplasti ilgili yaziyorum oncelikle fiyati merak ediyorum. Be tabikide Ben once sonra resimleri gormedim isterim cunku cok kotu goruntuler ve yorumlar gordum daha once tabiki sizinle ilgili degil. Tesekkurler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi ve işlem detayları için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Hac***20.11.2019

  Merhaba Funda hanım ismim hacer 27 yaşındayım 7 ay önce doğum yaptım 3. Doğumu yaptım 2 dogumdan sonra vajinada dikişlerimde açılma oldu 3 dogumdan sonra toparlandı ama yinede görüntü olarak rahatsız edici özel yaşantıda da rahatsız edici olduğunu düşünüyorum bu toparlama ameliyatı olmak istiyorum şuan hastane ve doktor araştırması yapıyorum bu konuda yardımcı olur musunuz fiyatlarınız nasıl bilgi verirseniz memnun olurum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bel***12.10.2019

  Labioplasti fiyatını öğrenebilirmiyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi ve ameliyat hakkında detay için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • A
  Ahs***06.09.2019

  Merhaba labioplasti amaliyatı ücreti konusunda beni bilgilendirir misiniz ilk muayene için ne kadar ücret alıyorsunuz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Labioplasti ameliyat hakkında detaylı bilgi ve fiyat için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız. Size operasyon hakkında bilgi vereceğiz.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621