Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Lazerle Genital Beyazlatma Antalya

Lazer genital beyazlatma öncesi cinsel bölge cildinde koyulaşan ve kararan alanlar belirlenir. Ciltteki kararmanın derecesine göre kişiye özgü lazer ayarları yapılır.

Lazerle Genital Beyazlatma Nedir?

Kadınların genital bölge ve koltuk altlarında renk koyulaşması, siyahlaşma, kararma gibi sorunlar görülebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte lazerle genital beyazlatma ve renk açma tedavileri koyulaşmış ve kararmış genital bölgeyede beyazlama sağlayabilmektedir. Prosedür ‘‘Laser Genital Lightening’’ olarak bilinir.

Lazerle Genital Beyazlatma Antalya

Genital bölgeye kremler ile kimyasal peeling ve cilt soyma tedavileri yapılabilse de lazerle genital beyazlatma daha etkili ve kalıcı bir yöntem sunar.

Lazerle genital beyazlatma dış dudaklar, kasık ve makat bölgesine uygulanabilmektedir. Bu bölgeler kadında cilt kararmasının en çok görüldüğü alanlardır.

Lazerle Genital Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Anüs çevresindeki bölge, dış dudaklar, kasıklar ve uyluk içlerini içeren genital bölgemizin derisi çoğu kadında cildimizin geri kalanından daha koyu renklidir. Bu kısımlarda daha fazla melanin pigmenti üretilir.

Melanin cilde koyu rengini veren maddedir. Bir miktar koyulaşma aslında normal bir durumdur. Hormonların bu bölgede yoğunlaşması ve uyluklar arasındaki sürtünme, genital bölgenin artan pigmentasyonuna ve kararmasına katkıda bulunur.

Lazer genital beyazlatma öncesi cinsel bölge cildinde koyulaşan ve kararan alanlar belirlenir. Ciltteki kararmanın derecesine göre kişiye özgü lazer ayarları yapılır. Lazer genital beyazlatma öncesi cilt lokal anestezi ​​ile uyuşturulur. Bunu takiben, lazer genital beyazlatma istenen tüm bölgeye uygulanır.

Genital beyazlatma için Antalya’da iki çeşit lazer kullanılır;

  • Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer,
  • Erbium yag (ErYag) lazer.

Lazerle genital beyazlatma ile epidermisteki melanin pigmentleri soyularak cilt renğinde açılma sağlanır. Lazer uygulama süresi genelde 15-20 dakika kadardır. Lazer uygulaması yapıldıktan sonra etkinliğinin ortaya çıkması 4-6 haftayı bulur. Genellikle 3 hafta aralıklarla birden fazla seans uygulaması yapılır.

İşlem öncesi genital alana uygulanan anestezik madde içeren kremler ve daha sonrasında yapılan lokal enjeksiyonlar sayesinde işlem sırasında hissedilen ağrı belirgin azalır. Ancak ağrı eşiği düşük ve ağrıya çok fazla duyarlı olan kişilerde, işlem sırasında sedasyon anestezisi (hafif uyku verici anestezi) ile rahatlatma da sağlanabilir.

Fraksiyone karbondioksit lazer uygulamasında renk açma için kullanılan lazer ışını cildin daha alt katmanlarına iner, bu nedenle lazerin genital beyazlatma üzerine etkinliği ve kalıcılığı krem ve ilaçlara göre daha fazladır.

İşlem sonrası fazla ödem, kızarıklık, yanık, cilt altı su toplanması gibi problemler yoksa bir hafta sonra ilişkiye girilebilir.

Lazerle Genital Beyazlatma Kaç Seanstır?

Lazerle genital beyazlatma işleminde genellikle 4-6 seans yeterli olur. Kişinin cilt yapısı ve kararmanın derecesine göre bazen daha fazla seans uygulaması gerekebilir. Her seans arasında en az 3 hafta kadar bir süre olması istenir. Bu süre cildin en üst katmanının kendini yenilemesi için gereken zaman aralığıdır.

Genital Kararma Neden Olur?

Genital bölge kararmasının en büyük nedeni dokudaki kadınlık hormonu fazlalığıdır. Kadınlık hormonu ciltte renk koyulaşmasına neden olan melanosit hücrelerini uyararak, güneş ışığının da etkisi ile genital bölgenin kararmasına neden olur. Ayrıca epilasyon da tüyleri dökerek bu bölge cildinin güneş ışınlarına maruz kalmasını artırır ve genital bölge koyulaşmasının bir diğer nedenini oluşturur.

Genital bölge mayo ile kapalı olsa da güneşin ultraviyole ışınları vajinal bölgeye kısmen geçebilmektedir. Bu bölgenin uzun süre güneşe maruz kalması melanosit hücrelerini aktive ederek koyulaşmaya yol açar. Diğer taraftan hamilelik ve doğum kontrol hapları da kadınlarda östrojen hormonu artışına neden olarak genital koyulaşma ve kararmaya neden olabilir.

Genital kararma yaşla birlikte de artabilir. Böbrek üstü bezlerinde adenom ve hiperplazi, polikistik over hastalığı, bazı hormonal ilaçlar, bu bölgeye sürülen bazı kremler, kullanılan ilaçlar, cerrahi işlemler, ırksal ve genetik yatkınlık genital bölge kararmasının diğer sebeplerindendir.

Genital Kararma Zararlı Mı?

Genital bölge kararmasının fiziksel bir zararı yoktur. Genital beyazlatma operasyonu genellikle estetik kaygılardan dolayı yapılır. Genital kararma bazı kadınlarda normalin fazla üzerindedir. Genital bölge cildinin aşırı koyulaşması dış dudak, kasık ve makat bölgesinin hoş olmayan bir görünümüne yol açar.

Krem ve İlaçlar Genital Beyazlama Sağlar Mı?

Genital beyazlatma kremleri ve ilaçlar cildin epidermis tabakasını soyarak renk açılması sağlar. Bu tür kimyasal ve kremler ile cildin soyulması, eksfoliasyon ve peeling etkisi ile ciltteki ölü hücreleri dökerek geçici bir parlaklık ve renk açılması elde edilebilir. Ancak bu uygulamalar genellikle kalıcı bir genital beyazlama sağlamaz. Diğer taraftan iyi bilinmeyen ilaç ve kimyasalların genital bölge üzerine zararlı etkileri olabilir.

Lazerle Genital Beyazlatma Zararlı Mı?

Tıpta kullanılan lazer ışınının cilde penetrasyonu 1000 mikrometrenin altındadır. Lazer genital beyazlatmanın rahim ağzı, tüpler, yumurtalıklar veya rahme kanıtlanmış bir zararı yoktur.

Cinsel istekte ve hazda azalmaya neden olmaz. Lazerle genital beyazlatma işleminde önemli bir risk yoktur. Ancak lazer ışınının çok yüksek dozlarda uygulanması ciltte kızarıklık ve yanmaya neden olabilir.

Genital Beyazlatma Kimlere Yapılır?

Genital bölge cildinde, kasıklarda ve makatta renk koyulaşma olan, 18 yaşından büyük ve gebe olmayan kadınlara lazerle genital beyazlatma operasyonu uygulanabilir.

Genital Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrası genital alanda kızarma, daha sonrasında da cildin soyulması sırasında geçici kararma olabilir. Alttan çıkan yeni ve canlı cilt dokusundaki renk daha açık olacaktır. Nadiren işlem sonrası hafif düzeyde su toplanması da olabilir. İşlemden sonra doktorunuzun vereceği krem ve ilaçları kullanmanız sizi rahatlatacaktır.

İşlemden hemen sonra işinizin başına dönmenizde de bir sakınca yoktur. Solaryuma girmeniz veya güneşlenmeniz ise önerilmez.

Antalya lazerle genital beyazlatma sonrası ilk birkaç gün kullanmanız için doktorunuz antibiyotikli ve yumuşatıcı kremler reçete edebilir. Yumuşatıcı kremler cildin kurumasını önleyerek nem dengesini korur. Ayrıca enfeksiyonlara karşı bir bariyer görevi de görür.

Lazerle genital beyazlatma Antalya ilinde uygulandıktan yaklaşık 1-2 hafta sonra genital bölge cildinde hafifçe soyulma görülebilir. Bu soyulma ile yüzeydeki koyulaşmış cilt temizlenir.

Genital Renk Açmanın Tercih Edilme Nedenleri

İş ve yaşam tarzı: Mesleğiniz gereği sık mayo kullanan biriyseniz, uyluklarınızı ortaya çıkaran mayolar giymek ve bu alanın fotoğraf çekimleri gibi durumlarda görünmesi kişinin özgüveninde azalmaya neden olabilir. Genital beyazlatma bu açıdan faydalı olacaktır.

Gebelik sonrası genital kararma: Hepimizin bildiği gibi hamilelik sırasında artan hormonal nedenlere bağlı cilt pigmentasyonu daha yoğun hale gelir. Özellikle doğumundan aylarca sonra bile, cinsel bölgedeki pigmentasyon geçmeyebilir.

Antalya Lazerle Genital Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Antalya lazerle genital beyazlatma fiyatı ve alınan ücretler merkezler arası farklılık gösterebilir. Uygulama alanın genişliği, ciltteki kararma derecesi, seans sayısı ve seans süresi ücretlendirmede belirleyicidir. Lazer genital renk açma fiyatları, işlem maliyeti konusunda bilgi için merkezlerle görüşmenizde fayda olacaktır.

SORU SORABİLİRSİNİZ
Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621