Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Vajina Daraltma Antalya

Vajina genişlemesi genellikle iki ve üzeri doğum yapmış bayanlarda görülür. Vajina daraltma ameliyatı, vajinanın genişlediği bu durumlarda uygulanarak vajinanın sıkılaştırılmasını sağlar.
Vajina Daraltma Antalya

Vajina Daraltma

Vajina daraltma (vajinoplasti) ameliyatı vajinanın kişiyi rahatsız edecek düzeyde genişlemesi durumunda uygulanan sıkılaştırıcı bir vajina estetiği operasyonudur.

Vajina daraltma ameliyatı Antalya merkezinde bulunan hastanelerde uygulayabildiğimiz bir genital estetik operasyonudur. Vajina estetiği ameliyatı sık uyguladığımız bir operasyondur. Vajina daraltma ameliyatı halk arasında vajina sıkılaştırma, vajina gençleştirme ya da yenileme şeklinde de bilinir.

Vajina daraltma işlemi genelde lazerle ya da cerrahi olarak yapılır. Size en uygun vajina daraltma yöntemini genişlemedin derecesi ve şikayetlerinize göre doktorunuz belirleyecektir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajina normalde genişleyip esneyebilen bir yapıdır. Boyu yaklaşık 8-10 cm'dir. Vajinanın içinde dairesel ve uzunlamasına yerleşim gösteren kıvrımlar vadır. Bu kıvrımlara ruga denir. Vajina bu kıvrımlı yapı sayesinde hem genişler hemde uzayabilir. Bu kıvrımlı yapı ayrıca cinsel ilişki sırasında haz alınmasına da katkı sağlar.

Vajina her bayanda aynı uzunluk ya da genişlikte değildir. Ayrıca içerdiği kas doku hacmi ve yapısıda kişisel farklılıklar gösterir. Vajina yaşlanma, doğum ve yapısal nedenlerle zamanla genişleyebilir. Genişlemenin derecesine göre cinsel ilişkide haz alamama, ses çıkması, sık enfeksiyon geçirme gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı vajinanın genişlediği bu durumlarda uygulanarak vajinanın sıkılaştırılmasını sağlar. Vajina genişlemesi genellikle iki ve üzeri doğum yapmış bayanlarda görülür. Ancak bazen de yapısal nedenlerle vajina yaşla birlikte genişleyebilir. Vajina çevresinde pelvik kas grupları vardır. Yaşla birlikte bu kas gruplarındaki zayıflama vejinanın sıkılığını kaybetmesine neden olur. Vajinal kanal genişler.

Pelvik taban kaslarının sıkılaştırılması Kegel egzersizleri ile yapılabilmektedir. Kegel egzersizleri için en sık uygulananı idrar yapma sırasında idrarı tutup bırakmaktır. Bu egzersiz vajina etrafındaki kaslarda kasılmaya ve güçlenmeye neden olur. Bu da vajinanın sıkılığını korumaya yarar. Ancak Kegel egzersizlerine ragmen çok doğum yapanlarda vajina genişlemesi görülebilmektedir.

Vücudumuzda ki diğer kaslar gibi vajinayı çevreleyen pelvik taban kasları zamanla zayıflar. Sıkılığını yitirir. Pelvik taban kaslarının sıkılığını koruması için Kegel egzerszleri faydalı olmaktadır. Kegel egzersizleri sadece vajinal genişlenmeyi değil idrar kaçırnma sorunu gibi problemleri de önler.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı 18 yaş üzeri vajina genişlemesine bağlı şikayetleri bulunan bayanlara yapılır. Vajina genişlemesi hormonal bozukluklar, yaşla birlikte, yapısal kaynaklı, çok doğuma bağlı ve iri bebek doğumu sonrası gelişebilir. Vajinal genişlemenin derecesine göre ameiyatın şekli planlanır. Hafif genişlemelerde Kegel egzersizleri, biraz daha üzerinde ise lazerle vajina daraltma, daha belirgin genişlemelerde ise cerrahi vajina daraltma uygulanır.

Vajina Genişlemesi Belirtileri

Vajina genişlemesi vajina çapının artışına göre çeşitli belirti ve bulgularla ortaya çıkar. Bunlar;

 • İlişki sırasında vajinanın penisi kavrayamaması,
 • Cinsel hazda azalma,
 • İlişki sırasında istenmeyen seslerin duyulması,
 • Genişlemeye bağlı sık vajinal enfeksiyonlar.

Genişlemiş bir vajina ilişki sırasında yeterli sıkılığa ulaşamadığı için penisi tam kavrayamaz. Vajina genişlemesi vajinanın içinde sürtünmenin azalmasına yol açar. Bu da ilişki sırasında karşılıklı alınan hazzın azalmasına neden olur. Bir diğer problemde vajina genişlemesi olan bir bayanda ilişki sırasında vajina içine hava girmesine bağlı istenmeyen kötü seslerin oluşmasıdır. Bu sesler ilişki sırasında konsantrasyonu bozar ve orgazmı olumsuz yönde etkiler.

Vajina genişlemesi olan kişilerde vajina içindeki normal mukozal sekresyonların dışarı atılımı bozulur. Bu da sekresyon ve salgıların vajina içinde birikmesine yol açar. Vajina içinde biriken bu salgı ve sekresyonlar normal vajinal floranın bozulmasına ve vajinit gelişmesine yol açar. Vajina daraltma ameliyatı tüm bu problemlerin ortadan kalmasını sağlar.

Vajina Daraltma Fiyatları Antalya

Antalya vajina daraltma fiyatları 2020 için belirleyici bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Doktor seçimi,
 • Kullanılan anestezi şekli,
 • Lazer ya da cerrahi seçimi,
 • Hastanede seçimi ve kalış süresi,
 • Ek genital estetik operasyon yapılması,
 • Beraberinde kızlık zarı dikimi.

Tüm bu faktörler vajina daraltma fiyatları için belirleyici olmaktadır. Bu yüzden vajina daraltma ameliyatında güncel bir fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

vajina daraltma antalya

Vajina Daraltma Ameliyatı Antalya

Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği rahmi dış genital açıklığa bağlayan tüp şeklindeki dokudur. Normalde elastik bir yapıya sahiptir. Ancak sıklıkla fazla doğum kaynaklı olmak üzere birçok farklı nedene bağlı zaman içinde genişleyebilir. Vajinal genişlemeye bağlı istenmeyen sorunlardan kurtulmak vajina daraltma ameliyatı ile mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatında vajinal kanalın dış kısmındaki 4-5 cm’lik kısmına cerrahi uygulanır.

Vajina daraltma ameliyatına başlamadan önce cerrahi uygulanacak vajinal bölgeye ve çevresine lokal uyuşturucu madde enjekte edilir. Vajina arka duvarına perineyi de içine alan elmas şeklinde bir kesi yapılır. Bu doku altındaki fasya denilen zar benzeri yapıdan ayrılarak çıkartılır. Alttaki iki taraflı levator adı verilen kaslar birbirine yakınlaştırıcı dikiş ile yaklaştırılır. Kesilen doku uçları birleştirilerek cerrahi onarım tamamanır.

Vajina daraltma ameliyatı Antalya ilinde yapılabilen ve yaklaşık 30-45 dk süren bir operasyondur. Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte kızlık zarı dikimi, labioplasti ya da kliteroplasti ameliyatları da yapılacaksa işlem süresi operasyonun genişliğine bağlı 15-30 dk uzayabilir. Vajina daraltma ameliyatında hasta genel anestezi aldıysa ertesi gün, lokal anestezi ile işlem yapıldıysa 4-5 saat istirahat sonrası taburcu edilir.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma vajinal anatomiyi iyileştirmek ya da zevkli bir cinsel ilişki sağlamak amacı ile uygulanan bir grup işlemdir. Dış vajinal estetik uygulamaları dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris başı, mons pubis gibi anatomik yapılara uygulanır. İç vajina estetiği ise vajina daraltma prosedürlerini içerir.

Son zamanlarda vajina daraltma ameliyatları ve uygulamaları alınan olumlu sonuçlar neticesinde oldukça popüler hale gelmiştir. Yapılan bazı gözlemler genital estetik operasyonları yaptıranların bu ameliyat hakkında medya ya da internet üzerinden önceden bilgi aldıklarını göstermiştir. Bununla birlikte vajinanın estetik görünümü kadının cinsel yaşamındaki özgüveni ile pozitif korelasyon göstermektedir. Genital memnuniyetsizlik cinsel aktivitenin azalması, cinsel isteksizlik ve cinsel stres artışı ile ilişkidir. Bu durum kişide depresyona kadar giden psikolojik sorunlara neden olabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma Antalya ilinde yaklaşık 30-45 dk kadar sürer. Ancak vajina daraltma ameliyatı ile birlikte labioplasti, kliteroplasti ya da kızlık zarı dikimi gibi diğer estetik ve cerrahi operasyonlar yapılacaksa işlem süresi 30 dk uzayabilir. Genel anestezi alındı ise taburculuk bir gün sonraya planlanır. İşlem lokal anestezi altında yapılacaksa 3-4 saat istirahat ve gözlem sonrası aynı gün taburculuk mümkündür.

Vajina Estetiği Sonrası Bakım

 • Vajina estetiği sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya ıık su ile yapılmalıdır.
 • Doktorun verdiği ilaçlar zamanında alınmalıdır.
 • Banyo ayaktan duş şeklinde alınmalıdır.
 • 1-2 ay küvet, havuz, deniz kullanılmamalıdır.
 • Vajina içine özel bir pansuman yoktur.
 • Vajinal duştan kaçınılmalıdır.
 • Tuvalete çıkmada sakınca bulunmaz.
 • Büyük tuvalet sırasında ani ve kuvvetli ıkınmamaya dikkat edilmelidir.
 • Dikişleri korumak için kuvvetli öksürme ve hapşırmalardan kaçınılmalıdır.

Vajina Daraltma Yaptırdığım Belli Olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı vajinanın dış kısmına uygulanan bir opearsyondur. Vajina dışarıdan bakmakla görülmez. O nedenle vajina daraltma ameliyatı geçiren birinin iyileşme dönemi sonrası dışarıdan bakmakla bu cerrahi operasyonu yaptırdığı anlaşılmaz.

Radyofrekans (RF) Vajina Daraltma Nedir?

Radyofrekans (RF) cihazları ısı üreten odaklanmış elektromanyetik dalgaların dokuya uygulanması prensibi ile çalışır. Selülit, ciltte gevşeklik ve yağ doku hacminin azaltılması gibi bir dizi estetik işlemde yaygın olarak kullanılmıştır.

Üretilen RF cihazlarından bir kısmı günümüzde vajina daraltma için de kullanım sunmaktadır. RF cihazı ile vajina daraltma yapılması anestezi uygulanması gerektirmez. İşlem 15-30 dk civarında sürer. İşlem sırasında tolere edilebilen bir sıcaklık hissi yaratır. Kişi RF ile vajina daraltma sonrası normal günlük aktivitesine dönebilir. RF cihazları ile ayrıca iç dudaklardaki cilt kırışıklıkları da sıkılaştırılabilir. RF ile vajina daraltma vajinal duvardaki kollajeni yeniden şekilledirmek ve gevşemiş dokuyu eski sıkılığına yakın hale getirmeye olanak sunabilmektedir .

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle ışını kullanılarak vajinanın sıkılaştırılmasına lazerle vajina daraltma denir. İşlem lazerin yeni bağ doku oluşumunu tetiklemesi prensibine dayanır. Lazer ışınını vajina içine uygulayan bir cihaz kullanılır. Lazer ışını vajina duvarındaki bağ doku oluşumunu uyarır.

Bağ dokusu artışının dokular üzerinde sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Lazer ışınının doku üzerindeki bir diğer etkisi de kanlanma artışı sağlamasıdır. Böylece vajinal dokunun kendini yenilemesi daha hızlı olmaktadır. Lazerin bu özellikleri menopoz döneminde vajinal kuruluğun giderilmesi amacı ile de kullanılır. Lazer ışınının doku üzerindeki uyarıcı etkisi 1,5-2 ay kadar devam eder.

Lazerle vajina Daraltma Kimlere Yapılır?

Lazerle vajina daraltma herkese uygulanmaz. Sadece vajina genişlemesi lazer için uygun olan hastalara yapılır. Bu işlemden fayda görmeyecek hastalara uygulanmaz. Cerrahi sıkılaştırmanın gereksiz olduğu hafif düzeydeki vajina genişlemelerine lazerle vajina daraltma uygulanabilir. Seans sayısı vajinal genişlemenin derecesine göre doktor tarafından belirlenir.

Lazerle vajina daraltma vajinal sıkılaşma yanında idrar kaçırma sorunu, vajinal kuruluk ve buna bağlı ilişki sırasında ağrı yaşayan bayanlara uygulanabilir.

Lazerle Vajina Daraltma Fiyatları Antalya

Lazerle vajina daraltma fiyatları Antalya ilinde doktor seçimi, kullanılan cihaz ve uygulanan seans sayısına göre değişir. Lazer ışını vajina dokusundaki bağ doku oluşumunu uyarır. Vajina duvarındaki bağ doku artışı vajinanın daha elastik ve sıkı olmasına neden olur. Lazerle vajna daraltma ile birlikte Kegel egzersizleri yapılarak sıkılığını geri kazanmış bir vajina kanalı elde etmek olasıdır.

Lazerle vajina daraltma fiyatları için belirleyici ana unsurlar şunlardır;

 • Doktor seçimi,
 • Kullanılan lazer cihazının modeli,
 • Uygulanan seans sayısı.

Lazerle Vajina Daraltma Süresi

Lazerle vajina daraltma operasyonu 20 dk civarında sürer. Lazerle vajina daraltma operasyonu genellikle bir ya da birkaç seans şeklinde yapılır. Lazer süresi ve seans sayısı vajinal genişlemenin derecesine göre doktor tarafından belirlenir. Lazerle vajina daraltma cerrahi bir operasyon olmadığından düşük riskli bir işlemdir.

Lazerle Vajina Daraltma Zararlı Mı?

Vajinada lazer ışını kullanmak yeni bir uygulama değildir. Vajinada lazer kullanımının menapoz sonrası vajinal kuruluk ve ağrı semptomlarına iyi geldiği gösterilmiştir. Bu tür araştırmaların ışığında birçok doktor menapoz sonrası vajinal kuruluğun giderilmesinde vajinal lazer uygulamalarını kullanmaktadır. Lazerle vajina daraltma vajinal bağ doku oluşumunu uyararak vajinanın sıkılaştırılmasına olanak sunmaktadır. Bu uygulama vajina genişlemesi olan kadınlarda jinekolog doktor önerisi ile yapılabilir.

CO2 Lazerle Vajina Daraltma Nedir?

Kızılötesi CO2 Lazer hedef dokuda su moleküllerini uyarıp buharlaştırarak termal ısı oluşturur. Oluşan bu termal ısı bağ dokuda inflamatuar yol üzerinden yenilenme sağlar. Ve kollajen yapımı uyarılır. CO2 lazerin belirli bir penetrasyon derinliği vardır. Etkisini epitel kalınlığında artış, vaskülarite artışı, fibroblast aktivitesinde artma şeklinde göstererek kollajen yapımını ve protein sentezini uyarır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktorun verdiği ilaçlar zamanında kullanılmalıdır.
 • Genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Genital bölge nemli bırakılmamalıdır.
 • Tuvalette önden arkaya doğru ılık su ile temizlik yapılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 2-3 gün ayaktan duş şeklinde banyo yapılmalıdır.
 • 6-8 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme yaklaşık 6-8 haftalık bir sürede büyük oranda sağlanır. Vajina daraltma ameliyatında kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır. Dikişlerin erimesi genellikle bir iki hafta sürer. Sonrasında dikiş aldırma gibi bir işleme gerek duyulmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileten faktörler;

 • Sigara kullanımı,
 • Kötü beslenme,
 • Genital bölge temizliğinin iyi yapılmaması,
 • Sık vajinal enfeksiyon geçirmek,
 • Genital bölgenin nemli kalması,
 • Vajinal florayı bozan antibiyotiklerin kullanımı.
Vajina Daraltma Ameliyatı Riskleri

Vajina daraltma ameliyatı düşük riskleri olan bir ameliyattır. Ancak her cerrahi operasyon gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kanama (hematom ya da vajinal),
 • Akıntı,
 • Enfeksiyon,
 • Dikişlerde açılma,
 • Komşu organ ve doku yaralanması.

Doktorun önerilerine uyulduğu ve genital bölge temizliğinin güzel yapıldığı durumlarda ameliyat sonrası komplikasyonlar oldukça nadir görülür.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İlişki

Vajina daraltma ameliyatı ile vajinanın girişe yakın bölümünden doku çıkartılarak sıkılaştırma yapılır. Çıkarılan doku uzunluğu hastalar arası değişmekle birlikte yaklaşık 4-5 cm’dir. Çıkarılan doku vajina arka duvarı ile perinenin bir kısmını içeren eşkenar dörtgen şeklinde bir alandır. Ameliyat sonrası açıkta kalan uçlar birbirine yaklaştırılarak uç uca dikilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme yaklaşık 6-8 haftada tamamlanır. Bu süre içinde ilişkiye girilmesi önerilmez.

Ameliyat Sonrası Tekrar Vajina Genişler Mi?

Vajina daraltma ameliyatından sonra doğum olursa vajina tekrar genişleyebilir. Ancak normal doğum olmadığı müddetçe tekrar genişleme olması beklenmez. Sigara kullanımı, kronik hastalıklar, kötü beslenme ve stresli yaşam vajinal sıkılığın azalmasına yol açabilir.

Vajina Daraltma Dikişleri Ne Zaman Alınır?

Vajina daraltma ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyon sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler genellikle 1-2 hafta içinde erir. Vajina daraltma sonrası doku iyileşmesinin sağlıklı olabilmesi için genital bölge temizlik kurallarına ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

Vajina Daraltma Sonrası İz Kalır Mı?

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişmedi ise iz kalmaz. Ancak bazı bayanlarda doku iyileşmesi aşırı şekilde olabilir. Kanama ya da enfeksiyonlara bağlı dikişler açılırsa iz kalabilir. Tecrübeli ellerde yapılan bir vajina daraltma ameliyatında bu istenmeyen durumlar oldukça nadir görülmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Kanama

Vajina daraltma ameliyatı sonrası lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu tarz küçük kanamalar 7-10 gün sürebilir. Ancak kanama miktarının fazla olması, birlikte ek sıkıntıların bulunması ya da kanama süresinin uzun olması durumunda doktor kontrolü gerekir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında erken dönemdeki vajinal kanamaların en sık nedeni genellikle dikiş açılmasıdır. Dikiş açılması genellikle kişinin ameliyat sonrası istirahat etmemesi ve hareketli olmasından kaynaklanır. Vajina ve perine bölgesinde şişlik görülmesi kanamanın doku içine doğru olabileceğini düşündürür. Bu tür kanamalara hematom adı verilir. Hematom kendi kendini sınırlasa da büyük boyutta olması durumunda müdahale gerekebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ağrılı Mı?

Vajina daraltma ameliyatı ağrılı bir cerrahi operasyon değildir. Vajina daraltma ameliyatı lokal ya da sedasyon anestezisi kullanılarak yapılır. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında ise olabilecek sızlama tarzındaki ağrılar için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verecektir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dayanılmaz ağrı, akıntı, kanama gibi bulgular doktor kontrolü gerektirir. İstenmeyen durumlar açısından erken müdahale etmek iyileşme süresini kısaltacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatını Kim Yapar?

Vajina daraltma ameliyatı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ya da Plastik Cerrahlarca yapılır. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol Vajina daraltma ameliyatını Antalya ilinde başarılı bir şekilde yapmaktadır. Bu konuda bilgi ve deneyimi ile çok sayıda hasta tecrübesi bulunmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı ve detayları hakkında bilgi için kendisine 0 (242) 322 97 73 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.

Ameliyatsız Vajina Daraltma Nedir?

Ameliyatsız vajina daraltma lazer ve radyofrekans cihazları ile sağlanabilmektedir. Ancak vajina daraltma için lazer ve radyofrekans kullanımı seçilmiş hasta gruplarına yapılır. Çünkü her hasta radyofrekans ya da lazerle vajina daraltma işleminden fayda görmez. İleri derecede vajina genişlemesi olan bir bayanda ameliyatsız vajina daraltma uygulamaları işe yaramayacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatı ve Memnuniyet

Vajina daraltma ameliyatı hasta memnuniyet oranları yüksek olan bir genital estetik operasyondur. Vajina daraltma ameliyatı ile;

 • Cinsel haz alma artar.
 • Cinsel özgüven sağlanır.
 • Vajinal enfeksiyon oranları azalır.
 • Vajinal kuruluk düzelir.
 • İlişki sırasındaki istenmeyen sesler kaybolur.
Vajina Daraltma ve Kızlık Zarı Dikimi

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte kızlık zarı dikimi uygulanabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatının kızlık zarı dikimi ile birlikte yapılması durumunda işlem 15 dk kadar uzar. Operasyon lokal anestezi ile yapıldı ise aynı gün taburculuk mümkündür. Genel anestezi alanlar ertes gün taburcu edilir.

Vajina Daraltma Egzersizleri

Vajina daraltma egzersizleri vajinanın normal sıkılığını korumak ve vajinal kasları güçlendirmek için yapılır. Vajina normalde esnek bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı doğum sırasında genişleyerek bebeğin doğum kanalından çıkışına izin verir.

Doğum sonrası ise tekrar eski sıkılığına yakın bir duruma gelir. Ancak fazla asyıda doğum yapmış olmak vajinanın tekrardan eski sıkılığına gelmesini zorlaştırır. Bu da vajina genişlemesine yol açar. Vajina genişlemesi sadece doğum kaynaklı olmayabilir. Vajina sıkılığının bozulmasına yaş, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme de katkıda bulunur. Bu nedenle vajina

Vajinanın Genişlemesi Önlenebilir Mi?

Vajina genişlemesi kısmen önlenebilir. Ancak fazla sayıda normal doğum yapmış bayanlar da ne kadar egzersiz yapılsa ya da dikkat edilse vajina genişlemesi yine de olabilir. Vajina genişlemesini önlemek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek, sigara kullanmamak ve pelvik taban kaslarını kuvvetli tutmak için ara ara vajina daraltma egzersizleri yapmak uygun olacaktır.

Vajina daraltma egzersizleri içinde en faydalı olanı Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri küçük tuvalet sırasında idrar yaparken 3-5 kez idrarın tutulup bırakılması şeklinde uygulanır. Bu egzersiz pelvik taban kaslarını kuvvetlendirir. Tuvalet bittikten sonra bu egzersizlerin birkaç kez daha tekrarlanması kasları iyice kuvvetlendirir.

Bir diğer egzersiz şekline istemli olarak vajinal kasların birkaç saniye kasılı tutup gevşetilmesidir. Bu şekilde 10-15 kez bu hareketi tekrarlamak vajinal kasları kuvvetlendirir. Bu egzersizlerin günde 2-3 kez uygulanması önerilir.

Vajina içine parmak yerleştirip vajinal kasların sıkılması ile de vajina daraltma egzersizleri yapılabilir. Tek ya da iki parmak kullanımı ile bu egzersizler uygulanır. Aynı istemi vajinal kasılma içeride penis varken de yapılabilir. Vajina daraltma egzersizlerinden fayda görmek için düzenli olarak 6 ay boyunca uygulamak gerekir. Egzersizlerin etkisi 1,5-2 ay içinde kendini gösterir.

İlgili Konular;

Genital Estetik Ameliyatları

Labioplasti Ameliyatı

 • S
  Sum***25.06.2019

  Vajina daraltma istiyorum ama coke korkuyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajina daraltma ameliyatı memnuniyet oranları oldukça yüksek bir uygulamadır. Detaylı bilgi ve ücretsiz ön görüşme için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621