Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Vajinismus Tedavisi Antalya

Doğru cinsel bilgiler ile donatılmış sağlıklı bir çiftin vajinismus tedavisi kolay olmaktadır. Antalya vajinismus tedavisinde cinsel terapiste olan güven oldukça önemlidir.
Vajinismus Tedavisi Antalya

Vajinismus Tedavisi Antalya ilinde deneyimli ellerde genellikle rahat yapılabilen çözümü olan bir klinik durumdur. Vajinismus tedavisinde en önemli noktalardan biri tedaviyi ertelemeden biran önce başlamaktır. Vajinismus tedavisinde doktora olan güven ve tedaviye uyum başarıda anahtar rol oynar. Toplumda vajinismus sıklığı sanılandan daha yaygındır. Ancak çiftlerin önemli bir kısmı aylar ve yıllarca bu hastalığı ertelemektedir. Vajinismus Antalya merkezindeki kliniğimizde tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Antalya ilinde başarı ile yapılan cinsel terapilerden biridir. Vajinismus cinsel işlev bozukluğu başlığı altında sınıflandırılmaktadır. Genellikle evlilik sonrası fark edilen bu durum çiftlerin bir kâbusu olmaktadır. Ne yazık ki vajinismusa çözüm arayan çiftler yanında 7-8 yıla kadar belki de daha fazla süre cinsel ilişkide bulunamayan çiftler de bulunmaktadır.

Oluşumu yıllar içinde gelişen ve şekillenen vajinismus aslında klinik bir spektrumdur. Hafif ve çabuk tedavi edilen evresi bulunduğu gibi daha şiddetli semptomlara sahip ileri evre vajinismuslu bayanlar da vardır.

Vajinismus Tedavisi Antalya ilinde yapılacak ise kliniğimizi arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Vajinismus tedavisinde atılan en büyük adım aslında kişinin bu durumu fark etmesi ve çözüm arayışına girmesidir. Vajinismusu fark edip tedavi olmayı istemek aslında işin %50’sini halletmektir. Bu konuda bilgi, tecrübe ve deneyim sahibi bir Antalya Vajinismus Tedavi Merkezi doktoru ve klinik bulunca da her şey bir anda değişecektir. Vajinismus Tedavisi ile ilgili detaylı bilgileri kliniğimizden alabilirsiniz.

Cinsel terapi bilgi eksikliği ya da yanlış bilgilerle donatılmış bir cinsellik algısını düzeltmenin temelini oluşturmalıdır. Vajinismuslu bayanlarda özellikle cinselliğe karşı bir ön yargı bulunur. Vajinismus doktoru bu ön yargıyı yıkma konusunda çiftleri adeta yeniden şekillendirir. Doğru cinsel bilgiler ile donatılmış sağlıklı bir çiftin Vajinismus Tedavisi o denli kolay olmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Doktoru

Vajinismus tedavisinde cinsel terapiste olan güven oldukça önemlidir. Çiftlerin güvenini kazanamamış bir vajinismus doktoru ile maalesef vajinismus tedavisi oldukça zor ya da mümkün değildir. Doktora olan güven yanında vajinismusu tanımak, bilmek ve verilen ödevleri uygulamak tedavinin aslında anahtarıdır.

Vajinismusun temelinde bilgi eksikliği varken bu durumu fark eden bayanların internet, kitaplar ya da videolar üzerinden tedavi için çözüm araması oldukça zordur. Konu ile ilgili yeterli kaynak maalesef azdır. Bu çiftlerin mutlaka profesyonel bir yardım alması gerekir. Sağdıçlık geleneğinin yozlaşması, cinsel bilgisi zayıf gençlerin artması vajinismus hastalığının kadınlarda artan oranlarda görülmesine yol açmaktadır.

Antalya Vajinismus Tedavisi için doktorun uyguladığı psikolojik destek oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde organik ve fiziksel nedenler ortadan kaldırılsa da psikolojik destek olmadığında tedavi yarım kalacaktır. 

Vajinismus tedavi merkezleri arayan bayanlar doktora geldiklerinde konu hakkında araştırma yaptıklarından kısmen de olsa bilgileri vardır. Bu nedenle vajinismus tedavisinin başlangıç aşamasında teşhisini bilen ve konu hakkında azda olsa bilgisi olan çiftler tedaviye daha istekli ve uyumlu olmaktadır. Vajinismusu yenenler arasına girmek onlar için daha kolaydır.

Antalya Vajinismus Tedavi Fiyatları 2020

Antalya vajinismus tedavi fiyatları 2020 yılında Antalya vajinismus tedavi merkezlerinde kliniğin tecrübesi ve merkezin yerine göre değişkenlikler göstermektedir. Kliniğimizdeki güncel vajinismus tedavi fiyatları bilgisini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Funda Yazıcı Erol Antalya’da vajinismus tedavisini başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Antalya Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2020 ve detaylı bilgi için 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bizi arayınız.

Vajinismus Tedavisi Kolay mı?

Vajinismus tedavisi Antalya’da kolay bir şekilde yapılabilen bir klinik durumdur. Tedaviye ne kadar erken dönemde başlanırsa tedavi süresi o kadar kısalır. İlişkiye giremeyen çiftler öncelikli olarak bu durumun geçici olduğunu ve kendiliğinden zamanla düzelebileceğini düşünürler. Zamanla düzelme olmayınca bu durumun sadece kendilerinde olduğunu zannedip kimseyle paylaşamazlar. Bunun bir hastalık olduğunu ve birçok çiftte görüldüğünü öğrenince tedavi arayışı içine girerler.

Vajinismuslu kadınlar tedaviyi hep bir şeyleri bahane ederek hep ertelerler. Bu nedenden dolayı vajinismusa ''erteleme hastalığı'' adı verilmiştir. Vajinismus konusunda deneyimli uzman bir hekime başvurulup, düzenli olarak kontrollere gelindiği takdirde vajinismusun tedavi edilmemesinin imkanı yoktur. Çünkü cinsel ilişkiye giremeyecek kadın yoktur.

Vajinismus Tedavisi Antalya'da Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi cinsel terapi eğitimi bulunan kadın doğum uzmanlarınca yapılabilmektedir. Vajinismus tedavisi esas olarak çiftlerin ortak ve ayrı ayrı katıldığı psikoterapi temelli tedavi yöntemlerini kapsar. Bununla birlikte vajinismus evresi ve klinik duruma göre doktor tarafından verilen çeşitli vajinismus egzersiz ve ev ödevleri ile tedavi desteklenir.

Vajinismus Tedavisi Süresi

Vajinismus tedavisi planlanmadan önce vajinismusun kadında hangi evrede olduğu saptanır. Erken evre vajinismuslu kadınlarda vajinismus tedavisi daha kısa sürede olurken ileri evre vajinismuslu kadınlarda tedavi süresi biraz daha uzun olabilmektedir.

Vajinismus tedavisi yapılırken seanslara zamanında gelinmesi, tedavinin aksatılmaması, verilen ödev ve egzersizlerin ihmal edilmeden yapılması, başarının sağlanacağı konusuna olan güven ve inanç önem arz eder. İleri evre kliniği bulunan hastalarda tedaviye dirençli olgularda vajinismus tedavisi yapılırken alışılagelmiş geleneksel yöntemlerin dışına çıkılabilir. Bu hastalarda vajinal kasılmaları önleyen bilimsel olarak yayınlanmış birtakım medikal tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Vajinismus tedavisinde en önemli olan hasta ve doktor arasındaki güvendir. Bu güven sağlandıktan sonra başarı arkasından gelecektir. Vajinismus tedavisini ertelememek çözüme daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır.

Vajinismus Tedavisinde Ağrı ve Acının Yeri

Bir çiftin ilişkiye girememesinin en önemli nedeni ya ağrı ve acı olacağı düşüncesi ya da gerçekten bunların olduğudur. İlişki sırasında ağrı ve acı daha önce bir kez yaşanmışsa bilinçaltı onu unutmaz. Sonraki ilişkide vajinal kasılma şeklinde tepki verebilir. Ağrı ve acı kaynaklı vajinal kasılmalar aslında bir kısır döngü yaratır. Ağrı ve acı vajinal kasılmaları tetikler vajinal kasılmalar ise ağrı ve acıyı tetikler. Bu da ilişkiye girmeyi imkansız hale getirebilir.

Vajinismus Tedavisinde Ruhsal Sorunlar Nasıl Aşılır?

Vajinismus tedavi edilmez ise ruhsal sorunlarında eşlik ettiği bir hastalık halini alır. Çiftin ilişkiye girememesi uzun dönemde bu durumun çözümsüz olduğuna dair bir algı yaratır. Bir taraftan da aile ve çevrenin çocuk beklentisi zaten yaşamakta oldukları stresi ikiye katlar.  

Vajinismuslu kadınların bu uzun süreçte yaşadıkları olumsuzluklar onları depresyona iter. Depresyonla birlikte kendilerini sosyal faaliyetlerden uzaklaştırma, içe kapanma, kendini dinleme gibi bir ruh halinde bulurlar. Tabi ki vajinismus tedavisi sadece ilişki açısından ele alınmamalıdır. Çiftin bu anlamda yaşadığı birçok sorun birlikte değerlendirilip çözüme ulaştırılmalıdır. Yaşanan bir depresyonu göz ardı etmek tedavi sürecini oldukça zorlaştırır.

Antalya Vajinismus Tedavisinde Hipnoz

Vajinismus bilinçaltı korku ve kaygıların tetiklediği kasılmalar neticesinde oluşur. Antalya vajinismus tedavisinde hipnoz uygulamaları işte bu korku ve kaygıların azaltılmasına yönelik terapi uygulamalarına ek olarak yapılabilir. Hipnozun işe yaraması için kişinin buna inanması ve güvenmesi oldukça önemlidir. Vajinismusta hipnoz tedavisi genellikle evre 4-5 vajinismus hastalarına uygulanır.

Vajinismus Tedavisinde Kadın Cinsel Anatomisinin Önemi

Vajinismjuslu kadınlar cinsellikle ilgili korku ve kaygılarından dolayı genital bölgelerini yeterince tanımazlar. Oysa vajinismus tedavisi için önemli noktalardan biri de cinsel organların bilinmesi ve tanınmasıdır. Böylece vajinismusa yol açan korku ve kaygılar azaltılmış olur.

İç cinsel organlar: Rahim, yumurtalıklar, yumurta kanalları, rahim ağzı, vajina. Dış cinsel organlar: İdrar yolu, klitoris, vulva, kızlık zarı

 • Rahim: Rahim bebeğin yerleştiği, büyüdüğü ve her ay adet kanını oluşturan organdır. Karın içi bir organ olup karın zarları ile kaplıdır. Çoğu kadında rahim idrar kesesinin üzerine öne doğru yatıktır. Bazı kadınlarda arkaya yatıktır. Rahmin arkaya yatık olmasına halk arasında ters rahim denir. Bunun sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Rahim kaslardan oluşmuştur. Bu yapı onun gebelikte büyüyüp esnemesini sağlar. Rahim içinde her ay kalınlaşıp bebeğin yerleşmesine olanak sağlayan bir doku vardır. Her ay yaklaşık 2 cm’ye kadar kalınlaşır. Bu doku besin ve oksijen açısından zengin kan damarları içerir. Gebeliğin olmaması durumunda rahim içi zar parçalanıp vajinal yoldan dökülür. Adet kanını oluşturur. Bu nedenle adet kanı kesinlikle pis ve kirli bir kan değildir. Aksine bol besin ve oksijen içerir.
 • Yumurtalıklar: Yumurtalıklar rahmin sağ ve solunda karın içine ve rahme bağlarla bağlanmış 3-4 cm çapında organlardır. İçerisinde yumurtalar vardır. Ayrıca bazı hormonların salgılanmasından sorumludur. Menopoz ile yumurtalıklar küçülür ve fonksiyon görmez hale gelir.
 • Yumurta yolu (fallop tüpleri): Yumurtalıktan her ay olan yumurtlama ile atılan yumurta tüplerin ucundaki parmaksı çıkıntılar tarafından tutulur. Tüpler 0,5-1 cm çapında 15-20 cm uzunluğunda kanallardır. İçerisinde yumurtayı rahme taşıyan hareketli milimetrik tüycük benzeri yapılar bulunur. Bu tüycükler yumurtayı rahme doğru iter. Bu hareket sırasında yumurta sperm ile karşılaşırsa döllenme meydana gelir. Oluşan embriyo bölünerek rahme ulaşır ve tutunur. Yumurta sperm ile karşılaşmazsa rahimden atılır. Tüpler bağlanarak gebe kalma kalıcı olarak önlenebilir.
 • Rahim ağzı: Rahim ağzı rahmin vajina ile bağlantısını sağlayan bölümüdür. Yapı olarak rahimden farklıdır. Her adet döneminde açılarak adet kanının vajinaya atılmasını sağlar. Diğer dönemlerde kapalıdır. Rahim ağzında bulunan tıkaç sadece yumurtlama günlerinde özellik değiştirir. Ve spermin rahme geçişine izin verir. Rahim ağzı vajina ile rahim arasındaki bağlantıyı sağlar. Spekulum dediğimiz muayene aleti vajinaya yerleştirilerek açılır. Vajinal duvarlar ve rahim ağzı görünür hale gelir.
 • Vajina: Vajina yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda kanal şeklinde bir yapıdır. Cinsel ilişkide penisin yerleştiği organdır. Vajina duvarı bir akordeon gibi tırtıklıdır. Bu tırtıklar yaşla ve doğumla birlikte azalır. Vajina kanalı düz bir kanal değildir. Çoğunlukla öne doğru, bazen arkaya doğru eğiktir. Vajinanın 3-4 cm’lik dış kısmında yoğun sinir ağı vardır. Dolayısı ile bu kısmı hem ağrı ve acıya hem de zevk almaya karşı duyarlıdır. Geri kalan arka 8-10 cm’lik kısmında sinir lifleri zayıftır. Vajina esneyip açılabilen sonrada kapanabilen bir yapıya sahiptir. Doğumda yaklaşık 10 cm’ye kadar esneyebilir. Bu bilgilerin vajinismus hastaları ile paylaşılması vajinal kanala ait yanlış bilgi ve önyargıları ortadan kaldıracaktır. Vajinanın alt 1/3’lük bölümü etrafında güçlü kaslar vardır. Ağrısız bir cinsel ilişki için bu kasların gevşemesi gerekir. Vajinismusta görülen kasılmalar bu bölgede yoğunlaşmıştır.
 • Klitoris: Klitoris kadında cinsel ilişkide zevk almada birincil olarak sorumlu yapıdır. Erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır. Halk arasında bızır olarak bilinir. İç dudakların üst birleşim yerindeki derinin altından başlar. Burası sadece klitorisin başıdır. Aşağı doğru inen yapıları vardır. Klitoris cinsel ilişki sırasında uyarılınca penis gibi büyür ve şişer. Oldukça yoğun bir sinir dokusu içerir. Vajinismusta klitorisin uyarılması cinsel ilişki öncesi dönemde vajinal kasların gevşemesine ve ilişkiye hazır hale gelmesine yardımcı olur.
 • Vulva: Vulva dış dudaklar ve iç dudaklardan oluşan bölgedir. Dış dudakların üzeri tüylü olup altında yağ doku vardır. İç dudaklar ise tüysüz olup bolca yağ ve ter bezleri içerir. Bu nedenle nemli ve ıslaktır. Dış ve iç dudaklar vajina ve klitorisin üzerini örter. Böylece dış ortama maruz kalmasını önler. Ayrıca burada da orgazmı kolaylaştıran sinir lifleri bulunur. Vajinanın girişi ve vulvada ilişki sırasında vajinal girişi kayganlaştıran bezler vardır. Daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda vajinal girişte kızlık zarı adı verilen mukozal katlantı bulunur. İlk ilişki ile birlikte esneyip açılır.
 • İdrar Yolu: İç dudakların arasında idrar yolu bulunur. İdrar yolu vajinanın hemen üzerindedir. Çok küçük olup fark edilmesi zor bir yapıdır. Penisin yanlışlıkla idrar yoluna girme ihtimali yoktur. Bazı vajinismus hastaları için bu bilginin bilinmemesi korku ve kaygı yaratır.

Antalya vajinismus tedavisinde cinsel terapinin yeri nedir?

Antalya vajinismus tedavisinde cinsel terapi yaygın olarak uygulanır. Zaten bu hastaların genital bölgelerini tanıması ve ilişkinin evreleri hakkında bilgi sahibi olması tedavi sürecinde önem arz eder. Vajinismusta cinsel terapi ile korku ve kaygılar da giderilir. Cinsel terapi ile hastalar bilinç altında kendilerinin daha rahat hissetmektedir.

Vajinismus nedir?

Vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ya da imkansız olarak algılanmasına vajinismus denir. Vajinismusta sadece vajina girişindeki kaslarda değil tüm vücutta kasılma, korku, endişe, tiksinme, bulantı  ve panik hali olur. İlişki sırasında kadın bacaklarını kapatır ve eşini elleriyle iter.

Vajinismuslu bayanlar vajinalarının çok dar olduğunu düşünür. Bir kısmı da kızlık zarının kalın olduğu için canlarının yanacağı beklentisi içine girerler. Bu da vajinismusta kasılmaları tetikler. Vajinismusta acıyacak beklentisi istemsiz bir şekilde kadının vajinası etrafındaki kasların kasılmasına ve cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesine neden olur. Kasılan vajinal kaslar penisin, eşinin parmağının, doktorun parmağının, hatta kişinin kendi parmağının vajinaya girişine izin vermez. Vajinismus tedavisinde tüm bu durumlar değerlendirilir.

Vajinismusta bazı bayanlarda elin ya da penisin vajinaya yaklaşması bile vajinal kasların kasılarak vajina girişininin daralmasına ve ilişkinin imkansız hale gelmesine neden olur. Vajinismus sadece vajinal kaslardaki bilinçdışı olan vajinal bir refleks değil aynı zamanda ilkel ve bedensel korku refleksidir. Korku ile birlikte vajina girişini çevreleyen bazı kas grupları istemsiz olarak kasılır.

Vajinismuslu kadınlarda genital bölgede ve özellikle vajinada yanıcı tarzda yaygın bir hassasiyet oluşur. Vajinismusa halk arasında evli bakire, tamamlanmamış evlilik ya da cinsel fobi gibi isimler verilir. Tıp literatüründe ise vajinismus cinsel ağrı bozukluğu olarak incelenir. Vajinismus Antalya kliniğimizde bu bulguların saptanması ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismuslu kadınlar cinsel ilişki sırasında eşini iter. Vajinal kaslar kasılır. Yoğunluğu değişen derecelerde endişe, korku ve kaygı duyar. Vajinismuslu kadınlar aslında panik atak benzeri bir durum yaşar. Bilinci açık olsa da kontrolünü yitirir. Zaman içerisinde vajinismuslu kadınlarda suçluluk, utanç, hayal kırıklığı, başarısızlık, yalnızlık hissi, kendinden nefret etme, başka çiftleri kıskanma, cinsel isteksizlik, depresyon belirtileri oluşabilir.

Vajinismuslu bazı kadınlarda yaşanılan korku ve kaygıya bağlı olarak hipotansiyon ve vagal senkop bulguları görülebilir. Bu hastalarda mide bulantısı, baş dönmesi, göz kararması, soğuk terleme, bayılma bulguları görülür. İlişki denemesinin kesilmesi ile bu bulgular da son bulur. Vajinismus Antalya kliniğimizde bu sorunu yaşayan çiftler benzer ortak belirtiler tariflemektedir.

Vajinismus tanısı nasıl yapılır?

Vajinismus tanısı koymada en önemli ipucu ilk ilişkinin gerçekleşememesidir. Tabi ilişkinin neden gerçekleşemediği irdelenerek ve ek jinekolojik muayene ile tanı konur. Çift ilişkiye girememe şikayeti ile gelir. İlişki sırasında kadının yoğun bir korku, kaygı ve endişe yaşadığı söylenir. Bacakları kapama, eşi elleri ile itme ve cinsel ilişkiyi sonlandırma düşüncesi hakimdir.

İlişkinin sonlanması ile klinik tablo düzelir. Tabi bu klinik tablo her çiftte aydı derecede değildir. Kimi çift hafif bulgularla bunu atlatırken kimi çiftte ise tedavi edilmesi gereken bir boyuttadır. Vajinismus belirtileri olan çiftlerin bu durumu ertelemeden hemen bir destek alması hem tedaviyi kısaltır hem de çiftlere daha sağlıklı bir süreç sunar.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus tedavisinde vajinal kasılmaları önlemek için çeşitli şekillerde kademeli egzersizler de uygulanmaktadır. Vajinismus egzersizleri doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Bilinçsizce yapılan vajinismus egzersizleri yarardan çok zarar verebilir.

Vajinismus egzersizlerinin en önemli faydalarından biri kadının kendi genital bölgesini görmesi ve tanımasıdır. Bu durum vajinismus hastalığında oluşan korku ve kaygıları gidermede oldukça faydalı olmaktadır. Vajinismus egzersizleri kadının kendisi ya da eşi ile birlikte uyguladığı egzersizleri içerir. Vajinismus egzersizleri her çift için hastalığın evresine göre farklı şekillerde verilir. Yani erken evredeki vajinismus egzersizleri ile ileri evre vajinismus egzersizleri birbirinden farklıdır.

Vajinismus hastalığındaki temel sorun psikolojik kaygılar nedeni ile vajinal girişin sağlanamamasıdır. Vajinismus egzersizleri ile bu durum birkaç şekilde düzeltilebilir. Vajinismusta görülen kasılmaları tetikleyen korku ve kaygıları azaltmak için önce kadının kendi genital bölgesini tanıması istenir.

Vajinismus tedavisinde kadının kendi genital bölgesini tanıması çok önemlidir. Hastaya belli başlı anatomik bilgiler verilerek sonrasında da ayna ile kendi genital bölgesini tanıması istenir. Sonraki aşamalar da dokunarak korku ve kaygılarını giderir.

Vajinismus egzersizlerinin temelinde parmak ve dilatör ile yapılan egzersizler yer alır. Vajinismus parmak egzersizleri evde rahat, huzurlu ve sakin bir ortamda parmak ile yapılan vajinal girişlerdir. Önce hastanın kendisi sonraki süreçte eşi ile birlikte vajinismus parmak egzersizleri yapılır.

Vajinismus parmak egzersizleri yapılırken önce tek parmak girişi sonraki süreçte çift parmak girişi uygulanabilir. Amaç kademeli yapılan egzersizler ile vajinal girişi sağlamaktır. Dilatör denen farklı boydaki parmak benzeri aletler ile vajinal girişler yapılır. Kullanılan bu aletlerin kalınlığı kadındaki vajinismus evresine göre seçilir. Vajinismus tedavisi ilerledikçe küçükten biraz daha kalın olan dilatörlere geçiş yapılır.

Kadın ve çift vajinismus egzersizlerini yaptıkça kendilerine olan özgüvenleri tazelenir. Ve ilişki sırasında duyacakları korku ve kaygılar azalarak kaybolur. Kegel egzersizleri kadında pelvik taban kaslarını güçlendirmede yapılan kasma ve gevşeme egzersizleridir. İdrarını tutup bırakma şeklinde de uygulanır. Vajinismus tedavisinde de bu egzersizler vajinal kasları kontrol etmek için kullanılabilir.

Vajinismuslu kadınların ortak özellikleri nedir?

Vajinismuslu kadınların çoğunda görülen bazı ortak özellikler bulunmaktadır. Ancak vajinismusu olan kadınlarda bu özelliklerin hepsi görülmeyebilir. Bunlar;

 • Genellikle kurallara uyan, her şeyin kötüsünü düşünen kişilerdir.
 • Ailenin iyi kızı olarak tarif edilirler.
 • Çocuksu bir kişilikleri vardır.
 • Duygusal ve ruhsal gelişimleri eksik olabilir.
 • Bağımlı kişilik özelliği gösterirler.
 • Kendilerini ifade etmekte zorluk çekerler.
 • Bedenlerinden hoşnut olmayabilirler.
 • Cinselliği kirli ve kötü olarak algılarlar.
 • Cinsel organlarından hoşlanmazlar hatta iğrenebilirler.
 • Güven duyguları zarar görmüş olabilir.
 • Erkekleri saldırgan olarak algılar.
 • Olumsuz cinsel bir eyleme, görüntüye ya da söze maruz kalmış olabilirler.
 • Vajinismuslu kadınlar cinsellikle ilgili pek konuşmak istemezler.
 • Cinselliği başlatan taraf olmazlar.
 • Vajinismus hastalarının aileleri de genellikle aşırı koruyucu, baskıcı, cinsellik hakkında konuşulmayan ya da kötü konuşulan ailelerdir.
 • Aile içi çatışma görülebilir.
Vajinismus tipleri nelerdir?

Vajinismus birincil, ikincil ve durumsal vajinismus olarak üç tipe ayrılır.

Birincil (primer) vajinismus: Birincil vajinismus ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Vajinanın dış üçte birlik kısmında istem dışı kasılmalar sonucunda ağrı hissedilir. Böylece kadın cinsel ilişkiden kaçınır. Birincil vajinismusta kişi başarılı bir cinsel ilişki yaşamamıştır. Bu kişilere vajinal muayene de yapılamaz. Tabiki bu bulguların devamı vajinismus tanısı koydurur. Primer vajinismusta altta yatan en önemli sebep korkudur.

İkincil (sekonder) vajinismus: Daha önce cinsel birleşme yaşamış ancak sonrasında vajinismus bulguları görülmesine ise ikincil vajinismus denir. İkincil vajinismusa sebep olan en önemli nedenler geçirilmiş travma, ameliyatlar, düşük, kürtaj, zor doğum, ağır bir enfeksiyon, sert yapılan jinekolojik muayeneler olabilir. Bu nedenler ortadan kalksa bile kişi ağrılı cinsel ilişki yaşayacağı korkusu ile kadın cinsel ilişkiye giremez.

Durumsal vajinismus: Kadın eşi ile ilgili sorunlarından dolayı istemli olarak ağrı, acı, kanama, yanma olmasından korkarak cinsel ilişki sırasında kendini kasar. Cinsel ilişkiye izin vermez. Bu kadınlar tampon kullanabilir. Bir doktor tarafından jinekolojik muayene edilebilir.

Vajinismusun evreleri nelerdir?

Vajinismus klinik derecesine göre 5 evreye ayrılır. Evre 1 en hafif belirti ve bulguların görüldüğü vajinismus evresi iken evre 5 vajinismus da ise aşikar bir klinik vardır. Vajinismus evreleri çiftin verdiği klinik öykü ve jinekolojik muayene bulgularına dayanarak yapılır.

Evre 1 vajinismus nedir?

Evre 1 vajinismus çeşitli belirti ve bulgular ile kendini gösterir. Bu bulgular;

 • Bu kadınlar rahat bir şekilde jinekolojik muayene olabilir.
 • Genital bölgesine dokunabilir.
 • Parmağını vajina girişine ve vajina içine dokundurabilir.
 • Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir.
 • Sınırlı penis girişi olabilmesine rağmen devamında kasılma yaşar.
 • Bacaklarını kapatarak eşini iter.
 • Cinsel yakınlaşma sona erdiğinde kasılmalar geçer.
 • Genellikle geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.
Evre 2 vajinismus nedir?

Evre 2 vajinismus farklı bir takım belirti ve bulgular ile kendini gösterir. Bu bulgular;

 • Bu kadınlar jinekolojik muayene olabilir.
 • Jinekolojik muayenede kişi rahat değildir, kasılmalar yaşar.
 • Kişi kendi genital bölgesine dokunabilir fakat vajina içine dokunamaz.
 • Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir.
 • Sınırlı penis girişi olabilmesine karşın devamında kasılma yaşar.
 • Bacaklarını kapatarak eşini iter.
 • Kasılmalar cinsel yakınlaşma sona erdiğinde geçer.
 • Geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.
Evre 3 vajinismus nedir?

Evre 3 vajinismus bir takım belirti ve bulgular ile ortaya çıkar. Bu bulgular;

 • Vajinismusu olan hastalarda jinekolojik muayene sırasında daha dokunma aşamasında kasılmalar başlar.
 • Normal bir jinekolojik muayene yapılamaz.
 • Kişi kendi genital bölgesine dokumaktan ve bakmaktan hoşlanmaz.
 • Vajina girişine dokunduğunda dahi kasılmalar olur.
 • Eşinin genital bölgesine dokunmasına izin verir fakat oldukça rahatsız olur.
 • Sınırlı penis girişine bile müsaade etmez.
 • Bu kadınlar cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar.
 • İlişki başlarken eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır.
Evre 4 vajinismus nedir?

Evre 4 vajinismus ilk üç evreye göre daha belirgin bulgular ile ortaya çıkar. Bu bulgular;

 • İlişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte sırtta ve bacaklarda da kasılma yaşanır.
 • Kasılma ile birlikte endişe, korku, bacakları kapatma hareketi, kendini koruma için geri çekilme vardır.
 • İlişki denemesi sona erse bile kasılmalar hemen geçmez.
 • Vajinismus hastasını jinekolojik olarak muayene etmek oldukça zordur.
 • Genital bölgeye dokunulmakla bile ağrı duyar, kendini geri çeker.
 • Sınırlı olsa dahi penis girişi yaşanamamıştır.
 • Cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar ve eşini iter.
Evre 5 Vajinismus nedir?

Vajinismus kliniğinin en şiddetli olarak yaşandığı evredir. Bulgular;

 • İlişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte tüm vücutta yoğun bir şekilde kasılma vardır.
 • Tüm vücuttaki kasılmalara ek olarak endişe, korku, tiksinme ve panik hali, bacaklarda kapanma ve eşini iterek ilişkiden kaçınma da görülür.
 • Bulantı, baş dönmesi ve göz kararması gibi fiziksel semptomlarda olabilir.
 • Bu hastalar jinekolojik muayene olmayı bırakın jinekolojik masaya bile oturmakta ve bacağını açmakta zorlanırlar.
 • Eşinin elle genital bölgelerine dokunmasını bile reddederler.
Vajinismusta risk faktörleri nelerdir?

Bazı kadınlarda vajinismus görülürken diğerlerinde olmaz. Bunun cevabı çok da net olmamakla birlikte bir kadında vajinismusa neden olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Vajinismus oluşmasında en yaygın etken cinsel bilginin yanlış ya da eksik olmasıdır. Günümüzde hala çocuklarımıza yeterli cinsel eğitim ve cinsel bilginin verilmemesi, cinsellikle ilgili her şeyin ayıp ya da günah sayılması cinsellikle ilgili cinsel mit dediğimiz aslı olmayan bilgilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İşte bu cinsel mitler vajinismusun ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Cinsellikle ilgili korkular vajinismusun oluşumunda önemlidir. Kadının zihninde aşırı büyüttüğü penis yüzünden çok acı çekeceği ve parçalanma hissi vajinismus oluşumuna zemin hazırlayan en büyük korkudur.

Gebe kalma korkusu, AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirme korkusu, reddedilme, kirletilme ve masumiyetin kaybı korkusu da vajinismusun temelinde rol alabilir.

Vajinismusu olan kadınlara bakıldığında cinsel korkuları olan, cinsel tecrübesi olmayan, çekingen, kırılgan, çocuksu özellikler görülür. Yine vajinismuslu kadınlar, kurallara uyan, içine kapanık, iyi huylu, akıllı ve zekidirler. Aileleri genellikle baskıcı, tutucu ve otoriterdir. Vajinismusu olan kadınların eşlerine bakacak olursak genellikle anlayışlı, nazik, kibar ve rahat beylerdir. Eşlerinin canının yanmasından ve onları incitip kırmaktan korkarlar.

Vajinismus ve toplumda görülme sıklığı nedir?

Vajinismusun toplumda görülme sıklığı tahmin edilenden daha fazladır. Ülkemizde her 10 evli çifften birinde vajinismus görülür. Vajinimus sorunu olan kadın bu durumu kendine has özel bir hastalık olarak görebilir. Bu hastalığın dünyada bir tek kendinde olduğunu düşünebilir. Ülkemizde cinsel terapi kliniklerine başvuran her evli 10 kadından biri vajinismus nedeniyle başvurmaktadır. Tedavi arayışında bulunmayan vajinismus hastalarının sayısı henüz bilinmemektedir.

Ülkemizde ve Antalya’da vajinismus sorunu Amerika ve Avrupa ülkelerine göre daha sık görülmektedir. Vajinismus bir erteleme ve kaçınma hastalığı olduğu için, çoğu vajinismuslu kadın, utandığından, zamanla geçebilir düşüncesi ile doktora başvurmamaktadır.

Vajinismus neden olur?

Vajinismusun nedeni tedaviye giden yolda bize rehber olacak bir klavuzdur. İnsanlar doğduğu günden itibaren birçok yaşamsal fonksiyonlarını belli bir süre içinde öğrenerek ve özümseyerek gerçekleştirirler. Örneğin yemek yemek, yürümek, konuşmak gibi fonksiyonlar belli bir süre içinde deneye deneye öğrenilir.

Cinsel fonksiyonlar ve üremede yaşamsal bir fonksiyondur. Erkekler bu konuda şanslıdır. Doğduğu günden itibaren cinsel organı ile gurur duyulur. Kendi de gurur duyar. Sünnet için tören düzenlenir. Bir erkeğin mastürbasyon yapması oldukça doğal olup erkekliğin göstergesi olarak karşılanır. Ayrıca erkeklerin genital organı rahatlıkla görebilecekleri bir yerdedir. Genital bölgesinin neresinde ne var bilir.

Kadınlar içinse durum tam tersidir. Küçük yaşlardan itibaren genital bölgesine bakması ve dokunması yanlış, ayıp, günah olarak öğretilir. Adet olduğunu bile saklar. Bir kadının mastürbasyon yapması asla kabul edilemez.

Kadınların genital bölgesi kendisinin rahatlıkla görebileceği bir yerde değildir. Kadınlar genital bölgelerini ancak bir ayna ve ışık kaynağı ile görüp inceleyebilir. Bunu da çoğu genç kız yanlış anlaşılmaktan ya da o bölgeye zarar verme düşüncesi ile yapmaz. Genital bölgesi çoğu genç kız için bir bilinmezdir. Bilinmeyen düşünceler insanda kaygı uyandırır. Tüm bu süreçten geçen genç kız cinselliğini öğrenemez. Bu durumlar vajinismusa zemin hazırlar.

Vajinismus nedenleri nelerdir?
 • Cinsel bilgi ve tecrübe eksikliği: Cinsel bilgi eksikliği bizim ülkemiz gibi cinsel eğitimin verilmediği ülkelerde sıklıkla vajinismusa neden olur. Maalesef genç kızlar ve erkekler cinsel bilgilerini çoğunlukla arkadaşlarından ya da internetten yalan yanlış olarak öğrenmektedirler.
 • Ülkemizde düğün döneminde sağdıç olması artık terk edilmiştir. Günümüz gençliğinin cinsel bilgilerinin yeterli olduğu düşünülüp evlilik öncesi herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Ayrıca evlilik öncesi cinsel tecrübeler de normal sayılmamaktadır.
 • Cinsellikle ilgili korkular: Özellikle ilk geceye ait korkular vajinismusun oluşumunda önemli bir etkendir. İlk gecede kızlık zarının patlayacağı, yırtılacağı ve çok ağrının olacağı düşüncesi vajina etrafındaki kasların kasılmasına ve gerçekten ağrı duyulmasına neden olur.
 • İlk geceye ait hurafeler korkuyu daha da arttırır. Çok ağrılı ve çok kanayan ilk gece hikayelerini dinleyen bir bayanın korkmamasının imkanı yoktur.
 • Kişisel korkular ve sorunlar: Cinsel taciz ya da tecavüze uğramak, dini korkular, kirlenmişlik hissi, başaramama korkusu da vajinismusun temelinde olabilir. İğne fobisi, kan fobisi vajinismus hastalarında sıkça görülür.
 • Eşler arası sorunlar: Bazen eşler arasındaki sorunlar cinsel ilişkiyi reddetme şeklinde kendini gösterebilir. Eşler arası sorunlar vajinismus tedavisinde de süreci etkiler.
 • Organik nedenler: Geçirilmiş ameliyatlar, genital enfeksiyonlar, kabızlık, endometriozis, vulvar vestibülit sendromu, kalın kızlık zarı, pelvik tümörler gibi durumlar vajinismusa neden olabilir. Bu nedenler mutlaka jinekolojik değerlendirme gereklidir.
Vajinismuslu kadın jinekolojik muayene olabilir mi?

Evre 1 ve 2 vajinismus hastalığında jinekolojik muayene yapılabilir. Ancak evre 3, 4 ve 5 vajinismus hastalığında normal bir jinekolojik muayene yapılamaz. İleri evre vajinismus hastaları genital bölgelerine dokunulmasına dahi izin vermezler. Bu hastalarda normal bir jinekolojik muayene ancak vajinismus tedavisinin tamamlanması ile mümkün olur.

Vajinismus Antalya’da ve ülkemizde neden sık görülüyor?

Maalesef vajinismus Antalya ve ülkemizde sık görülmektedir. Birçok kişi hala ilk ilişki ile kızlık zarının mutlaka kanayacağını, yırtılacağını, delineceğini, patlayacağını, ağrıyacağını ve acıyacağını zannediyor. Fakat aslında bu saydıklarımızın hiç biri olmaz. Bunların olacağını düşünen kadın ilk ilişkide kendini istemeden kasar ve kasmadan dolayı ağrı, acı ve kanama olur. Bu kasılma aşırı olduğunda da vajinismus görülür. Vajinismus Antalya’da ülkemizle benzer oranlarda görülmektedir.

Normal yapıdaki kızlık zarı, ideal şartlar altında ilk cinsel ilişki deneyiminde ve sonrasında kanamaz, yırtılmaz, delinmez, patlamaz, ağrı ve acı yapmaz. Kızlık zarı çok ince ve esnek bir mukoza parçasıdır. Erkeğin yumuşak davrandığı ve zorlayıcı hareketlerden kaçındığı, kadının ön sevişmeyle yeterli ıslanmanın sağlandığı ve kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, normal olan kızlık zarında hafif bir açılma olur. Bu esnada ağrı ve acı hissedilmez, kanama da olmaz. Ancak, cinsel ilişkiden alınan hazzın ön planda olmadığı bir durumda, kasılma ve sulanma azlığına bağlı ağrı ve kanama olabilir.

Ülkemizde ilk cinsel ilişki genellikle düğün sonrasına bırakıldığından ve bu geceye gerdek gecesi gibi isimler verilerek önemi arttırıldığından çiftlerin üzerindeki stres artar. Bu durum vajinismusa zemin hazırlamaktadır.

Yeterince cinsel bilgi ve deneyimi olmayan, yıllarca cinsellik hakkında korkutulan kadının düğünün getirmiş olduğu stresin üzerine ilk gece cinsel ilişkiye girmesi gerçekten çok zordur. Hele bir de kapıda kanlı çarşaf bekleyenler varsa bu durum sıkıntılı bir hal alır. Antalya vajinismus tedavisinde tüm bu durumlar terapide çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Vajinismus ve cinsellik

Rahatlamış ve gevşemiş bir halde sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatına cinsellik denir.

Dünya sağlık örgütüne göre cinsel sağlık sadece hastalık, foksiyon bozukluğu ya da sakatlığın olmaması değil duygusal, zihinsel ve sosyal olarak cinsellikle ilgili iyilik halidir. Bu nedenle vajinismusu yenmek için cinsellikle ilgili bilgilerin artırılması önem arz eder.

Vajinismus nasıl önlenebilir?

Evlilik hazırlığı içinde olan çiftlerin aslında en ideali evlenmeden önce bir uzmana danışmasıdır. Bu konuda doğru olarak bilgilendirilmesidir. Bunun adı evlilik öncesi danışmanlıktır. Bu işi önceden sağdıçlar yapıyordu. Şimdi ise sağdıçlığın içi boşaltıldı. Nasıl olsa şimdiki gençler bizden daha iyi biliyordur düşüncesi ile hiç bir şey anlatılmamaya başlandı. Sağdıçlığın yerini evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almalıdır.

Çiftlere ilk gecede yeterli ön sevişme ve yeterli ıslanmanın önemi anlatılmalıdır. Yeterli ıslanma olmazsa uygun kayganlaştırıcılar önerilir. Erkeğin aceleci olmaması ve kadını yeterince uyarması gerekir. Sonuç olarak vajinismus ülkemizde evli her 10 kadından birinde görülmektedir. Vajinismus tedavisi arayışında bulunmayanların sayısı ya da durumsal vajinismus yaşayan kadınların sayısı bilinmemektedir.

Türk kültüründeki cinsel değerler, cinselliğin anlamı, cinsel ilişkinin tanımı, cinsel işlev bozukluğunun algılanması gibi bazı özelliklerde vajinismusun görülme sıklığında rol oynamaktadır. Vajinismus tedavisi uygulanan yöntemler ve vajinismus egzersizleri ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Önemli olan bunu far kedip eşiyle birlikte bir vajinismus tedavi merkezine başvurmaktır. Antalya vajinismus tedavisinde uyum tam olduğunda kadınlar kolaylıkla vajinismusu yenenler arasına girebilir. Kliniğimiz Antalya merkezinde Lara semtinde olup vajinismus tedavisini başarı ile uygulayan bir yerdir.

Vajinismus ile karışan hastalıklar nelerdir?

Vajinismus sadece psikolojik nedenli olmaz. Genital enfeksiyonlar, apse, iltihap ve tümörle ilişkili nedenler ilişki sırasında değişen derecelerde vajinal kasılmalara neden olabilir. Bu durumda altta yatan sorunu tedavi etmek vajinal kasılmaları önleyecektir.

Vajinismuslu kadınlar ve cinsel yaşam

Cinsellik vücudumuzun yeme, içme, uyuma, nefes alma gibi doğal ihtiyaçlarından biridir. Cinselliği bir kenara iterek yaşamak, yok farz etmek karmaşık bazı sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Vajinismus tüm bu karmaşık nedenlerle gelişen bir hastalıktır. Cinsel ilişki üreme için önemli olduğu gibi ilişkileri ve bağlılıkları güçlendirici etkisi de vardır. Cinsel ilişki ile kişi kendini ifade eder.

Antalya vajinismus tedavisi sonrası sağlıklı bir cinsel yaşam nasıl olur?
 • Antalya vajinismus tedavisi sonrası kadın ve erkek arasındaki iyi bir iletişim sağlıklı cinsellik için çok önemlidir. Cinsel konularda açık ve rahat konuşmak çiftin beklentilerini ve isteklerini ortaya çıkarır. Cinsel problemler büyümeden çözülebilir. Hoşlandıkları, hoşlanmadıkları şeyleri söylemeleri, birbirlerini yönlendirmeleri önemlidir.
 • Çiftin karşılıklı güven duyması gerekir. Güven duygusu sağlıklı bir cinsel yaşam için önemlidir. Güven duygusunun olmadığı ilişkilerde kaygı, korku ve hayal kırıklığı cinsel uyumu bozar.
 • İstenmeyen gebeliklere ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak cinsellikteki rahatlığı sağlar. Cinsel ilişki öncesi bu şartların sağlanmış olması önemlidir.
 • Çiftin birbirine saygı duyması cinsel ilişkiyi olumlu yönde etkiler. Cinsellikte çiftin birbirini eşit olarak algılaması gerekir. Cinsel ilişki bir güç savaşı değildir.
 • Cinsel ilişkide iki tarafında karşılıklı rızası önemlidir. Her iki taraf ilişkiyi reddetme ya da herhangi bir anında durdurabilme özgürlüğüne sahiptir.
 • Sağlıklı bir cinsel yaşam için cinsel eğitim şarttır. Cinsel eğitim çocukluktan başlar yetişkinliğe kadar devam eder. Cinsel eğitimin eksik kalması cinsel sağlığı direkt olarak olumsuz yönde etkiler.
Kadınlarda cinsel sorunların sıklığı ve vajinismus

Yapılan birçok araştırmaya göre kadınlarda cinsel sorun sıklığı yaklaşık %30-70 civarındadır. Kadınların %30’unda cinsel uyarılma bozukluğu, %40’ında orgazm olamama sorunu, %25’inde ağrılı cinsel birleşme sorunu olduğu tahmin edilmektedir. Vajininmus ise her 10 evli çiftten birinde görülmektedir.

Vajinismusu yenen kadınlarda cinsel ilişki fazları

Vajinismus tedavisi sonrası vajinismusu yenen kadınlarda cinsel ilişkideki döngü uyarılma fazı, zirve, orgazm ve çözülme süreci şeklinde işler.

 • Uyarılma: Erotik uyarılma ile başlar. Uyarılma ile iç ve dış dudaklar belirginleşir. Klitoris büyür ve şişer. Meme başları belirginleşir. Yanaklarda kızarıklık olur. Dudaklar dolgunlaşır. Vajina kayganlaşır ve genişler. Vajinismuslu kadınlarda uyarılmanın yeterli yapılması oldukça önemlidir. Uyarılma ile solunum hızı ve sayısı artar, derinleşir. Kan basıncı ve nabız sayısında artış meydana gelir. Bu dönem kadınlarda uzun sürer. Rahim idrar kesesi üzerinden yukarı doğru kalkar. Vajinanın boyu uzar.
 • Zirve: Plato fazı da denir. Bu dönemde uyarılma en üst düzeydedir. Genital organlardaki kan akımı iyice artmıştır.
 • Orgazm: vajina çevresi, anüs çevresi, pelvik kaslarda 0,8 sn aralıklarla zevk veren kasılmalar meydana gelir. Vücuttaki tüm kaslar buna eşlik edebilir.
 • Çözülme (rezolüsyon): Cinsel uyarılmaya bağlı değişiklikler kaybolur. Tüm değişikliklerin kaybolması 20-30 dk’yi alabilir. Bu süreç kadınlarda yavaş olur.
Kadınlar aynı ilişkide çok sayıda orgazm yaşar mı?

Çözülme olmadan uyarının devam etmesi durumunda tekrar orgazm meydana gelebilir. Kadınlar bu nedenle aynı ilişkide birden fazla orgazm olabilir.

Vajinismus ve ağrılı cinsel ilişkisi

Cinsel ilişkiye bağlı olarak ilişki başlangıcında, ilişki esnasında ya da ilişki sonrasında oluşan devamlı ve yineleyici ağrı olmasına disparoni denir. Ağrılı cinsel ilişki oldukça sık karşılaşılan cinsel sorunlardan biridir.

Kadınların neredeyse üçte ikisi hayatlarının bir döneminde cinsel ilişki sırasında ağrı sorunuyla karşılaşmıştır. Tekrarlayıcı olan bu sorun cinsel ilişkiye karşı genel bir isteksizlik ve tatminsizlik oluşturur. Cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açar. Vajinismus hastalığına zemin hazırlayan önemli nedenlerden biri de cinsel ilişki sırasındaki ağrı beklentisidir.

Hastaların birçoğu ağrılı cinsel ilişki sorunlarını bildirmedikleri için toplumdaki gerçek sıklığını bilmek zordur. Çünkü çoğu kadın ağrıyı normal kabul etmektedir. Yapılan birçok çalışmada tahmini olarak %25-50 arasında sıklığının olduğu düşünülmektedir. Kadınların %60’ının hayatının bir döneminde ağrılı cinsel ilişki yaşadığı belirlenmiştir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınların belirli bir karakteristik özellikleri (yaş, kilo, boy, eğitim düzeyi gibi) yoktur. Her yaşta, ırkta, kiloda, boyda, eğitim düzeyinde görülebilmektedir.

Kaç çeşit ağrılı cinsel ilişki vardır?

Yüzeyel ağrılı cinsel ilişki: Ağrı cinsel ilişki esnasında henüz penis girişi olmadan ya da penis girişi olurken yüzeyel olarak hissedilir. Keskin yanma ya da batma tarzında ağrı olur.

 • Bu tip ağrının en sık nedeni cinsel ilişki sırasında yeterli ıslaklığın oluşmamasıdır. Yetersiz ıslanma cinsel uyarılma güçlüğü, yetersiz ön sevişme ve ilaçlar nedeni ile olabilir.
 • Vajina ve vulvanın atrofisi, menopoz, doğum sonrası dönem, emzirme dönemlerinde oluşan hormonal düzensizlikler nedeniyle genital bölge ve vajinal doku hassas hale gelir.
 • Bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları ağrının önemli nedenlerinden biridir.
 • Vajinal darlıklar, vajinanın genişleyememesi, kızlık zarındaki darlıklar, kızlık zarının kalın ve dar olması, vajinal bantlar gibi genital bölge anomalileri (yapısal bozukluklar) cinsel ilişkide ağrı yapabilir.
 • Bartholin bezi vajinanın girişinde her iki yanda bulunan cinsel ilişkide kayganlığı sağlayan sıvıyı salgılayan bezdir. Bu bezin iltihabı, kisti, apsesi oldukça ağrılıdır.
 • Doğum sırasında vajina girişinde olan kesiler ve yırtıklar iyileşirken nedbe dokusu oluşturup cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilir.
 • Genital uçuk, Behçet hastalığı, sifiliz gibi hastalıklara bağlı oluşan genital yaralarda ağrıya neden olabilir.
 • Cilt hastalıkları: Vulva derisindeki birçok cilt hastalığı cinsel ilişkide ağrıya neden olur.
 • Vajinismusun kendisi ağrıya neden olabilir.
 • Vulvadaki kanser türü lezyon ve hastalıklarda ağrı oluşturabilir.
 • Ped, iç çamaşırı, parfümlü vajinal deodorantlara karşı alerjik reaksiyonlar genital bölgede tahriş ve hassasiyet yaratarak cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
 • İdrar yolu ile ilgili tüm problemler cinsel ilişkiyi etkiler. Çünkü genital organlara komşudur. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonları cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
 • Cinsel istismar, kaza, epilasyon işlemleri, gibi nedenlere bağlı oluşan yaralanmalar ağrılı cinsel ilişkinin nedenlerinden biridir.

Vajinal ağrılı cinsel ilişki: Ağrı penisin vajinaya girmesi ile birlikte olur. Cinsel ilişki sırasında ağrı penisin vajinada hareketi ile birlikte vajina boyunca olur. Vajinal ağrılı cinsel ilişki sekonder vajinismus nedenleri arasındadır.

 • Cinsel uyarılma güçlüğü, yetersiz ön sevişme ve ilaçlara bağlı yetersiz kayganlaşma olması,
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • Menopoz sonrası vajinal darlıklar,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Vajinanın yapısal darlığı ya da kısalığı,
 • Gebelik.

Derin ağrılı cinsel ilişki: Derin ağrılı cinsel ilişkide ağrı penisin vajinada ilerlemesi sonucu vajina derinliklerinde ve alt karın bölgesinde yanma, dolgunluk şeklinde olur.

 • Yetersiz kayganlaşma yüzeyel ağrılı ilişkiye denen olabildiği gibi derin ağrılı cinsel ilişkiye de neden olur. Cinsel uyarılma güçlüğü, yetersiz ön sevişme, ilaçlar yetersiz kayganlaşmaya yol açabilir.
 • Menopoz, lohusalık dönemi gibi dönemlerde vajinal kuruluk ve daralmadan dolayı ağrı oluşabilir.
 • Rahim ve yumurtalıkların enfeksiyonu.
 • Rahim içi zar dokusunun rahim içinde ya da karın zarında olması ağrıya neden olabilir. Bu durum endometriozis olarak bilinir.
 • Karın içi yapışıklıklar.
 • Rahim ağzının enfeksiyonu.
 • HPV (Human Papilloma Virüsü),HSV (Uçuk virüsü) enfeksiyonları.
 • Yumurtalık kisti.
 • Dış gebelik.
 • Miyomlar.
 • Rahim sarkması.
 • İdrar yolu enfeksiyonları.
 • Bağırsaklara bağlı hastalıklar.
 • Genital bölge kanserleri
 • Geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar
 • Radyoterapi, kemoterapi
 • Rahmin ters olması (retrovert uterus)

Ağrılı cinsel ilişki ağrının başlangıcına göre

 • Birincil ağrılı cinsel ilişki: Cinsel ilişki sırasında ağrı olması ilk cinsel birliktelikten itibaren vardır. Bu tip bir durumda genellikle psikolojik faktörler daha çok rol alır. Sonrasında vajinismus hastalığı görülebilir.
 • İkincil ağrılı cinsel ilişki: Ağrı sonradan oluşmuştur. Hastalıklara bağlı olma olasılığı yüksektir. Bu durumda ağrı belirli bir pozisyonda oluyorsa özel ağrılı cinsel ilişki her türlü pozisyonda oluyorsa genel ağrılı cinsel ilişki olarak ifade edilir.
Antalya’da vajinismus ve ağrılı cinsel ilişkinin psikolojik nedenleri

Cinselliğe negatif bakış açısı, cinsel fonksiyon bozuklukları, eşler arasındaki olumsuz ilişkiler ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Eşler arasındaki ailevi geçimsizlik ağrılı cinsel ilişkinin önemli nedenlerinden biridir.

Cinsel eğitimin yetersiz olmasına bağlı korku ve kaygılar ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Bu durum ayrıca vajinismusa zemin hazırlar. Cinsel haz ile ağrılı cinsel ilişki arasında da bağlantı bulunmuştur.

Ağrılı cinsel ilişki tanısı nasıl konur?

Ağrılı cinsel ilişki yaşayan kadınlar çoğunlukla cinsel sorunlar hakkında konuşmaktan utandıkları için bu probleme bağlı nadiren doktora başvururlar. Hatta ağrılı cinsel ilişkiyi normal kabul eden kadınlar bile vardır.

Jinekolojik muayene sırasında sorulan ‘Cinsel ilişki sırasında ağrı duyuyor musunuz?’ gibi basit bir soru hastanın sorununu anlamak için yeterli olabilir.Ağrının yeri, şiddeti, süresi, sıklığı, zamanı, değişkenliği, ağrıyı artıran ve azaltan faktörler sorgulanmalıdır.

Detaylı fizik muayene ile organik bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır. Gerekirse ultrasonografi, kan testleri, bilgisayarlı tomografi ve MR görüntüleme gibi yöntemlerden faydalanılmalıdır. Psikolojik ve sosyolojik faktörleri belirlemek için bu açıdan da detaylı bilgi alınmalıdır.

Ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi nasıl olur?

Ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi nedene yönelik yapılır. Öncelikle organik bir sebep aranır. Bulunan organik neden ilaç ya da cerrahi yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılır.

Cinsel ilişkide ağrıyı azaltan yöntemler nelerdir?
 • Vajinal kayganlaştırıcı kullanmak,
 • Lokal ağrı kesiciler kullanmak,
 • Pelvik kasları güçlendirmek ve eğitmek (Kegel egzersizleri ile),
 • Korku ve kaygıyı azaltmak için cinsellik ile ilgili bilgilendirme,
 • Ön sevişmeyi uzun tutmak (masaj ile gevşemek),
 • Cinsel teknik ile ilgili bilgilendirme,
 • Erotik videolar ve kitaplar ile cinsel uyarıyı artırmak,
 • Cinsel ilişki öncesi ılık duş almak (kaslarda gevşeme sağlar),
 • Penis girişi öncesi vibratör kullanmak.

Genellikle ağrının olacağı düşüncesi bile vajinal kaslarda kasılma ve salgılarda azalmaya neden olur. Bu da ilişkide ağrıya neden olur. Bu döngüyü kırmak için psikoterapiye ihtiyaç vardır.

Vajinismuslu kadınlarda cinsel isteksizlik

Cinsel istek belirli bir kişi ile cinsellik yaşama arzusudur. Kadınlarda cinsel isteksizlik yaklaşık %40 oranında görülür. Vajinismus hastalığında da cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Cinsel isteksizlik vajinismusta yaşanan problemleri kısır bir döngüye sokarak tedaviyi geciktirip güçleştirebilir. Bu nedenle vajinismuslu kadınlarda cinsel isteksizlik olup olmadığının sorgulanması gerekir.

Cinsel istek azlığı ya da isteksizliği olan kadında cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik ya da çok az ilgi vardır. Cinsel içerikli düşünceler ve hayaller yoktur ya da çok azdır. Cinsel ilişkiyi başlatamazlar ya da nadiren başlatırlar. Eşlerinin cinsel ilişkiyi başlatma girişimlerine karşılık vermezler. Yazılı, sözel ya da görsel hiçbir cinsel uyarıya karşı istekleri yoktur ya da çok azdır.

Cinsel isteksizlik diyebilmek için bu bulguların en az 6 ay sürmesi gerekir. Cinsel isteksizlik ağır bir ruhsal bozukluk ya da ilişki bozukluğundan kaynaklanmamalıdır. Bir ilaca, uyuşturucu maddeye ya da organik bir hastalığa bağlı olmamalıdır.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin tipleri nelerdir?

Birincil cinsel isteksizlik (yaşam boyu): Cinsel hayatın başlangıcından itibaren isteksizlik vardır. Daha çok bilinç dışı süreçlerle ilgilidir.

İkincil cinsel isteksizlik (sonradan kazanılan): Cinsel hayatın belirli bir aşamasından sonra başlamıştır. İlaç yan etkileri, depresyon gibi nedenlerle görülebilir. Cinsel isteksizlik duruma göre hafif, orta ya da ağır şekilde olabilir.

Cinsel istek azlığı olduğu durumda kadın doktora bu durumdan rahatsızlık duyup direk olarak başvurabilir. Ya da eşinin bu durumdan rahatsızlığı nedeniyle eşler birlikte başvurabilir. Kadına göre hiçbir sorun yoktur.

Cinsel istek azlığı diğer cinsel işlev bozukluklarına (orgazm olamama, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki gibi) bağlı ya da beraber olabilir. Cinsel ilişkiden zevk alamamak, ağrı duymak, penis girişini yapmamak zamanla cinsel isteksizlik yaratabilir. Erkekte cinsel işlev bozuklukları olduğu durumlarda erkek boşalmaz. Sertleşme güçlüğü, cinsel isteksizlik kadında da zamanla cinsel isteksizlik yaratır.

Kadında cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?
 • Genel sağlık sorunları: İnsan vücudundaki bir hastalık ya da bozulma diğer fonksiyonları da etkiler. Özellikle kronik hastalıklar cinsel isteksizlik meydana getirebilir,
 • Yaş: Yaşın cinsel istek üzerinde direkt olarak olumsuz bir etkisi yoktur. Hatta menopozdan sonra bile cinsel istek devam eder. Fakat yaşla birlikte oluşan hastalıklar ve performansta düşme cinsel isteksizlik yaratabilir,
 • Dini inanışlar: Cinselliğin yasak ya da tabu olduğu dinlerde inanışlarda cinsel istek azlığı görülebilir,
 • Depresyon: Obsesif kompülsif hastalık, şizofreni gibi ruhsal hastalıklar,
 • Cinsellikle ilgili olumsuz deneyimler, cinsel taciz,
 • Gebe kalma korkusu,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık kapma korkusu,
 • Güvensizlik,
 • Başarısızlık korkusu, suçluluk ve günahkarlık duyguları,
 • Cinsel kimlik gelişiminde problem,
 • Evlilik ve ilişki sorunları,
 • Cinsellik ile ilgili bilgi eksikliği,
 • Cinsel ilişkinin yeterince tatmin edici olmaması,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Doğum, menopoz gibi özel dönemler,
 • İlaç yan etkileri.
Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi

Cinsel isteksizlik tedavisine başlamadan önce hastanın kendi isteği ile mi yoksa eşinin ya da ailesinin isteği ile mi başvurduğu belirlenmelidir. Altta yatan nedeni bulup ona göre tedavi yapılır. Mümkünse cinsel isteksizlik tedavisinde çift terapisi daha etkilidir. Tedavideki amaç cinsel isteği engelleyen faktörlerin bulunup ortadan kaldırılması ile kişinin gizli kalma arzu ve fantezilerinin uyandırılmasıdır.

Çift terapisinde çiftler arasındaki cinsel uyumsuzluklar belirlenip düzeltilmeye çalışılır.

Vajinismusta cinsel isteği artıran ilaçlar var mıdır?

Cinsel istek azlığında kullanılan bazı hormonal ilaçlar olabileceği gibi hiçbiri tek başına yeterli değildir. Vajinismusta mutlaka cinsel isteksizlik yaratan nedenler üzerinde durulup onları ortadan kaldırmaya çalışılmalıdır. İlaçlar bu tedaviye sadece ek olabilir.

Vajinismusta cinsel isteği artıran yiyecekler nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran ve enerji veren birçok yiyecek cinsel isteği artırabilir. Pekmez, kırmızı biber, tarçın, bal, kekik, çam fıstığı, susam, yumurta, ceviz, fındık, istiridye, hindi, roka, maydanoz, ısırgan otu, şalgam, çikolata gibi gıdalar cinsel isteğin artmasına yarar sağlar.

Vajinismusta cinsel isteği artıran yiyecekler tedaviye ek katkı sağlayabilir. Ancak tek başına çözüm değildir.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • N
  Naz***15.12.2018

  Vajinismus ilk derecesindeyim hocam tedavi olmak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Erken evre vajinismus kolay tedavi edilebilmektedir. Vajinismus tedavi detayları ve randevu için lütfen bizi 0 242 322 9773 numaralı hattımızdan arayınız.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621