Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Vajinismus Tedavisi

Doğru cinsel bilgiler ile donatılmış sağlıklı bir çiftin vajinismus tedavisi o denli kolay olmaktadır. Vajinismus tedavisinde cinsel terapiste olan güven oldukça önemlidir.
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi Antalya’da deneyimli ellerde genellikle rahat yapılabilen çözümü olan bir klinik durumdur. Vajinismus tedavisinde en önemli noktalardan biri tedaviyi ertelemeden biran önce başlamaktır.

Vajinismus tedavisinde doktora olan güven ve tedaviye uyum başarıda anahtar rol oynar. Toplumda vajinismus sıklığı sanılandan daha yaygındır. Ancak çiftlerin önemli bir kısmı aylar ve yıllarca bu hastalığı ertelemektedir. Vajinismus Antalya merkezindeki kliniğimizde tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus tedavisi Antalya

Vajinismus tedavisi Antalya’da başarı ile yapılan cinsel terapilerden biridir. Vajinismus tedavisi Antalya’da yapılacak ise kliniğimizi arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgileri Antalya vajinismuskliniğimizden alabilirsiniz.

Vajinismus cinsel işlev bozukluğu başlığı altında sınıflandırılmaktadır. Genellikle evlilik sonrası fark edilen bu durum çiftlerin bir kâbusu olmaktadır. Ne yazık ki vajinismusa çözüm arayan çiftler yanında 7-8 yıla kadar belki de daha fazla süre cinsel ilişkide bulunamayan çiftler de bulunmaktadır.

Oluşumu yıllar içinde gelişen ve şekillenen vajinismus aslında klinik bir spektrumdur. Hafif ve çabuk tedavi edilen evresi bulunduğu gibi daha şiddetli semptomlara sahip ileri evre vajinismuslu bayanlar da vardır.

Vajinismus tedavisinde atılan en büyük adım aslında kişinin bu durumu fark etmesi ve çözüm arayışına girmesidir. Vajinismusu fark edip tedavi olmayı istemek aslında işin %50’sini halletmektir. Bu konuda bilgi, tecrübe ve deneyim sahibi bir Antalya vajinismus tedavi merkezi, doktoru ve klinik bulunca da her şey bir anda değişecektir.

Cinsel terapi bilgi eksikliği ya da yanlış bilgilerle donatılmış bir cinsellik algısını düzeltmenin temelini oluşturmalıdır. Vajinismuslu bayanlarda özellikle cinselliğe karşı bir ön yargı bulunur. Vajinismus doktoru bu ön yargıyı yıkma konusunda çiftleri adeta yeniden şekillendirir.

Doğru cinsel bilgiler ile donatılmış sağlıklı bir çiftin vajinismus tedavisi o denli kolay olmaktadır. Vajinismus tedavisinde cinsel terapiste olan güven oldukça önemlidir. Çiftlerin güvenini kazanamamış bir vajinismus doktoru ile maalesef vajinismus tedavisi oldukça zor ya da mümkün değildir.

Doktora olan güven yanında vajinismusu tanımak, bilmek ve verilen ödevleri uygulamak tedavinin aslında anahtarıdır. Vajinismusun temelinde bilgi eksikliği varken bu durumu fark eden bayanların internet, kitaplar ya da videolar üzerinden tedavi için çözüm araması oldukça zordur. Konu ile ilgili yeterli kaynak maalesef azdır. Bu çiftlerin mutlaka profesyonel bir yardım alması gerekir. Sağdıçlık geleneğinin yozlaşması, cinsel bilgisi zayıf gençlerin artması vajinismus hastalığının kadınlarda artan oranlarda görülmesine yol açmaktadır.

Antalya vajinismus tedavisi için doktorun uyguladığı psikolojik destek oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde organik ve fiziksel nedenler ortadan kaldırılsa da psikolojik destek olmadığında tedavi yarım kalacaktır. 

Vajinismus kliniği sadece kadının sorunu değildir. Vajinismus Antalya’da tedavi edilebilmekte olup kadın erkek her ikisini de ilgilendiren çiftlerin ortak bir sorunudur. Bayanlar zaten kendi teşhislerini koyarak doktora başvururlar.

Vajinismus tedavi merkezleri arayan bayanlar doktora geldiklerinde konu hakkında araştırma yaptıklarından kısmen de olsa bilgileri vardır. Bu nedenle vajinismus tedavisinin başlangıç aşamasında teşhisini bilen ve konu hakkında azda olsa bilgisi olan çiftler tedaviye daha istekli ve uyumlu olmaktadır. Vajinismusu yenenler arasına girmek onlar için daha kolaydır.

Vajinismus Tedavi Fiyatları 2019

Vajinismus tedavi fiyatları 2019 yılında Antalya vajinismus tedavi merkezlerinde kliniğin tecrübesi ve merkezin yerine göre değişkenlikler göstermektedir. Kliniğimizdeki güncel vajinismus tedavi fiyatları bilgisini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Funda Yazıcı Erol Antalya’da vajinismus tedavisini başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Antalya vajinismus tedavi fiyatları 2019 ve detaylı bilgi için 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bizi arayınız.

Vajinismus nedir?

Vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ya da imkansız olarak algılanmasına vajinismus denir. Vajinismusta sadece vajina girişindeki kaslarda değil tüm vücutta kasılma, korku, endişe, tiksinme, bulantı  ve panik hali olur. İlişki sırasında kadın bacaklarını kapatır ve eşini elleriyle iter.

Vajinismuslu bayanlar vajinalarının çok dar olduğunu düşünür. Bir kısmı da kızlık zarının kalın olduğu için canlarının yanacağı beklentisi içine girerler. Bu da vajinismusta kasılmaları tetikler. Vajinismusta acıyacak beklentisi istemsiz bir şekilde kadının vajinası etrafındaki kasların kasılmasına ve cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesine neden olur. Kasılan vajinal kaslar penisin, eşinin parmağının, doktorun parmağının, hatta kişinin kendi parmağının vajinaya girişine izin vermez. Vajinismus tedavisinde tüm bu durumlar değerlendirilir.

Vajinismusta bazı bayanlarda elin ya da penisin vajinaya yaklaşması bile vajinal kasların kasılarak vajina girişininin daralmasına ve ilişkinin imkansız hale gelmesine neden olur. Vajinismus sadece vajinal kaslardaki bilinçdışı olan vajinal bir refleks değil aynı zamanda ilkel ve bedensel korku refleksidir. Korku ile birlikte vajina girişini çevreleyen bazı kas grupları istemsiz olarak kasılır.

Vajinismuslu kadınlarda genital bölgede ve özellikle vajinada yanıcı tarzda yaygın bir hassasiyet oluşur. Vajinismusa halk arasında evli bakire, tamamlanmamış evlilik ya da cinsel fobi gibi isimler verilir. Tıp literatüründe ise vajinismus cinsel ağrı bozukluğu olarak incelenir. Vajinismus Antalya kliniğimizde bu bulguların saptanması ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismuslu kadınlar cinsel ilişki sırasında eşini iter. Vajinal kaslar kasılır. Yoğunluğu değişen derecelerde endişe, korku ve kaygı duyar. Vajinismuslu kadınlar aslında panik atak benzeri bir durum yaşar. Bilinci açık olsa da kontrolünü yitirir. Zaman içerisinde vajinismuslu kadınlarda suçluluk, utanç, hayal kırıklığı, başarısızlık, yalnızlık hissi, kendinden nefret etme, başka çiftleri kıskanma, cinsel isteksizlik, depresyon belirtileri oluşabilir.

Vajinismuslu bazı kadınlarda yaşanılan korku ve kaygıya bağlı olarak hipotansiyon ve vagal senkop bulguları görülebilir. Bu hastalarda mide bulantısı, baş dönmesi, göz kararması, soğuk terleme, bayılma bulguları görülür. İlişki denemesinin kesilmesi ile bu bulgular da son bulur. Vajinismus Antalya kliniğimizde bu sorunu yaşayan çiftler benzer ortak belirtiler tariflemektedir.

Vajinismus tanısı nasıl yapılır?

Vajinismus tanısı koymada en önemli ipucu ilk ilişkinin gerçekleşememesidir. Tabi ilişkinin neden gerçekleşemediği irdelenerek ve ek jinekolojik muayene ile tanı konur. Çift ilişkiye girememe şikayeti ile gelir. İlişki sırasında kadının yoğun bir korku, kaygı ve endişe yaşadığı söylenir. Bacakları kapama, eşi elleri ile itme ve cinsel ilişkiyi sonlandırma düşüncesi hakimdir.

İlişkinin sonlanması ile klinik tablo düzelir. Tabi bu klinik tablo her çiftte aydı derecede değildir. Kimi çift hafif bulgularla bunu atlatırken kimi çiftte ise tedavi edilmesi gereken bir boyuttadır. Vajinismus belirtileri olan çiftlerin bu durumu ertelemeden hemen bir destek alması hem tedaviyi kısaltır hem de çiftlere daha sağlıklı bir süreç sunar.

Vajinismus tedavisi kolay mı?

Vajinismus tedavisi Antalya’da kolay bir şekilde yapılabilen bir klinik durumdur. Tedaviye ne kadar erken dönemde başlanırsa tedavi süresi o kadar kısalır. İlişkiye giremeyen çiftler öncelikli olarak bu durumun geçici olduğunu ve kendiliğinden zamanla düzelebileceğini düşünürler. Zamanla düzelme olmayınca bu durumun sadece kendilerinde olduğunu zannedip kimseyle paylaşamazlar. Bunun bir hastalık olduğunu ve birçok çiftte görüldüğünü öğrenince tedavi arayışı içine girerler.

Vajinismuslu kadınlar tedaviyi hep bir şeyleri bahane ederek hep ertelerler. Bu nedenden dolayı vajinismusa ''erteleme hastalığı'' adı verilmiştir. Vajinismus konusunda deneyimli uzman bir hekime başvurulup, düzenli olarak kontrollere gelindiği takdirde vajinismusun tedavi edilmemesinin imkanı yoktur. Çünkü cinsel ilişkiye giremeyecek kadın yoktur.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisi cinsel terapi eğitimi bulunan kadın doğum uzmanlarınca yapılabilmektedir. Vajinismus tedavisi esas olarak çiftlerin ortak ve ayrı ayrı katıldığı psikoterapi temelli tedavi yöntemlerini kapsar. Bununla birlikte vajinismus evresi ve klinik duruma göre doktor tarafından verilen çeşitli vajinismus egzersiz ve ev ödevleri ile tedavi desteklenir.

Vajinismus tedavisi planlanmadan önce vajinismusun kadında hangi evrede olduğu saptanır. Erken evre vajinismuslu kadınlarda tedavi daha kısa sürede olurken ileri evre vajinismjuslu kadınlarda tedavi süresi biraz daha uzun olabilmektedir.

Vajinismus tedavisi yapılırken seanslara zamanında gelinmesi, tedavinin aksatılmaması, verilen ödev ve egzersizlerin ihmal edilmeden yapılması, başarının sağlanacağı konusuna olan güven ve inanç önem arz eder. İleri evre kliniği bulunan hastalarda tedaviye dirençli olgularda vajinismus tedavisi yapılırken alışılagelmiş geleneksel yöntemlerin dışına çıkılabilir. Bu hastalarda vajinal kasılmaları önleyen bilimsel olarak yayınlanmış birtakım medikal tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Vajinismus tedavisinde en önemli olan hasta ve doktor arasındaki güvendir. Bu güven sağlandıktan sonra başarı arkasından gelecektir. Vajinismus tedavisini ertelememek çözüme daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır.

Vajinismus egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisinde vajinal kasılmaları önlemek için çeşitli şekillerde kademeli egzersizler de uygulanmaktadır. Vajinismus egzersizleri doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Bilinçsizce yapılan vajinismus egzersizleri yarardan çok zarar verebilir.

Vajinismus egzersizlerinin en önemli faydalarından biri kadının kendi genital bölgesini görmesi ve tanımasıdır. Bu durum vajinismus hastalığında oluşan korku ve kaygıları gidermede oldukça faydalı olmaktadır. Vajinismus egzersizleri kadının kendisi ya da eşi ile birlikte uyguladığı egzersizleri içerir. Vajinismus egzersizleri her çift için hastalığın evresine göre farklı şekillerde verilir. Yani erken evredeki vajinismus egzersizleri ile ileri evre vajinismus egzersizleri birbirinden farklıdır.

Vajinismus hastalığındaki temel sorun psikolojik kaygılar nedeni ile vajinal girişin sağlanamamasıdır. Vajinismus egzersizleri ile bu durum birkaç şekilde düzeltilebilir. Vajinismusta görülen kasılmaları tetikleyen korku ve kaygıları azaltmak için önce kadının kendi genital bölgesini tanıması istenir.

Vajinismus tedavisinde kadının kendi genital bölgesini tanıması çok önemlidir. Hastaya belli başlı anatomik bilgiler verilerek sonrasında da ayna ile kendi genital bölgesini tanıması istenir. Sonraki aşamalar da dokunarak korku ve kaygılarını giderir.

Vajinismus egzersizlerinin temelinde parmak ve dilatör ile yapılan egzersizler yer alır. Vajinismus parmak egzersizleri evde rahat, huzurlu ve sakin bir ortamda parmak ile yapılan vajinal girişlerdir. Önce hastanın kendisi sonraki süreçte eşi ile birlikte vajinismus parmak egzersizleri yapılır.

Vajinismus parmak egzersizleri yapılırken önce tek parmak girişi sonraki süreçte çift parmak girişi uygulanabilir. Amaç kademeli yapılan egzersizler ile vajinal girişi sağlamaktır. Dilatör denen farklı boydaki parmak benzeri aletler ile vajinal girişler yapılır. Kullanılan bu aletlerin kalınlığı kadındaki vajinismus evresine göre seçilir. Vajinismus tedavisi ilerledikçe küçükten biraz daha kalın olan dilatörlere geçiş yapılır.

Kadın ve çift vajinismus egzersizlerini yaptıkça kendilerine olan özgüvenleri tazelenir. Ve ilişki sırasında duyacakları korku ve kaygılar azalarak kaybolur. Kegel egzersizleri kadında pelvik taban kaslarını güçlendirmede yapılan kasma ve gevşeme egzersizleridir. İdrarını tutup bırakma şeklinde de uygulanır. Vajinismus tedavisinde de bu egzersizler vajinal kasları kontrol etmek için kullanılabilir.

Antalya vajinismus tedavisinde hipnoz kullanılır mı?

Vajinismus bilinçaltı korku ve kaygıların tetiklediği kasılmalar neticesinde oluşur. Antalya vajinismus tedavisinde hipnoz uygulamaları işte bu korku ve kaygıların azaltılmasına yönelik terapi uygulamalarına ek olarak yapılabilir. Hipnozun işe yaraması için kişinin buna inanması ve güvenmesi oldukça önemlidir. Vajinismusta hipnoz tedavisi genellikle evre 4-5 vajinismus hastalarına uygulanır.

Vajinismuslu kadınların ortak özellikleri nedir?

Vajinismuslu kadınların çoğunda görülen bazı ortak özellikler bulunmaktadır. Ancak vajinismusu olan kadınlarda bu özelliklerin hepsi görülmeyebilir. Bunlar;

 • Genellikle kurallara uyan, her şeyin kötüsünü düşünen kişilerdir.
 • Ailenin iyi kızı olarak tarif edilirler.
 • Çocuksu bir kişilikleri vardır.
 • Duygusal ve ruhsal gelişimleri eksik olabilir.
 • Bağımlı kişilik özelliği gösterirler.
 • Kendilerini ifade etmekte zorluk çekerler.
 • Bedenlerinden hoşnut olmayabilirler.
 • Cinselliği kirli ve kötü olarak algılarlar.
 • Cinsel organlarından hoşlanmazlar hatta iğrenebilirler.
 • Güven duyguları zarar görmüş olabilir.
 • Erkekleri saldırgan olarak algılar.
 • Olumsuz cinsel bir eyleme, görüntüye ya da söze maruz kalmış olabilirler.
 • Vajinismuslu kadınlar cinsellikle ilgili pek konuşmak istemezler.
 • Cinselliği başlatan taraf olmazlar.
 • Vajinismus hastalarının aileleri de genellikle aşırı koruyucu, baskıcı, cinsellik hakkında konuşulmayan ya da kötü konuşulan ailelerdir.
 • Aile içi çatışma görülebilir.

Vajinismus tipleri nelerdir?

Vajinismus birincil, ikincil ve durumsal vajinismus olarak üç tipe ayrılır.

Birincil (primer) vajinismus: Birincil vajinismus ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Vajinanın dış üçte birlik kısmında istem dışı kasılmalar sonucunda ağrı hissedilir. Böylece kadın cinsel ilişkiden kaçınır. Birincil vajinismusta kişi başarılı bir cinsel ilişki yaşamamıştır. Bu kişilere vajinal muayene de yapılamaz. Tabiki bu bulguların devamı vajinismus tanısı koydurur. Primer vajinismusta altta yatan en önemli sebep korkudur.

İkincil (sekonder) vajinismus: Daha önce cinsel birleşme yaşamış ancak sonrasında vajinismus bulguları görülmesine ise ikincil vajinismus denir. İkincil vajinismusa sebep olan en önemli nedenler geçirilmiş travma, ameliyatlar, düşük, kürtaj, zor doğum, ağır bir enfeksiyon, sert yapılan jinekolojik muayeneler olabilir. Bu nedenler ortadan kalksa bile kişi ağrılı cinsel ilişki yaşayacağı korkusu ile kadın cinsel ilişkiye giremez.

Durumsal vajinismus: Kadın eşi ile ilgili sorunlarından dolayı istemli olarak ağrı, acı, kanama, yanma olmasından korkarak cinsel ilişki sırasında kendini kasar. Cinsel ilişkiye izin vermez. Bu kadınlar tampon kullanabilir. Bir doktor tarafından jinekolojik muayene edilebilir.

Vajinismusun evreleri nelerdir?

Vajinismus klinik derecesine göre 5 evreye ayrılır. Evre 1 en hafif belirti ve bulguların görüldüğü vajinismus evresi iken evre 5 vajinismus da ise aşikar bir klinik vardır. Vajinismus evreleri çiftin verdiği klinik öykü ve jinekolojik muayene bulgularına dayanarak yapılır.

Evre 1 vajinismus nedir?

Evre 1 vajinismus çeşitli belirti ve bulgular ile kendini gösterir. Bu bulgular;

 • Bu kadınlar rahat bir şekilde jinekolojik muayene olabilir.
 • Genital bölgesine dokunabilir.
 • Parmağını vajina girişine ve vajina içine dokundurabilir.
 • Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir.
 • Sınırlı penis girişi olabilmesine rağmen devamında kasılma yaşar.
 • Bacaklarını kapatarak eşini iter.
 • Cinsel yakınlaşma sona erdiğinde kasılmalar geçer.
 • Genellikle geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.
Evre 2 vajinismus nedir?

Evre 2 vajinismus farklı bir takım belirti ve bulgular ile kendini gösterir. Bu bulgular;

 • Bu kadınlar jinekolojik muayene olabilir.
 • Jinekolojik muayenede kişi rahat değildir, kasılmalar yaşar.
 • Kişi kendi genital bölgesine dokunabilir fakat vajina içine dokunamaz.
 • Eşinin genital bölgeye dokunmasına izin verir.
 • Sınırlı penis girişi olabilmesine karşın devamında kasılma yaşar.
 • Bacaklarını kapatarak eşini iter.
 • Kasılmalar cinsel yakınlaşma sona erdiğinde geçer.
 • Geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur.
Evre 3 vajinismus nedir?

Evre 3 vajinismus bir takım belirti ve bulgular ile ortaya çıkar. Bu bulgular;

 • Vajinismusu olan hastalarda jinekolojik muayene sırasında daha dokunma aşamasında kasılmalar başlar.
 • Normal bir jinekolojik muayene yapılamaz.
 • Kişi kendi genital bölgesine dokumaktan ve bakmaktan hoşlanmaz.
 • Vajina girişine dokunduğunda dahi kasılmalar olur.
 • Eşinin genital bölgesine dokunmasına izin verir fakat oldukça rahatsız olur.
 • Sınırlı penis girişine bile müsaade etmez.
 • Bu kadınlar cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar.
 • İlişki başlarken eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır.
Evre 4 vajinismus nedir?

Evre 4 vajinismus ilk üç evreye göre daha belirgin bulgular ile ortaya çıkar. Bu bulgular;

 • İlişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte sırtta ve bacaklarda da kasılma yaşanır.
 • Kasılma ile birlikte endişe, korku, bacakları kapatma hareketi, kendini koruma için geri çekilme vardır.
 • İlişki denemesi sona erse bile kasılmalar hemen geçmez.
 • Vajinismus hastasını jinekolojik olarak muayene etmek oldukça zordur.
 • Genital bölgeye dokunulmakla bile ağrı duyar, kendini geri çeker.
 • Sınırlı olsa dahi penis girişi yaşanamamıştır.
 • Cinsel ilişki sırasında penis dokunur dokunmaz kasılma yaşar ve eşini iter.
Evre 5 Vajinismus nedir?

Vajinismus kliniğinin en şiddetli olarak yaşandığı evredir. Bulgular;

 • İlişki denemesi sırasında pelvik kaslar ile birlikte tüm vücutta yoğun bir şekilde kasılma vardır.
 • Tüm vücuttaki kasılmalara ek olarak endişe, korku, tiksinme ve panik hali, bacaklarda kapanma ve eşini iterek ilişkiden kaçınma da görülür.
 • Bulantı, baş dönmesi ve göz kararması gibi fiziksel semptomlarda olabilir.
 • Bu hastalar jinekolojik muayene olmayı bırakın jinekolojik masaya bile oturmakta ve bacağını açmakta zorlanırlar.
 • Eşinin elle genital bölgelerine dokunmasını bile reddederler.
Vajinismusta risk faktörleri nelerdir?

Bazı kadınlarda vajinismus görülürken diğerlerinde olmaz. Bunun cevabı çok da net olmamakla birlikte bir kadında vajinismusa neden olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Vajinismus oluşmasında en yaygın etken cinsel bilginin yanlış ya da eksik olmasıdır. Günümüzde hala çocuklarımıza yeterli cinsel eğitim ve cinsel bilginin verilmemesi, cinsellikle ilgili her şeyin ayıp ya da günah sayılması cinsellikle ilgili cinsel mit dediğimiz aslı olmayan bilgilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İşte bu cinsel mitler vajinismusun ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Cinsellikle ilgili korkular vajinismusun oluşumunda önemlidir. Kadının zihninde aşırı büyüttüğü penis yüzünden çok acı çekeceği ve parçalanma hissi vajinismus oluşumuna zemin hazırlayan en büyük korkudur.

Gebe kalma korkusu, AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirme korkusu, reddedilme, kirletilme ve masumiyetin kaybı korkusu da vajinismusun temelinde rol alabilir.

Vajinismusu olan kadınlara bakıldığında cinsel korkuları olan, cinsel tecrübesi olmayan, çekingen, kırılgan, çocuksu özellikler görülür. Yine vajinismuslu kadınlar, kurallara uyan, içine kapanık, iyi huylu, akıllı ve zekidirler. Aileleri genellikle baskıcı, tutucu ve otoriterdir. Vajinismusu olan kadınların eşlerine bakacak olursak genellikle anlayışlı, nazik, kibar ve rahat beylerdir. Eşlerinin canının yanmasından ve onları incitip kırmaktan korkarlar.

Vajinisnusun toplumda görülme sıklığı nedir?

Vajinismusun toplumda görülme sıklığı tahmin edilenden daha fazladır. Ülkemizde her 10 evli çifften birinde vajinismus görülür. Vajinimus sorunu olan kadın bu durumu kendine has özel bir hastalık olarak görebilir. Bu hastalığın dünyada bir tek kendinde olduğunu düşünebilir. Ülkemizde cinsel terapi kliniklerine başvuran her evli 10 kadından biri vajinismus nedeniyle başvurmaktadır. Tedavi arayışında bulunmayan vajinismus hastalarının sayısı henüz bilinmemektedir.

Ülkemizde vajinismus sorunu Amerika ve Avrupa ülkelerine göre daha sık görülmektedir. Vajinismus bir erteleme ve kaçınma hastalığı olduğu için, çoğu vajinismuslu kadın, utandığından, zamanla geçebilir düşüncesi ile doktora başvurmamaktadır.

Vajinismus neden olur?

Vajinismusun nedeni tedaviye giden yolda bize rehber olacak bir klavuzdur. İnsanlar doğduğu günden itibaren birçok yaşamsal fonksiyonlarını belli bir süre içinde öğrenerek ve özümseyerek gerçekleştirirler. Örneğin yemek yemek, yürümek, konuşmak gibi fonksiyonlar belli bir süre içinde deneye deneye öğrenilir.

Cinsel fonksiyonlar ve üremede yaşamsal bir fonksiyondur. Erkekler bu konuda şanslıdır. Doğduğu günden itibaren cinsel organı ile gurur duyulur. Kendi de gurur duyar. Sünnet için tören düzenlenir. Bir erkeğin mastürbasyon yapması oldukça doğal olup erkekliğin göstergesi olarak karşılanır. Ayrıca erkeklerin genital organı rahatlıkla görebilecekleri bir yerdedir. Genital bölgesinin neresinde ne var bilir.

Kadınlar içinse durum tam tersidir. Küçük yaşlardan itibaren genital bölgesine bakması ve dokunması yanlış, ayıp, günah olarak öğretilir. Adet olduğunu bile saklar. Bir kadının mastürbasyon yapması asla kabul edilemez.

Kadınların genital bölgesi kendisinin rahatlıkla görebileceği bir yerde değildir. Kadınlar genital bölgelerini ancak bir ayna ve ışık kaynağı ile görüp inceleyebilir. Bunu da çoğu genç kız yanlış anlaşılmaktan ya da o bölgeye zarar verme düşüncesi ile yapmaz. Genital bölgesi çoğu genç kız için bir bilinmezdir. Bilinmeyen düşünceler insanda kaygı uyandırır. Tüm bu süreçten geçen genç kız cinselliğini öğrenemez. Bu durumlar vajinismusa zemin hazırlar.

Vajinismus nedenleri nelerdir?
 • Cinsel bilgi ve tecrübe eksikliği: Cinsel bilgi eksikliği bizim ülkemiz gibi cinsel eğitimin verilmediği ülkelerde sıklıkla vajinismusa neden olur. Maalesef genç kızlar ve erkekler cinsel bilgilerini çoğunlukla arkadaşlarından ya da internetten yalan yanlış olarak öğrenmektedirler.
 • Ülkemizde düğün döneminde sağdıç olması artık terk edilmiştir. Günümüz gençliğinin cinsel bilgilerinin yeterli olduğu düşünülüp evlilik öncesi herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Ayrıca evlilik öncesi cinsel tecrübeler de normal sayılmamaktadır.
 • Cinsellikle ilgili korkular: Özellikle ilk geceye ait korkular vajinismusun oluşumunda önemli bir etkendir. İlk gecede kızlık zarının patlayacağı, yırtılacağı ve çok ağrının olacağı düşüncesi vajina etrafındaki kasların kasılmasına ve gerçekten ağrı duyulmasına neden olur.
 • İlk geceye ait hurafeler korkuyu daha da arttırır. Çok ağrılı ve çok kanayan ilk gece hikayelerini dinleyen bir bayanın korkmamasının imkanı yoktur.
 • Kişisel korkular ve sorunlar: Cinsel taciz ya da tecavüze uğramak, dini korkular, kirlenmişlik hissi, başaramama korkusu da vajinismusun temelinde olabilir. İğne fobisi, kan fobisi vajinismus hastalarında sıkça görülür.
 • Eşler arası sorunlar: Bazen eşler arasındaki sorunlar cinsel ilişkiyi reddetme şeklinde kendini gösterebilir. Eşler arası sorunlar vajinismus tedavisinde de süreci etkiler.
 • Organik nedenler: Geçirilmiş ameliyatlar, genital enfeksiyonlar, kabızlık, endometriozis, vulvar vestibülit sendromu, kalın kızlık zarı, pelvik tümörler gibi durumlar vajinismusa neden olabilir. Bu nedenler mutlaka jinekolojik değerlendirme gereklidir.
Vajinismus tedavisinde cinsel terapinin yeri nedir?

Antalya vajinismus tedavisinde cinsel terapi yaygın olarak uygulanır. Zaten bu hastaların genital bölgelerini tanıması ve ilişkinin evreleri hakkında bilgi sahibi olması tedavi sürecinde önem arz eder. Vajinismusta cinsel terapi ile korku ve kaygılar da giderilir. Cinsel terapi ile hastalar bilinç altında kendilerinin daha rahat hissetmektedir.

Vajinismuslu kadın jinekolojik muayene olabilir mi?

Evre 1 ve 2 vajinismus hastalığında jinekolojik muayene yapılabilir. Ancak evre 3, 4 ve 5 vajinismus hastalığında normal bir jinekolojik muayene yapılamaz. İleri evre vajinismus hastaları genital bölgelerine dokunulmasına dahi izin vermezler. Bu hastalarda normal bir jinekolojik muayene ancak vajinismus tedavisinin tamamlanması ile mümkün olur.

Vajinismus ülkemizde neden sık olarak görülüyor?

Maalesef ülkemizde birçok kişi hala ilk ilişki ile kızlık zarının mutlaka kanayacağını, yırtılacağını, delineceğini, patlayacağını, ağrıyacağını ve acıyacağını zannediyor. Fakat aslında bu saydıklarımızın hiç biri olmaz. Bunların olacağını düşünen kadın ilk ilişkide kendini istemeden kasar ve kasmadan dolayı ağrı, acı ve kanama olur. Bu kasılma aşırı olduğunda da vajinismus görülür. Vajinismus Antalya’da ülkemizle benzer oranlarda görülmektedir.

Normal yapıdaki kızlık zarı, ideal şartlar altında ilk cinsel ilişki deneyiminde ve sonrasında kanamaz, yırtılmaz, delinmez, patlamaz, ağrı ve acı yapmaz. Kızlık zarı çok ince ve esnek bir mukoza parçasıdır. Erkeğin yumuşak davrandığı ve zorlayıcı hareketlerden kaçındığı, kadının ön sevişmeyle yeterli ıslanmanın sağlandığı ve kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, normal olan kızlık zarında hafif bir açılma olur. Bu esnada ağrı ve acı hissedilmez, kanama da olmaz. Ancak, cinsel ilişkiden alınan hazzın ön planda olmadığı bir durumda, kasılma ve sulanma azlığına bağlı ağrı ve kanama olabilir.

Ülkemizde ilk cinsel ilişki genellikle düğün sonrasına bırakıldığından ve bu geceye gerdek gecesi gibi isimler verilerek önemi arttırıldığından çiftlerin üzerindeki stres artar. Bu durum vajinismusa zemin hazırlamaktadır.

Yeterince cinsel bilgi ve deneyimi olmayan, yıllarca cinsellik hakkında korkutulan kadının düğünün getirmiş olduğu stresin üzerine ilk gece cinsel ilişkiye girmesi gerçekten çok zordur. Hele bir de kapıda kanlı çarşaf bekleyenler varsa bu durum sıkıntılı bir hal alır. Antalya vajinismus tedavisinde tüm bu durumlar terapide çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Vajinismus nasıl önlenebilir?

Evlilik hazırlığı içinde olan çiftlerin aslında en ideali evlenmeden önce bir uzmana danışmasıdır. Bu konuda doğru olarak bilgilendirilmesidir. Bunun adı evlilik öncesi danışmanlıktır. Bu işi önceden sağdıçlar yapıyordu. Şimdi ise sağdıçlığın içi boşaltıldı. Nasıl olsa şimdiki gençler bizden daha iyi biliyordur düşüncesi ile hiç bir şey anlatılmamaya başlandı. Sağdıçlığın yerini evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almalıdır.

Çiftlere ilk gecede yeterli ön sevişme ve yeterli ıslanmanın önemi anlatılmalıdır. Yeterli ıslanma olmazsa uygun kayganlaştırıcılar önerilir. Erkeğin aceleci olmaması ve kadını yeterince uyarması gerekir. Sonuç olarak vajinismus ülkemizde evli her 10 kadından birinde görülmektedir. Vajinismus tedavisi arayışında bulunmayanların sayısı ya da durumsal vajinismus yaşayan kadınların sayısı bilinmemektedir.

Türk kültüründeki cinsel değerler, cinselliğin anlamı, cinsel ilişkinin tanımı, cinsel işlev bozukluğunun algılanması gibi bazı özelliklerde vajinismusun görülme sıklığında rol oynamaktadır. Vajinismus tedavisi uygulanan yöntemler ve vajinismus egzersizleri ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Önemli olan bunu far kedip eşiyle birlikte bir vajinismus tedavi merkezine başvurmaktır. Antalya vajinismus tedavisinde uyum tam olduğunda kadınlar kolaylıkla vajinismusu yenenler arasına girebilir. Kliniğimiz Antalya merkezinde Lara semtinde olup vajinismus tedavisini başarı ile uygulayan bir yerdir.

Vajinismus ile karışan hastalıklar nelerdir?

Vajinismus sadece psikolojik nedenli olmaz. Genital enfeksiyonlar, apse, iltihap ve tümörle ilişkili nedenler ilişki sırasında değişen derecelerde vajinal kasılmalara neden olabilir. Bu durumda altta yatan sorunu tedavi etmek vajinal kasılmaları önleyecektir.

Vajinismus tedavisinde ağrı ve acının yeri nedir?

Bir çiftin ilişkiye girememesinin en önemli nedeni ya ağrı ve acı olacağı düşüncesi ya da gerçekten bunların olduğudur. İlişki sırasında ağrı ve acı daha önce bir kez yaşanmışsa bilinçaltı onu unutmaz. Sonraki ilişkide vajinal kasılma şeklinde tepki verebilir. Ağrı ve acı kaynaklı vajinal kasılmalar aslında bir kısır döngü yaratır. Ağrı ve acı vajinal kasılmaları tetikler vajinal kasılmalar ise ağrı ve acıyı tetikler. Bu da ilişkiye girmeyi imkansız hale getirebilir.

Vajinismus tedavisinde ruhsal sorunlar nasıl aşılır?

Vajinismus tedavi edilmez ise ruhsal sorunlarında eşlik ettiği bir hastalık halini alır. Çiftin ilişkiye girememesi uzun dönemde bu durumun çözümsüz olduğuna dair bir algı yaratır. Bir taraftan da aile ve çevrenin çocuk beklentisi zaten yaşamakta oldukları stresi ikiye katlar.  

Vajinismuslu kadınların bu uzun süreçte yaşadıkları olumsuzluklar onları depresyona iter. Depresyonla birlikte kendilerini sosyal faaliyetlerden uzaklaştırma, içe kapanma, kendini dinleme gibi bir ruh halinde bulurlar. Tabi ki vajinismus tedavisi sadece ilişki açısından ele alınmamalıdır. Çiftin bu anlamda yaşadığı birçok sorun birlikte değerlendirilip çözüme ulaştırılmalıdır. Yaşanan bir depresyonu göz ardı etmek tedavi sürecini oldukça zorlaştırır.

Gizlilik Taahhütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • N
  Nazife Demirkol15.12.2018

  Vajinismus ilk derecesindeyim hocam tedavi olmak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Erken evre vajinismus kolay tedavi edilebilmektedir. Vajinismus tedavi detayları ve randevu için lütfen bizi 0 242 322 9773 numaralı hattımızdan arayınız.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621