Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı % 1-2 dir. Ülkemizde de sıklığı giderek artaktadır. Genital siğiller en sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-30 yaş arasında gözlenir.
Genital Siğil Aşısı ve Siğil TedavisiGenital Siğil Aşısı ve Siğil Tedavisi

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil (genital kondilom) viral kaynaklı bir cilt lezyonudur. Lezyon el, ayak, ağız gibi yerler yanında genital ve anal bölgede de görülebilir. Leyonlar karnabahar benzeri bir görünüme sahiptir. Tek ya da çok sayıda olabilir.

Boyutu birkaç milimetreden 10-15 cm’ye kadar olabilir. Genellikle ağrısız kitlelerdir. Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı %1-2 dir. Ülkemizde de sıklığı giderek artaktadır. Genital siğiller sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-30 yaş arasında gözlenir. Genital siğil tedavisi Antalya kliniğimizde yapılabilmektedir. 

Genital Siği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisi krem, koterizasyon (yakma) dondurma ve cerrahi çıkarma ile yapılır. Tedavi lezyonun boyut, sayı ve yaygınlığına göre planlanır. Genital siğil tedavisi yani kondilom tedavisinde, nüksleri en aza indirmek için kitleler mümkün olduğunca temizlenmelidir. Bu amaçla virüslere etkili genital siğil kremi gibi ilaçlar kullanılarak lokal tedavi yapılabilir.

Büyük lezyonların tedavisinde koterizasyon yoluyla genital siğil yakılması ve cerrahi çıkarma uygulanır.

Genital siğil dondurma tedavisi sıvı nitrojen kullanılarak yapılır. Siğil üzerine 10-20 saniye süreli dondurma işlemi uygulanır. Bu işleme kriyoterapi adı verilir. Sıvı nitrojen hem siğil üzerine hem de yakın çevresine uygulanır. Siğiller donar ve dökülür. İşlem sırasında hafif-orta derecede bir yanma hissi olabilir.

Genital siğil yakma tedavisinde ise düşük voltajlı elektrokoter cihazları kullanılır. Yakma işlemi sonrası hafif kızarıklık, şişlik ve ağrı olabilir. İyileşme uygulama alanının boyutuna bağlı olarak genellikle 3-4 hafta içinde gerçekleşir.

Hatırda tutulması gereken nokta tedavinin yalnızca görünen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlı olduğudur. Genital siğil enfeksiyonu kronik seyreder ve kitleler ortadan tümüyle kalksa da hücrelerin içinde gizli bir şekilde yaşamını sürdürür. Böylece bulaştırıcılık devam edebilir. Fakat gözle görünen kitlesi olmayan bir kadının virüsü bulaştırma olasılığı oldukça azalır.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğil kaynağı bir çeşit siğil virüs ailesidir. Bu virüs ailesinin 200 civarında farklı tipi vardır. Bu virüsler el, ayak, ağız, genital bölge ve anal bölge başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde karnabahar benzeri lezyonlara neden olur. En sık görülen tipleri tip 6, 11, 16 ve 18’dir. Tip 6 ve 11 genital bölge siğillerinin çoğunun kaynağıdır. Tip 16 ve 18 kanserle ilişkili virüs tipleri olup rahim ağzı kanseri, vajina ve vulva kanseri ile anal bölge kanserlerinden sorumludur. Bu 2 virüse yüksek riskli siğil virüsleri denir. Bu 4 tip dışında daha az sıklıkla tip 31, 33, 45, 52 ve 58 de görülmektedir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Genital siğil genellikle cinsel yolla bulaşır. Nadiren direkt temasla da bulaştığı düşünülmektedir. Siğil virüsü dış ortam şartlarına oldukça dayanıklı bir virüstür. Bu özellik siğil virüsünün bulaşma ihtimalini artırmaktadır. Derideki küçük çatlak ve zedelenmeler siğil virüsü için bir giriş kapısı oluşturur.

Banyo malzemelerinin ortak kullanımı, hijyenik olmayan tuvaletler, dövme yapılması sırasında temiz olmayan malzemelerin kullanımı siğil virüsü bulaşına neden olabilir. Oral ilişki ile ağız içine, anal ilişki ile anüs ve çevresine bulaşarak lezyon oluşturabilir.

Gebelikte genital siğillere dikkat etmek gerekir. Büyük boyuttaki siğiller bazen doğum kanalını tıkayıp, normal doğumu engelleyebilir.

Siğil Aşısı Ne Kadar Koruyucudur?

Siğil etkeni aşısı olan bir virüstür. Bu virüsün en sık görülen tiplerine karşı geliştirilmiş aşılar bulunmaktadır. Günümüzde bu virüse karşı 3 tip aşı uygulaması vardır. Her üç tip aşı tip 16 ve 18’e karşı korur. Tip 16 ve 18 kanserle ilişkili virüslerdir. Diğer bir aşı tip 6 ve 11’e karşı %90 koruyuculuk sağlar. Üçüncü aşı ise en sık görülen 4 tip yanında tip 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı da korur. Bu aşılar sadece en sık görülen belli virüs tiplerine karşı koruma sağlar. Kişide olan bir genital siğil lezyonunu tedavi etmez. Ancak kişide lezyon olsa da lezyondaki tip dışında kalan virüslere karşı koruma sağlar.

Genital Siğil Aşısı Kimlere Yapılır?

Genital siğil aşısı 9-26 yaş arasındaki kadın ve erkeklere yapılır. Amaç bu virüs ile ilişkili genital siğil, rahim ağzı kanseri, anal kanserler, vulva ve vajina kanserlerini önlemektir. Genital siğil aşısı 6 ay ara ile 3 doz şeklinde yapılır. Aşı kas içine uygulanır. 9-14 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklara 2 dozluk bir aşı programı uygulanabilir. Dozlar arasındaki süre 6-12 aydır. 13 yaş üzeri ve immün süstemi baskılanmış kişilerde 3 dozluk aşı uygulanır.

Gebelikte Genital Siğilin Önemi!

Eğer doğum kanalında veya dış genital bölgede yaygın genital siğiller varsa, doğum eylemi sırasında bebek doğum kanalından geçerken genital siğil virüsünü kapabilir. Virüsün bulaşması bebeğinin larinksinde (ses tellerinin bulunduğu organ) papillomlar (ufak kitleler) oluşmasına neden olur. Papillomlar bebekte solunum sıkıntısına yol açar. Bu vakalarda sezeryanla doğumu önermekteyiz.

Gebelikte genital siğil tedavisi lezyon boyutları çok büyük değilse yapılmaz. Çünkü gebelik döneminde vücudun bağışıklık düzeyi daha zayıftır. Bu yüzden tedavi sonrası tekrarlama sıklığı fazladır. Tedavi çoğu vakada doğum sonrasına ertelenir.

Tedavi Sonrası İlişki

Genital siğil tedavisi yapan doktorlar bölgedeki lezyonları tamamen temizlenmiş olsa da virüs hücresel düzeyde kalabilmektedir. Hücresel düzeyde kalan virüs bulaşıcılığını sürdürmekte ve ilişki sırasında partnere geçebilmektedir. Genital siğil virüsleri uzun yıllar sessiz kalıp yıllar sonra lezyon şeklinde belirti verebilmektedir. O nedenle tedavi geçirmiş bir kişide partnerin aşı ile korunması yanında prezervatif kullanmak büyük oranda koruyuculuk sağlayacaktır.

Genital Siğil Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Ciltte leke ve iz kalması: Genital siğil birkaç şekilde tedavi edilir. Bu tedaviler sonrasında ciltte leke ve iz kalması görülebilir. Bu durum daha çok lezyonun sayı, boyut ve yaygınlığı ile ilgilidir. Küçük lezyonlar iz kalmadan tedavi edilebilir.

Kanama: Genital siğil lezyonları kanamalı olabilmektedir. Tedavi sırasında da kanama olası bir risktir. Genellikle tedavi sırasında lezyonun büyüklüğüne bağlı olarak az miktarda kanama görülebilir.

Enfeksiyon: Genital siğiller bazen çok yaygın ve sayıca fazla olabilmektedir. Bu gibi lezyonların tedavisinde geniş bir doku alanı etkilenir. Tedavi edilen alan büyüdükçe enfeksiyon riski artmaktadır. Bu nedenle doktorunuz gerek duyar ise antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

Genital Siğiller Tedavi Edilmezse Bulaşır!

Genital siğillerin tedavi edilmesi estetik yönden belirgin bir düzelme sağlayacaktır. Tedavi edilmiş genital siğil lezyonlarında bulaşıcılık anlamlı derecede azalır. Ancak tüm tedavilere rağmen bazen virüs hücre içinde yıllarca sessiz kalabilmektedir. Genital siğillere neden olan virüs tiplerinden bir kısmı kansere neden olur. Bu nedenle siğillerin mümkün olduğunca tedavi edilmesi ve bulaşıcılığının azaltılması gerekir. Aşı uygulamaları ile birlikte bu virüse bağlı istenmeyen bu sorunlar büyük oranda giderilmiş olur.

Genital Siğiller Ne Hızda Büyür?

Genital siğiller birbirinden farklı yüzlerce siğil virüsü tipi ile oluşabilir. Ancak en sık tip 6 ve 11 görülmektedir. Bu virüs kişiye bulaştığında hemen hastalık oluşturmaz. Eğer kişinin immün sistemi ya da bağışıklık sistemi kuvvetli ise virüs o kişide hastalık yapmayabilir. Bazen de hücre içinde yıllarca sessiz kalır. Bağışıklık düşünce lezyonlar ortaya çıkar.

Siğilin ortaya çıkması ve büyüme hızı hücresel immünite ile yakından ilişkilidir. Stres, kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, sigara ve alkol bağışıklık sistemini etkileyerek lezyonların artmasını tetikleyebilir.

Genital Siğil En Sık Nerelerde Görülür?

Genital siğil lezyonları iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris, vajina içi, rahim ağzı, anal bölge ve çevresinde görülür. Genital siğil tedavisi planlanırken siğillerin yaygınlığı ve boyutu yanında bulunduğu yere de dikkat edilir. Siğiller ciltten kabarık, kahverengine yakın, pütürlü görünümde leyonlardır. Küçük boyutlu olanlar kişi tarafından uzun yıllar fark edilmeyebilir.

Genital Siğil Kaşıntı Yapar Mı?

Genital siğiller genellikle kaşıntı yapmaz. Ancak bazen değişen derecelerde kaşıntı ve yanma gibi belirtiler olabilir. Büyük lezyonlarda ciltteki tahriş ile birlikte kanama görülebilir. Nadiren kaşıntı ve kanama sonrası ağrı eşlik edebilir. Genital bölge temizliği sırasında, kaşımakla ya da ağda yaparken lezyonlarda tahriş, kanama ve ağrı görülebilir.

Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

Genital siğil lezyonları hücresel immünite ile yakından ilişkilidir. Genital siğil lezyonları genellikle kendiliğinden geçmez. Ancak nadiren kişinin bağışıklık sisteminin iyi yanıt vermesine bağlı kendiliğinden geçtiği de görülebilmektedir.

Antalya Genital Siğil Tedavisi Fiyatları

Genital siğil tedavisi Antalya ilinde yakma, dondurma, krem ve cerrahi çıkarma şeklinde yapılır. Siğilin sayı, boyut ve yaygınlığı yanında yerleştiği anatomik bölge de tedavide önemlidir. Tüm bu faktörler genital siğil tedavisi fiyatları için belirleyici ana unsurlardır.

Küçük ve tek lezyonlar daha kolay tedavi edilebilirken, anal yerleşimli büyük ve yaygın lezyonlarda geniş cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Antalya genital siğil tedavi fiyatı da bu nedenlere bağlı değişir.

 • O
  Onu***20.05.2021

  Merhabalar, genital bölgemdeki siğillerin tedavisi için danışmak istiyorum teşekkürler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi için sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Buk***14.01.2021

  Merhaba 3 aylık hamileyim irili küçüklü 20 siğilim var nasıl bir yol izleyebilirim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

SORU SORABİLİRSİNİZ
Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621