Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ

Gebelikte Beslenme

Gebelikte uygulanan diyetin kalitesi anne ve bebeğin sağlığını yakından etkiler. Gebelikte beslenme, uygulanan diyet bütün temel gıda gruplarını kapsamalıdır.
Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelikte beslenme sürecinde hasta ile birlikte belirlenen onun uyum göstereceği bir beslenme planı oluşturmak oldukça önemlidir.

İyi bir beslenmenin göstergesi anne ile bebeğin kilo alımı arasında pozitif bir uyum olmasıdır. Ancak annenin aşırı kilo alımı doğum öncesi ve sonrasında olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Annenin gebelik öncesi vucut kitle endeksi (BMI) bebeğin ağırlığını doğrudan etkiler. Vucut kitle endeksi kilonun boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Vucut kitle endeksine göre gebeler zayıf, normal, kilolu ve obez olarak sınıflanır. Annenin vucut kitle indeksi arttıkça gebelikte alması gereken kilo azalır.

Gebelikte Kilo

  • Gebelik öncesi BMI <19.8 13,5-18 kg arasında kilo almalıdır.
  • Gebelik öncesi BMI 19,8-26 (normal) olanlar 11-16 kg almalıdır.
  • Gebelik öncesi BMI 26,1-29 arasında(yüksek) olanlar 7-11 kg almalıdır.
  • İkiz gebeliklerde BMI normal olanlarda ideal kilo alımı yaklaşık 18 kg veya tekil gebelikten 4,5-7 kg daha fazla olmalıdır.

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelikte uygulanan diyetin kalitesi anne ve bebeğin sağlığını yakından etkiler. Uygulanan diyet bütün temel gıda gruplarını kapsamalıdır. Ortalama bir kadın için bazal gereksinimlerine ek olarak yaklaşık 300 kcal/gün yiyeceklerine eklenmelidir.

Kadınlara özellikle gebeliğin sonlarına doğru kalori kısıtlamasına gitmemeleri anlatılmalıdır. Gebeliğin orta ve sonlarında kansızlığın önlenmesi için günlük demir desteği verilmelidir. Vitamin olarak multivitamin desteği önce besinler yolu ile karşılanmalıdır ayrıca multivitamin preparatları alınabilir. Ancak günlük folik asit desteği yiyeceklerden alınamayacağı için gereklidir.

Katı vejeteryanlar da çinko, demir, B12 vitamini desteği sağlanmalıdır. Gebelikte alkol ve sigaradan uzak durulmalı uykusuzluk, hazımsızlık, mide yanması ve sık idrara çıkmaya neden olacağından kafein alımı da kısıtlanmalıdır.

SORU SOR
Fiyat ve Randevu Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

OP. DR. FUNDA YAZICI EROLOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621