Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıHasta Görüşleri

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı dikimi Antalya ilinde düğüne yakın bir dönemde yapılacaksa geçici kızlık zarı dikimi uygulanır. Eğer düğüne uzak bir tarihte işlem planlanıyorsa kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır.
Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı vajinanın 0.5-1 cm içinde bulunan bir genital organ parçasıdır. Bilinen görevi bebeklik ve çocukluk döneminde genital organları dış ortama karşı korumaktır.

Şeffaf bir yapıda değildir. Gerçek bir zar özelliği göstermez. Kızlık zarı vajinanın gelişmesi ile birlikte şekillenir.

Doğuma yakın ya da hemen sonrasındaki günlerde ortasında bir açıklık oluşur. Bu açıklık ya da delik vajinal salgıların ve adet kanının dışarı atılmasını sağlar. Çok nadiren bu delik doğuştan oluşmaz. Zar ilişki ve ilişki dışı bazı nedenlerle bozulabilir. Bozulduğu durumlarda kızlık zarı dikimi Antalya ilinde sağlıklı ve güvenli olarak yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinal girişteki bir perdedir. Yapısı ve rengi ağız içi dokumuza benzer. 2-3 mm kalınlığında, halkasal tarzda bir oluşumdur. Gerçek bir zar özelliği göstermese de anatomik görünümü nedeni ile bu şekilde ifade edilir.

Kızlık zarı elle sürtünmeyle, parmakla ve ilişki dışı birçok nedenle bozulabilir. Ped varken baskılı sürtünme kızlık zarını zedeleyebilir. Kimi kadında kolay bozulabilirken kimi kadında daha geride yerleştiğinden daha zor bozulur. 

İlk ilişki sırasında yapısının bozulmasına bağlı ufak bir kanama olur. Bu kanamaya istinaden kızlık zarı bakireliğin bir sembolü haline gelmiştir. Bazı toplum ve kültürlerde kızlık zarı kanaması bakirelik ile doğrudan ilişkilendirilmiştir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi cerrahi bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi yaş sınırı 18'dir. Kişinin ağrı hissetmemesi için ona en uygun anestezi yöntemi doktor ile birlikte seçilir. Gerekli hazırlıklar yapılıp genital bölge temizlendikten sonra kişinin üzeri steril örtü ile örtülür. Onarım lokal ya da sedasyon anestezisi altında steril şartlarda uygulanır. Kızlık zarı dikimi için kişi jinekolojik masaya uzanır. Operasyon bacaklar yanlara açık bir şekilde yapılır.

Lokal anestezide operasyon yeri iğne ile birkaç yerden uyuşturulur. İşlem sırasında kişinin bilinci açıktır. Sedasyon anestezide ise anestezi uzmanı damar yolundan verilen ilaçlar ile kişiyi uyutur. Kişi işlemi hatırlamaz. Sedasyon anestezi uygulaması genellikle ağrı eşiği düşük bayanlarda ve kalıcı onarımda daha çok tercih edilir.

Kızlık zarı dikiminde kendiliğinden eriyebilen iplikler kullanılır. Bu ipliklerin avantajı işlem sonrasında dikiş aldırmaya ihtiyaç duyulmamasıdır.

Kızlık zarı dikimi temelde 2 şekilde yapılır. Bunlar;

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi,
 • Geçici kızlık zarı dikimi.

Geçici kızlık zarı dikimi kısa süre sonra ilişki sırasında kanama sağlanması için uygulanmaktadır. Teknik olarak vajinal girişe eriyebilen iplikler ile özel bir daraltma yapılır. İlişki sırasında daralmış olan kısım penis girişine bağlı açılarak kızlık kanaması meydana gelir. Kanama özellikleri normal kızlık zarı ile benzerdir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise başlıca 2 teknik ile yapılır. Bunlar;

 • Fleb ile uzun vadeli kızlık zarı onarımı,
 • Mikrocerrahi yöntemle kenar birleştirme.

Fleb tekniği ile kızlık zarı onarımı vajinal girişte yeterli boyut ve miktarda kalıntı parçalar olmadığı durumda yapılır. Bu teknikte vajinal iç duvar arkasından kaldırılan üçgen şeklindeki mukozal parçalar kenar kısımlarından birleştirilerek onarım yapılır. Kaldırılan bu parçaların taban kısmı vajinal duvara birleşik olduğundan beslenmesi bozulmaz. Dikilen kenar uçlarının iyileşmesi ile yenilenmiş halkasal bir kızlık zarı yapısı elde edilir.

Mikrocerrahi ile yapılan onarımda vajinanın girişinde yırtılmış kızlık zarına ait yeterli boyut ve sayıda parçalar vardır. Bu parçaların ölü doku olan kenar kısımları kesilerek sonrasında özel iplikler ile yan yana dikilir. Tıpkı fleb tekniğindeki gibi halkasal bir kızlık zarı şekli oluşturulur. Bu onarımın başarı şansı fleb tekniğine göre biraz daha iyidir. Ancak her iki dikim yönteminde hekimin deneyimi en önemli faktördür.

Kızlık Zarı Diktirme Hazırlıkları

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı diktirme öncesi kişinin kliniğe rahat kıyafet ve pamuklu iç çamaşırı ile gelmesi önerilir. Genital bölgenin nemli kalmaması ve enfeksiyon riskini azaltmak için tüylerin bir gün önceden alınması uygun olacaktır.

Kızlık zarı onarımı Antalya ili dışından gelen bayanlara yapıldığında mümkünse işlemden sonraki gün seyahat etmeleri önerilir. Ancak aynı gün seyahat edilmesinde bir sakınca bulunmaz. Sedasyon anestezisi alanların hususi araçlarını ilk 24 saat kendileri sürmemeleri önerilir. Sedasyon anestezisi ilk 24 saat sersemlik ve dikkatte bozulmaya neden olabilir.

Kızlık zarı dikimi, düğün zamanına göre uygulanacak ise yöntem değişecektir. Evlilik ve düğün planı yakın olanlarda geçici onarım, uzak olan bayanlara ise kalıcı onarım tercih edilir.

Kalıcı onarım düşünüldüğünde vajinal girişte yeterli boyut ve sayıda (en az 3) kalıntı kızlık zarı dokusu varsa mikrocerrahi yöntemi ile dikim yapılır. Uygun büyüklükte ve sayıda kalıntı kızlık zarı parçası olmayanlarda ise fleb yöntemi ile kızlık zarı oluşturulur.

Kızlık zarı dikimi Antalya merkezi yanında Alanya, Manavgat, Kaş, Kemer, Konyaaltı, Kepez, Elmalı, Finike, Akseki, Korkuteli, Kumluca, Serik, Demre, Aksu, İbradı, Gündoğmuş, Döşemealtı gibi diğer ilçelerden gelen bayanlara rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Kızlık Zarı Kontrolü Antalya

Kızlık zarı anatomik olarak vajinanın 0.5-1 cm girişinde bulunur. Bu yapının muayenesi görsel değerlendirme ile yapılır. Muayene jinekolojik masada yapılır. Bacakların yanlara açık olması ve iç dudakların aralanması ile kızlık zarı kolaylıkla görülebilir. Bazen muayene sırasında hafif ıkınmak kızlık zarını görsel olarak belirginleştirir.

Kızlık zarı kontrolü Antalya ilinde ağrısız bir işlemdir. Muayene sırasında anestezi kullanmaya gerek yoktur. Ancak kadında vajinismus hasatlığı varsa kliniğin derecesine göre muayene etmek zorlaşabilir. Bazen de yapılamaz. Antalya'da kızlık zarı muayenesi 3-5 dakika sürer.

Kızlık zarı kontrolünde jinekolog başlıca şu değerlendirmeleri yapar;

 • Kızlık zarı bütünlüğü,
 • Kızlık zarının çeşidi,
 • Kızlık zarı kenar özellikleri (Doğal çentik olması),
 • Kızlık zarı zedelenmesi varsa yeri ve sayısı,
 • Kızlık zarı yırtığı yeri, sayısı ve derinliği,
 • Kızlık zarında lezyon varsa yeri ve özelliği.

Kızlık zarı Antalya ilindeki kliniklerde muayene edilirken ultrason, MRG, ya da BT kullanılmaz. Hatta trasvajinal ultrason kızlık zarına zarar verebilir. Gerekli görülmedikçe bakire bayanlarda onun yerine pelvik ya da alt batın ultrason yapılır.

Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı kılcal damar içeren ve ağız içi dokumuza benzeyen bir yapıdadır. İlişki sırasında kenar kısımlarındaki gerilme kuvvetine bağlı genellikle saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Yırtılmanın yeri ve derinliğine bağlı değişen derecelerde kanama meydana gelir.

Kızlık zarı kanamasının başlıca özellikleri şu şekildedir;

 • Kanama genellikle birkaç damla olur.
 • Kanama rengi pembe, kırmızı ya da beklemiş ise kahverengidir.
 • Yırtık vajinanın iç duvarına uzanıyor ise kanama miktarı artar.
 • Vajina içine olan kanamalar dışarıdan fark edilemeyebilir.
 • Vajina içinde beklemiş kan ertesi gün kahverengi şekilde vajinal salgılarla birlikte atılabilir.
 • Kızlık zarı kalın ve etli ise kanama ve ağrı uzun sürebilir.
 • Esnek yapıda kızlık zarı olanlarda kanama olmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Uzun Sürmez!

Kızlık zarı dikimi süresi hekimin tecrübesine bağlı olmakla birlikte genellikle 15- 30 dakika arasında değişir. Yapılan hazırlıklar, anestezi uygulaması, onarım ve sonrasındaki gözlem ile birlikte toplam süre birkaç saati bulur.

Yöntemin tekniğine göre de işlem süreleri şu şekildedir;

 • Geçici kızlık zarı dikimi 15-20 dakika.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi 15-30 dakika.
 • İşlem öncesi hazırlıklar 15 dakika.
 • İşlem sonrası dinlenme ve gözlem 1-2 saat.
 • Gerekli öneriler ve taburculuk 5-10 dakika.

Kızlık Zarı Şekilleri ve Sınıflandırması

Kızlık zarı kanama özelliği açısından başlıca ikiye ayrılır.

 1. Normal Kızlık Zarı
 2. Esnek Kızlık Zarı

Normal kızlık zarının ise kendi içinde çok sayıda çeşidi bulunur. Bunlar;

1. Yuvarlak kızlık zarı, halkasal (anüler) hymen: Kızlık zarı tipleri arasında %70-90 ile en sık oranda görülür. Kızlık zarı vajinal girişte halka şeklindedir. Ortasında yuvarlak ya da hafif elips olan bir deliği vardır. Bu deliğin en geniş çapı 2 cm üzerinde ise ilişki sırasında yırtılmama olasılığı fazladır. Bu duruma geçişe izin veren ya da duhule müsait kızlık zarı denir.

2. Hilal kızlık zarı, kresentrik hymen: Bu tip kızlık zarı yarımay kızlık zarı olarak da bilinir. En sık görülen ikinci tipteki kızlık zarıdır. Kızlık zarı hilal şeklinde olup üst dış kenarları yukarı kısımda daha incedir.

3. Bölmeli, parçalı kızlık zarı, septalı hymen: Bölmeli kızlık zarında kızlık zarı serbest kenarından karşı uca uzanan bant tarzında bir doku parçası vardır. Bu bant tarzı parça kızlık zarı deliğini 2 ye böler. Eğer kızlık zarı delikleri 1 cm’nin altında ise ilişkiye girememe sorunu yaşanabilir. Bu durumun tedavisi kızlık zarındaki bölmenin cerrahi olarak alınmasıdır.

4. Yarı bölmeli kızlık zarı, subseptat hymen: Yarı bölmeli kızlık zarında kızlık zarı kenarında deliğe doğru sarkan küçük bir doku parçası bulunur. Bu doku parçası karşı uca uzanmadığı için genellikle ilişki sırasında bir sorun yaratmaz.

5. Dudaksı kızlık zarı, labial hymen: Kızlık zarı deliği görünümü dudağa benzer. Kısa çapı dar elips şeklindedir. Nadir görülen bir kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarı deliğinin kısa çapı çok dar ise ilişkiye girmede zorlanma şeklinde belirti verebilir.

6. Kenar girintisi olan kızlık zarı, irregüler hymen: Kızlık zarı kenar yapısı girintili ve düzensizdir. Nadir görülen bu tip kızlık zarı kenar zedelenmesi ile karışabilir.

7. Çok delikli kızlık zarı, kalburumsu hymen: Bu tip kızlık zarında tek bir delik bulunmaz. Kızlık zarı küçüklü büyüklü çok sayıda delik içerir. Bu yapı kızlık zarına elek görünümünü verir. Kızlık zarındaki delikler eğer çok küçük ise adet dönemlerinde kan ve salgılar dışarı tam olarak atılamaz. Bir kısmı içerde birikir. Bu durum vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlar. Ayrıca elek kızlık zarı olan kişiler ilişkiye girememe ile doktora başvurabilir. Tedavide kızlık zarının cerrahi olarak açılması vardır.

8. Kızlık zarı deliğinin küçük olması, mikroperfore hymen: Kızlık zarı delik çapı 1 cm ya da altındadır. Dolayısı ile hem ilişkiye girmede sıkıntı hem de vajinal salgıların ve adet kanının atılmasında sorunlar yaşanabilir. Eğer bu gibi şikayetler varsa kızlık zarı deliği cerrahi yöntemlerle genişletilerek sorun giderilir.

9. Saçaklı kızlık zarı, fimbrial hymen: Kızlık zarı saçaklı, püskül benzeri bir görünüme sahiptir. Saçaklı kızlık zarında yeterli delik açıklığı varsa genellikle bir sorun yaşanmaz. Çok seyrek görülen bir kızlık zarı şeklidir.

10. Etli, kalın kızlık zarı, cornozus hymen: Kızlık zarı kalınlığı 2-3 mm’nin üzerindedir. Yapısı sert ve rijittir. İlişkiye girmede zorlanma, kızlık zarı kanamasının fazla olması gibi sorunlara neden olabilir.

Geçici ve Kalıcı Kızlık Zarı Diktirme Farkları

 • Geçici kızlık zarı dikimi düğün ya da evliliğe 1 aydan kısa kalmış bayanlara son 7-10 gün içinde uygulanan bir işlemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise düğün ya da evliliğe aylar yıllar kala uygulanabilir.
 • Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal girişe eriyebilen ipliklerle bölgesel daraltma uygulanır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde fleb ya da mikrocerrahi teknikler ile kızlık zarı anatomik olarak yeniden oluşturulur.
 • Geçici onarımda genellikle bölgesel, kalıcı kızlık zarı dikiminde ise genellikle sedasyon anestezisi uygulanır. Ancak her iki teknikte de her iki anestezi yöntemi uygulanabilir.
 • Geçici kızlık zarı dikimi 15-20 dakika kadar sürer. Kalıcı kızlık zarı dikimi 20-30 dakika kadar sürebilir.
 • Geçici onarımda ilişkiye kalan süre kısadır. O nedenle düğün öncesi kontrol yapılmaz. Kalıcı onarımda ise evlilik ya da düğün yıllar sonra olabileceğinden düğüne 1 hafta kala son kontrol yapılması önerilir.
 • Her iki yöntem de kızlık zarı kanaması benzer şekilde olmaktadır.

Esnek Kızlık Zarı Nedir?

İlk ilişkilerinde ve sonrakilerde kanaması olmayan bazı bayanların yapılan kızlık zarı kontrollerinde yırtılma ya da bozulma olmadığı görülür. İlişki sırasında esneyip bütünlüğünü korumuş bu yapıya esnek kızlık zarı adı verilir. Esnek kızlık zarında delik çapı 2 cm’ye yakın ya da üzerindedir. Kızlık zarı ilişki sırasında esneyerek açılır. Bekaret kanaması olmayacaktır.

Esnek Kızlık Zarı Dikilebilir Mi?

Esnek kızlık zarı olan bir bayan eğer bekaret kanaması sağlanmasını istiyor ise geçici onarımdakine benzer bir teknik ile kızlık zarı dikimi uygulanabilir. Bu şekilde esnek kızlık zarı olan kişilerde de kızlık zarı kanaması sağlamak mümkündür.

Kapalı Kızlık Zarı ve Tedavisi

Kızlık zarının kapalı olması nadir görülen ve önemli bir klinik durumdur. Kızlık zarı anne karnında vajinanın dış kısmındaki bir kabarıklıktan gelişir. Gelişimi sırasında doğuma yakın ya da hemen sonrasındaki günlerde ortasında bir açıklık oluşur. Kapalı kızlık zarı olanlarda bu açıklık doğumsal nedenlerle gelişmemiştir. Dolayısı ile kızlık zarı deliği bulunmaz. Böyle bir durumda rahim içi sıvıları, vajinal salgılar, sıvılar ve adet kanı dışarı atılamaz.

Kapalı kızlık zarı olanlarda kan ve sıvılar vajina içinde birikir. Klinik ilerledikçe ve tedavi edilmezse adet günlerinde daha şiddetli olan karın ağrıları görülür. Vajinanın içi kan ve biriken salgılar ile dolar. İlerleyen dönemlerde geriye doğru kaçış ile rahim içi de bu şekilde kan ve sıvı ile dolacaktır. Kapalı kızlık zarının tedavisi içerde biriken kan ve sıvının boşaltılması ile yapılır. Bu amaçla kızlık zarına birkaç yerden cerrahi insizyon açılarak içerde biriken salgı ve sıvılar boşaltılır.

Hangi Dikim Yöntemi Bana Uygun?

Kızlık zarı dikiminin hangi teknik ile uygulanacağı düğün zamanına kalan süre ve yapılan muayene sonucu belirlenir. Geçici onarım düğüne 1 aydan kısa süre varsa uygulanabilir. Kalıcı onarımda ise düğüne 1-2 aydan uzun bir süre bulunması istenir. Dolayısı ile kişiye en uygun yöntem doktorunuz ile birlikte belirlenecektir.

Kızlık Zarı Onarımı Yaş Sınırı

Antalya kızlık zarı dikimi yaş sınırı 18'dir. Üst yaş sınırı bulunmaz. 18 yaş altındaki bayanlara ebeveyn onayı ile sadece kızlık zarı muayenesi yapılabilir. Bir kişinin kızlık zarı dikimi yaptırabilmesi için evli ya da bekar olması şartı aranmaz. Bazen evli çiftler ilk gece fantezisi yaşamak için kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir. Kişinin kürtaj olması, doğum ya da sezaryen olması kızlık zarı dikimine engel değildir.

Kızlık Zarı Tamiri Tutar Mı?

Geçici kızlık zarı dikiminde operasyon sonrası 7-10 gün içinde ilişki olmalıdır. Eğer bu süre geçirilir ise dikişler eriyeceğinden kızlık zarı kanaması olmaz. Kalıcı kızlık zarı tamirinde ise durum farklıdır. Kalıcı onarım ile sonraki ilişki arasında bazen aylar hatta yıllar vardır. Onarım yeri dış ortama açık vajinal giriş düzeyindedir. Dolayısı ile geçirilmiş vajinal enfeksiyonlar, çarpma, düşme gibi durumlar, ağır bacak spor ve egzersizleri, sauna, deniz ve havuz kaynaklı nedenler ve parmak girişi olan mastürbasyon dikilmiş kızlık zarının deforme olmasına ya da kısmen zedelenmesine yol açabilir. O nedenle kalıcı kızlık zarı onarımı yapılan kişiler düğüne ya da evlilik gününe yakın kontrole çağrılır. Yapılan bu kontrolde kızlık zarının zaman içinde bu gibi durumlardan etkilenip etkilenmediğine bakılır. Gerekli görülürse deforme olmuş kısımlara ufak onarımlar yapılarak kesin kanama sağlanabilir.

Kızlık Zarı Diktirmenin Psikolojik Etkileri

Genç kızlıkların çoğu kızlık zarı dikimi ameliyatını sadece bakirelik kanaması için istemez. Yeni beyaz bir sayfa açmak, yaşadıkları stres, kaygı, pişmanlık gibi duyguları bastırmak için kızlık zarı yenileme operasyonunu düşünmektedir. Kızlık zarı dikimi yaptıran bayanların çoğu psikolojik olarak rahatladıklarını belirtmektedir. Kızlık zarının yenilenmesi kişi üzerinde de aynı etkiyi yaratabilmektedir. Özellikle yoğun depresyon ve pişmanlık duyan kişilerin operasyon sonrası rahatladıkları gözlemlenmiştir.

Kızlık Zarımın Dikildiği İlişkide Belli Olur Mu?

Bir kişiye kızlık zarı dikimi yapıldığı uzman bir hekimin yapacağı kızlık zarı muayenesi dışında anlaşılmaz. Antalya kızlık zarı dikimi ameliyat yeri dışarıdan bakmakla belli olmaz. Ya da ilişki sırasında partner tarafından anlaşılamaz.

Kızlık Zarı Dikimi Adet Döneminde Önerilmez!

Adet döneminde kızlık zarı dikimi yapılması uygun değildir. Adet döneminde;

 • Adet kanaması ile işleme bağlı kanama karışabilir.
 • Adet döneminde vajina duvarı önemli ve kanlanması artmıştır.
 • Adet döneminde dikişlerde açılma ihtimali daha fazladır.
 • Adet kanaması ile birlikte genital bölge temizliği zorlaşır.
 • Adet döneminde işlem yerinde genital bölge enfeksiyon riski bulunur.

Tüm bu nedenlere bağlı adet bitimi sonrasındaki gün kızlık zarı dikiminin yapılması en uygun olanıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kurallar ve Öneriler

Kızlık zarı onarımının başarısı Antalya'da hekimin iyi bir dikim yapması yanında işlem sonrası temizlik ve önerilere uyulmasına bağlıdır. Kanama sağlanması açısından kural ve önerilere uyulması dikim kadar önemlidir. Bu öneri ve kurallar şunlardır;

 • Genital bölgenin temiz tutulmalı,
 • Genital bölge nemli kalmamalı,
 • Pamuklu iç çamaşırlar ve bol kıyafetler tercih edilmeli,
 • Tuvalet temizliği önden arkaya yapılmalı,
 • Kanama ve şişlik kontrolü yapılmalı,
 • Kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve akıntı yönünden dikkatli olunmalı,
 • 2 ay küvet, sauna, deniz ve havuz kulanılmamalı,
 • 2 ay ağır bacak egzersizleri ve sporlarından kaçınılmalı,
 • Kuvvetli öksürüp ıkınılmamalı,
 • Ağır yük kaldırılmamalı,
 • Proteinden zengin ve lifli gıdalar tüketilmeli.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Tuvalet Temizliği

Kızlık zarı onarımı sonrası tuvalet temizliği anal bölgedeki bakterilerin genital bölgeye ulaşmasını engellemek için önden arkaya doğru ılık su ile yapılır. Tuvalet temizliği sonrası genital bölge nazik ve güzel bir şekilde kurulanmalıdır. Genital bölgenin nemli bırakılması bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırarak genital enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Uçak ve Araç Yolculuğu

Antalya kızlık zarı dikimi sonrası seyahate çıkmada sakınca bulunmaz. Uzun yolculuklarda 2 saate bir mola verilip dinlenilmelidir. Sedasyon anestezi alan kişilerin dikkat azalması nedeni ile ilk 24 saat şahsi araç kullanmamaları istenir. Seyahat sırasında mutlaka kanama ve şişlik kontrolü yapılmalıdır. Zamanında ped değişimine özen gösterilmelidir.

Kızlık Zarı Dikimi ve İlk İlişki

Geçici kızlık zarı yenileme sonrası ilk ilişki 7-10 gün içinde, kalıcı kızlık zarı yenileme sonrası ilk ilişki 2-3 ay sonrasındaki istenilen bir gün olabilir. İlk ilişkide mutlak kanama sağlanması için kalıcı onarım yaptıran kişilerin düğüne 1 hafta kala kontrole gelmesi istenir. Önerilere uyulması ve son kontrolün yapılması durumunda %100 kanama sağlanacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi kanaması bekaret kanaması ile benzer özellik gösterir. Kızlık zarı dikimi kanaması miktar olarak genellikle birkaç damladır. Rengi pembe, kırmızı ya da içerde beklemiş ise kahverengi olabilir. Kanamanın fazla olması ve uzun sürmesi durumunda doktor kontrolü gerekir. Yenilenmiş kızlık zarındaki yırtık vajinal duvara uzanır ise kanama fazla olabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Havuz ve Deniz

Kızlık zarı dikimi sonrası sauna, küvet, havuz ve deniz kullanımı ilk 2 ay önerilmez. Sauna yüksek ısı ve nem içeren bir ortamdır. Eken dönemde vajinal girişte nem ve ısıya bağlı dikişlerde atma ve açılma olabilir. Benzer şekilde küvet kullanımı da aynı etkiye sahiptir. Havuz kullanımında ise nem ve ıslaklığa ek olarak havuzdaki kimyasallara maruziyet doku iyileşme yerini bozabilir. Denizde ise yüksek miktarda tuz vardır. Tuz dikişlerin olduğu kısımlarda hücre içi su miktarını bozarak açılma ve deformasyona neden olabilir.

Kızlık Zarı Bozulma Nedenleri Nelerdir?

Kızlık zarı ilişki yanında, mastürbasyon, düşme, çarpma ve kaza sonucu bozulabilir. Vajinal girişe alınan her darbe ya da temas kızlık zarında bozulmaya neden olabilir. Mastürbasyon sırasında parmak girişi olması, sürtünme ile olan ilişkilerde tam olmayan penis girişleri kızlık zarına zarar verebilir. Kızlık zarındaki hasar kimi zaman hafif derecede önemli olabilirken kimi zaman tam bozulma meydana gelebilir.

Kızlık Zarının Ne Zaman Bozulduğu Anlaşılabilir Mi?

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu muayene ile anlaşılamaz. Sadece 1 hafta içinde bozuldu ise bu belirlenebilir. Onun dışındaki dönemlerde olan yırtılma ya da bozulmaların süresi muayene ile belirlenemez.

Kızlık Zarının Nasıl Bozulduğu Anlaşılabilir Mi?

Kızlık zarının nasıl, kim tarafından ya da ne şekilde bozulduğu kızlık zarı muayenesi ile anlaşılamaz.

Sürtünme İle Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Kızlık zarı sürtünme ile olan ilişkilerde bozulabilir. Bu soru kızlar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Kızların bir kısmı kızlık zarlarının zarar görmemesi için partneri ile sürtünme sonucu ilişki yaşar. Ancak alınan haz ve kontrolsüz sürtünme glans penisin arada kısmen içeri girmesine yol açabilir. Bu da kızlık zarının yırtılması için yeterlidir.

Kızlık zarı nasıl bozulur? başlık yazımızıda okuyabilirsiniz. ►

Sürtünme ile Gebe Kalınır Mı?

Sürtünme ile olan ilişkilerde gebe kalma olasılığı vardır. Partnerin sürtünme sırasında vajinal girişe boşalması içeri meni kaçışına yol açarak hamilelik oluşturabilir. Böyle bir durumda kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkündür.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Adetim Bozulur Mu?

Kızlık zarı dikimi yaptıran kişilerin stres düzeyleri yaşadıkları olaylar ve psikolojik durumlarına bağlı genellikle yüksektir. Yoğun stres kadınlarda hormonal dengeyi bozar. Bu da adet düzenlerine yansıyabilir. Ancak kızlık zarı dikiminin adet üzerine doğrudan bir etkisi bulunmaz.

Antalya Kızlık Zarı Dikimi ve Vajinal Enfeksiyon

Antalya kızlık zarı dikimi ameliyatını olumsuz etkileyen hallerden biri de vajinal enfeksiyonlardır. Bu operasyonu olan kişiler vajinal enfeksiyonlar açısından dikkatliolmalıdır. Erken tedavi oldukça önemlidir. Kızlık zarı dikimi yaptıran bir kadında genital enfeksiyon belirti ve bulguları şunlardır;

 • Vajinal akıntı,
 • Alt batın ağrısı,
 • Vajinal kötü koku,
 • Genital kızarıklık ve kaşıntı,
 • Ateş.

Antalya Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2021

Kızlık zarı onarımı Antalya kliniklerinde ve hastanelerde konu hakkında deneyimli jinekolog hekimlerce uygulanabilir. Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları 2021 ve toplam maliyeti etkileyen belli başlı unsurlar şunlardır;

 • Tercih edilen hekim,
 • Kullanılan cerrahi malzeme ve özel ipliklerin kalitesi,
 • Kızlık zarı dikimi için seçilen teknik ve yöntem,
 • Ameliyat için uygulanacak anestezi türü,
 • İşlemin yapılacağı il, hastane ve merkez.

Kızlık zarı dikimi Antalya fiyatı her yıl güncellenmektedir. İşlemin uygulanacağı andaki güncel fiyat bilgisi için lütfen tercihte bulunduğunuz kızlık zarı dikimi yapan yerler ile irtibata geçiniz.

 • G
  Gül***15.03.2021

  Merhaba ben geçici kızlık zarı dikimi hakkında bilgi alabilir miyim ayrıca fiyat bilgisi de alabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Ücret ve detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Eda***02.02.2020

  Zar dikimi fiyat

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bah***24.01.2020

  Merhaba. Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl ve beşartlarda nekadar zamanda oluyor. İyileşme süresi nekadar. Fark edilmesi gibi bir risk var mı? Aynı xamanda dikim ve daraltma yapılıyor mu? Ücret bilgisi nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Esr***09.01.2020

  Iyi günler, ben kızlık zarı dikimi prosedürü ve fiyat bilgisi ile ilgili bilgi almak istiyorum. Takdir edersiniz ki bu durum çok zor bir durum. Üniversite öğrenciyim. Donusunuzu bekliyorum. Iyi çalışmalar.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ila***17.12.2019

  Ben kızlık zwr dikimi fiyqtını öğrenmek istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı Sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mer***05.10.2019

  Sevgilimle ilişkiye surtume yoluyla çok fazla kanamam oldu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • A
  Ayş***17.07.2019

  Kızlık zarı dikimi ne kadar ve iyileşme süreci

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık Zarı Dikimi fiyatı için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız. Kızlık Zarı dikimi hakkında detaylı bilgiye https://www.fundayazicierol.com/kizlik-zari-dikimi-antalya bağlantımız dan ulaşabilirsiniz.

 • D
  Dun***29.06.2019

  Merhaba.Kizlik zari ameliyati fiyatlari hakkindq bilgi almak istyorum.Bana yardimci ola bilirmisiniz.Tes3kkur ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatları ve detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ize***17.06.2019

  Kızlık zarı kalıcı ve geçici dikimi kaç tl

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatları için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bizi arayınız.

 • I
  Idi***17.06.2019

  Kızlık zarı kalıcı ve geçici kaç para yapılır

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı dikimi fiyatı için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SORABİLİRSİNİZ
Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621